Logo DWPN 1%

Publikacja
Dodaj do ulubionychTajemnice Opolszczyzny. Odkrywcza wyprawa z Bobbym i Molly


Niniejszym prezentujemy Państwu kolejną publikację Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, powstałą we współpracy z rysownikiem Arturem Klose dzięki wsparciu Instytutu Goethego w Krakowie:

"Tajemnice Opolszczyzny. Odkrywcza wyprawa z Bobbym i Molly".

Książka ta pod wieloma względami różni się od większości realizowanych dotychczas przez nas publikacji. Z myślą o młodym czytelniku powstał bowiem komiks, w którym wykreowane przez Artura Klose postaci Bobby i Molly odbywają wędrówkę po mniej lub bardziej znanych miejscowościach zachodniej części Górnego Śląska, opowiadając o legendach, historiach i postaciach z nimi związanych. Pragniemy w ten sposób zwrócić uwagę na kwestie polsko-niemieckich, ale także żydowskich czy czeskich źródeł kulturowych naszego regionu oraz na to, czy i jak owo bogactwo wielokulturowości jest obecne na dzisiejszym Górnym Śląsku. Chcemy także zachęcić młodych ludzi do sięgania w głąb bogactwa historycznego tego regionu i poszukiwania swych kulturowych korzeni. Książka opracowana została jednocześnie w języku polskim i niemieckim, co z jednej strony przypomina o niemieckim dziedzictwie tego wyjątkowego regionu, z drugiej strony stwarza czytelnikowi możliwość sprawdzenia lub też poszerzenia swych umiejętności językowych.

W pewnym stopniu książka ta wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na (obrazkowy) podręcznik dla młodzieży poświęcony historii regionalnej, którego jako ogólnodostępnej pozycji książkowej brak jeszcze w szkołach. Niniejszy komiks należy oczywiście pojmować jako atrakcyjny dodatek, który nie aspiruje do miana podręcznika zapełniającego istniejącą lukę, ale zachęca do tego, by udać się w wolnym czasie na wycieczkę wskazanymi śladami, które być może doprowadzą do odkrycia nowego świata w naszym najbliższym otoczeniu.

Publikację już niebawem będzie można wypożyczyć z naszej Biblioteki.

Kontakt:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice)
44-100 Gliwice
tel.: 32 461 20 70
fax:  32 461 20 71
e-mail: haus@haus.pl

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45-068 Opole
tel.: 77 402 51 05
fax: 77 402 51 15
e-mail: haus-opole@haus.pl« powrót do listy


NEWSLETTER


HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej
NASI PARTNERZY
Auswartiges Amt Bundesministerium des Innen Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i  Administracji VDG Friedrich Ebert Stiftung Konrad Adenauer Stiftung
IFA FWPN Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Samorząd Miasta Gliwice
Goethe Institut Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na śląsku Opolskim Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców województwa Śląskiego