Logo DWPN 1%

Dział Współpracy Polsko-Niemieckiej
Dodaj do ulubionych



  Spotkanie dla rodzin „Bilingua – łatwiej z niemieckim! Dwa języki, wiele możliwości" w Olsztynie!
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na drugą olsztyńską edycję spotkania rodzinnego promującego polsko-niemiecką dwujęzyczność „Bilingua – łatwiej z niemieckim! Dwa języki, wiele możliwości".  Spotkanie odbędzie się 6 września (niedziela) 2020 r. od godz. 13.00 w Restauracji Przystań (ul. Żeglarska 3 , 10-160 Olsztyn).
więcej »


  Qltura czasu wolnego we wczesnym PRL-u na Warmii i Mazurach
Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania ze świadkami czasu. Tym razem będziemy słuchać relacji świadków z Warmii i Mazur. Drugie w tym roku spotkanie ze świadkami historii odbędzie się w Ostródzie w dniu 16.09.2020 r. (środa) godz. 18:00 w Centrum Użyteczności Publicznej ul. Jana III Sobieskiego 9, 14-100 Ostróda  (sala 112).
więcej »


  FerienHAUS – półkolonie językowe z HAUSem!
    Na zakończenie wakacji, w dniach 24.08.-28.08.2020 r. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje letnie półkolonie językowe w Opolu i Raciborzu.    
więcej »


  Kolejne odcinki POPcastu!
Drugi odcinek po polsku poświęcony jest filmowi Błąd systemu (Systemsprenger), który był ubiegłorocznym niemieckim kandydatem do Oscara i zdobył ostatniego w historii Srebrnego Niedźwiedzia.  Zachęcamy także do odsłuchu pierwszego odcinku naszego POPcastu o serialu Dark, odcinek ten jest już dostępny w języku niemieckim!
więcej »


  Konkurs #Bilingua mit TV!
Weź udział w konkursie i prześlij krótki filmik na temat ulubionego programu, filmu, czy serialu, który oglądasz w niemieckiej telewizji!
więcej »


  Zapraszamy do udziału w konkursie
Dom Współpracy Polsko Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego z Krakowa ogłaszają konkurs na konspekt w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej
więcej »


  Była sobie granica
 "W podróż historyczną mającą na celu odkrycie nieistniejącej już granicy zabiera nas po raz kolejny Dawid Smolorz. Tym razem, za pomocą dziewiętnastu bogato ilustrowanych szkiców, wędrujemy nad kolejną wschodnią granicę Śląska, oddzielającego go od Królestwa Polskiego / zaboru rosyjskiego i ponownie odrodzonej Rzeczypospolitej." ~ Bernard Linek
więcej »


  Ostatnie miejsca w dodatkowym naborze do Niemieckich Klubach Malucha!
Do 14.08.2020 r. koła DFK, które chciałyby od września umożliwić dzieciom naukę języka niemieckiego poprzez zabawę w ramach „Niemieckiego Klubu Malucha” mają ostatnią szansę, żeby się zgłosić!
więcej »


  Zespół Bilingua zaprasza na letnie animacje językowe!
Już od 6 lipca w naszej siedzibie w Opolu rusza letnia kampania Sommer mit Bilingua dla dzieci w wieku 6-13 lat.
więcej »


  Spotkanie autorskie z dr Gerhardem Schillerem.
 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do udziału w spotkaniu autorskim online  z autorem publikacji „Historia zapisana na dolnośląskich cmentarzach”, które odbędzie się we wtorek, 30.06.2020 r. o godzinie 18:00.
więcej »


  Historia zapisana na dolnośląskich cmentarzach
„Historia zapisana na dolnośląskich cmentarzach”Po przyjętej z uznaniem przez czytelników publikacji pt. „Historia zapisana na śląskich cmentarzach”, otrzymujemy jej kontynuację i uzupełnienie poświęcone nekropoliom na Dolnym Śląsku.
więcej »


  Informacja
Uprzejmie informujemy, że w piątek, 12 czerwca  Biura DWPN w Opolu i w Gliwicach będą zamknięte. Zapraszamy w poniedziałek, 15 czerwca.


  HAUSowy POPcast!
Już teraz możecie posłuchać naszego POPcastu!  W naszym podcaście rozmawiamy o aktualnych serialach, filmach, muzyce i innych wytworach niemieckiej popkultury.
więcej »


  OGŁASZAMY KONKURS!!!
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego z Krakowa ogłaszają konkurs dla nauczycieli historii, języka niemieckiego oraz języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej na opracowanie konspektów, nawiązujących do przełomu lat 80 i 90 XX w., a bazujących na zarchiwizowanych relacjach świadków.
więcej »


  Nowa publikacja w ramach Archiwum Historii Mówionej
„Kiedy wybuchła wojna byliśmy dziećmi… II wojna światowa we wspomnieniach mieszkańców Warmii i Mazur oraz Górnego Śląska” to już siódmy tom cyklu wydawniczego z serii Archiwum Historii Mówionej.
więcej »


  Webinaria: „Historie, które poruszają”
     Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza wszystkich nauczycieli oraz edukatorów, którzy chcieliby prowadzić  lekcje na temat dyskryminacji w interaktywnym i nowoczesnym formacie, do udziału w Webinarium pt. „Storiesthatmove”.
więcej »


  Biuro w Gliwicach nieczynne!
                  Szanowni Państwo, W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na Śląsku biuro Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach pozostaje zamknięte do końca maja. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub pod numerem biura w Opolu: 77 402 51 05. Za utrudnienia przepraszamy!


  akaDeMIa - Nowa Kuźnia Młodych Liderów
Rozpoczynamy rekrutację do nowego programu szkoleniowego dla młodych osób, które są związane z mniejszością niemiecką oraz wykazują potencjał do większego zaangażowania się w struktury MN!    
więcej »


  Challenge #bilinguamitGrimm
Lubicie wyzwania? My bardzo! Zapraszamy do udziału w akcji „Bilingua mit Grimm” organizowanej w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim”. 
więcej »


  Elementarz LIDERA ORGANIZACJI 4
    Program dla przyszłych liderów/ek, koordynatorów/ek, menagerów i managerek, animatorów/ek i aktywistów/ek!    
więcej »


  Ein Malbuch und mehr… ODERARIUM
Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprezentować publikację „Ein Malbuch und mehr… ODERARIUM”.
więcej »


  Broszura „Glywitz – Gleiwitz – Gliwice. Wszystkie oblicza miasta”
Broszura „Glywitz – Gleiwitz – Gliwice. Wszystkie oblicza miasta”   Broszura w zwięzły i przystępny dla każdego sposób opisuje historię wielokulturowego miasta, może też pełnić rolę polsko – niemiecko - angielskiego przewodnika.
więcej »


  Wystawa „Zapomniane ofiary eutanazji nazistowskiej. Mordy na pacjentach śląskich zakładów opieki w l. 1940-1945” w Opolu
Informujemy, że w dniach od 3 marca do 28 kwietnia 2020 r. w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu prezentowana będzie wystawa Domu Pamięci Pirna Sonnenstein pt. „Zapomniane ofiary eutanazji nazistowskiej. Mordy na pacjentach śląskich zakładów opieki w l. 1940-1945”.        
więcej »


  Książka kucharska dla szkoły i domu / Kochbuch für Schule und Haus
Książka kucharska Marii Wurst to najnowsza publikacja DWPN, która jest dwujęzycznym przedrukiem książki wydanej przed ponad stu laty.
więcej »


  Joseph von Eichendorff. Fakty, mity, stereotypy. Spotkanie
Zapraszamy 9 grudnia br. do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spotkanie z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”. Oto nadarza się nadzwyczajna okazja, by odkryć twórczość poetycka jednego z najbardziej znanych Ślązaków.
więcej »


  Nominowani do nagrody MOSTY DIALOGU 2019 zostali wybrani!
Z wielką przyjemnością informujemy, że 8 listopada br. w Opolu odbyło się III posiedzenie Kapituły Plebiscytu MOSTY DIALOGU 2019, na którym wybrane zostały nominacje oraz zwyciężczynie i zwycięzcy w kategoriach: Ludzie, Instytucje oraz Organizacje Pozarządowe.
więcej »


  Fotomarat[h]on 2019 „Bauhausowe powroty” – nagrody trafiły do zwycięzców i zwyciężczyń!
W poniedziałek (20.10) odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wernisaż zwycięskich fotografii III Opolskiego Fotomarat[h]onu 2019. Tegorocznym tematem głównym Fotomrat[h]onu był temat „Bauhausowe powroty”, a uczestnicy i uczestniczki musieli_ły w ciągu 4 godzin wykonać fotografie do takich tematów jak „Ruch”, „Detal”, „Kolor/Przestrzeń”, czy „Ekspresja”.  
więcej »


  Zostań współautorem/współautorką strony „Zapomniane dziedzictwo”
Masz propozycje na kolejne artykuły na temat zapomnianych miejsc z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego? Interesujesz się historią Śląska i chcesz nawiązać z nami współpracę? Napisz do nas e-maila: sandra.mazur@haus.pl
więcej »


  Monografia „Europa po wielkiej wojnie”
Inspiracją do tej publikacji było dwudzieste trzecie Seminarium Śląskie, które odbyło się w październiku 2018 roku, a którego tematem przewodnim była setna rocznica wybuchu I wojny światowej.
więcej »


  XVIII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego
W dniach 18-24 sierpnia 2019 reprezentacja województwa śląskiego – grupa 15 młodych ludzi brała udział w XVIII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego w Duisburgu. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było „Żyć różnorodnością, zaangażować się na rzecz spójności społecznej i żyć razem”
więcej »


  Już dostępny! nowy komiks pt.: Śląski Oscar
Słyszeliście o Bernhardzie Grzimku? Jego życie to prawdziwa przygoda. Bernhard Grzimek był weterynarzem i zoologiem pochodzącym z Nysy. To właśnie jego historię, opowiada nasz najnowszy komiks Śląski Oscar.  
więcej »


  Doradczynie ds. dwujęzyczności ciągle w drodze!
Działalność Punktu Doradczego w ramach kampanii „Bilingua-łatwiej z niemieckim!” cieszy się niesłabnącą popularnością. Nasze Doradczynie ds. dwujęzyczności odwiedzają m.in. szkoły i koła DFK  prezentując zalety dwujęzyczności oraz zachęcając do nauki języka niemieckiego.
więcej »


  Ekstremalnie, niesztampowo- i zawsze do celu! proELOm i 3ELOm zakończyli 28.06.2019 wakacyjny blok szkoleniowy.
Niedawno zakończył się wspólny blok szkoleniowy uczestników tegorocznej edycji Elementarza Lidera Organizacji Mniejszości oraz proELOm – alumnów poprzednich edycji programu. Jedni podążają ścieżką własnego rozwoju w MN, drudzy uczą się projektmanagmentu, aby dołączyć do grona „pro”.
więcej »


  Festiwal filmów o mieście i architekturze w Gliwicacha
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza z organizatorami festiwalu filmowego MIASTOmovie na pokaz filmów o Gliwicach ósmego i dwunastego maja, który jest dedykowany architekturze publicznej, urbanistyce oraz aktywizacji społecznej w mieście. Pokaz filmu „Do kogo należy miasto?” (54 min) i dyskusja z reżyserem filmu Hansem Christianem Postem pt.: „Zjednoczenie Niemiec. Współczesny Berlin. Rozwój miast w XXI wieku” 8 maja (środa) 2019 r., 19.00 – 21.00 Kino AMOK ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice, duża sala tłumaczenie konsekutywne dyskusji Pokaz filmu „Dwugłowy smok“ (40 min) oraz „Wizje Ericha Mendelsohna” (71 min) dyskusja pt.: „Karl Schabik, Erich Mendelsohn i architektura międzywojnia” Goście: dr inż. arch. Adam Bednarski, dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny 12 maja (niedziela) 2019 r., 17.00 – 20.00 Kino AMOK ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice, duża sala   Festiwal odbędzie się w ramach obchodów setnej rocznicy objęcia stanowiska radcy budowlanego i architekta miejskiego Gliwic przez Karla Schabika. Za pomocą pokazów filmowych oraz towarzyszących dyskusji z zaproszonymi gośćmi zostaną przybliżone osobowości i osobliwości ośrodków miejskich na całym świecie, jednocześnie nie pomijając  ciekawej, choć skomplikowanej historii miasta Gliwic. Zapraszamy również na pokazy innych filmów w ramach festiwalu w Kinie Amok oraz wydarzenia towarzyszące. Harmonogram wydarzeń https://www.facebook.com/events/646230405819836/ Bilet wstępu na pojedynczy pokaz filmu z dyskusją : „Do kogo należy miasto?”: 14 zł (normalny); 12 zł (ulgowy) „Dwugłowy smok”: 8 zł (normalny), 6 zł (ulgowy) Rezerwacja i sprzedaż karnetów tylko w kasie kina Amok oraz on-line poprzez stronę www.amok.gliwice.pl [Kontakt]Anna KusaTel.: 32 461 20 70e-mail: anna.kusa@haus.pl [/kontakt] [partnerzy] Partnerzy:                                   [/partnerzy]


  „Krótki kurs historii Górnego Śląska” – wycieczki tematyczne
Wycieczki są od wielu lat jedną z najbardziej znanych form popularyzacji różnych aspektów dziejów Górnego Śląska. Tym razem chcielibyśmy zaproponować podróż w czasie i przestrzeni. Na trasie wycieczek znajdą się miejsca nawiązujące do szczególnie ważnych wydarzeń historycznych z okresu średniowiecza, reformacji, kolejnych zmian przynależności państwowej, aż po czasy współczesne.
więcej »


  Wielki powrót Niemieckich Klubów Malucha!
W marcu rozpoczęły się zajęcia we wszystkich 12 Niemieckich Klubach Malucha! W tym roku aż 144 dzieci bierze udział w zajęciach animacyjnych, gdzie poprzez zabawę, piosenki i zajęcia artystyczne uczą się języka i poznają kulturę niemiecką.    
więcej »


  100 – lecie BAUHAUSU
Uczelnia artystyczno-rzemieślnicza Bauhaus, założona przez Waltera Gropiusa świętuje w tym roku swój 100 jubileusz.
więcej »


  Historia Śląskiego Kopciuszka
Wszyscy zapewne doskonale znają opowieść o Kopciuszku. A czy słyszeli Państwo  o Kopciuszku ze Śląska? To właśnie jej historii poświęcony jest nasz komiks.
więcej »


  Wydanie publikacji „Wpływ ludności autochtonicznej pochodzenia niemieckiego oraz organizacji mniejszości niemieckiej na regionalny rozwój gospodarczo-społeczny ze szczególnym uwzględnieniem woj. opolskiego – badania prof. Romualda Jończego”
Niemieckojęzyczna, empiryczna praca badawcza zawiera analizę przedstawiającą wpływ, rolę społeczności Niemców, organizacji Mniejszości Niemieckiej w kształtowaniu regionalnego rozwoju opolskiej części Górnego Śląska. Autorem publikacji jest prof. Romuald Jończy
więcej »


  Publikacja „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” już dostępna!
Książka napisana przez Kamila Kartasińskiego  dotyczy wspomnień 17-letniego żołnierza Wehrmachtu, a następnie II Korpusu Polskiego, który brał udział w walkach na przedpolach „Festung Breslau” w styczniu-lutym 1945 roku.
więcej »


  „Kuźnia Noblistów” – film o Noblistach ze Śląska oraz konspekty lekcji na podstawie filmu „Pod Presją” oraz serii pt. „Pewnego razu na Zachodzie”
Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego o Noblistach i Noblistce ze Śląska pt.: „Kuźnia Noblistów” - ekranizacji dziejów osób związanych z naszą małą Ojczyzną.
więcej »


  Publikacja „Śląskie światy. Fotografie Paula Rothera”
Niesamowita publikacja, która jest dokumentacją świata widzianego oczami Paula Rothera, kowala, pasjonata, samouka, niestrudzonego piechura i podróżnika. Fascynowała go historia, astronomia, geologia, ale przede wszystkim w sposób skrupulatny rejestrował, studiował i dokumentował rzeczywistość za pomocą soczewki aparatu, tworząc własne światy. Zapraszamy do świata Paula Rothera!    
więcej »


  Historia utrwalona na starej fotografii
„Historia utrwalona na starej fotografii- każdy z nas odświeża wspomnienia za pomocą fotografii. Pomóż nam przy zbiorze starych fotografii i dokumentów. Wesprzyj akcję „Nieznane zdjęcia”
więcej »


  TSKN zaprezentowało aplikację mobilną SKGD-App!
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) zaprezentowało 22.11.2018 aplikację mobilną SKGD-App. Dzięki aplikacji informacje na temat wydarzeń odbywających się w TSKNie i Mniejszości Niemieckiej mają docierać w tym samym dniu publikacji do odbiorców aplikacji.
więcej »


  Wyniki konkursu „1618 – 1918. Miejsca pamięci na Górnym Śląsku”
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!
więcej »


  Publikacja „Śląskie niebo Jürgena Gretschela” już dostępna!
Książka napisana przez dr Magdalenę Maruck jest opowieścią o niezwykłych losach rodziny Gretschel, ale przede wszystkim o walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii Ziemi Dolnego Śląska przez nowych mieszkańców tej Ziemi.
więcej »


  Ruszyły kolejne Niemieckie Kluby Malucha!
Wraz z nowym rokiem szkolnym do 2 pilotażowych dołączyło 6 nowych Niemieckich Klubów Malucha!
więcej »


  Wystawa komiksów „Alfabet przybycia” bezpłatnie dostępna
Wystawa plakatów komiksów „Alfabet przybycia/Alphabet des Ankommens” została udostępniona przez niemieckie Stowarzyszenie Komiksów i przetłumaczona przez Koło Naukowe Germanistów przy Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
więcej »


  Publikacja „Górny Śląsk. Atlas dla dzieci”
Górny Śląsk. Atlas dla dzieci” to wydawnictwo wyjątkowe i niezwykłe, dzięki któremu najmłodsi oraz ich rodzice wybiorą się w fascynującą wyprawę po Górnym Śląsku, leżącym dziś w obrębie dwóch polskich województw: śląskiego i opolskiego, oraz czeskiego kraju morawsko-śląskiego.            
więcej »


  Odznaka honorowa za „Zasługi dla Województwa Opolskiego” dla Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa o przyznaniu Domowi Współpracy Polsko-Niemieckiej Odznaki honorowej za „Zasługi dla Województwa Opolskiego”
więcej »


  Akademia Samorządowca Mniejszości Niemieckiej w dniach 29-30 czerwca w Turawie.
W dniach 29-30 czerwca w Turawie odbędzie się kolejne szkolenie Akademia Samorządowca Mniejszości Niemieckiej.
więcej »


  Ilustrowany przewodnik po górnośląskim okręgu przemysłowym Leo Woerla
Oddając w ręce czytelników reprint Ilustrowanego przewodnika po górnośląskim okręgu przemysłowym Leo Woerla z 1904 roku zapraszamy do wyjątkowej przygody i podróży w czasie po wielokulturowym Górnym Śląsku.
więcej »


  Publikacja „Historia zapisana na śląskich cmentarzach”
Publikacja „Historia zapisana na śląskich cmentarzach” jest efektem trwającego dwa lata projektu dokumentującego historię 50 najważniejszych i najciekawszych nekropoli w województwie śląskim i opolskim.
więcej »


  Ważna publikacja naukowa
W ramach realizacji zadania Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej ukazała się publikacja zatytułowana „Komunistyczny aparat bezpieczeństwa i ludność niemiecka na Górnym Śląsku w latach 1945-1990” – ważna dla wszystkich zainteresowanych losami Niemców w powojennej Polsce.
więcej »


  Wystartowały Niemieckie Kluby Malucha!
W Toszku i Steblowie wystartowały pilotażowe zajęcia w ramach Niemieckich Klubów Malucha -  nowego projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
więcej »


  Zostań członkiem HAUSfanklubu!
Już od 20 lat realizujemy swoją misję w Gliwicach i Opolu. Ten szczególny rok pragniemy świętować wspólnie z bliskimi nam osobami, które są z nami od lat, wspierają nasza działalność i współtworzą Dom, dlatego powołaliśmy HAUSfanklub. Już dzisiaj możecie odebrać swoją legitymację członkowską.
więcej »


  Konkurs plastyczny dla dzieci i konkurs literacki dla dorosłych – zapraszamy!
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim ogłasza dwa konkursy w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic“, finansowanego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej jest partnerem projektu.
więcej »


  Nowy newsletter!
Z przyjemnością informujemy, iż od stycznia nasz newsletter został odswieżony graficznie. Mamy nadzieje, że nowa wersja przypadnie Państwu do gustu i będziecie czekać z niecierpliwością na kolejne nowści z DWPN. Przypominamy, że do newsletter można zapisać sie na naszej stronie. ----->        
więcej »


