Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego zaoferowały opolskim szkołom pomoc w poszerzaniu swojej dwujęzycznej oferty

Licznie zgromadzeni przedstawiciele opolskich szkół podstawowych dyskutowali w środę 20 marca 2013 r. na temat polsko-niemieckiej dwujęzyczności, która od kilku lat jest jednym z priorytetów mniejszości niemieckiej.

Konferencja zorganizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego w Krakowie była kolejnym krokiem na drodze ku polepszeniu dwujęzycznej oferty edukacyjnej, która w niektórych krajach Europy – zwłaszcza w Niemczech i na Węgrzech – jest gwarancją wysokiego poziomu nauczania i optymalnego rozwoju osobistego. 

Aby wprowadzić słuchaczy w temat dwujęzyczności, konferencję rozpoczął referat przedstawicielki Ministerstwa Edukacji Narodowej pani Grażyny Płoszajskiej, która skrupulatnie omówiła podstawy prawne nauczania dwujęzycznego w Polsce. Słuchacze mieli możliwość włączenia się do aktywnej dyskusji na temat polskiego prawodawstwa zakresie nauczania języka mniejszości, a pani Płoszajska chętnie odpowiadała na wszelkie nurtujące ich pytania. Kulminacyjnym punktem konferencji była jednak przeprowadzona Wideokonferencja z panią Ibolya Hock-Englender z Centrum Edukacyjnego Valeria-Koch w Pecz na Węgrzech.  Przedstawiła ona bardzo szczegółowo system szkolnictwa dwujęzycznego na Węgrzech, który już od lat 80tych istnieje w tamtejszej oświacie. Z kolei przedstawicielki Wolnego Uniwersytetu  Berlina pani Christina Brüning oraz pani Bettina Deutsch,
wprowadziły słuchaczy w temat alternatywnej metody nauczania jaką jest tzw. CLIL (content and language integrated learning) oraz wyjaśniły jej zastosowanie w niemieckim systemie szkolnym. W dalszej części nauczyciele, przy pomocy referentek z Berlina  próbowali wypracować dwujęzyczne programy nauczania, co zmotywowało ich do zastosowania podobnej metody w swoich placówkach.  

Instytut Goethego reprezentowała pani Christa Ganterer, Wicedyrektor oraz Kierownik działu językowego oraz pan Andreas Kotz.

W najbliższym czasie na stronie www.bilingua.haus.pl zamieścimy więcej informacji o konferencji. Będą mieli Państwo również możliwość pobrania materiałów konferencyjnych.

 

 

 

 

 

 



« wstecz



KONTAKT
Beata Majnusz

tel.: 77 40 25 105

faks: 77 40 25 115

e-mail: beata.majnusz@haus.pl

PARTNERZY

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Instytut Goethego w Krakowie