Logo DWPN 1%

Publikacja
Dodaj do ulubionych



Górnośląscy potentaci - dziedzictwo Ballestremów


Kim była rodzina Ballestremów i jak wiele śladów jej działalności możemy odnaleźć aktualnie na Śląsku? Pałace, kościoły, osiedla mieszkaniowe, szpitale, szkoły, biblioteki - wiele ze świetnie znanych nam budynków istniejących w naszym górnośląskim krajobrazie jest dowodem na duże zaangażowanie tej wyjątkowej rodziny w rozwój gospodarczy i społeczny naszego regionu. Jednak dziś wiedza na ten temat jest bardzo znikoma i niewielu mieszkańców miejscowości, które onegdaj podlegały majoratowi Ballestremów, ma świadomość przeszłości swojego najbliższego otoczenia. Stąd pomysł na wydanie niniejszego albumu.

Temat wieloletniej działalności górnośląskich potentatów na Śląsku wpisuje się w jak najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące Śląska; jak można przeczytać we wstępie do albumu: Rozbudowując swoją potęgę gospodarczą Ballestremowie nie zapominali o swoich pracownikach. Specjalnie dla nich powstały tzw. kolonie robotnicze takie jak: Karol Emanuel czy Rudzka Kuźnica. Zapewniali im mieszkanie, pomoc socjalną opiekę medyczną, dostęp do edukacji, a także rozrywkę. Jednym słowem - jako przedsiębiorcy działali w duchu Corporate Social Responsibility, przysługując się zarówno swoim pracownikom, jak i rozwojowi regionu, z którym związali swoją historię rodzinną.

Album pełen jest pięknych fotografii poprzedzonych krótkimi rysami historycznymi. Kwestie merytoryczne konsultowane były m.in. z żyjącym potomkiem rodziny Ballestremów, hrabią Mikołajem von Ballestrem, który jest także autorem wstępu. Publikacja ma charakter dokumentacyjny - zdjęcia wykonane w latach 2006-2008 pokazują stan, w jakim aktualnie znajdują się budynki ufundowane przez Ballestremów. Nie bez znaczenia jest także aspekt edukacyjny i poznawczy książki, ponieważ dzięki niej te doskonale znane nam obiekty możemy zobaczyć w nowym świetle - jako wyjątkowe pamiątki, nadal urzekające i stanowiące o specyfice górnośląskiego krajobrazu. Odwiedzając zarówno pałace, które przed II wojną światową były siedzibami rodziny, jak i kolonie robotnicze czy kościoły zbudowane z inicjatywy Ballestremów, autorzy dowodzą ich ogromnego zaangażowania, dbałości o funkcjonalność i urodę zagospodarowywanych miejsc, ale i troski o zrównoważony rozwój całego, podlegającego im obszaru.

W naszym przekonaniu lektura tego albumu stać się może kolejną, atrakcyjną okazją do odkrywania tajemnic regionu, jak również refleksji nad bogactwem dziedzictwa kulturowego mającego wpływ na naszą tożsamość.

Pomysłodawcy projektu (autorzy zdjęć i tekstów): Beata Skrzypek i Paweł Pomykalski; współpraca Tomasz Kiełkowski (studenci Uniwersytetu Śląskiego).

Dostępne w księgarni HAUSBOOKS.pl

« powrót do listy


NEWSLETTER


HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej
NASI PARTNERZY
Auswartiges Amt Bundesministerium des Innen Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i  Administracji VDG Friedrich Ebert Stiftung Konrad Adenauer Stiftung
IFA FWPN Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Samorząd Miasta Gliwice
Goethe Institut Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na śląsku Opolskim Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców województwa Śląskiego