  „Zapomniane dziedzictwo – polsko-niemiecka strona internetowa”
W grudniu ruszyła strona naszego nowego projektu  www.zapomnianedziedzictwo.pl. „Zapomniane dziedzictwo” to dwujęzyczna (polsko-niemieckiego) strona internetowa prezentująca obiekty architektoniczne, które są dziedzictwem Śląska.
więcej »


  Mapy prowadzące “Granicznym szlakiem”. Zapraszamy do korzystania!
Wszystkich zainteresowanych historią Górnego Śląska zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z map z dwoma trasami prowadzącymi wzdłuż jednej z najtrwalszych granic w Europie.  
więcej »


  Pokaż naszą wystawę u siebie! Zapraszamy do wypożyczenia wystawy pt. „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”
Od stycznia 2019 r. możliwe jest wypożyczenie wystawy. Wypożyczenie odbywa się nieodpłatnie. Już dzisiaj zapraszamy do rezerwacji terminów!
więcej »


  Odkryj swój region na nowo z „Przewodnikiem Odkrywcy Regionu – Górny Śląsk”
Przygotowaliśmy dla miłośników historii i kultury komplet trzech tras wycieczkowych w postaci dwujęzycznych broszur obejmujących Górny Śląsk. Z bogatych merytorycznie materiałów można korzystać nieodpłatnie. Przewodniki dostępne są do pobrania w formacie PDF.
więcej »


  Wyniki konkursu fotograficznego
Znamy już zwycięzców tegorocznego konkursu fotograficznego "Czym jest dla Ciebie Europa?”! Wejdźcie i sprawdźcie wyniki!            
więcej »


  Rusza projekt TSKN na Śląsku Opolskim pn. „Opolskie bez tajemnic”.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim 1 grudnia 2017 rozpoczyna serię spotkań poświęconych historii lokalnej w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic”, jednego z projektów realizowanego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego.
więcej »


  „Pewnego razu na Zachodzie.” Seria filmów o Opolu i regionie – dostępna na płytach CD
Seria filmów o Opolu i regionie, których premiera miała miejsce na kanale TVP Historia.
więcej »


  800 lat Opola – gotowe scenariusze lekcji!
Zapraszamy nauczycieli do odbioru zestawu 10 konspektów  lekcyjnych, które powstały w ramach projektu „800-lecie Opola. Młodzież odkrywa historię swojego miasta”.
więcej »


  Wielojęzyczna mapa ścienna dawnego regionu Prus Wschodnich dostępna w księgarni internetowej!
Mapa przedstawia historyczną granicę Prus Wschodnich na tle dzisiejszych granic. Na mapkach pobocznych przedstawione zostały wyniki plebiscytu z 1920 roku, sytuacja językowa na tych terenach we wczesnych latach ubiegłego wieku oraz plan Kaliningradu.
więcej »


  Nowości w HAUSbooksie!
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi nowościami w HAUSbooksie - księgarni internetowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pod adresem www.hausbooks.pl            
więcej »


  Dwujęzyczne wydanie publikacji „Nobliści ze Śląska”
Trzecie, odświeżone i zredagowane wydanie publikacji o życiu i zasługach noblistów pochodzących ze Śląska w dwujęzycznej wersji już dostępne !
więcej »


  IX edycja - Archiwum Historii Mówione
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczął realizację IX edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej - www.e-historie.pl”.
więcej »


  Uwaga! Aktualizacja dokumentów dotyczących projektu „ Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4”.
Zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w dokumentach dotyczących projektu „Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4” zostały wprowadzone zapisy dotyczące nie posiadania żadnych długów przez Kandydatów/Uczestników projektu. Szczegóły i aktualne dokumenty do pobrania w zakładce Projekty – „Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4”. http://haus.pl/okp4.html
więcej »


  „Na Granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach.”
W związku z dużym zainteresowaniem, wznowiliśmy druk publikacji  „Na granicy…”. Książka ta jest znów dostępna w naszych biurach w Gliwicach i Opolu.
więcej »


  „Nauka i praca” IV Tom AHM
Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią z cyklu wydawniczego Archiwum Historii Mówionej. W publikacji oddajemy głos dwudziestu osobom, które wspominają swoje lata szkolne i życie rodzinne zarówno przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu.
więcej »


  „II wojna światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląska” i „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945 – 1950” znowu dostępne!
Książki  powstałe w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej - tom II i III ponownie są dostępne w naszych biurach  w Gliwicach i Opolu.
więcej »


  Zainteresowanym nauczycielom udostępniamy materiały dydaktyczne „Lichtensteiner Modell. Niemcy – nieznany sąsiad”
W ramach współpracy z Fundacją Daetz z Lichtenstein (Saksonia) udostępniamy zestaw materiałów dydaktycznych „Lichtensteiner Modell. Niemcy – nieznany sąsiad”.
więcej »


  Rusza rekrutacja do projektu „ Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4”!
Nabór będzie prowadzony w dniach od 2 lutego 2017 r. do 16 lutego 2017 r. Więcej informacji w zakładce „ Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4”.


  Rozpoczęła się realizacja projektu "Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4"
Projekt jest realizowany w ramach Działania 7.3 Zakładanie działalności gospodarczej RPO WO 2014-2020.  Liderem projektu jest Stowarzyszenie „Promocja Przedsiębiorczości” z Opola, a Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu oraz Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej są partnerem.
więcej »


  Szkolny konkurs pt. „W poszukiwaniu świadka historii”
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku we współpracy z DWPN organizuje konkurs szkolny pt.: „W poszukiwaniu świadka historii”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.
więcej »


  Różnorodność jest bogactwem - konkurs fotograficzny
Znamy już zwycięzców tegorocznego konkursu fotograficznego "Róźnorodność jest bogactwem! Wejdźcie i sprawdźcie wyniki!              
więcej »


  Duże zainteresowanie projektem pt. „800 – lecie Opola. Młodzież odkrywa historię swojego miasta”
Jesteśmy dumni z faktu, iż projekt pt. „800 – lecie Opola. Młodzież odkrywa historię swojego miasta” cieszy się nadal dużym powodzeniem wśród opolskich szkół.  Spośród nadesłanych zgłoszeń (45) do projektu możemy zakwalifikować tylko dwudziestu uczestników.
więcej »


  MOSTY DIALOGU wręczone po raz trzeci. Oto laureaci edycji 2016!
W dniu 8 grudnia 2016 r. odbyła się na Górze Św. Anny uroczysta gala wręczenia „Mostów Dialogu 2016” w trzech kategoriach: Instytucje, Organizacje pozarządowe i Ludzie. Wręczono również nagrodę specjalną „Złote Mosty Dialogu 2016”.  
więcej »


  Edukacja i praca we wspomnieniach mieszkańców Siemianowic Śląskich”
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Siemianowicach Śląskich zapraszają na spotkanie dyskusyjne pt. „Edukacja i praca we wspomnieniach mieszkańców Siemianowic Śląskich".
więcej »


  Warsztaty pt. „Aktywizujące metody nauczania historii lokalnej"
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami zapraszają na: Warsztaty pt. „Aktywizujące metody nauczania historii lokalnej" 12 grudnia 2016 roku.
więcej »


  Odbyło się szkolenie dla nauczycieli dot. modułów lekcyjnych koncepcji szkolnej „Lichtensteiner Modell” na „Tydzień Języka Niemieckiego” oraz premiera spotu promującego wychowanie dwujęzyczne
W środę, 5 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się szkolenie dla nauczycieli dot. modułów lekcyjnych koncepcji szkolnej „Lichtensteiner Modell” na „Tydzień Języka Niemieckiego” oraz premiera spotu promującego wychowanie dwujęzyczne wraz z dyskusją nt. wychowania dwujęzycznego.
więcej »


  Nieznane zdjęcia-pokażcie je nam!
Nieznane zdjęcia - to akcja Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej, której celem jest zebranie zdjęć, pamiątek i wspomnień dotyczących Górnego Śląska na potrzeby budowania wirtualnej galerii, która pokaże nam losy naszych rodziców, dziadków.  
więcej »


  Łączyć się – Polacy i Niemcy w Dialogu
Łączyć się – Polacy i Niemcy w Dialogu. Zakończyło się seminarium dla multiplikatorów z zakresu edukacji.        
więcej »


  Nauczanie międzykulturowe w szkole
Już niebawem Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” zaproponuje uczniom i nauczycielom szkół podstawowych i gimnazjów ofertę dotyczącą nauczania międzykulturowego!        
więcej »


  Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
14 czerwca 2016 r. w Gliwicach odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.        
więcej »


  „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945–1950”
Przedstawiamy naszą najnowszą publikację pt. „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945–1950” wydaną w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej".
więcej »


  „Łączyć się – Polacy i Niemcy w dialogu”-seminarium dla multiplikatorów z zakresu edukacji!
Od 24 do 30 lipca 2016 r., we Wrocławiu odbędzie się seminarium dla multiplikatorów z zakresu edukacji oraz zainteresowanych osób z Polski i Niemiec  
więcej »


  Wielojęzyczna składana mapa historycznego Górnego Śląska
Wydaliśmy wielojęzyczną  mapę historycznego Górnego Śląska wraz z jego współczesnym podziałem administracyjnym - tym razem w wygodnej do wykorzystania w każdych warunkach wersji składanej. Zapraszamy koła DFK i szkoły do odbioru bezpłatnego egzemplarza!              
więcej »


  Przekaż 1% Twojego podatku dla Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
Dzięki 1% Twojego podatku darujesz nam szansę na realizację jeszcze większej ilości jeszcze lepszych projektów edukacyjnych i kulturalnych!          
więcej »


  Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce 1945-1989
Niezwykle ważna publikacja „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce 1945-1989” już dostępna w niemieckiej wersji językowej!            
więcej »


  Archiwum Historii Mówionej- posłuchajcie wspomnień na płycie CD!
Bezpłatny CD - audiobook pt. "II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląska" dostępny w biurze DWPN w Gliwicach i Opolu.              
więcej »


  Filmy krótkometrażowe, które pokazują europejską tolerancję w polskim wydaniu!
Zobaczcie filmy krótkometrażowe, które zostały nagrodzone w ramach naszego konkursu: „Jestem Europejczykiem. Jestem tolerancyjny”.            
więcej »


  Piłkarze w Radzionkowie.
Z przyjemnością informujemy, że w dniach od 14 lutego do 16 marca w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”.
więcej »


  Wystawa „Dziadek z Wehrmachtu” z innej perspektywy.
Posłuchajcie niezwykłych relacji radiowych świadków czasu w ramach naszej wystawy: Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenia zapisane w pamięci!
więcej »


  Poczytaj o czym debatowaliśmy podczas XVIII Seminarium Śląskiego!
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny tom z cyklu publikacji pokonferencyjnych, zawierający wybór referatów wygłoszonych podczas XVIII Seminarium Śląskiego z 2013 roku.
więcej »


  Zapraszamy do lektury artykułu będącego pokłosiem debaty w Gdańsku
Prezentujemy Państwu artykuł opracowany po debacie pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności”, która odbyła się w dniu 17 listopada 2015 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Artykuł, zawierający wypowiedzi obecnych na debacie panelistów, poprzedzony jest wprowadzeniem prof. Piotra Madajczyka.
więcej »


  Raport ze spotkań Grupy Roboczej
Przedstawiamy raport ze wszystkich sześciu spotkań Grupy Roboczej, powołanej w ramach "Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej".
więcej »


  Ostatnie obrady Grupy Roboczej "Centrum" w 2015 r.
W dniu 21 grudnia 2015 r. po raz ostatni w bieżącym roku spotkali się członkowie Grupy Roboczej, wspierającej "Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej". Podczas spotkania moderowanego przez Rafała Bartek podsumowano pierwszy rok działalności Centrum.
więcej »


  Powstał cenny materiał dotyczący początków działalności lokalnych organizacji mniejszości niemieckiej – DFK
Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej zakończyło prace nad opisami powstania DFK w województwie opolskim, których opracowanie było jednym z działań w 2015 r.
więcej »


  Po raz kolejny spotkali się członkowie Grupy Roboczej w ramach „Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej”
W dniu 4 grudnia 2015 r. w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyło się piąte spotkanie ekspertów, naukowców i przedstawicieli mniejszości niemieckiej działających w Grupie Roboczej „Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej”. Poruszanym na spotkaniu zagadnieniem były konkretne propozycje działań, projektów na rzecz Niemców w Polsce, które należałoby podjąć i zrealizować w kolejnych latach.
więcej »


  Konkursy: „Gotuj z niemieckim” i „Moja komiksowa przygoda z językiem niemieckim” rozstrzygnięte! Znamy już laureatów!
Po długich obradach i dyskusjach spośród 1000 prac konkursowych jury wyłoniło laureatów  obu konkurów.
więcej »


  W Gdańsku debatowano na temat Niemców w Polsce w kontekście ruchów niepodległościowych „Solidarności” z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku
W dniu 17 listopada 2015 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się debata pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności”. Organizatorami debaty był Dom współpracy Polsko Niemieckiej w ramach projekt „Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej” oraz Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza Uniwersytetu Gdańskiego.
więcej »


  Debata pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności” w dniu 17 listopada 2015 r. w Gdańsku
Zapraszamy na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego na debatę, która pozwoli na pokazanie spektrum zagadnień, dotyczących interesującej nas grupy społecznej - mniejszości niemieckiej – w kontekście ruchów niepodległościowych „Solidarności” z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku.
więcej »


  Już jest! Film promocyjny o DWPN!
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z krótkim filmem o NAS – Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Chcesz się dowiedzieć, czym się zajmujemy, jaki jest kierunek naszych działań oraz poznać Nas bliżej? Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego o DWPN.          
więcej »


  Podczas debaty zorganizowanej przez „Centrum” poruszono istotne dla Niemców w Polsce kwestie
W dniu 26 września 2015 r. odbyła się debata pt. „Niemcy w Polsce w powojennym czterdziestoleciu: od wysiedleń i odniemczania do legalizacji mniejszości”. Debata towarzyszyła V Festiwalowi Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu.
więcej »


  Max Glauer- wystawa o nietuzinkowym fotografie z czasów przedwojennego Oppeln
Zapraszamy wraz z Muzeum Śląska Opolskiego do obejrzenia wystawy: „Przyjaźni i sztuce. Max Glauer (1867-1935)”. w salach wystawowych MŚO w Opolu.            
więcej »


  Rozmawiamy o historii Niemców w Polsce. Zapraszamy na debatę pt. „Niemcy w Polsce w powojennym czterdziestoleciu - od wysiedleń i odniemczania do legalizacji mniejszości” w dniu 26 września br. we Wrocławiu
Debata, będąca częścią projektu „Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej”, towarzyszyć będzie V Festiwalowi Kultury Mniejszości Niemieckiej.  
więcej »


  „Pakiet szlachecki” w promocyjnej cenie!
Pragniemy Państwu zaproponować w ramach akcji promocyjnej „Pakiet szlachecki”, w skład którego wchodzą publikacje Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej dotyczące cyklu wydawniczego „Górnośląscy potentaci”.            
więcej »


  Kompendium wiedzy o Górnym Śląsku!
Niniejszym pragniemy zaproponować Państwu wyjątkowe kompendium wiedzy o Górnym Śląsku, w skład którego wchodzą publikacje Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego” oraz „Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”            
więcej »


  Grupa Robocza CBMN zebrała się po raz trzeci
W dniu 20 lipca 2015 r. Grupa Robocza, powołana w ramach Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, spotkała się kolejny raz w DWPN w Opolu.
więcej »


  Wypożyczamy nowoczesny i profesjonalny sprzęt do tłumaczenia symultanicznego!
Jako jedyni w regionie oferujemy kompleksową obsługę konferencji, debat i innych imprez w zakresie tłumaczenia symultanicznego.
więcej »


  Historia Górnego Śląska w wersji niemieckiej już dostępna!
Pragniemy poinformować, że na rynku wydawniczym pojawiła się niemiecka wersja publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej "Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego". Zachęcamy do składania zamówień na publikację w cenie promocyjnej.            
więcej »


  Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
1 czerwca 2015 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej            
więcej »


  Dwujęzyczny album pt. „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów”
Już do nabycia, najnowsze wydawnictwo Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów” przedstawiający w formie atrakcyjnego albumu pamiątki po działalności śląskiego rodu arystokratów. Tylko u nas – zapraszamy do zakupu!            
więcej »


  Kolejne obrady grupy Roboczej w dniu 28 maja 2015 r.
Drugie spotkanie Grupy Roboczej w ramach Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej z udziałem nowych członków odbyło się w dniu 28 maja 2015 r. w DWPN Opole
więcej »


  Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej?
9 czerwca br. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu byli organizatorami spotkania z wyjątkowym świadkiem historii. Naszym gościem była pani Zofia Posmysz pisarka, była więźniarka obozu w Auschwitz i Ravensbrück            
więcej »


  Wystawa „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” w Nędzy
Z przyjemnością informujemy, że w dniach od 15 do 29 maja 2015 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”.            
więcej »


  Niezapomniane wycieczki tematyczne ponownie w Gliwicach!
Serdecznie zapraszamy wszystkich - od najmłodszych do najstarszych, od największych do najmniejszych - mieszkańców Gliwic i okolic do udziału w bezpłatnej wycieczce „Szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku”, która odbędzie się 2 czerwca br.          
więcej »


  „Moja komiksowa przygoda z językiem niemieckim“ - Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej  w partnerstwie ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce organizuje konkurs pt. : „Moja komiksowa przygoda z językiem niemieckim“
więcej »


  Gotuj z niemieckim! - Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół podstawowych
W ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej  w partnerstwie ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce organizuje konkurs fotograficzny dla uczniów szkól podstawowych pt.Koch mit Deutsch! – Gotuj z niemieckim!”.
więcej »


  Pierwszy Zjazd Klubu Odkrywców Niemieckiego już za nami!
15 maja 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Odkrywców Niemieckiego. We wrześniu 2014 roku w wybranych szkołach (szkoły podstawowe i gimnazja) województwa opolskiego i śląskiego powstało 21 Klubów Odkrywców Niemieckiego.
więcej »


  Gromadzone są pierwsze opisy powstania wybranych DFK w woj. opolskim: DFK Chróścice
W dniu 7 maja 2015 r. odbyło się spotkanie w siedzibie DFK Chróścice, stanowiące jeden z etapów realizacji działań Centrum, dotyczący zebrania opisów powstania 15 kół DFK w woj. opolskim.
więcej »


  Premiera najnowszego albumu fotograficzno-historycznego pt. „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów”
Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby zainteresowane na spotkanie z udziałem autorów najnowszej publikacji DWPN poświęconej śląskiemu dziedzictwu rodziny Schaffgotsch. Premiera odbędzie się 23 maja o godz. 17:00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim            
więcej »


  Konferencja w Katowicach w dniu 8.05.2015 r. - „Górny Śląsk 1945 r. Pamięć i historia”
W dniu 08 maja 2015 r. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Katowice organizują konferencję popularnonaukową pt.: „Górny Śląsk 1945 r. Pamięć i historia”. Konferencja odbędzie się w kinoteatrze „Rialto”, ul. Św. Jana 24, w Katowicach.
więcej »


  Bronisław Komorowski, Prezydent RP obdarowany naszymi najnowszymi publikacjami!
Bronisław Komorowski, Prezydent RP, 28 kwietnia 2015 r., przebywał z wizytą na ziemi opolskiej. W Krasiejowie Prezydent spotkał się z m.in. przedstawicielami mniejszości niemieckiej.
więcej »


  22 uczestników VII edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej-www.e-historie.pl” zakończyło udział w szkoleniu historyczno-dziennikarskim.
Podczas szkolenia (24-25 kwietnia 2015 roku) młodzi dziennikarze projektu rozszerzyli swoją wiedzę na temat losów Ślązaków w trakcie II Wojny Światowej, bezpośrednio po wojnie oraz dowiedzieli się, jakie dzieje i zawirowania historii towarzyszyły mieszkańcom Górnego Śląska.
więcej »


  Trzecie spotkanie rodzin dwujęzycznych już za nami!
26 kwietnia w Staniszczach Małych odbyło się trzecie spotkanie rodziców wychowujących swoje dzieci dwujęzycznie. Podczas gdy dzieci uczestniczyły w zabawach i animacjach, rodzice wysłuchali wykładu.
więcej »


  Bezpłatny egzemplarz „Atlasu Historycznego Górnego Śląska w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”
Serdecznie zachęcamy wszystkie szkoły z woj. śląskiego i opolskiego do odbioru bezpłatnego egzemplarza Atlasu. Atlas należy odbierać osobiście po wcześniejszym skontaktowaniu się z sekretariatem DWPN w Gliwicach lub w Opolu.            
więcej »


