Logo DWPN 1%

Wybitni katowiczanie
Dodaj do ulubionychW marcu 2003 r. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego - Okręg w Katowicach zorganizował sesję "Wybitni katowiczanie", która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, szczególnie młodzieży katowickich szkół średnich oraz mediów. Niniejszym miło nam przedstawić jej zapis w postaci publikacji pokonferencyjnej.

We wstępie do naszej publikacji znany śląski malarz i pisarz Henryk Waniek przypomina, iż nasza inicjatywa wydawnicza wpisuje się w nurt pytań, na które odpowiedź wymaga wielu wysiłków i niemal archeologicznych odkryć: " Przypomnienie garstki osób, które z języka lub poczucia narodowości wpisały się w kulturę Katowic jako Niemcy, uważam za jeden z niezbędnych kroków ku sprecyzowaniu prawdy całkowitej. [...]. Oto zadanie dla nieuprzedzonych poszukiwaczy zagubionej pełni. Jestem pewny, że każdego, zarówno polskiego jak niemieckiego Ślązaka, a nawet niekoniecznie Ślązaka - bo wystarczy kantowski imperatyw bezinteresownej prawdy - stać na udział w tym dziele, które [...] nie jest łatwą ani przyjemną koniunkturą ".

Do tego zdania pragniemy dodać nasze przekonanie, że Katowice - ze swoją wielowątkową, także tragiczną historią - to miasto ważne dla zrozumienia losów Górnego Śląska i jego historycznej wielokulturowości oraz wynikających z tego faktu wyzwań i szans związanych z akceptacją i rozwojem także niemieckiego dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Ważny wydaje się nam więc aktywny wysiłek na rzecz poszukiwania względnie ponownego kreowania wielokulturowej tożsamości miasta, tak by Katowice pełniły dla swoich mieszkańców nie tylko rolę anonimowej przestrzeni urbanistycznej, lecz by poprzez poznanie dziejów miasta możliwe było wzmocnienie więzi katowiczan z ich małą ojczyzną.

Mamy nadzieję, iż nasza publikacja będzie stanowić kolejny wkład w tak pojęte dzieło odkrywania historii lokalnej Katowic.


Kontakt:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice)
44-100 Gliwice
tel.: 32 461 20 70
fax:  32 461 20 71
e-mail: haus@haus.pl

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45-068 Opole
tel.: 77 402 51 05
fax: 77 402 51 15
e-mail: haus-opole@haus.pl« powrót do listy


NEWSLETTER


HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej
NASI PARTNERZY
Auswartiges Amt Bundesministerium des Innen Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i  Administracji VDG Friedrich Ebert Stiftung Konrad Adenauer Stiftung
IFA FWPN Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Samorząd Miasta Gliwice
Goethe Institut Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na śląsku Opolskim Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców województwa Śląskiego