  Nowa publikacja Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: „Górny Śląsk i Wielka Wojna. Fotografie Antona Kubika” już dostępna.
Książka pt.: „Górny Śląsk i Wielka Wojna. Fotografie Antona Kubika”pod redakcją Moniki i Sebastiana Rosenbaum, to zbiór unikatowych fotografii Antona Kubika, które powstały w większości ponad 100 lat temu, w przededniu, w trakcie i tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej.
więcej »


  „II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląska”
Przedstawiamy najnowszą publikację pt. „II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląsk”  wydaną w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”.
więcej »


  W dniu 9.04.2015 r. w DWPN Opole odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej w ramach Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej
W opolskiej siedzibie DWPN spotkali się członkowie Grupy Roboczej - czyli eksperci, naukowcy oraz osoby, których zainteresowania naukowe oscylują wokół zagadnień Niemców w Polsce po roku 1945 r.
więcej »


  Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej
W dniu 9.04.2015 r., o godz. 14.00, w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej po raz pierwszy spotkają się naukowcy i znawcy historii Niemców w Polsce po 1945 r. i jako Grupa Robocza dyskutować będą nad stanem badań w opisanym temacie.
więcej »


  "Nauczanie dwujęzyczne w praktyce" - Konferencja dla nauczycieli wszystkich rodzajów szkół
W dniu 5 – 6 czerwca br. Instytut Goethego organizuje wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej konferencję pt. "Nauczanie dwujęzyczne w praktyce". Konferencja odbędzie się w hotelu Mercure w Opolu.
więcej »


  Szanowni przedstawiciele mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i DFK Toszek zapraszają na kolejny spotkanie i wymianę doświadczeń z przedstawicielami mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego.              
więcej »


  Polsko – niemiecka publikacja pokonferencyjna, stanowiąca wybór tekstów z XIX Seminarium Śląskiego, już dostępna w siedzibie DWPN Opole/Gliwice oraz w formacie PDF!
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny tom z cyklu publikacji pokonferencyjnych, zawierający wybór referatów wygłoszonych podczas XIX Seminarium Śląskiego z 2014 roku.
więcej »


  Odwołane szkolenie pt. „Zadbaj o swoją przyszłość“ – warsztat umożliwiający strukturom Mniejszości Niemieckiej z całej Polski tworzenie planów przyszłościowych” w dniach 17-18 kwietnia 2015 roku w Łubowicach.
Pozostałe terminy spotkań pozostają bez zmian. Serdecznie zapraszamy na warsztaty w terminach8-9 maja 2015 r. w Ustroniu oraz 29-30 maja 2015 r. w Gliwicach.
więcej »


  Odbyło się szkolenie "Ożywianie lokalnych kół DFK 2012/Konsolidierung der Begegnungsstätten 2015"
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowali dnia 7 marca br. w Gliwicach, szkolenie pt.: "Ożywianie lokalnych kół DFK 2015/Konsolidierung der Begegnungsstätten 2015".
więcej »


  Zaproszenie do udziału w akcji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży pod hasłem: der-tag.pl, dzień.de
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza do uczestnictwa w tegorocznej akcji pod hasłem dzień.de | der-tag.pl, której mottem są „Perspektywy zawodowe”.
więcej »


  Zaproszenie dla referentów XX Seminarium Śląskiego nt.: „Przeszłość – przyszłości. Modele obchodzenia się z trudną przeszłością w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku”.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami organizuje w dniach od 23-25 września 2015 r. XX Seminarium Śląskie.        
więcej »


  Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej poszukuje Świadków Historii
Szukamy świadków historii – osób, które z racji wieku lub pełnionych funkcji czy zaangażowania społecznego uczestniczyły lub obserwowały ważne albo ciekawe wydarzenia.
więcej »


  Rusza VII edycja projektu "Archiwum Historii Mówionej"
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczął realizację VII edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej - www.e-historie.pl”.
więcej »


  Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci
Wspomnienia byłych żołnierzy Wehrmachtu stały się inspiracją i kanwą wyjątkowej wystawy przedstawiającej losy konkretnych osób służących w czasie II wojny światowej w niemieckim wojsku, a następnie mieszkających na terenie Polski. Zapraszamy na wernisaż już 10 marca br. do Muzeum Śląska Opolskiego        
więcej »


  Spotkanie przewodniczących mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego
3 lutego br. w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach odbyło się pierwsze spotkanie przewodniczących mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego.            
więcej »


  Drugie wydanie książki dra Bernarda Linka " Polityka antyniemiecka na Górnym Śląsku w latach 1945-1950" już dostępne!
Książka jest poświęcona jednemu z głównych elementów polskiej powojennej polityki narodowościowej w regionie, czyli rozmaitym działaniom przeciwko niemieckiej ludności oraz przeciwko pozostałościom niemieckiej kultury w latach 1945-1950.
więcej »


  Nowa publikacja DWPN "Wpływ ludności pochodzenia niemieckiego oraz organizacji mniejszości niemieckiej na regionalny rozwój społeczno – gospodarczy..."
Jaki wpływ ma ludność mniejszości niemieckiej oraz organizacje mniejszości niemieckiej na rozwój społeczno – gospodarczy regionu województwa opolskiego? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedzi po przeczytaniu naszej najnowszej publikacji. Zapraszamy do lektury!
więcej »


  Piłkarze w Zabrzu
Z przyjemnością informujemy, że w dniach 13 stycznia do 26 kwietnia 2015 roku w Muzeum Miejskim w Zabrzu „Café Silesia” prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 13 stycznia br.            
więcej »


  Poznaj HISTORIĘ LOKALNĄ swojego regionu
Zapraszamy gminy, powiaty oraz koła DFK województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, zainteresowane realizacją projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, do zgłoszenia chęci współpracy.
więcej »


  Zakończenie działalności Regionalnego Ośrodka EFS w Opolu !
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż  z dniem 31 grudnia 2014 r. Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Opolu kończy swoją działalność.
więcej »


  Archiwum Historii Mówionej – narzędziem do pracy z młodzieżą w ramach edukacji regionalnej!
15 grudnia 2014 roku odbyło się spotkanie dla multiplikatorów oraz nauczycieli zainteresowanych historią regionu zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej.  
więcej »


  Bezpłatny CD- audiobook wydany w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej jest już dostępny!
W ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej” wydaliśmy bezpłatny CD- audiobook z którego będziecie Państwo mogli odsłuchać ciekawe historie widziane oczami Polaków i Niemców żyjących na Śląsku.
więcej »


  Nowa publikacja pokonkursowa DWPN „Śladami niemieckości w naszym regionie”
Aby przybliżyć wszechobecność niemieckiego dziedzictwa kulturowego, w roku 2013 zorganizowaliśmy konkurs, którego celem było odnalezienie i ukazanie śladów niemieckości w miejscowościach zamieszkałych przez jego uczestników. Publikacja pokonkursowa prezentuje nagrodzone, wyróżnione oraz wybrane przez jury prace przesłane przez dzieci i młodzież.    
więcej »


  Posłuchaj nowych wywiadów - efektów pracy młodych dziennikarzy tegorocznej edycji AHM !
Uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej”  zakończyli nagrywanie wywiadów ze świadkami czasu.  Efekty ich pracy możecie odsłuchać na stronie  www.e-historie.pl.
więcej »


  Znamy zwycięzców konkursu „Der, die, das – wakacje mit Spaß!“
27 listopada 2014 roku odbyła się w Sali „Orła Białego” Samorządu Województwa Opolskiego Gala Wręczenia Nagród w konkursie pt.: „Der, die, das – wakacje mit Spaß!”, podczas której poznaliśmy zwycięzców i laureatów konkursu.
więcej »


  Uczestnikom konkursu DWPN wręczono nagrody!
16 listopada 2014 roku odbyło się w Muzeum Śląska Opolskiego ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród w konkursie pt.: „Otwórz szufladę – I wojna światowa w rodzinnych pamiątkach i wspomnieniach na Górnym Śląsku”            
więcej »


  Nowe publikacje Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zachęcamy gorąco do zapoznania się z naszymi dwoma nowymi publikacjami: publikacją pokonkursową „Otwórz szufladę. I wojna światowa w rodzinnych pamiątkach i wspomnieniach na Górnym Śląsku” oraz pozycją poświęconą wybitnej aktorce Hannie Schygulli „Urok melancholii. Dziewięć spotkań z Hanną Schygullą”            
więcej »


  Nasi młodzi dziennikarze z projektu „Archiwum Historii Mówionej” na obchodach z okazji 25 rocznicy upadku muru berlińskiego.
W dniach 6-8 listopada 2014 roku uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej” wzięli udział w podróży studyjnej do Berlina.
więcej »


  Sprawozdanie z wizyty studyjnej do Sybina/Hermannstadt
Podróż studyjna do Sybina (Hermannstadt) w Rumunii pt.: „Szkolnictwo mniejszości niemieckiej w Rumunii“ w ramach kampanii na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”, odbyła się w dniach 15-19 października 2014 r.
więcej »


  Odwiedziny u mniejszości niemieckiej w Danii zachętą do dalszych działań wzmacniających dwujęzyczność w Polsce!
W dniach 22–26 października 2014r., odbyła się podróż studyjna do mniejszości niemieckiej w Danii w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”, projektu który Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych.
więcej »


  Zgłoś swoich uczniów do projektu, a my zorganizujemy debatę w Twojej szkole!
Zapraszamy nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego oraz opolskiego wraz z uczniami do udziału w projekcie: „Młodzi Europejczycy!” – debaty szkolne. W terminie październik-grudzień 2014 zorganizujemy dla Was 5 debat.            
więcej »


  Podróż studyjna do mniejszości niemieckiej w Danii - zakończenie VII Edycji projektu „Kuźnia Młodych Liderów”!
W dniach 22–26 października 2014r., odbędzie się podróż studyjna w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”, projekt który Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych.
więcej »


  XIX Seminarium Śląskie nt. "Edukacja mniejszościowa w Polsce – wczoraj – dziś – jutro” – już za nami!
W dniach od 24–27 września 2014r. odbyło się na Zamku w Kamieniu Śląskim XIX Seminarium Śląskie, którego tematem przewodnim było: "Edukacja mniejszościowa  w Polsce – wczoraj – dziś – jutro”.
więcej »


  Podróż studyjna do Rumunii dla osób aktywnie promujących nauczanie j. niemieckiego jako j. mniejszości.
W ramach kampanii na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” organizujemy podróż studyjną do Rumunii, która odbędzie się w dniach 15-19 października 2014 r. Celem podróży jest zapoznanie się z systemem szkolnictwa mniejszościowego w Rumunii oraz poznanie placówek promujących nauczanie języka niemieckiego.
więcej »


  Konkurs wakacyjny "Der, die, das – wakacje mit Spaß!" – czekają atrakcyjne nagrody !
Nasz konkurs wakacyjny "Der, die, das – wakacje mit Spaß!" nadal trwa, czekamy na Wasze prace konkursowe !
więcej »


  Oferta stypendialna DAAD na rok akademicki 2015/2016.
Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) opublikowała na swojej stronie internetowej broszurę dotyczącą oferty stypendialnej dla Polaków na rok akademicki 2015/2016.
więcej »


  Drodzy uczniowie nasz konkurs wakacyjny „Der, die, das – wakacje mit Spaß“ nadal trwa!
Wakacje się skończyły i mamy nadzieję, że odpoczęliście i w dobrej formie rozpoczniecie nowy rok szkolny. Z początkiem nowego roku szkolnego liczymy też na Wasze zdjęcia konkursowe.
więcej »


  Strona internetowa kampanii www.bilingua.haus.pl w nowej odsłonie. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Strona internetowa prowadzona w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”, promującej polsko-niemiecką dwujęzyczność, zyskała nową „twarz”. Od września 2014 r. informacje zawarte na stronie podzielone są odpowiednio na kategorie odbiorców: treści dla rodziców, dla nauczycieli oraz dla dzieci.
więcej »


  Projekt „Gmina Chrząstowice - aktywnym uczestnikiem partycypacji społecznej”
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu informuje, iż z dniem 31 sierpnia 2014 roku zakończona została realizacja projektu "Gmina Chrząstowice - aktywnym uczestnikiem partycypacji społecznej".
więcej »


  Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 3.
Celem projektu jest promocja oraz wspieranie inicjatyw i rozwiązań zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy oraz budowy postaw kreatywnych, służących rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Projekt jest realizowany od 01.07.2014 do 31.12.2015.
więcej »


  Wystawa „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku” w Katowicach.
Z przyjemnością informujemy, że w dniach 4 do 25 września 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 11 września br.            
więcej »


  Polsko-Niemieckie Seminarium
Już 18 września br. zapraszamy wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce na całodniowe Polsko-Niemieckie Seminarium „Federalizm w Europie na przykładzie Śląska i Dolnej Saksonii” w Gliwicach.        
więcej »


  Hrabia Nikolaus von Ballestrem w Gliwicach i Nakle Śląskim
20 września w Nakle Śląskim oraz 23 września w Gliwicach hrabia Nikolaus von Ballestrem, potomek górnośląskich magnatów, a zarazem głowa rodu von Ballestrem, będzie gościem naszego nowego projektu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami – Wir alle sind Schlesier”. Uwaga: brak wolnych miejsc!            
więcej »


  Wycieczka „Śladami dziedzictwa rodziny Henckel von Donnersmarck”
Wszystkim uczestnikom wycieczki „Śladami dziedzictwa rodziny Henckel von Donnersmarck”, która odbyła się w 18 września br. (czwartek) dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie, wspólnie spędzone chwile i poświęcony nam czas.              
więcej »


  Śląskie Lato Muzyczne NIEMIECCY ROMANTYCY
W czwartek, 7 sierpnia br. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, odbył się znakomity koncert „Niemieccy romantycy” w ramach festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne”. Dziękujemy wszystkim gościom, artystom i partnerom za wspólnie spędzony wieczór pełen wspanialej muzyki i poezji.             
więcej »


  Wystąpienia publiczne to żaden problem dla Młodych Liderów MN!
W dniach 1 – 2 sierpnia 2014r. w Zamkowym Młynie w Krapkowicach, odbędzie się II warsztat w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”. Organizatorami projektu jest  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.
więcej »


  25-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej. Gest czy przełom?
Fundacja Konrada Adenauera, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Krzyżowa zapraszają na dyskusję „25-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej. Gest czy przełom?” z udziałem Arcybiskupa Alfonsa Nossola. Dyskusja odbędzie się w ośrodku Fundacji „Krzyżowa” w dniu 21 lipca 2014 r. o godzinie 17.30.            
więcej »


  Wyrwane z kontekstu? Słowo a kontekst kulturowy
Od 2 do 5 października dwudziestu młodych adeptów dziennikarstwo zgłębiało tajniki zawodu na Górnym Śląsku w ramach IX Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej      
więcej »


  Trzecie szkolenie z cyklu „Wzmocnienie Struktur Mniejszości Niemieckiej” za nami!
W dniach 27-28 czerwca 2014 r. w Opolu obyło się szkolenie z cyklu warsztatów nt.  „Wzmacnianie Struktur MN” organizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej i partnerów projektu.          
więcej »


  Inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
Dnia 30 czerwca 2014 roku w Gliwicach odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Programowej naszej instytucji, która została powołana uchwałą Zarządu.              
więcej »


  „Dzisiaj śląskie kamienie są dwujęzyczne”
Dwujęzyczne kamienie były jednym z wielu wniosków wczorajszego Spotkania DOMowego „Szlachta na Śląsku DZISIAJ! Obywatele świata z regionalną tożsamością?” Tym razem naszym gościem była Melitta Sallai. Zaprezentowany został współczesny obraz tradycji szlacheckiej na Śląsku.            
więcej »


  W czerwcowe niedzielne popołudnie spotkały się rodziny wychowujące lub zamierzające wychowywać swoje pociechy dwujęzycznie.
Na spotkanie rodzin dwujęzycznych, organizowane w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”, do gospodarstwa agroturystycznego „Lipińscy” w Przysieczy dotarło około 25 rodzin z województwa śląskiego i opolskiego.
więcej »


  Zakończył się cykl spotkań informacyjno-animacyjnych pt. „Dwujęzyczność-podaj dalej!”
Z dniem 6 czerwca zakończył się cykl pięciu spotkań informacyjno-animacyjnych pt. „Dwujęzyczność-podaj dalej!”, które były elementem kampanii na rzecz dwujęzyczności „Bilingua - łatwiej z niemieckim!”. Spotkania były skierowane do rodziców, zainteresowanych nauczycieli języka niemieckiego jak i do członków mniejszości niemieckiej.
więcej »


  Niezapomniane wycieczki tematyczne ponownie w Gliwicach!
Wszystkim uczestnikom wycieczek „Śladami Horsta Bienka” oraz „Szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku” dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie, wspólnie spędzone chwile i poświęcony nam czas.                 
więcej »


  Ostatni przedwakacyjny HAUSowy czwartek już za nami! Czy w Opolu wszystko gra? Co dziś daje Opole młodym pod względem kulturalnym i gospodarczym.
Gościem spotkania była Wiceprezydent Miasta Opola Danuta Wesołowska.
więcej »


  Historia Lokalna – spotkania i wycieczki w czerwcu i lipcu.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin”. Zachęcamy Państwa do skorzystania z bogatej oferty projektu, na który składają się przede wszystkich prelekcje z dyskusjami, ale także wycieczki i konkursy.
więcej »


  Hartmut Koschyk, Pełnomocnik Rządu RFN ds. mniejszości narodowych spotkał się z mniejszością niemiecką, dnia 2 czerwca br., w Zębowicach oraz 3 czerwca br., w Gliwicach.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zorganizowali spotkania dyskusyjne pt.: „Aktualna polityka Niemiec wobec mniejszości niemieckiej”, z Hartmutem Koschyk, nowym Pełnomocnikiem Rządu RFN ds. mniejszości.
więcej »


  Historia Niemców w Polsce oraz prawa Mniejszości Niemieckiej nie są już obce uczestnikom „Kuźni Młodych Liderów”!
W dniach 6 - 7 czerwca 2014r. w Kamieniu Śląskim miało miejsce drugie spotkanie w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”, projektu adresowanego do młodzieży mniejszości niemieckiej, chcącej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym swego regionu. Tematem seminarium było: „Mniejszości we współczesnej Europie – Tło historyczne i ustawodawstwo”.
więcej »


  Uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej” wyruszyli na poszukiwanie świadków historii.
22 uczestników VI edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej-www.e-historie.pl” zakończyło udział w szkoleniu historyczno-dziennikarskim w dniach 30-31 maja w Opolu.
więcej »


  Pierwsze szkolenie z cyklu „Wzmocnienie Struktur Mniejszości Niemieckiej” za nami!
W dniach 23-24 maja 2014 r. w Zakrzowie obyło się pierwsze  szkolenie z cyklu warsztatów nt.  „Wzmacnianie Struktur MN” organizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej i partnerów projektu.
więcej »


  Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
26 maja 2014 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej          
więcej »


  Rozmowa Kwalifikacyjna za Nami!! Młodzi dziennikarze na szkoleniu historyczno - dziennikarskim w Opolu
W dniach 30-31 maja 2014r.,w opolskim biurze Domu Współpracy Polsko Niemieckiej odbędzie się  szkolenie dziennikarskie w ramach projektu "Archiwum Historii Mówionej: www.e-historie.pl".
więcej »


  Der, die, das - wakacje mit Spaß! Konkurs fotograficzny dla uczniów
W ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” organizujemy konkurs fotograficzny pt. „Der, die, das - wakacje mit Spaß!“. Konkurs organizowany jest przez Dom współpracy Polsko-Niemieckiej na zlecenie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
więcej »


  Odkrywaj język niemiecki wraz z Klubem Odkrywców Niemieckiego w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”
W ramach kampanii „Bilingua - łatwiej z niemieckim!” organizujemy dla szkół podstawowych oraz gimnazjalnych Kluby Odkrywców Niemieckiego. Celem klubu będzie w szczególności zdobywanie przez uczniów wiedzy na temat kultury, życia społecznego i wielokulturowej historii Górnego Śląska jak i innych regionów zamieszkałych przez mniejszość niemiecką w Polsce oraz  nauka języka niemieckiego.
więcej »


  Czwarte spotkanie w ramach cyklu „Czytanie bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej” już za nami!
20 maja 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu.
więcej »


  Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Kuźnia Młodych Liderów” za nami!
W dniach od 16 – 18 maja 2014r. w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa, obyło się pierwsze spotkanie warsztatowe, w ramach projektu. Głównym tematem spotkania była komunikacja, integracja i współpraca zespołowa.
więcej »


  LOGOGRAFOWIE. Odra - przepływ idei. Call for Artists.
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają artystów z Polski i Niemiec do wspólnej pracy, której celem będzie uchwycenie opolskiego genius loci, ze szczególnym uwzględnieniem przepływającej przez serce miasta rzeki - Odry.
więcej »


  „Archiwum Historii Mówionej” – duża liczba zgłoszeń do VI edycji projektu!
„Warto kibicować młodym ludziom i namawiać ich do aktywności społecznej - ważne jest to, żeby młodzi i aktywni ludzie chcieli się wypowiadać na tematy ważne dla regionu, żeby się  z nim utożsamiali i stanowili jego siłę napędową” – mówi nauczyciel z województwa śląskiego.
więcej »


  Rusza kolejna edycja szkoleń „Wzmacniania Struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce”
„Aktywizacja struktur Mniejszości Niemieckiej a współpraca samorządowa na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim” tematem przewodnim warsztatów dla członków MN, należących do zarządów DFK i innych osób zaangażowanych w działalność swojego koła DFK.
więcej »


  Niezapomniane wycieczki tematyczne ponownie w Gliwicach!
Serdecznie zapraszamy wszystkich - od najmłodszych do najstarszych, od największych do najmniejszych - mieszkańców Gliwic i okolic do udziału w bezpłatnej wycieczce: „Szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku” 12 czerwca br. OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!            
więcej »


  „Archiwum Historii Mówionej” – duża liczba zgłoszeń do VI edycji projektu!
„Warto kibicować młodym ludziom i namawiać ich do aktywności społecznej - ważne jest to, żeby młodzi i aktywni ludzie chcieli się wypowiadać na tematy ważne dla regionu, żeby się  z nim utożsamiali i stanowili jego siłę napędową” – mówi nauczyciel z województwa śląskiego.
więcej »


  „Frau Holle” czytano w Pławniowicach w województwie śląskim!
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Czytanie bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej” w województwie śląskim już za nami! 29 kwietnia 2014r. o godz. 16.00 w Sali OSP w Pławniowicach, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu.
więcej »


  Szkolenia ZNSSK w Polsce oraz DWPN: „Ożywianie lokalnych kół DFK 2014”.
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowali dnia 29 marca br. w Opolu, szkolenie pt.: "Ożywianie lokalnych kół DFK 2012/Konsolidierung der Begegnungsstätten 2014". Spotkanie przeznaczone było dla tegorocznych "opiekunów projektów/Projektbetreuer", czyli dla młodych ludzi z województw śląskiego i opolskiego, których zadaniem będzie dalsza aktywizacja lokalnych kół DFK.
więcej »


  Owacje na stojąco podczas polsko-niemieckiego koncertu pn. „Wolność i Jedność…”
W sobotę 26.04.2014 r., w szkole muzycznej w Opolu odbył się polsko-niemiecki koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce i Niemczech.            
więcej »


  Pokaz filmu „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” już za nami!
Ponad 100 osób uczestniczyło 22 kwietnia w Gliwicach oraz 23 kwietnia br. w Opolu w pokazie filmu „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” z udziałem reżyserki Róży Romaniec, który odbył się w ramach spotkania z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu”.            
więcej »


  Tłumy gości na wernisażu wystawy: „Od kramu aptecznego do apteki. Z historii opolskich aptek (II poł. XVI – I poł. XX w.)”.
15 kwietnia br. w odbył się wernisaż wystawy Muzeum Śląska Opolskiego oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: „Od kramu aptecznego do apteki. Z historii opolskich aptek (II poł. XVI – I poł. XX w.)”.
więcej »


  Wystawa „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” w Katowicach
Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15 kwietnia - 12 maja 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”.            
więcej »


  Dziękujemy wszystkim za przybycie do Nakła Śląskiego na spotkanie promocyjne albumu „Górnośląscy potentaci – dziedzictwo Henckel von Donnersmarcków”
Spotkanie z autorami najnowszej publikacji DWPN poświęconej śląskiemu dziedzictwu rodziny Henckel von Donnersmarck odbyło się 11 kwietnia w Centrum Kultury w Nakle Śląskim, czyli dawnym pałacu, siedzibie tego znamienitego śląskiego rodu, po którym pamiątki mijamy co dzień            
więcej »


  Drugi HAUSowy czwartek już za nami!! Zniewolone umysły po roku 1945 - przymusowa zmiana nazwisk.
Gościem spotkania był Krzysztof Wysdak, Członek Zarządu Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, pasjonat historii regionalnej.
więcej »


  Budynek Szkoły - Czerwionka
Szkoła   „W tamtej nowej szkole, mającej niewiele jeszcze lat, jak całe to później powstałe osiedle familoków, korytarze były przestronne i pełne światła, klasy zaś lepiej wyposażone. Znajdowały się w nich nawet wieszaki na płaszcze i czapki.” - Wilhelm Szewczyk Rok 2014 będzie rokiem szczególnym zarówno dla Europy jak i dla naszej społeczności czerwieńskiej. Europa wspominać będzie setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, mieszkańcy Czerwionki świętować setną rocznicę założenia szkoły. Wydawać buy sie mogło ,że te dwa zupełnie odległe od siebie wydarzenia nie mogą mieć ze sobą nic wspólnego. Nic bardziej mylnego. ..bo historia naprawdę potrafi zaskakiwać. W ramach zajęć koła historycznego postanowiłam zbadać związek pomiędzy moją szkołą a wydarzeniami z I Wojny. Zbierałam informacje z dostępnych mi książek, opracowań, sięgnęłam do wspomnień pamiętnikarskich, przejrzałam kroniki szkolne i wtedy „wpadł mi w oko” pewien drobny szczegół. Zacznę mimo wszystko od początku: Na przełomie XIX i XX wieku w centrum Czerwionki powstało osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”. W jego centrum został również postawiony drugi  budynek szkolny – „dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem, wykonany z cegły, nieotynkowany. Dach wysoki czterospadkowy, kryty dachówką. Od strony ul. Szkolnej elewacja trzyosiowa, symetryczna z wejściem na osi. Wejście wykonane ze sztucznego kamienia w formie dostawionego portyku – dwie kolumny podtrzymują trójkątny tympanon z wizerunkiem sowy. Pod tympanonem na gzymsie data „1915 r.”. Nad portykiem prostokątna płycina wykonana w tynku, ozdobiona motywem wici roślinnych. Na niej widoczne pozostałości napisu „Katolicka Szkoła….”. Projekt nowej szkoły powstał już w 1910 r. Udało się go jednak zrealizować dopiero w czasie I wojny światowej. Koszt budowy opiewał na kwotę 76 tys. marek. W prawym skrzydle budynku szkolnego urządzono kaplicę, w której początkowo sprawowano nabożeństwa ewangelickie ( dzisiaj jest tam sekretariat szkolny) , a od 1915 r. również katolickie. Placówka otrzymała nazwę Szkoły Ludowej im. Chrystusa Króla.  W 1915 r. uczyło się tutaj już 729 dzieci. Wtedy też Urząd Gminy podjął decyzję decyzję o dobudowaniu 6-klasowego skrzydła. Po uzyskaniu pozwolenia ze strony starostwa czerwieński Związek Szkolny 15 lutego 1916 r. przeznaczył na ten cel tysiąc marek. Rozbudową szkoły zajęła się firma z Pszczyny. Do surowego, ledwie wykończonego budynku na kilka miesięcy wprowadzają się jednak nie dzieci ale ranni żołnierze. Zarządzenie jest jasne- zamienić szkołę w LAZARET. Jest wojna, potrzeby kraju najważniejsze. Mieszkańcy Czerwionki widzą jak do budynku wprowadzają się lekarze, pielęgniarki i ranni. Oczywiście tam gdzie jest szpital musi być kostnica. Znajdować się będzie w podziemiach budynku, a kaplica szkolna będzie pełnić funkcje kaplicy cmentarnej! Sytuacja ta nie będzie trwać długo. Lekcje w nowej części szkoły rozpoczęto 8 maja 1916 roku, już dwa dni po uroczystym poświęceniu budynku, które odbyło się z udziałem włądz gminnych i oświatowych z samym czerwieńskim proboszczem Janem Kommmrausem na czele. W budynku znajdowało się wówczas 8 sal lekcyjnych, kancelaria, pokój nauczycielski, trzy mieszkania dla nauczycieli oraz pomieszczenie dla woźnego.     Autor pracy: Ksymena Zelek


  Kapliczka - Radzymin
Kapliczka   W Radzyminie, niewielkim mieście  pod Warszawą, działy się rzeczy niezwykłe, można by powiedzieć- magiczne. Jednym z miejsc godnych wspomnienia, świadkiem niezwykłych zdarzeń jest kapliczka „na Zjawieniu”. Znajduje się ona na ulicy Wróblewskiego. Jest to niewielki budynek, zbudowany przez inżyniera Feliksa Michalskiego. Z tym miejscem związanych jest wiele legend, opowieści, wspomnień. Oto kilka z nich. Pierwszy zapisek o kapliczce został zamieszczony w książce „Materiały do dziejów Ziemi Płockiej” (Radzymin bardzo długo należał do diecezji płockiej). Ksiądz profesor Michał Grzybowski pisał : "Nadto było w powieści i pozostałych po dziś dzień znaków miejsce za miastem o staj 25, Zjawienie nazywający się, gdzie była studzienka pod pokryciem i tam ludzie przez prostotę swą nabożeństwa i ofiarowania odprawowali, ale gdy to ugruntowanie upadło, przejeżdżający handlarze (nie wiem jakim natchnieni duchem) 30 złotych na ręce mieszczan tutejszych dali, dopraszając się, aby toż miejsce Zjawienia (jak mówią) na wzwyż wyrażonym miejscu kaplice i studnią, jak przed tym była, wybudowali, na co nie mając żadnych dowodów i pozwolenia od JO Xcia biskupa, ks. Proboszcz tego dzieła bez wiadomości dokończać nie pozwolił." O tym niezwykłym Cyprian Kamil Norwid, poeta, który wychowywał się na tym ziemiach. W swoich wierszach wspominał o krzyżu, który do dziś stoi. W swoich listach opowiadał też o Radzyminie i  były to tylko miłe wspomnienia. W czasie II wojny światowej ludzie  szukali tu schronu. 2 sierpnia 1944 roku dorośli i dzieci  modlili się  w Kaplicy podczas ostrzału artyleryjskiego miasta przez zbliżających się Niemców. W południową ścianę uderzył pocisk. Wszyscy zebrani zostali przesypani gruzem. Jednak nikt nie odniósł obrażeń. Uznano to za cudowne ocalenie. Miejscowe legendy wspominają również o cudownym uzdrowieniu, które nastąpiło 6 sierpnia 1963 roku. Mieszkanka Radzymina, po mszy w kościele, postanowiła dojść do Kapliczki. Trasa ta ma ok. 2 km, a trzeba dodać, że ta pani miała chore nogi i chodziła o kulach. Miejscowi zatrzymywali się, by jej pomóc. Jednak staruszka odmawiała. Gdy doszła do kapliczki, zaczęła się modlić. Gdy skończyła, stanęła na własnych nogach. Kule zostawiła. Wieść o uzdrowieniu rozeszła się szybko. Przybywało tu coraz więcej ludzi. Niestety ta wiadomość także doszła do milicji i władzy. Kapliczka została zamknięta. Kule zniszczono (podobno ten, które je złamał i spalił, niedługo zmarł). Inni jednak wierzą, że są ukryte na terenie kapliczki. Miejsce to było świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń. Dziś miejscowi mieszkańcy najczęściej wspominają je głównie dzięki nabożeństwom  majowym, w których uczestniczyli jako dzieci. Nie wiedziałam, że tak niezwykłe miejsce znajduje się tuż obok mojego domu… teraz wiem, że warto poznawać to, co nas otacza.     Autor pracy: Natalia Wysokinska


  Zamek - Cisy
Zamek   Na skalistym zboczu Czyżynki koło Cieszowa na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Cisy. Zbudowany został przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w końcu XIII wieku. W II połowie XIV wieku przebudował go książę Bolko II Mały. Zamek wzniesiony został z kamienia na planie czworoboku. Z zachodu dobudowano bramę, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Całość otoczono murami. W narożniku południowo-wschodnim usytuowano kamienną wieżę. Wieża miała 10 metrów wysokości i zbudowana została na planie koła. Dostępu do zamku broniła fosa. W zamku rezydowały rycerskie rody Bolczów, Zeydlitzów  i Czettritzów. W XV w. w czasie wojen husyckich zamek został zniszczony lecz szybko go odbudowano. Jego całkowity upadek nastąpił w okresie wojny 30-letniej, tz. w XVII wieku. W 1927r. na zamku podjęto prace konserwatorskie. Architekt Walter Brehmer zrekonstruował część wieży i zewnętrzną bramę. Obecnie zamek jest dostępny dla turystów. Prowadzą do niego trzy szlaki turystyczne. Jedna z legend opowiada ,że lud zamieszkujący zamek kilkaset lat temu był przekonany, że za niedługo uderzy w niego miecz-kolos, który od jakiegoś czasu ukazywał się na nocnym niebie. W ciągu paru godzin zamek opustoszał. Nie było tam żadnej żywej duszy. Jak mówią pewne podania do dziś nikt tam nie zamieszkał. Zamek powoli zamieniał się w ruinę. Niektóre z nich podają, że to mógł być monstrualny krzyż zamiast miecza, inne zaś, ze dużo się tam polało krwi i ów miecz miał się pokazać podczas wojny trzydziestoletniej. Podobno to zjawisko widywała wdowa Agnieszka po Bolku II. Po jej śmierci warownia trafiła we władanie innych władców. Dziś ruiny zamku położone są malowniczo nad potokiem, a wokół całości rośnie stary las. O mieczu, który wygonił lokatorów jak  komornik, nikt nic nie wie.     Autor pracy: Anna Wołoszczuk


  Cmentarz - Bielsko Biała
Cmentarz   Zabytkowy cmentarz wojskowy znajdujący się w Bielsku-Białej przy ul. Saperów, został utworzony w 1921 roku na potrzeby bielskiego garnizonu. Centralną część cmentarza stanowi prostokątny plac, przy którym znajdują się trzy pomniki: ogólny pomnik żołnierski "bojowników o wolność i demokrację" upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej pochodzące z Bielska-Białej i okolic ku czci żołnierzy Armii Krajowej. Wokół placu usytuowane są kwatery z 53 grobami żołnierzy, którzy zmarli w latach 1921–1939. Wzdłuż głównej alei, biegnącej od bramy do głównego placu, znajdują się mogiły zbiorowe, m.in. żołnierzy poległych w wojnie obronnej Polski, żołnierzy poległych w 1945 r. oraz harcerzy, którzy zginęli w czasie II Wojnie Światowej.     Autor pracy: Stanisław Wojtecki  


  Kosciół w więzieniu - Barczewo
Kosciół   Na początku XIX w. poza miastem, na przeciwległym brzegu Pisy, na terenie ogrodu należącego do franciszkanów wzniesiono budynek, który z czasem stał się bardzo ciekawym miejscem ze względu na swoją historię. Początkowo służył jako miejsce odosobnienia dla niesfornych zakonników. Z czasem zaczęto go nazywać "Domem Karnym". Po przejęciu dóbr franciszkańskich przez władze pruskie zorganizowano tu więzienie. W przeszłości miało zasłużoną opinię ciężkiego. Obecnie Zakład Karny w Barczewie jest więzieniem męskim przeznaczonym głównie dla odbywających pierwszą karę. Na terenie zakładu znajduje się jedyny w Polsce więzienny kościół pw. Dobrego Łotra. Ładny przykład neogotyckiej architektury z drugiej połowy XIX w. Oczywiście niedostępny dla zwiedzających. Wystającą ponad mur górną część świątyni, podobnie jak zabytkowe bloki więzienne warto zobaczyć znad brzegów uroczej Pisy Warmińskiej                                       Najbardziej znanym więźniem Barczewa był Erich Koch. Przebywał tu od 1965 r. Zmarł w więzieniu w 1986 r. w wieku 90 lat. Był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera. W 1933 r. führer powierzył mu funkcję gauleitera (nadprezydenta) Prus Wschodnich. W czasie wojny był też komisarzem Rzeszy na Ukrainę. Dopiero w 1949 r. został aresztowany w Hamburgu przez Anglików i przekazany Polsce. Wyrokiem sądu w 1959 r. został uznany winnym sprawczej roli w eksterminacji Polaków podczas II wojny światowej i skazany na śmierć. Dlaczego więc znalazł się w barczewskim więzieniu? Sprawa odroczenia wykonania wyroku nie została do dzisiaj wyjaśniona. Według niepotwierdzonych pogłosek Koch miał cenne dla peerelowskich władz informacje, które od czasu do czasu ujawniał, przedłużając sobie w ten sposób życie. Podobno najważniejszą tajemnicę - dotyczącą miejsca ukrycia Bursztynowej Komnaty - zachował do końca, zabierając ją ze sobą do grobu.     Autor pracy: Rosalia Wojszel


  Muzeum Piastów Śląskich - Brzeg
Muzeum   Pierwszy dwór książęcy, który powstał około 1300 r. Początkowo została wzniesiona kwadratowa, ceglana wieża, nazwana później Wieżą Lwów. W okresie średniowiecza obiekt ulegał co najmniej pięciokrotnym przebudowom. Za czasów księcia Ludwika I (zmarł w 1398 r.) - najwybitniejszego Piasta doby średniowiecza - powstała druga gotycka budowla (obok zamku) kościół kolegiacki p. w. św. Jadwigi, patronki Piastów Śląskich. W pierwszej połowie XVI wieku, w czasach Fryderyka II (1480 - 1547) i jego syna Jerzego II (1523 - 1586), gotycką siedzibę przekształcono i gruntownie przebudowano w jedną z najokazalszych monarszych rezydencji renesansowych tej części Europy. Bryłę gotyckiego zamku wkom-ponowano w nowo powstały trójskrzydłowy gmach, z otaczającymi wewnętrzny dziedziniec krużgankami oraz bogato zdobioną fasadą bramy wjazdowej. Wraz z zamkiem przebudowano również wnętrza przyległego kościoła kolegiackiego na rodową nekropolię książąt brzesko -legnickich. Po śmierci w l675 roku ostatniego Piasta, księcia brzesko-legnicko-wołowskiego Jerzego IV Wilhelma, księstwo wraz z zamkiem przeszło w bezpośrednie władanie cesarzy austriackich. Przez ponad trzy wieki pełnił rolę świątyni dworskiej, będąc miejscem ważnych książęcych uroczystości rodzinnych (ślubów, chrztów, intronizacji, itp.). Tu również na wieczny spoczynek składano zmarłych książąt i ich najbliższych. Świątynia zamkowa stała się największą nekropolią piastowską w Polsce, bowiem zostało w niej pochowanych co najmniej 43 przedstawicieli brzesko – legnickiej linii, najdłużej żyjących i panujących potomków pierwsze polskiej dynastii królewskiej. W krypcie kościelnej zachowały się 22 (miedziane i cynowe) sarkofagi piastowskie z XVI i XVII wieku. Spośród nich 14 poddano koniecznej konserwacji i przeniesiono do piwnic zamkowych, gdzie są eksponowane z innymi obiektami sztuki sepulkralnej. Tradycje kolekcjonersko - muzealne w brzeskim zamku sięgają II połowy XIV wieku, kiedy książę Ludwik I rozpoczął z upodobaniem i pewnym znawstwem gromadzenie drogocennych dzieł sztuki (artystyczne wyroby z kryształu górskiego, wyroby złotnicze, tkaniny, obrazy). Zgromadził też jeden z największych na terenie ziem polskich świecki księgozbiór okresu średniowiecza, który przekazał testamentem ufundowanej przez siebie kolegiacie zamkowej. Natomiast w połowie XVI wieku książę Jerzy II w wybudowa-nym przez siebie „Gimnasium Illustrae" utworzył „Museum" - rodzaj modnego wówczas gabinetu osobliwości. Gromadziło ono różne osobliwości przyrody, czaszki ludzkie i dzieła sztuki (m. in. gobeliny, obrazy, grafiki i inne). Zbiory Gimnazjum obejmowały również unikatowe rękopisy oraz bardzo bogaty księgozbiór. W wiekach późniejszych różnorodne kolekcje gimnazjalne (monety, medale, grafiki, rękopisy, druki, itp.) były wzbogacane i powiększane przez następców księcia Jerzego II oraz w wyniku zapisów testamentowych rektorów i profesorów tej uczelni. Z kolei książę Jerzy III (zm. 1664 r.), dla zgromadzonych zbiorów broni, wybudował specjalny budynek zbrojowni obok zamku. Po wygaśnięciu Piastów w 1675 roku przetrwały tylko księgozbiory zgromadzone w Gimnazjum, natomiast zamkowe kolekcje i zbiory artystyczno - użytkowe: meble, obrazy, gobeliny, paradna broń oraz rozliczne drogocenne podarunki zaprzyjaźnionych dworów książęcych i własnych poddanych „rozeszły się" po Europie. Niestety, w wyniku działań ostatniej wojny ponad 60 % zgromadzonej kolekcji muzealnej uległo zniszczeniu. Ocalałe zbiory stały się zalążkiem powołanego w 1945 roku Muzeum Piastowskiego, które już siedem lat później udostępniło swoją pierwszą stałą wystawę. W 1965 roku brzeska placówka muzealna otrzymała nową nazwę: Muzeum Piastów Śląskich i jako jedyna instytucja w Polsce zajmuje się statutowo całością problematyki Piastów Śląskich oraz tradycjami piastowskimi na historycznym obszarze Ziemi Śląskiej. Niewątpliwie do najcenniejszych zbiorów naszego muzeum należy zaliczyć tematyczną kolekcję „Piatianów", która obejmuje zabytki z dziedziny genealogii, numizmatyki, sfragistyki, malarstwa, rzeźby, grafiki, rzemiosła artystycznego oraz archiwalia, starodruki i inne pamiątki o wartości dokumentacyjno - historycznej, związane bezpośrednio i pośrednio z problematyką piastowską. Wśród tego specjalistycznego zbioru naszego muzeum, o unikalnej wartości w skali kraju, należy wymienić zespół 14 sarkofagów Piastów brzesko - legnickich z XVI i XVII wieku. Natomiast największy (ponad 60 egzemplarzy) i najcenniejszy ze względu na swą unikalność kolekcjonerską oraz wartości artystyczne i historyczne, jest zbiór medali Piastów brzesko - legnickich z XVI-XVII wieku. Do zabytków bezpośrednio związanych z Piastami Śląskimi należy także zaliczyć kolekcję pergaminowych i papierowych przywilejów książęcych oraz druki panegiryczne, poświęcone poszczególnym członkom brzesko - legnickiej gałęzi piastowskiej z okazji ich chrztów, ślubów i zgonów. W zbiorach zamkowychzachowała się również cząstka (ponad 50 woluminów) brzeskiej Biblioteki Piastowskiej z jej katalogiem z 1622 roku i autografami książęcymi. Są to m. in. manuskrypty kodeksowe, inkunabuły, druki weneckie, paryskie, polonica, itp. Muzeum brzeskie posiada także najliczniejszy w Polsce zbiór graficznej i malarskiej ikonografii genealogicznej rodu Piastów oraz jego śląskich linii. Monograficzną kolekcję „ Piastianów" tutejszego muzeum wydatnie uzupełniają graficzne i malarskie wizerunki portretowe śląskich Piastowiczów. Szczególne miejsce wśród tych zbiorów zajmuje kolekcja rzeźby gotyckiej (ponad 70 eksponatów). Zamek brzeski wpisuje się znacząco także w bieżący pejzaż śląskiego życia artystyczno-kulturalnego.     Autor pracy: Agata Wierzbicka


  Cmentarz żydowski - Kołobrzeg
Cmentarz   Lapidarium żydowskie w moim rodzinnym mieście odkryłam zupełnie przypadkiem będąc pewnego wakacyjnego dnia w pobliskim parku linowym. Odczułam dziwną atmosferę tego miejsca, co mnie zaintrygowało i zaciekawiło. Może to był efekt zachodzącego wtedy słońca i układających się cieni, może bliskość morza, odgłosów parku, a może mój nastrój. Do konkursu przygotowałam dwie grupy zdjęć tego niezwykłego i pięknego miejsca. Zdjęcia wykonałam w październiku 2013 r. Pierwszą serię (dwa zdjęcia) nazwała „Deszcz historii”, a drugą (trzy zdjęcia) „Promienie wspomnień”. Poniżej przedstawiam informacje na temat sfotografowanego przeze mnie obiektu. Osadnictwo żydowskie w Kołobrzegu ma bardzo starą historię, sięgającą czasów średniowiecznych. Pierwsze wzmianki o obecności wyznawców judaizmu w tym mieście pochodzą z 1261 roku. Pod koniec XV wieku kołobrzescy Żydzi - podobnie jak inni Żydzi z Pomorza - zostali zmuszeni do opuszczenia miasta. Ponowny rozwój osadnictwa żydowskiego przypada na początek XIX wieku. W 1815 r. gmina żydowska w Kołobrzegu otrzymała od władz miejskich teren pod cmentarz wyznaniowy na ówczesnym Münderfeld (Otwarte pole). Później teren ten nazywany był Theaterpark (dziś Park Nadmorski u zbiegu ul. Zdrojowej i Adama Mickiewicza). Wielu miejscowych Żydów znalazło zatrudnienie przy obsłudze przyjeżdżających do miasta kuracjuszy. Liczba Żydów w Kołobrzegu wzrastała stopniowo, w 1897 roku w mieście żyło już około sześciuset osób pochodzenia żydowskiego. Na początku lat trzydziestych XX w. na terenie cmentarza znajdowały się jeszcze prawie wszystkie nagrobki, zachowane w lepszym lub gorszym stanie. W 1933 roku, w chwili dojścia Hitlera do władzy, gmina żydowska w Kołobrzegu liczyła już tylko około dwustu członków. Antysemickie represje ze strony nazistów wpłynęły na dalszy odpływ Żydów.. Ok. 1937 r. władze hitlerowskie zmusiły gminę do uprzątnięcia starego cmentarza. Nie przeniesiono wówczas grobów, zabrano jedynie większe i cenniejsze pomniki, które ustawiono przy wejściu na nowy cmentarz żydowski. Stary kirkut (cmentarz żydowski) został ostatecznie zdewastowany i zniszczony podczas tzw. Nocy Kryształowej w 1938 r. (Noc kryształowa - pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938. Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd też nazwa pogromu. Druga teoria co do nazwy mówi o "krystalizacji", czyli oczyszczeniu narodu niemieckiego z innych narodów, a przede wszystkim Żydów). Zniszczono wtedy również synagogę, zdemolowano część żydowskich domów, a wielu Żydów ucierpiało w wyniku napaści. W 1995 r. cmentarz został „odkryty” na nowo. Pewnego dnia, późnym wieczorem parkingowi zauważyli dwie osoby rozkopujące ziemię na skraju parku. Mężczyźni uciekli, należy jednak przypuszczać, że poszukiwali oni przedmiotów z metali szlachetnych. Następnego dnia przypadkowo zapytany chłopiec przyznał, że znalazł w miejscu poszukiwań kość. Odkopano również nagrobki z napisami w języku hebrajskim. Zasięg pierwszego cmentarza w obrębie współczesnego Parku Nadmorskiego ustalono w końcu sierpnia 1998 roku. Dokładne poszukiwania na zachwaszczonym wtedy terenie zakończyły się znalezieniem jedynie kamieni, które zmagazynowano w miejskim składzie materiałów budowlanych. W dniu 24.10.2000 r. na cmentarzu otwarto lapidarium. Do jego budowy wykorzystano kilka odnalezionych nagrobków, które ustawiono na planie Gwiazdy Dawida. Zachowane stele nagrobne to płyty piaskowcowe, z inskrypcjami w języku hebrajskim. Zwracają uwagę zdobienia w formie subtelnej wici roślinnej oraz wyryty na jednym z nagrobków symbol Opatrzności Bożej, znak zdecydowanie obcy dla judaizmu, jednak pojawiający się na żydowskich macewach w rejonach, gdzie wyznawcy religii mojżeszowej stykali się z ewangelikami. Odsłonięto także stylizowany na macewę pomnik, na którym wyryto napis o treści: "Ku pamięci członków społeczności żydowskiej Kołobrzegu, wywiezionych w 1940 roku i zamordowanych przez hitlerowców w dniu 28 października 1942 roku w obozie zagłady w Bełżcu. Społeczność żydowska mieszkająca w Kołobrzegu w latach 1812-1940, wniosła znaczący wkład w rozwój miasta jako nadmorskiego uzdrowiska. Mieszkańcy Kołobrzegu. W tym miejscu w latach 1812-1938 znajdował się cmentarz żydowski".     Autor pracy: Julia Szczurkowska


  Sgraffito, Krzyż pokutny - Trzebiatów
Sgraffito   Jeden z najciekawszych zabytków, jaki znajduje się w Trzebiatowie, to sgraffito na ścianie kamienicy w obrębie Trzebiatowskiego Rynku. Przedstawia ono słonia podnoszącego trąbą miecz, a obok słonia stoi poganiacz. Dzieło to powstało prawdopodobnie w roku 1635 i zostało wykonane bardzo ciekawą techniką. Sgraffito polega ona na nakładaniu kolejnych warstw tynku lub gliny i zeskrobywaniu fragmentów warstwy wierzchniej. Jest to zajęcie wymagające precyzji i cierpliwości, ale efekty są bardzo trwałe i ciekawe. Przez wiele lat sgraffito było owiane tajemnicą. Nikt nie wiedział, z jakiej okazji powstało, a i jego data powstania była oparta na domysłach, a nie przesłankach naukowych. Dopiero gryficki badacz historii, pan Wojciech Jarząb, badając przez dwa lata źródła historyczne, odkrył tajemnicę dzieła, które znajduje się na rogu ul. Zajazdowej i ul. Rynek. Otóż, przedstawiony na sgraffito słoń jest w rzeczywistości słonicą „Hansken” i ma ciekawe pochodzenia oraz jeszcze ciekawszą historię. Słonica „Hansken” urodziła się w roku 1630 na Cejlonie, skąd statkiem w roku 1633 została przywieziona do Europy jako prezent dla władcy Niderlandów. Zwierzę wzbudziło wielkie zainteresowanie i zmieszanie, przez co ten kłopotliwy prezent książę podarował swojemu kuzynowi. Niestety, kuzyn awansował na gubernatora Brazylii i był zmuszony do sprzedania upominku. Nowy właściciel słonicy zwietrzył bardzo dobry interes i wyuczył ją 36 cyrkowych sztuczek m.in. potrafiła bębnić na bębnach,  strzelać z muszkietu, nosić w trąbie flagę,  za pomocą trąby podnosić pieniądze z ziemi oraz wiele innych. Jej występy przyciągały wielkie tłumy ludzi i bardzo szybko stała się znana w Europie. O jej sławie  świadczy fakt, że jeden z największych statków handlowych tego czasu, nosił jej imię. Najwybitniejsi malarze, z Rembrantem na czele, ją malowali. Między rokiem 1638 a 1640 słonica wraz z opiekunem podróżowała po Rzeszy Niemieckiej i Danii. Jesienią 1639 roku przybyła również na Pomorze oraz gościła w Trzebiatowie. Nie dziwi więc fakt, że tak znamienitego słonia postanowiono uwiecznić na sgraffito. Podobizny jej znajdują się również  m.in. w British Museum i Rijksmuseum w Amsterdamie. Smutny jest, niestety, jej koniec. Prawdopodobnie na wskutek złej diety oraz nieodpowiednich warunków klimatycznych, w roku 1655 słonica padła. Jej wizerunek przetrwał już ponad 370 lat.     Autor pracy: Grzegorz Szarkowski     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Krzyż   Krzyż Pokutny znajdujący się na obrzeżach Trzebiatowa przy ul. Kilińskiego powstał w XVI wieku  dla upamiętnienia zbrodni, jaka została dokonana na mieszczaninie Jakubie von Wacholtzu. Krzyż ten postawił sam morderca na miejscu zbrodni. Jest wykonany z szwedzkiego wapnia o wymiarach 200 x 60 x 20cm. Widnieje na nim napis „Wacholtz”, czyli Miłosierdzie boskie dla Jakuba Wacholtza. Poniżej krzyża, w pięciokątnej płycinie, widoczna jest głowa barana (bardzo nieczytelna). Jak głosi legenda, związana z tym krzyżem, młodego właściciela miejscowej tkalni Jakuba von Wacholtza zamordował w tym miejscu jego własny parobek. Krzyż ten stanowi ostatni akt pokuty, w skład której wchodzi pokrycie kosztów pogrzebu i przewodu sądowego, łożenie na utrzymanie zabitego i odbycie pielgrzymki do świętego miejsca na boso. Stawiano go ku pamięci, uwadze i przestrodze potomnych, a także, aby skłaniać przechodniów do modlitwy za dusze zabójcy i ofiary. Część źródeł podaje, że zaginęło około trzy tysiące takich krzyży. Większość z nich została zniszczona podczas wojen oraz w wyniku kradzieży i wandalizmu. Na terenie Polski znajduje się ok. 600 krzyży, w tym w województwie zachodniopomorskim zaledwie kilka. Jest to pomnik unikatowy dlatego warto go zobaczyć.     Autor pracy: Krzysztof Szarkowski  


  Kosciół ewangelicki w Boguszowie - Gorcach
Kosciół   Powstanie gminy ewangelickiej w Boguszowie wiązało się z przejściem w XVI w. Christopha I von Hochberga na religię luterańską. Pierwszym pastorem, który osiadł w Boguszowie był Alex Prager. Podczas wojny trzedziestoletniej, obce wojska maszerowały przez miasto, dokonując kontrybucji, wzniecając pożary i powodując epidemie. Po zakończeniu wojny w 1648r., Habsburgowie nakazali, aby w ich państwie protestanckie kościoły, przekazane został katolikom. W 1709r. wybudowano zbór w Kamiennej Górze, co ułatwiło ewangelikom z Boguszowa praktykowanie ich religii  W 1741r. nastąpił przełom, gdy Prusy zajęły Śląsk. 28 grudnia 1741r. Conrad Eenst Maximilian hr. Hochberg otrzymał zgodę na budowę Domu Modlitwy w Boguszowie, wówczas Gottesberg. Jak wszystkie tego typu obiekty, został on zbudowany w stylu szachulcowym, bez wieży, co za tym idzie również bez dzwonu. 4 marca 1742 r. w niedzielę Dom Modlitwy został uroczyście poświęcony. Pierwszym pastorem został Melchior Gottlieb Minor. Świątynia ewangelicka, zbudowana w pośpiechu, szybko popadła w ruinę. Ewangelicy zwrócili się wówczas do kamery królewskiej z prośbą, o zezwolenia na przejęcie opuszczonego kościoła katolickiego. Prośba ta została jednak odrzucona. Parafia rozpoczęła remont świątyni, w związku z tym w 1764r. zbudowano nową zakrystię i zaczęto budować nowy murowany kościół. Nowy kościół został ukończony w 1775r. Całkowity koszt budowy i wyposażenia kościoła w latach 1764-1781 wyniósł 9367 talarów. Świątyni w dalszym ciągu brakowało wieży z dzwonem. Fundusze na budowę wieży gromadzone były stopniowo. Ostateczne wieżę z dzwonami oddano do użytku w grudniu  1829 r.  W 1841r. parafia ewangelicka w Boguszowie obejmowała przedmieście Kohlau, Gorce, Stary i Nowy Lesieniec oraz Kuźnice Świdnickie. Gościnnie do kościoła w Boguszowie przychodzili także mieszkańcy Górnego Sobięcina, który także został włączony do parafii w Boguszowie. Gmina liczyła wówczas 4096 osób.  Kościół nie ucierpiał wskutek działań wojennych, a życie parafii ewangelickiej nie zamarło na skutek wysiedleń ludności niemieckiej, gdyż w Boguszowie mieszkała nadal pewna ilość Niemców. Dopiero ich wyjazd spowodował, że budynek kościoła stał się nieużytkowy. W 1965r. został przekształcony na halę sportową kopalni barytu, co wiązało się z przebudową. Wyposażenie zostało przekazane do innych obiektów. Od 1977r. kościół stanowił magazyn mebli. Obecnie kościół jest całkowicie zdewastowany, zachowały się jedynie empory i pozostałości dekoracji. W 2012 r. kościół zakupiony został przez parafię Zielonoświątkowców z Kamiennej Góry, która zobowiązała się go wyremontować. Kościół ewangelicki w Boguszowie wybudowany został w stylu barokowym. Jego wyposażenie było bardzo bogate. Miał wspaniały ołtarz, empory, freski na suficie, organy, ambonę i wiele cennych XVIII-wiecznych obrazów. W 1845 r. obok kościoła założono ewangelicki cmentarz, powiększony w 1875 r. Ostatni pochówek miał na nim miejsce w latach 60-tych XX wieku. Później cmentarz zaczął popadać w zapomnienie i ruinę. Nagrobki zostały zniszczone. W 2012 roku na byłym cmentarzu ewangelickim w Boguszowie odsłonięto pomnik poświęcony byłym mieszkańcom pochowanym na tym cmentarzu. Tablica na pomniku jest w dwóch językach, polskim i niemieckim.. Pomnik ufundowali byli mieszkańcy, obecnie mieszkający w Niemczech. Obok pomnika powstaje lapidarium.     Autor pracy: Kaja Sommerfeld


  Krzyż - Grzawa
Krzyż   W latach 1846–1848 Europę nawiedziła kolejna epidemia. Górnośląskiej służba zdrowia musiała zmierzyć się z durem brzusznym. W 1846 roku na terenie Grzawy ludzie masowo umierali i żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się tej choroby, na tym polu gdzie stoi krzyż kopano doły chowając w nich zmarłych. Ten krzyż jest więc w jakimś sensie krzyżem cmentarnym. Taką historię tego krzyża przedstawił były proboszcz parafii w Grzawie ks. Tadeusz Klocek. Innego  potwierdzenia tej historii nigdzie nie znalazłam.     Autor pracy: Martyna Sojka


  Bajkę "Frau Holle" Braci Grimm czytano w Leśnicy!
Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Czytanie bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej” już za nami! 8 kwietnia 2014 r. o godz. 16.00 w Leśnickim Ośrodku Kultury i Rekreacji odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu.
więcej »


  Bądź kreatywny i narysuj bohaterów naszej kampanii Bilingua
Drodzy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, realizujemy kampanię pt. „Bilingua – łatwiej z niemieckim”, w której chcemy zachęcić Was do nauki języka niemieckiego. Już wkrótce strona internetowa www.bilingua.haus.pl ukaże się w nowej odsłonie, a jej gospodarzami będą trzej bohaterowie. Bohaterowie będą zresztą towarzyszyć również innym działaniom kampanii. Ich wygląd jest jeszcze nieznany.            
więcej »


  Zamek Piastowski - Racibórz
Zamek   Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1108 roku w „Kronice Galla Anonima”. Brzmi ona następująco: „Gdy więc Bolesław stał na straży kraju i wszelkimi siłami dbał o sławę ojczyzny, zdarzyło się właśnie, że zjawili się Morawianie, chcąc ubiec gród Koźle w tajemnicy przed Polakami. Wówczas to Bolesław wysłał pewnych zacnych rycerzy celem zajęcia, jeśliby to było możliwe, Raciborza, sam jednak dla tej przyczyny nie zaniechał łowów i wypoczynku. Owi zaś zacni rycerze odeszli i stoczyli walkę z Morawianami, w której kilku zacnych spośród Polaków padło w boju, jednak ich towarzysze odzierżyli pole zwycięskiej bitwy i gród. Tak to wybici zostali Morawianie w walce, a owi w grodzie, nie wiedząc o niczym, zostali zagarnięci.”. Lecz historycy uważają, że gród mógł istnieć dużo wcześniej i został wzniesiony przez plemię Gołężyców. Informacja o tych ludach zawarta jest w dokumencie o nazwie „Geograf Bawarski”. Około 1000 roku na terenie Raciborza miała istnieć przygraniczna warownia, ale w roku 1038 tereny te (podobnie jak cały Śląsk) przeszły pod panowanie czeskie. Lecz w 1108 roku ziemie raciborskie po raz kolejny przeszły z rąk Przemyślidów (dynastii czeskiej) w ręce Piastów (wspomina o tym wcześniej przytoczona część kroniki Galla Anonima) i znajdowały się pod ich pieczą do początku XIV wieku. Od 1172 roku zamek był miejscem zamieszkania książąt raciborskich (później opolsko-raciborskich). Był on również ważnym grodem broniącym południowej granicy Polski. Jednym z ważniejszych osiągnięć Raciborza jest odparcie, jako jedno z nielicznych miast, ataku Mongołów. Związana jest z tym legenda mówiąca o walce między wojskami mongolskiego wodza Tin-fu i wojami kasztelana raciborskiego Bartka Lasoty. Otóż w walce z liczniejszą hordą tatarską, jeden z żołnierzy kasztelana ranił śmiertelnie strzałą wodza tatarskiego w krtań, co spowodowało ucieczkę wrogów. Ważnym wydarzeniem związanym z zamkiem jest pobyt w nim króla Jana III Sobieskiego podczas podróży pod Wiedeń. Sobieski tak wspomina ten czas: „Lud tu niewymownie dobry i błogosławiący nam, kraj cudownie wesoły. (...) Byliśmy też wczoraj w Raciborzu u p. Grafa Obersdorfa w zamku; ale się jemu nie godziło nas częstować, tylko z kamery cesarskiej. Sama p. Grafowa sprowadziła najmniej dam trzydzieści, które siedziały z nami do stołu; a lubo młodsza jest siostra naszej p. podkomorzyny, zda się, że jest jej matką. Grzeczna bardzo białogłowa i podobna mową i gestami cudownie do p. Podkomorzyny. Ma dwie czyli trzy córki: najstarsza za p. von Prazmo, ruchawa i rozwodzi się z mężem; młodsza, panna, nadobna, podobna do p. marszałkowej. Graliśmy w karty przed obiadem, najstarsza jakaś i najszpetniejsza ograła mię.”. W 2007 roku rozpoczęto remont zamku, który wyceniono na 23 600 000 złotych. Prace zostały zakończone w 2012 roku. Obecnie na zamku odbywają się różnego rodzaju imprezy np. koncerty itp. Znajduje się tu także kilka wystaw stałych np. „Skarby ziemi raciborskiej”.     Autor pracy: Bartosz Skóra  


  Ruiny Kościoła Św. Marii - Straszów
Kościół   Pierwsza wzmianka o kościele p.w. św. Marii w Straszowie pochodzi z 1346 r. Wojna 30-letnia niemalże całkowicie unicestwiła obiekt. Zniszczony został całkowicie dach, ambona oraz ławki. W 1815 r. uderzenie pioruna zniszczyło kościół do końca. Wejście na teren przyległy prowadziło przez ostrołukowa bramę w murze kościelnym. Drugi, wybudowany na tym wzgórzu kościół z ok. 1500 r. miał wieżę na podstawie kwadratu. Kościół znajduje się 156m n.p.m. Zbudowano go z głazów narzutowych i rudy darniowej. Wewnątrz nawy znajdował się ołtarz Św. Marii.     Autor pracy: Alicja Sieradzka


  Dwór Artusa - Toruń
Dwór   Dwór Artusa w Toruniu - Powstał w latach 1889-1891, według projektu miejskiego radcy budowlanego Rudolpha Schmidta. Obecnie parter jest przeznaczony na cele handlowe, a pozostałe piętra służą celom kulturalnym: Centrum Kultury Dwór Artusa oraz siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Obecny budynek zajmuje miejsce trzech parcel średniowiecznych. Pierwszy budynek został wybudowany w latach 1385–1386. W roku 1466 podpisano tutaj II pokój toruński.  Dwór Artusa był niezwykle ważny dla kultury krzyżackiej. W  maju 1826 roku ukończono budowę drugiego Dworu Artusa według projektu budowniczego miejskiego Heckerta.  Dwór stał się teatrem miejskim.  Po roku 1889 w Dworze powstawały restauracje i sklepy, pokoje gościnne oraz sale koncertowe. Po uzyskaniu niepodległości, sale gościły znane osoby takie jak : Józef Haller, Stanisław Wojciechowski czy Józef Piłsudzki. Od 1993 roku Dwór Artusa jest siedzibą Centrum Kultury. Odbywają się tam liczne koncerty, wystawy i inne, artystyczne wydarzenia.     Autor pracy: Zofia Orlowska


  Zabytkowy Budynek Poczty - Słupsk
Zabytkowy budynek Poczty   Nie sto lat, nie trzysta, a około dwieścieMa budynek poczty w Słupsku – moim mieścieTo Heinrich von Stephan, ten naczelnik staryZbudował tę pocztę, spełnił swe zamiaryW neogotyckim stylu zerka poczty wieża,Swym pięknem czaruje, olśniewa, uderzaU zbiegu Mikołajskiej i ŁukasiewiczaPrzepiękny budynek wszystkich nas zachwycaNa tej poczcie czterech ludzi pracowałoTeraz jest czterdzieści i to ciągle małoW wieku XIX w Słupsku wprowadzonoTelegram, telefon, a po co? WiadomoA pocztowa kartka. Co to jest do licha?W Słupsku po raz pierwszy było o niej słychaćTo już chyba wszystko co mogę tu dodaćZa Waszą uwagę chcę Wam podziękować     Autor pracy: Marta Nosewicz


  Kosciół w Boguszowie - Górce
Kościół   Gorce, dawniej nazywane Rothenbach po raz pierwszy wzmiankowane były w 1550 r. Zamieszkiwała je głównie ludność wyznania ewangelickiego. Wraz z rozwojem przemysłu górniczego w Gorcach, zaczęli się osiedlać katolicy. Ewangelicy i katolicy nie mieli swojego własnego kościoła, korzystano więc z kościoła w Gaablau (Jabłów) i w Gottesberg (Boguszów). Wkrótce zaczęto zbierać pieniądze na budowę kościoła. Jednak wybuch I wojny światowej przekreślił wszystkie plany, tak, że katolicy i ewangelicy odprawiali swoje nabożeństwa w jednej z sal restauracji „Zum Gerichtskretscham”. Każde z wyznań miało tam swój własny ołtarz.  W 1924 r. kuratus Martin Schramm zaczął budować plebanię, która została poświęcona 1 grudnia 1925 r.. W jednym z pomieszczeń znajdowała się kaplica, w której odbywały się nabożeństwa. Kuratus Schramm zaczął zbierać pieniądze na budowę kościoła. Wskutek kryzysu gospodarczego po konsultacjach z Biskupstwem Wrocławskim w 1926 r. zadecydowano o przyjęciu projektu architekta Karla Fromma z Waldenburg (Wałbrzych), nadzorcy budowlanego w klasztorze w Grussau (Krzeszów). Zaczęto sprzedawać cegiełki, żeby pozyskać środki na budowę. Gdy zebrano już odpowiednią kwotę pieniędzy, przystąpiono do budowy. Prace nadzorował architekt Fromm i jego współpracownik inżynier Hochmuller. W krótkim czasie zakończono stawianie murów. Całość kosztowała 120000 marek. Kościół zbudowano w nowym stylu, jako pierwszy tego typu na Śląsku. Budowla jest prosta i skromna, zgodna z założeniami liturgicznymi. Kościół ma długość 35 m, szerokość 14 m i wysokość 16 m. Fundament ma 1,20 m wysokości i 51 cm szerokości. Na drzwiach umieszczony jest symbol ducha świętego i motyw falującej wody. Dach wzmocniono torfoleum specjalną płytą izolacyjną. Wnętrze świątyni jest skromne. Paraboliczna forma konstrukcji drewnianej i wysokie okna nawiązują do neogotyku. Prezbiterium jest widoczne przez wszystkich wiernych, znajdujących się w kościele. Całość oświetlają promienie słoneczne, wpadające przez boczne okna. Ołtarz wykonano z piaskowca sprowadzonego z Radkowa. Z każdego miejsca chóru widoczne są symbole Ducha Świętego na ołtarzu. Okna kościoła mają barwne szyby w odcieniach 12 kolorów. Ambona i chór wykonane są z egzotycznego drzewa zebrano. W kościele znajduje się 400 miejsc siedzących i 600 miejsc siedzących. Kościół został uroczyście poświęcony 29 grudnia 1929 r. Na tę szczególną uroczystość przybyła cała społeczność katolicka, starosta Landeshut (Kamiennej Góry) dr Fiebrans, dyrektor kopalni dr Romer, naczelnik urzędu Bullrich, naczelnik gminy Reuschel i pastor ewangelicki Klapschke. Był to dzień, w którym gmina katolicka Rothenbach (Gorce) otrzymała swój własny Dom Boży.   Autor pracy: Nikola Niewiara


  Kosciół - Wąchock
Kościół   Na konkurs wybrałem 5 zdjęć przedstawiających perłę sztuki renesansowej w Polsce – Kościół Ojców Cystersów w Wąchocku. Jest to zabytek klasy europejskiej znajdujący się w małym ale znanym nie tylko w Polsce miasteczku w Województwie Świętokrzyskim. Cystersi przybyli tu z Francji około 1179 roku, kładąc kamień węgielny pod budowę kościoła w stylu romańskim. Do jego budowy wykorzystano miejscowy piaskowiec szary i wiśniowy. Już w XIII – XIV wieku Wąchock znalazł się na szlaku kupieckim licznie odwiedzanym przez Polaków  jak i Europejczyków. Historia: Opactwo cystersów ufundowane w 1179 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona. Opactwo powstało jako filia opactwa Morimond. Mnisi przybyli do Wąchocka w 1179 roku z legendarnym opatem – bratem Haymo. Plan kościoła nawiązuje do tzw. planu bernardyńskiego, czyli plan bazylikowy o trzech nawach, z transeptem i płytkim, prosto zamkniętym prezbiterium, flankowanym przez prostokątne kaplice umieszczone przy transepcie. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano system sklepień krzyżowo-żebrowych. Uważam, że moje rodzinne miasto zasługuje na to, aby znaleźć się na europejskim szlaku zabytków. We wrześniu 2013 roku właśnie w Wąchocku miało miejsce rozpoczęcie Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. We wszystkie wrześniowe soboty w klasztorze odbywały się koncerty muzyki poważnej. Monumentalność tej budowli sprawiła, że odbiór muzyki w starym romańskim wnętrzu wąchockiej świątyni był nie lada ucztą dla naszego ucha. Gościli tu polscy wirtuozi ale też śpiewaczka z Niemiec czy też chór z Anglii. Uważam, że opisana budowla upamiętnia wydarzenie związane z dziejami Europy, stanowiąc przykład sztuki i architektury europejskiej. Na pewno nie bez znaczenia dla historii Wąchocka miała rola cystersów jaką odegrali w latach  gdy Polska walczyła o niepodległość. To tu działał Marian Langiewicz podczas Powstania Styczniowego. Podczas II Wojny Światowej stacjonowały tu oddziały AK pod dowództwem mjr. Jana „Piwnika” Ponurego .Ostatnie zdjęcie przedstawia kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie ufundowaną na pamiątkę poległych żołnierzy AK walczących w lasach siekierzyńskich.   Autor pracy: Tomasz Niedziałek


  Dwór - Strzyżew
Dwór   Dwór w Strzyżewie powstał w 2. połowie XVIII w.. Usytuowany jest nad stromym brzegiem rzeki Utraty. Znajduje się w otoczeniu pięknych kasztanowców i gęstych lasów liściastych. W pierwszych latach swego istnienia, dwór przechodził z rąk do rąk, pełniąc funkcję mieszkalną. W latach 90. został zakupiony przez pewnego inwestora, w celu utworzenia w nim Domu Weterana Politycznego. W czasie powstania styczniowego, dwór stanowił doskonałe schronienie dla żołnierzy. W 1806 roku, w czasie ucieczki Prusaków, a wkraczania wojsk napoleońskich spłonęły wszystkie zabudowania dworskie, wraz ze stodołami. W kwietniu 1821 r. folwark został wystawiony do licytacji. Nowi właściciele przywracali powoli „strzyżewskie dobra” do świetności. Po powstaniu warszawskim dwór był miejscem schronienia dla warszawskich uciekinierów, m.in. łączniczek batalionu AK „Parasol”. 4 kwietnia 1962r. został włączony do rejestru zabytków. Po wojnie dwór stał się kompletną ruiną. Jego odbudowa rozpoczęła się dopiero w roku 2010.  Teraz Dwór w Strzyżewie, powoli wraca do swej świetności. Został odnowiony, a także ożywiony. Zyskał nowy niepowtarzalny charakter. Umiejscowiony w doskonałej lokalizacji- niedaleko Kampinoskiego Parku Narodowego, Krainie Chopina- jedyne kilka kilometrów   od Żelazowej Woli, miejsca narodzin świetnego polskiego kompozytora, około 50 km od Warszawy. Osobiście uważam, że jest to niesamowite miejsce. Imponuje mi nowy wygląd tego miejsca. Patrząc na zdjęcia sprzed paru lat, nie przypuszczałabym, że Dwór może odzyskać swego dawnego ducha. Można tu spędzić wspaniały weekend, spacerując po pięknej okolicy, zwiedzając dworek, biorąc udział w kajakowym spływie Utratą, jedząc obiad w karczmie „Stara Waga”.     Autor pracy: Agata Młynarczyk


  Pomnik, Mogiła Zbiorowa, Schron Bojowy - Nowogród
Pomnik   W Nowogrodzie na wzgórzu nad Narwią stoi pomnik – sowiecki czołg T-34. Zabytek znajduje się na niskim podeście z tabliczką: „ Chwała bohaterom poległym w walce z niemieckim faszyzmem”. Pomnik został postawiony z okazji 30. Rocznicy PRL-u i odsłonięty 14 września 1974 roku. Wokół zabytku można podziwiać malowniczy nadnarwiański krajobraz. Czołg można obserwować po przekroczeniu mostu na Narwi, powyżej bunkra obrońców Nowogrodu z 1939 roku. Podczas wycieczki do Nowogrodu nie można o nim zapomnieć, ponieważ jest to doskonale zachowany zabytek po II wojnie światowej. Można go dotknąć, a nawet na niego wejść, co jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Nowogród znajduje się ok. 20 km od Łomży. Stanowi to idealny dystans na wycieczkę rowerową. Do Nowogrodu można jechać bardzo ciekawą trasą np. przez Jednaczewo i Szablak. Podróż przez las to najlepszy sposób na błyskawiczne rozluźnienie dla naszego organizmu i psychiki. Miękkie podłoże w postaci leśnych ścieżek i malownicze otoczenie sprawiają, że jazda na rowerze zyskuje więcej uroku i gwarantuje udany odpoczynek. Droga ta jest mało ruchliwa, więc nie stanowi dużego zagrożenia. Posiada jednak wiele wzniesień, które zapewniają ciekawe wrażenia.     Autor pracy: Alicja Maciejowska   -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Mogiła Zbiorowa   Mogiła zbiorowa(zwana potocznie pomnikiem) zlokalizowana jest przy ul. Miastkowskiej w Nowogrodzie(woj. Podlaskie). Wykonana jest w formie kopca ziemnego, otoczona betonowym ogrodzeniem. Na szczycie ustawiony jest pomnik zwieńczony krzyżem i figurą orła oraz data „1920” i napis „MŁODYM BOHATEROM”. Poniżej tablica z nazwiskami 42 żołnierzy. W mogile tej spoczywa 76 polskich żołnierzy. Pod koniec lipca wojska sowieckie stanęły na linii Bugu, pokonując w niedługim czasie ponad 400 kilometrów. Do obrony, przed ofensywą bolszewicką, przygotowywała przed się także Łomża.. Do Komendy Uzupełnień zgłosiło się 360 ochotników, przeważnie ze środowiska inteligencji (studentów) oraz starsi harcerze. 28 lipca wieczorem doszło do pierwszego starcia. Oddział sowieckiej kawalerii usiłował przebić się drogą od strony Jedwabnego. Najcięższe walki toczyły się 31 lipca, kiedy to bolszewicy aż trzykrotnie, przy wsparciu artylerii, próbowali przełamać pozycje polskie. To, czego nie mogli osiągnąć w bezpośrednim ataku, uzyskali przełamując obronę w okolicach Miastkowa i Nowogrodu, dziesiątkując ochotników z 7 kompanii 205 pp. W nocy z 29/30 lipca 1920 r. oddziały sowieckie zajęły Nowogród, lecz wkrótce wycofały się z miasta. 31 sierpnia 10 dywizja Kawalerii sowieckiej z III Korpusu Gaja zaatakowała i ponownie zdobyła Nowogród. Do walki przeciwko kawalerii sowieckiej skierowano 205 ochotniczy pułk piechoty. 3 batalion tego pułku brawurowym atakiem zdobył Nowogród jednak otoczony z trzech stron i przyparty do Narwi, uległ przewadze liczebnej wroga. Dzielni ochotnicy walczyli do ostatniego naboju. Później albo ginęli, albo brani byli w niewolę. Rannych Kozacy w bestialski sposób dobijali. W swoim pamiętniku jeden z nich napisał: „Gdzie okiem sięgnąć – jazda bolszewicka. Byliśmy wysepką, otoczoną przez brodatych ludzi, siedzących na maleńkich koniach i włóczących się ledwie nogami po ziemi. Kozacy już nawet nie strzelali. Używali szabel. I my posługiwaliśmy się bagnetami, bo nie mieliśmy już amunicji.” Gdy w 1923 r. stawiano ten pomnik, sceptyczne głosy podważały sens ich ofiary. Lecz dzięki obrońcom Nowogrodu, choć na dzień, dwa opóźnione było okrążenie Łomży. Historycy zgodnie uznają, że obrona Nowogrodu i Łomży opóźniła o pięć, sześć dni atak na Warszawę. Pozwoliło to Marszałkowi Piłsudskiemu przygotować stolicę do obrony, przegrupować wojska i 15 sierpnia pokonać wojska sowieckie. Ofiara dzielnych ochotników nie poszła na marne. Chciałbym wspomnieć jeszcze o mogiłach na cmentarzu parafialnym przy ul. Cmentarnej. Skąpość czasu nie pozwolił mi na sfotografowanie tych grobów. Nie wiem, kiedy będę tam ponownie, więc może dla innych niech będzie to wskazówką.  W dwóch mogiłach zbiorowych spoczywa nieznana liczba Polskich Żołnierzy. Nieznane też są ich nazwiska. Na granitowych płytach napisy: „Żołnierzom Polskim poległym w 1920 roku w walkach z Bolszewikami” oraz „W hołdzie Żołnierzom Wojska Polskiego poległym w 1920 roku w walce z Bolszewikami”. Natomiast niedaleko głównej bramy pogrzebano 17-letniego ochotnika 205 pp Stanisława Borowskiego.     Autor pracy: Eliza Niedzwiecka   -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Schron Bojowy   Największy i najlepiej uzbrojony schron pododcinka „Most” .Zajmował strategiczne położenie na stoku Lepackiej. Ściana przednia schronu leżała idealnie w osi wschód – zachód. W kierunku wschodnim (azymut 90 stopni), schron posiadał dwa oddzielne stanowiska bojowe ckm z strzelnicami ściennymi, a w kierunku zachodnim (azymut 275 stopni) przewidziano jeden ckm. Takie rozwiązanie zaistniało również w polskiej fortyfikacji stałej w eksperymentalnym schronie wg projektu J. Siłakowskiego z 1935 roku, położonym na zapolu grupy fortowej ''Carski Dar'' (XVb) północno - wschodniej części zewnętrznego pierścienia Twierdzy Modlin (bez dodatku po rosyjskiej – niekoniecznie). W Nowogrodzie były dwa schrony posiadające podwójne stanowisko ckm w jednym kierunku. W części zachodniej schronu osadzono gazoszczelną kopułę bojową dla ckm Zakładów Ostrowieckich z 1938 roku. Główna strzelnica skierowana była na północ (azymut 0 stopni), pozostałe dwie symetrycznie co około 60 stopni względem głównej. Na zdjęciu poniżej, po prawej stronie pomocnicza strzelnica w kierunku zapola, a zarazem strzelnica obrony wejścia. Wejście do schronu chronione było kratą antyszturmowa i wewnętrzną strzelnicą obrony wejścia, a dopiero za załamaniem korytarza umieszczono drzwi pancerne. Tylko dwa ciężkie schrony pododcinka „Most” posiadały tak dobrze chronione wejście, co było standardem w schronach Ośrodka oporu Jastarnia. Na centralnej ścianie zrzutnia granatów likwidująca martwe pole. Po prawej stronie, na niewidocznym odcinku ściany bocznej strzelnice ścienne ckm oraz strzelnica pomocnicza skierowana na zapole i wyłaz wyjścia awaryjnego. Część wschodnia schronu bez śladów walki we wrześniu 1939 roku.     Autor pracy: Natalia Pijanowska


  Bruk Napoleoński - Sulęcin
Bruk Napoleoński   Bruk napoleoński to część bruku, która zachowała się do dzisiaj jako pozostałość po czasie wojen napoleońskich . W XIX wieku oddziały generała Davousa zatrzymały się w Sulęcinie 1 listopada 1806 roku. Nałożyli oni dużą kontrybucję na tutejszą ludność. Taka sama sytuacja powtórzyła się w 1812 roku, kiedy marszałek Ney w drodze powrotnej z Rosji przemaszerował przez Sulęcin .Miastu liczącemy około 2000 tysiące mieszkańców został dług w wysokości 40 tysięcy talarów spłacany do 1847 roku. Drogą zwaną od  owych wydarzeń brukiem napoleońskim wojska francuskie transportowały sprzęt wojskowy i swoje łupy. Połowa tego bruku zachowała się do dzisiaj. Można nim dojechać do źródeł Czerwonego Potoku na Uroczysku Lubniewsko.     Autor pracy: Marta Łysakowska


  Kobyla Góra
Kobyla Góra Kobyla Góra to wieś położona  wśród Wzgórz Trzebnicko-Ostrzeszowskich pokrytych lasami iglastymi, licznymi jałowcami, które czasami przybierają rozmiary drzew. Cała gmina objęta jest krajobrazem chronionym pod nazwą „Wzgórza Ostrzeszowskie, Kotlina Odolanowska”. Tutaj znajduje się też najwyższy szczyt Wielkopolski – Kobyla Góra – 284 m n.p.m. z krzyżem millenijnym, wzniesionym dla uczczenia II tysiąclecia państwa polskiego. Wędrując, docieramy do wspaniałych zabytków. Pierwsi mieszkańcy wyznania protestanckiego przybyli na teren gminy w pierwszej połowie XVII w. z okolic Milicza. W połowie XIX w. mieszkało w gminie 9 rodzin ewangelickich. W chwili obecnej mieszkają tylko 3 rodziny. Dla nich wzniesiono kościół ewangelicki, który wybudowano w stylu neogotyckim w roku 1894. Na konsekrację kościoła, przez generalnego superintendenta Hefiekiela, 29 kwietnia 1894 r., przybyła córka cesarza Niemiec Wilhelma II, która na pamiątkę tegoż wydarzenia podarowała kościołowi Biblię z dedykacją. Biblia ta znajduje się obecnie w parafii ewangelickiej w Kępnie. W okresie okupacji nabożeństwa odprawiał pastor Ernst Weinholt z Pisarzowic. Z uwagi na małą liczbę wiernych nabożeństwa początkowo odbywały się w okresie letnim raz w miesiącu, obecnie kościół jest zamknięty, popada w ruinę i moim zdaniem, należy go ocalić od zapomnienia.     Autor pracy: Magdalena Lewek


  Kapliczka Serca Bożego - Rudołowic
Kapliczka   Jan i Katarzyna Bzowscy z Rudołowic, mieli pole, między Rudołowicami a Bystrowicami. Przez to pole jechał ksiądz z Rudołowic do Bystrowic z posługą do chorego . Było to w bardzo ostrą i śnieżą zimę. Właśnie w tym miejscu na zakręcie, Gdzie stoi ta kapliczka, konie silnie się zerwały, spłoszone przez zające, sanie się przewróciły i ksiądz z furmanem, zatonęli w zaspach i to ksiądz zgubił Pana Jezusa. Już ksiądz nie odnalazł tego wiatyku. Poszukiwał, lecz niestety nie odnalazł, Dlatego to miejsce, ksiądz upamiętnił stawiając tam krzyż kamienny z napisem „ Zwłoki Pana Jezusa” W czasie I wojny światowej w 1914 roku, wojsko stwierdziło z daleka, ze to jest punkt obserwacyjny wroga. Dlatego ten krzyż został wysadzony na cztery kawałki. Pewien gospodarz z Rudołowic zabrał te kawałki krzyża. Bzowscy gdy wyszli w pole i zobaczyli, że krzyża nie ma powiadomili o tym księdza Lechickiego. Zaraz w niedzielę Ksiądz Lechicki ogłaszał, bijąc rękoma w ambonę wołał głośno „Odnieś bracie coś zabrał. Toś ty nie bał tego ruszać i krzyża się chycił?  Ty się nie boisz, że Pan Bóg w jednej chwili może  dopuścić na ciebie wielkie nieszczęście „. Zaraz z niedzieli na poniedziałek w nocy kawałki były już odwiezione. Gdy Jan Bzowski wyszedł w polem, to już kawałki leżały. Zaraz Bzowscy zakupili cegły i murarz Marcin Świtalski, obmurował postument, a w środek włożyli kawałki krzyża i zamurowali. Dopiero za dwa lata została wmurowana figurka serca Bożego . Skończoną kapliczkę poświęcił ksiądz Lechicki w 1917 roku.     Autor pracy: Paulina Leszczak


  Drogi Rodzicu, Twoje dziecko może skorzystać z bezpłatnej nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej – w przedszkolu i w każdej szkole.
Wniosek o objęcie swojego dziecka nauką języka mniejszości możesz złożyć wraz z innymi dokumentami przy zapisie dziecka do szkoły lub przedszkola. Jeśli nie złożyłeś wniosku przy zapisie, możesz to zrobić do 30 kwietnia każdego roku szkolnego.
więcej »


  Inauguracja projektu czytania bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej już za nami!
20 marca 2014 r. o godz. 16.30 w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Cykl czytania bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej”.
więcej »


  Pomóż nam ocalić od zapomnienia… Rusza IV edycja projektu „Archiwum Historii Mówionej”
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce rozpoczął VI edycję projektu „Archiwum Historii Mówionej- www.e-historie.pl.
więcej »


  Punkt Doradczy w zakresie dwujęzyczności.
Od 2010 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce realizuje kampanie wzmacniającą polsko-niemiecką dwujęzyczność pt. „Bilingua. Łatwiej z niemieckim”.
więcej »


  Schron Bojowy - Warszawa
Schron Bojowy   Ringstand 58c niemiecki typ małego schronu bojowego wykonanego z żelbetu, przystosowanego do prowadzenia ognia okrężnego. Konstrukcja schronu oparta była na projekcie włoskiego schronu wykorzystywanego podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej, stąd jego potoczna nazwa „tobruki”. Schrony Ringstand 58c były powszechnie stosowane przez Niemców , na terenie Warszawy znajduje się obecnie ok. 50 schronów. Niektórych nie możemy oglądać gołym okiem, gdyż podczas odbudowy miasta zostały zasypane lub pokryte asfaltem, z innych widoczne są tylko fragmenty. Odkryty bunkier możemy zobaczyć w  całości na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Na zdjęciach: Forteczny Ringstand 58c przy ul. Nowowiejskiej został wyposażony w nietypową betonową nadbudówkę nad otworem pomieszczenia bojowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu załoga schronu zabezpieczona była przed atakiem od strony zapola. Otwór strzelnicy zyskał również dodatkowe zabezpieczenie przed ostrzałem poprzez zastosowanie stopniowania antyrykoszetowego. Dwa krótkie orylony zapewniały ochronę przed ogniem ukośnym. Obecnie schron jest całkowicie zasypany. Na powierzchni widoczna jest jedynie betonowa nadbudówka. Otwór strzelniczy został zamurowany. Obiekt jest bardzo łatwy w lokalizacji. Znajduje się przy budynku na ul. Nowowiejskiej róg Al. Niepodległości w Warszawie.     Autor pracy: Wiktoria Łagiewka


  Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny - Lubań
Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny     Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny był i jest jednym z ważnych punktów integracyjnych tutejszych mieszkańców. Budynek kościoła, jaki widzimy dzisiaj, jest datowany na XV/XVI wiek. Jednak fundamenty kaplicy, na których znajduje się część kościoła, sięgają wieku XIV. Miejsce w którym się znajduje obecnie ten mały kościółek, spotykają się trzy szlaki pielgrzymkowe. Kiedyś bardzo żywotne szlaki pątnicze, przez wieki zapomniane, zostały przywrócone do życia w 1986 roku. Wtedy to Rada Europy ogłosiła hiszpańskie miasto Santiago de Compostella, miejscem spoczynku św. Jakuba, Europejską Stolicą Kultury. Zaczęto odtwarzać dawne trasy pątnicze, które wiodły przez lata do średniowiecznego sanktuarium. Dzięki tym działaniom na trasach pielgrzymów zaczął pojawiać się często Lubań. To tu w mojej parafii łączą się trzy szlaki: Via Regia (Droga Królewska),Via Cervimontana (Sudecka Droga św. Jakuba) i Dolnośląska Drogaśw. Jakuba. Najbardziej rozsławioną drogą pielgrzymkową jest Via Regia. Ten średniowieczny szlak wiódł z zachodu Europy na wschód. Przechodził przez takie miast jak Frankfurt, Erfurt, Lipsk, Kamieniec, Budziszyn, Zgorzeleci Lubań. Następnie przechodził przez Wrocław i Kraków i docierała do Kijowa. Trasa ta tętniła życiem na długo przed powstaniem szlaku pątniczego. Był to szlak o strategicznym i wyjątkowym znaczeniu dla ówczesnej Europy. Miał ogromne znaczenie komunikacyjne, handlowe i wojskowe. I tak pozostało do dziś. Znaczenie ekonomiczne tego szlaku rosło każdego dnia. Mogą o tym świadczyć wznoszone na trasach schroniska, place targowe, gospody. Również duże było znaczenie kulturowe tego szlaku. To tu ścierały się różne kultury, spotykały się różne tradycje, zwyczaje. To na tych trasach powstawały wioski i miasta. Tym szlakiem podążali różni ludzie od rzemieślników, rolników poprzez wojskowych i duchownych. Dziś też można spotkać ciekawych ludzi na tych szlakach. Są mile widziani w naszym kościele, serdecznie goszczeni w naszych domach. Kto nie wierzy, może tego doświadczyć podejmując trud pielgrzymowania i przybywając do mojego kościoła. Budynek który wybrałem za przykład ukrytego zabytku Europy, jak już wspomniałem wcześniej powstał na podwalinach średniowiecznej budowli. Na przestrzeni lat dokonywały się przebudowy, najazdy husyckie zniszczyły ów obiekt. Odbudowę, a raczej budowę nowego obiektu rozpoczęto w drugiej połowie XV wieku. Również II wojna światowa nie oszczędziła kościoła, to tu wojska radzieckie na wieży „zainstalowały” obserwatora artyleryjskiego, a w ogrodzie kościelnym ustawiono baterię. Mimo wojny zachowały się cenne i godne uwagi zabytki. W kościele można wyróżnić kilka elementów architektury i sztuki z okresu baroku, renesansu oraz klasycyzmu. Godną uwagi jest posiadająca sklepienie krzyżowe dwuprzęsłowa kaplica grobowa rodziny Eberhard – kaplica św. Wawrzyńca. Mieści się w niej barokowy ołtarz, kamienna przenośna chrzcielnica wykonana ze sztucznego kamienia, trzy płyty nagrobne. Pierwsza z nich pochodzi z okresu renesansu i przedstawia Adama von Kalckreutera. Płyta przedstawia chłopca, a w jej rogach znajdują się herby jego przodków. Druga płyta przedstawia dziewczynkę Helene von Rodewitz i też pochodzi z okresu renesansu. Zaś trzecia płyta przedstawia Heinricha Otto von Nostitza. W kaplicy tej znajduje się epitafium Ernesta Friedricha von Almesloe. Jest to dzieło wykonane z kamienia częściowo złocone powstałe ok. 1550 i 1751 r. Jednym z najcenniejszych zabytków jest drewniana ambona, oparta o południowy filar arkady. Ambona do lat 40 XX wieku była podparta rzeźbą przedstawiającą diabła i anioła. Dziś rzeźba spoczywa w piwnicach kościoła. Kosz ambony jest wzbogacony rzeźbami czterech ewangelistów, nad amboną znajduje się baldachim. Godnym uwagi jest również witraż w kaplicy św. Wawrzyńca. Całą kompozycję wykonano w warsztacie szklarskim Richarda Sussmutha w Pieńsku. Do wyposażenia kościoła należą też barokowe monstrancje i kielichy. Należy też zwrócić uwagę na przykościelny mur, w którym znajduje się kamienna tabliczka z metalowym uchwytem. Na kamieniu widnieje karząca ręka sprawiedliwości i dla 3 grudnia 1795 rok, która może się odnosić do ostatniego użycia kuny (kuna to metalowa obręcz, którą przytwierdzono grubym łańcuchem do ściany np. kościoła. Zakładana ja na szyję przestępcy, który stoją lub klęcząc odbywał publiczną pokutę). W kościele znajdują się organy o trakturze pneumatycznej i pochodzą z XIX wieku. Do dnia dzisiejszego rozbrzmiewają swoim pięknym dźwiękiem. To tu znajdują się rzeźby przywiezione po 1945 roku z kościoła św. Anny w Storożyncu. Zostały wykonane w warsztacie Ferdynanda Stuflessera w ST. Orlich – Garden w Austrii. Kościołek ten to spuścizna kulturowa i architektoniczna jaką zostawili po sobie mieszkańcy Uniegoszczy. Kiedyś rejon w którym mieści się kościół był wsią. Został włączony do miasta po wojnie. Obiekt ten jest godny uwagi i zatrzymania się, choć na chwile, w czasie trudu pielgrzymowania do Santiago. Tu można odpocząć, poznać kawałek historii ludzi, którzy tu mieszkają. Zachwycić się urokliwym położeniem obiektu nad rzeką wśród pięknych drzew i wpisać się do księgi pielgrzyma zostawiając po sobie pamiątkę.     Autor pracy: Alan Kucharczyk  


  Pałac Różany - Krzyżanowice
Pałac Różany   Pałacyk został zbudowany w 1700 roku przez hrabiego Jana Bernarda Praschma, a po jego śmierci został sprzedany baronowi Karolowi Gabrielowi von Wengerski.  W 1775 roku pałac stał się własnością rodu Lichnowskich, którzy przebudowali go około w stylu neogotyckim. Architektura tego miejsca przyciąga uwagę, pałacyk jest bardzo ładny i efektowny, co widać na zdjęciach. No ale wróćmy do historii. Rodzina Lichnowskich zarządzała pałacem przez sześć pokoleń. Ostatnim właścicielem był książę Wilhelm von Lichnowsky, który w 1930 roku sprzedał posiadłość siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek. Wkrótce potem pałac został wyświęcony na klasztor z kaplicą. W klasztorze założono dom opieki nad ludźmi starszymi. Siostry opiekowały się również chorymi w Krzyżanowicach. Utworzyły także i prowadziły pierwsze przedszkole. Wraz z początkiem 1945 roku siostry i chorzy opuścili zabudowania klasztoru. Przez krótki czas wojsko niemieckie zorganizowało w klasztorze szpital dla rannych żołnierzy. Stacjonowali tutaj także Rosjanie, którzy w kaplicy zorganizowali kuchnię, długie korytarze klasztorne zamienili na stajnie dla koni, a w pozostałych pomieszczeniach urządzili szpital wojskowy. Po zakończeniu wojny w dawnym pałacu więziono gospodarzy i rodziny, które miały duże gospodarstwa lub prowadziły sklepy. Aż trudno mi to sobie wyobrazić, żeby na korytarzach neogotyckiego pałacu mieszkały konie. No ale była wojna, więc wszelkie dziwne i z lekka straszne dla mnie rzeczy są w  tej sytuacji zupełnie zrozumiałe. Wkrótce jednak powróciły siostry zakonne i rozpoczęły prace remontowe i porządkowe. Pałac zaczął znów pełnić rolę klasztoru. Był równocześnie domem opieki dla ludzi starszych. Wiosną 1947 roku kaplica klasztorna została ponownie poświęcona i odnowiona. Niedługo potem utworzono tutaj Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy. Mieści się on w pałacu do chwili obecnej, a siostry nadal opiekują się głęboko upośledzonymi dziewczynkami. Warto wspomnieć, że w przeszłości pałac gościł wiele znakomitych osób. W latach 1843-48 w pałacyku przebywał i tworzył Franciszek Liszt. Dla uczczenia 100 rocznicy śmierci i 175 rocznicy jego urodzin w 1986 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej kompozytorowi. Istnieją również dowody na pobyt jednego z najlepszych przyjaciół Karola Lichnowskiego - Ludwika van Beethovena. W 1995 roku miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej obecność w pałacu jednego z najwybitniejszych klasyków wiedeńskich. Od 1995 roku corocznie w maju, w kaplicy klasztornej, odbywają się koncerty poświęcone pamięci obu kompozytorów, podczas których wykonywane są ich najbardziej znane utwory.     Autor pracy: Weronika Krupa


  Wieża widokowa - Szczawno Zdrój
Wieża widokowa   Drugim co do wielkości szczytem w Górach Wałbrzyskich jest Chełmiec. Administracyjnie należy on do Szczawna Zdroju. Na przełomie 1888/1889 roku z  inicjatywy księcia Hansa Heinricha XI Hochberga ks. von Pless z zamku Książ wybudowano na szczycie  kamienną wieżę widokową. Do inwestycji tej zachęcali księcia członkowie Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego (Waldenburger Gebirgsverein). W XIX wieku nastała moda na budowanie na szczytach górskich budowli stylizowanych na średniowieczne ruiny zamków. Tak też wygląda wieża na Chełmcu. Według różnych źródeł jej wysokość waha się od 19,8 do 22 m. Na początku XX w. do wieży dobudowano przestronną drewnianą restaurację z dużymi, szerokimi oknami i przeszklonymi drzwiami. Mogła ona pomieścić 200 osób. Jej właściciel Friedrich Kroll zamieścił reklamę, w której informował, że ze szczytu widać ponad 200 śląskich miejscowości. Nie omieszkał oczywiście dodać, że turystom zapewnia się „dobrą kuchnię i przystępne ceny". Po zakończeniu II wojny światowej wieża zaczęła popadać w ruinę. W 1946 r. przystąpiono do jej renowacji, a w 1947 r. przekazano ją Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu. 9 sierpnia 1947 r. w Święto Gór, w obecności dr Mieczysława Orłowicza, geografa i krajoznawcy    nastąpiło uroczyste otwarcie schroniska. W tym kameralnym schronisku mogło zamieszkać jedynie 10 osób. Pozbawione ono było prądu i wody. Oświetlano je lampami naftowymi a wodę dowożono beczkowozem. W latach 50-tych XX wieku schronisko zostało zamknięte. W 1953 r. schronisko w wieży przestało istnieć. Wstęp na Chełmiec został całkowicie zabroniony. W 1958 r. stan wieży był bardzo zły. Jedną z przybudówek zamieniono na stajnię dla konia. Przy wejściu na platformę widokową brakowało kilku stopni schodów, brak było również barierek. W 1962 r. Zjednoczone Budownictwo Kopalni Surowców Mineralnych w Warszawie, prowadzące na Chełmcu ośrodek kolonijny planowało otworzyć w wieży stację turystyczną. Zamiar ten jednak nie został zrealizowany. W latach 70-tych XX wieku w wieży gospodarzył Henryk Adamczyk. W 1974 r. krótkofalowcy z Ligi Ochrony Kraju rozpoczęli remont wieży. W 1977 r. wieża nadawała się już do zwiedzania. W 1981 r. na jej ścianach  zamontowano tablice poświęconą 100-rocznicy urodzin Mieczysława Orłowicza. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. wieża została ponownie zamknięta. W 1984 r. była zabita deskami. Wkrótce w wieży zamieszkał krótkofalowiec Henryk Grzeszczuk z Boguszowa. Gospodarzył on do 1996 r. przyjmując turystów. W tym samym roku krótkofalowcy powołali stowarzyszenie Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej. Rozpoczął się gruntowny remont obiektu. Wieża widokowa została udostępniona turystom w 2003 r. Odwiedzali Chełmiec znane osobistości. Urodzony w Szczawnie Zdroju noblista, pisarz Gerhart Hautmann i jego brat Carl byli tam  częstymi gośćmi. Gerhart Hauptmann pisał: „Niedaleki Chełmiec uważaliśmy, dzieci za świętą górę sądząc, że na niej świat się kończy i że z jej wierzchołka wstępuje się do nieba.”     Autor pracy: Patrycja Kasprzyk


  Miejsce wiecznego spoczynku rodziny Baildon w Łubiu
Miejsce wiecznego spoczynku rodziny Baildon   Na Śląsku prawie wszyscy znają nazwisko Baildon i wiedzą, jakie znaczenie dla śląskiego hutnictwa ma ta szkocka rodzina. John Baildon, inżynier hutnik ze szkockiego miasta Larbert, właśnie na Śląsku znalazł drugą ojczyznę. Swoja przyszłość związał z te częścią świata, gdy na jego drodze los postawił innego wielkiego górnika i hutnika – Friedricha Wilhelma von Reden – Saksończyka z urodzenia, Ślązaka z wyboru. To właśnie Baildon był doradcą technicznym przy budowie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. W 1796 nastąpił rozruch zaprojektowanego przez Szkota wielkiego pieca hutniczego opalanego koksem. Był to drugi po Anglii tego typu piec na świecie. Baildon modernizował również hutę Małapanew w Ozimku. Z elementów mostowych produkowanych w tej hucie powstał istniejący do dzisiaj most nad Małą Panwią. Baildon nadzorował również powstawanie Królewskiej Huty Żelaza w dzisiejszym Chorzowie –wzorcowego zakładu Europy tamtych czasów. John Baildon po przybyciu na Górny Śląsk osiedlił się na stałe w Gliwicach, żeniąc się w 1804 roku z młodszą o 12 lat, gliwiczanką Helene Galli, wywodzącej się z bogatej, kupieckiej rodziny o włoskim pochodzeniu. Następnie John Baildon nabył wraz z żoną posiadłość w Łubiu, gdzie juz jego syn Arthur wybudował piękny pałac istniejący do dziś. I to właśnie w Łubiu, na wiejskim, parafialnym cmentarzu, miejsce wiecznego spoczynku znalazła żona Johna Baildona – piękna Helene Antonie z domu Galli, ich wspólny syn Arthur Baildon-Briestwell wraz z żoną Valeską von Weleska oraz wnuk Alexander Baildon-Briestwell i wnuczka Marie baronowa von Zedlitz und Neukirch. Po właścicielach okazałego pałacu pozostała na cmentarzu grupa pięciu nagrobków, do której prowadzą kamienne schody, z usytuowanym pośrodku pomnikiem Arthura, gdzie wygrawerowano epitafium „Błogosławieni są zmarli, bo oni odpoczywają po pracy, a ich dzieła świadczą o nich”. Rodzina Baildon mimo utraty majątku po II wojnie światowej nie zapomniała o Łubiu. Hrabaia Alexander Bergwelt Baildon odwiedził wieś i dom rodzinny, w którym dzisiaj mieści się Dom Pomocy Społecznej. Wybrałem to miejsce do konkursu „Ukryta Europa”, ponieważ uważam, że John Baildon dowiódł sowim życiem, że Europa nie ma granic. Był Szkotem z urodzenia, Ślązakiem z wyboru, a z jego osiągnięć technologicznych korzystały i korzystają kolejne pokolenia Europejczyków. A na swój dom, gdzie dorastały kolejne pokolenia rodziny Baildon wybrał małą, niepozorną wieś położoną wśród pól z dala od przemysłowych miast Górnego Śląska. I właśnie za pomocą takich obiektów, o których wiedzą tylko okoliczni mieszkańcy, możemy poznać złożoną historię naszego regionu.     Autor pracy: Artur Kasperczyk


  Kościół w Majuchowicach
Kościół   Wyobraźmy sobie pewną historię. Żyjemy w średniowiecznej wsi, gdzie panuje powszechny analfabetyzm, który jednak nie przeszkadza w wierze i uwielbianiu Boga. Ze względu na wysoką cenę książek pewien anonimowy artysta (być może sprowadzony z Francji przez brzeskiego księcia) chcąc udostępnić historię zbawienia niewykształconym ludziom oraz oczywiście oddać cześć Stwórcy decyduje się na przekazanie wydarzeń biblijnych na ścianach kościoła. Tak było z kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba w Małujowicach. Obiekt ów stanowi obowiązkowy punkt na Szlaku Polichromii Brzeskich. Pierwsze notatki o nim pochodzą z roku 1288. Wzniesiony został prawdopodobnie przed 1250 r. Cechą wyróżniającą go spośród innych tego typu zabytków są bogate malowidła naścienne stworzone w XIV wieku, odkryte zaś w 1865 roku. W okresie reformacji zostały w większości zatynkowane i – paradoksalnie – dzięki temu przetrwały. Ze względu na okres w którym powstały można podzielić je na polichromie z czterech okresów. W latach 1309-1534 nad budynkiem pieczę sprawowały wrocławskie dominikanki, ale mało prawdopodobne jest, by to one były inicjatorkami powstania najstarszych dzieł. W dokumentach księcia brzeskiego Ludwika I nie zachowały się żadne wzmianki o tym, że mógłby on być fundatorem przedsięwzięcia. Malowidła należy więc uważać za wytwór bezimiennego mistrza. Polichromie pochodzące z lat 1450-1460 zaliczają się do tzw. drugiego okresu. Ukazane są na ścianach prezbiterium. W wyniku najazdu husytów, a co za tym idzie zniszczeń poprzednie sklepienie zostało zamienione na płaski, drewniany strop. Malowidła, które obecnie możemy podziwiać kwalifikujemy do tych z trzeciego okresu. Co ciekawe i niespotykane w tamtych czasach, stworzono iluzję trójwymiarowości oraz udało się prawidłowo przedstawić proporcje i wygląd człowieka. Czwarty okres tworzy malarstwo ukazane na drewnianym suficie składającym się z 640 desek pokrytych ornamentami zwierzęcymi, roślinnymi, geometrycznymi, a nawet heraldycznymi, wykonanymi przez wrocławskiego malarza na zlecenie proboszcza Ruprechta. W latach 1866-1878 malowidła zostały odrestaurowane przez pruskich konserwatorów. Wykorzystano jednak fatalne metody i gdyby nie owe prace, malowidła byłyby jednymi z najpiękniejszych w Europie. Ze względu na bardzo dobrze zachowane polichromie o bogatej historii kościół pod wezwaniem św. Jakuba w Małujowicach nazywa się „Śląską Sykstyną”.     Autor pracy: Agata Kamik


  Kościół w Rudołowicach
Kościół   W Rudołowicach możemy podziwiać zabytkowy, murowany kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa, pochodzący z XVI wieku, po spaleniu przez Tatarów odbudowany w 1646 roku, rozbudowany w latach 1903 – 1905, a ostatnio starannie odnowiony. Obok kościoła znajduje się XIX- wieczna murowana dzwonnica. Mikołaj Mzurowski w 1393 roku ufundował drewniany Kościół Parafialny w Rudołowicach, który w 1446 roku oddano pod opiekę Zakonu Kanoników Regularnych Grobu Jerozolimskiego – Bożogrobcom. Sprawowali nad nim pieczę do XVIII wieku. Okres ten obfitował w tragiczne wydarzenia: w latach 1623-1624 w czasie najazdów tatarskich doszczętnie spalono kościół, wzięto w jasyr księdza wikarego Stanisława Radziejowicza. W 1646 roku ksiądz proboszcz Marcin z Brzeska wybudował nową świątynię, stanowiącą prezbiterium dzisiejszego kościoła- z tego okresu pochodzą zabytkowe drzwi. W 1763 roku pożar zniszczył plebanię. W płomieniach zginął ksiądz wikary Walerian Ziębowicz, spłonęły księgi metrykalne, które odtworzył na podstawie zeznań wiernych i ocalałych fragmentów ksiądz proboszcz Konstanty Leszczykiewicz, Stróż Grobu Jerozolimskiego. Ostatnim proboszczem Zakonu Bożogrobców był ksiądz Adam Sopoćko, który sprawował swoją godność w latach 1775- 1804.     Autor pracy: Kamila Górska


  Twierdza - Modlin
Twierdza Twierdza Modlin to miejsce odwiedzane dziś głównie przez okolicznych mieszkańców. Urzeka swoją bogata historią, której nastrój wciąż można wyczuć wśród ciągnących się w nieskończoność murów z czerwonej cegły. Wewnętrzny pierścień Twierdzy to najdłuższy budynek w Europie. Koszary mają aż 2250m długości. Nie bez powodu taka forteca powstała właśnie tutaj. Niedostępność rozległych leśnych terenów u styku Wisły i Narwi spowodowała, że rejon modliński stał się atrakcyjnym miejscem dla lokowania siedzib wojennych przez wielu wybitnych strategów i władców.Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z roku 1410, kiedy krół Władysław Jagiełło wybrał tereny obecnej Twierdzy na punkt zbiorczy wojsk polsko – litewskich wyruszających na wojnę z Zakonem Krzyżackim. Następnie założył tu obszar warowny Karol X Gustaw w trakcie „potopu szwedzkiego”. Budowę Twierdzy rozpoczeto wiosną 1807 roku z rozkazu Napoleona I. Prace nie zostały niestety zakończone z powodu wybuchu wojny polsko – austriackiej. W tamtym czasie Twierdza mimo, że nieukończona, służyła za główną bazę zaopatrzeniową i mobilizacyjną wojsk całego Księstwa Warszawskiego. Potem, kończona w pośpiechu, była jednym z bastionów opóźniających marsz armii rosyjskiej po klęsce Napoleona pod Moskwą. Skapitulowała dopiero po prawie rocznym oblężeniu. W latach 1830-31, w czasie Powstania Listopadowego, po kapitulacji Warszawy do Modlina wycofało sie i broniło wojsko polskie. Garnizon liczył wtedy aż 32 tys. żołnierzy i 91 dział. Twierdza skapitulowała 9 października 1831 jako przedostatni punkt oporu powstania. Aż do wybuchu I Wojny Światowej Rosjanie  rozbudowywali Twierdzę tworząc zewnętrzny pierścień fortów. Nie zdążyli jej jednak w pełni ukończyć. Mimo że była to w tym czasie najpotężniejszą rosyjską twierdzą, to poddała się zaledwie po 7 dniach walk, gdy w ręce Niemców wpadły jej dokładne plany. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Modlin był ważnym umocnieniem w czasie wojny polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939r., po wybuchu II Wojny Światowej, podobnie jak w latach 1813 i 1831 był jednym z ostatnich punktów polskiego oporu. W obronie Twierdzy zginęło wtedy ponad 2000 żołnierzy. Dziś rozległe tereny Twierdzy Modlin można zwiedzać samemu bądź z przewodnikiem. Wciąż urzeka ogrom budowli i jej bogata historia obejmująca wiele wojen kluczowych dla obecnego kształtu Europy. Dodatkowym jej atutem jest malownicze położenie w widłach Wisły i Narwi.     Autor pracy: Zuzanna Gorczycka    


  Zameczek w Obornikach Śląskich
Zameczek   Historia zna wiele wyjątkowych miejsc. Jedne są bardziej, inne mniej oblegane przez turystów. Niestety wiele z tej drugiej kategorii zostaje zniszczonych, czasem takie miejsca jeszcze są, ale jedyne, co ludzie umieją o nich powiedzieć to, jak na przykładzie tego zamku: „ Nie wiem, stał tu już kiedy się urodziłam”. Część odsyła nas do internatu, jednak nawet w tymkipiącym wiedzą miejscu niewiele znajdujemy. To pokazuje, jak mało interesujemy się kulturą obok nas. Postaram się przybliżyć historię tego miejsca.  Aby zrozumieć, dlaczego miejsce to powstało, musimy poznać historię samych Obornik Śląskich, mojej rodzinnej miejscowości i miejscu, gdzie pałac ten się znajduje. Pierwsze ślady pobytu człowieka tutaj pochodzą z mezolitu i neolitu, czyli około 8000-2500 lat p.n.e. Są to kamienne i krzemienne narzędzia. Z kolei epoka brązu dostarcza większej ilości znalezisk np. w postaci kurhanowych i całopalnych cmentarzysk. Dawna, średniowieczna nazwa wsi -Obora -informuje nas o na o tym, iż pierwsi mieszkańcy zajmowali się hodowlą bydła. Jednak prawdziwym przełomem dla miejscowości był rok 1835. Wtedy to jeden z właścicieli osady-Karol Wolfgang Schaubert postanowił zbudować tu nowoczesny zakład leczniczy. Sprzyjało temu odkrycie źródeł słabej szczawy żelazistej. Wybudowanie w 1856 linii kolejowej z Wrocławia do Poznania zwiększyło prestiż naszej miejscowości. Oborniki zostały nazwane „Zielonymipłucami Wrocławia”. Postać Schauberta jest ważna dla Obornik z jeszcze jednego względu-to on, w 1864/65 kazał wybudować sobie wspomniany przez nas zamek.  Wtedy wyglądał on  tak, jak na zdjęciu po lewej.  Wokół niego rozciągał się park, który służył ludziom jako miejsce spacerów i zabaw. Jednak jego właściciele zmarli, a w 1945 Oborniki Śląskie stały się miastem. Czasy wojny mocno naruszyły okolice, ale ludność nieustępliwie odbudowywała szkody. Uchroniła się też ważna dla nas rzecz-piękno i przyroda  miejscowości. Po wojnie zamek przejął PGR i lekko go przebudował a właściwie -jeśli mamy być dosadni -do naszych czasów ostała się sama wieża. Nie jest to dla zamku dobra wiadomość, ale też lepiej dlaniego, niż jeśliby miał skończyć jako ruina. Niestety, w tamtych czasach stan zamku  powodował, że nie bardzo można było się nim pochwalić. Z historyjek, jakie o nim usłyszałem, ta jest najciekawsza: swego czasu do Obornik miała przyjechać ważna delegacja zagranicznych gości,  ponoć mieli to być Chińczycy. Trasa została zaplanowana tak, by pokazać jak najwięcej ciekawych zabytków. Zameczek miał być wśród nich. Jednak okazało się, że obiekt jest w tak opłakanym stanie, że wymaga remontu, na który jednak nie było szans Kombinowano różnymi sposobami, żeby żaden z gościnie zauważył tego miejsca, zasłonięto go bilbordami reklamowymi. Nie trzeba się jednak martwić. Zamek, jak widać na zdjęciu obok, dzięki funduszom z UE zyskał drugą młodość. Inwestycja wyniosła 1 200000zł a Unia Europejska wsparła remont kwotą 800000zł.  Teraz ten obiekt jest o wiele piękniejszy. Widzę go właśnie z okna i cieszę się, że nie popadł w ruinę. Martwi mnie to, że nawet jego mieszkańcy (teraz to budynek mieszkalny) nie znają jego historii. I że to nie jedyne takie miejsce. Nie możemy dopuścić, by zaprzepaszczono tyle możliwości, by poznać historię. Dlatego mam nadzieję, że to miejsce, na ulicy Podzamcze, w Obornikach Śląskich, NIGDY nie zostanie zapomniane.             Autor pracy: Stanisław Franczak


  Kościół św. Józefa - Zabrze
Kościół św. Józefa   Zabytek, dzieło sztuki, kultury lub architektury europejskiej ? Czytając to pytanie można odpowiedzieć, iż jest kilka takich w Zabrzu. Czy to jakaś Kopalnia, może wieża ciśnień, mi jednak najbardziej pasuje tutaj Kościół pod wezwaniem św. Józefa, znajdujący się w Zabrzu przy ulicy Roosevelta 104. Czy to zabytek architektury europejskiej ? Historia ziemi górnośląskiej – związana także z powstaniem Kościoła - jest skomplikowana. Czas powstań śląskich, plebiscytu to tło historyczne dziejów Europy  na naszych terenach. Wzrastała też ilość ludności z uwagi na rozwój przemysły wydobywczego, hutnictwa. Pojawiły się też plany powstania „metropolii” - o której głośno i dzisiaj w Europie oraz tu u nas na Śląsku – a wtedy była to koncepcja utworzenia trójmiasta, złożonego z Bytomia, Gliwic oraz Zabrza. Gdzie Zabrze miało pełnić funkcję centrum administracyjno-rekreacyjnego. Kościół św. Józefa w Zabrzu powstał w latach 1930-31, wtedy w Państwie niemieckim. Zaprojektował go słynny architekt Dominikus Böhm z Kolonii. Był on najmłodszym z sześciorga dzieci budowniczego Aloisa Böhma, burmistrza Jettingen – a więc na pewno popierającego europejską politykę prorodzinną. Budynek z zewnątrz fascynuje swą monumentalną bryłą (zdjęcie 1), jednak prawdziwa magia czeka nas w środku. „Kościół światłem malowany” jak o nim się mawia (zdjęcie 2), jest w tym dużo prawdy, bowiem niepowtarzalną atmosferę tworzy właśnie gra świateł. Poza tym miejsce to jest pełne symboli. Wszystko - liczba kolumn, kształt chrzcielnicy, ołtarz - stanowi jakąś metaforę lub coś symbolizuje. Kościół ten jest „jest bowiem bodaj najznamienitszym przykładem nowoczesnej architektury sakralnej okresu międzywojnia na Górnym Śląsku i z tej racji zasługuje na uwagę szczególną”. Architektura budowli, nie pozwala przejść obojętnie, zaskakuje bowiem rozmachem, śmiałością konstrukcji, nietypowością rozwiązań. Zadziwia swoją prostotą, ascezą formy, surowością a jednocześnie monumentalizmem i symboliką. Kościół z zewnątrz oglądany kojarzy się z ogromnym, płynącym transatlantyckim statkiem lub jest trochę podobny do tak licznie obecnych na Górnym Śląsku budowli przemysłowych, np. do hali fabrycznej a równocześnie jest doskonale wkomponowany w zabudowę okolicznych ulic i dlatego też zrezygnowano z tradycyjnego orientowania kościoła - ukierunkowania na wschód - i zbudowano go na osi północ-południe. Zaprojektowany został na planie łuku, który jest dominującą częścią jego wystroju i architektury. Prof. Dominikus Bohm nawiązał tu do starożytnych budowli rzymskich oraz świątyń wczesnochrześcijańskich. Fronton kościoła przedstawia potrójny rząd arkad i stanowi podstawowy motyw dla całego układu i będzie powtarzać się w otworach wieży, wewnętrznym obejściu i w oknach świątyni. Fronton arkad rozpostartych pomiędzy dwiema surowymi, płasko zwieńczonymi wieżycami kojarzy się z wyglądem starożytnego akweduktu, który umożliwiał dostarczanie miastom życiodajnej wody. Uzyskany monumentalizm fasady jest zatem przesiąknięty symboliką „źródła życia", które kryje w swym wnętrzu budowla. Przestrzeń między bocznymi kaplicami, arkadowym frontonem i wejściem do świątyni, wypełnia dziedziniec, zwany „Rajskim Placem”. Oddziela on wnętrze kościoła od gwaru ulicznego, jest przedsionkiem pozwalającym na wewnętrzne wyciszenie tych, którzy wstępują do świątyni, jest przejściem od profanum do sacrum. Nawiązuje on do tzw. „atrium”, które istniało w bazylikach wczesnochrześcijańskich. Dziedziniec taki z reguły był otoczony arkadami i pozwalał na przejście od świata codziennych spraw w świat ducha. W samym środku atrium była studnia, zwana „cantarus”, która dostarczała wodę do obmywań. Wodę, ale już tą święconą dostarcza chrzcielnica, znajdująca się u podstawy wieży u wejścia do świątyni a będąca uosobieniem motywu oczyszczenia u progu „świętej drogi” na drodze chrześcijanina do zbawienia, nieba – symbolicznie wieża i spiralne schody (zdjęcie 3). W atrium kościoła św. Józefa nazywanym „Paradisum”, lub „Rajskim Placem” tak jak w Koloseum rzymskim, stoi krzyż - znak męczeństwa i symbol chrześcijaństwa, będący źródłem nadziei na wieczne zbawienie. Rajski plac połączony jest szklaną ścianą z wnętrzem kościoła i dlatego przy większej liczbie wiernych może też z nią stanowić jedną całość powiększając jego pojemność. Przechodzień może też poprzez rajski plac wejrzeć w głębię świątyni i w prezbiterium zobaczyć wieczną lampkę jako znak ostrzegawczy z innego wyższego świata. Surowość architektury kościoła i jej historyczne nawiązania potęguje materiał budowlany, którym jest cegła. Potężny, nieotynkowany mur, wzniesiony jest z licznych cegieł symbolizujących poszczególnych wiernych, czyli Żywy Kościół – Lud Boży. Cegły są w różnych odcieniach (zdjęcie 4), o zróżnicowanym stopniu wypalenia i zostały celowo sprowadzone z różnych cegielni. Odwzorowuje to poniekąd sytuację Kościoła Powszechnego zarówno w ówczesnej jak i w obecnej Europie, czy też Świecie, na który składają się nie tylko święci, ale także grzesznicy. Każdy członek Kościoła, obojętnie gdzie „wmurowany” w strukturę Kościoła, ma swoją specyficzną rolę do spełnienia. Kościół murowany jest symbolem Kościoła żywego – Ludu Bożego - złożonego z różnych i jakże odmiennych wyznawców Chrystusa. Wyznając „wierzę w Kościół” mamy właśnie na myśli tę wspaniałą zróżnicowaną wspólnotę, która stanowi jeden „Lud Boży”. „Kto śpiewa dwa razy się modli”, w myśl tego porzekadła kościół ten może się poszczycić aż dwoma organami: duże organy na chórze (zdjęcie 5),  Firmy: Rieger, rok budowy: 1939-1940, liczba manuałów: 3+P, liczba głosów: 29, zakres klawiatury manuałowej: C-g3, zakres klawiatury pedałowej: C-f, rodzaj traktury: elektro-pneumatyczna, rodzaj wiatrownic: stożkowe, organy w prezbiterium kościoła, także Firmy: Rieger, liczba manuałów: 2+P, liczba głosów: 14, liczba miechów: 1, zakres klawiatury manuałowej: C-g3, zakres klawiatury pedałowej: C-f, rodzaj traktury: elektro-pneumatyczna, rodzaj wiatrownic: stożkowe.   Autor pracy: Szymon Florek  


  Wieża ciśnień, Ratusz, Cmentarz Żołnierzy, Kościół Pomocniczy, Sarkofag, Pałac - Oława
Wieża ciśnień   Wieża ciśnień znajdująca się na Placu Zamkowym 15, to pochodząca z początków XX wieku budowla wzniesiona przez firmę ,,Huber`` z Wrocławia. Od roku 1910 do 1988 była w czynnym użytku. W chwili obecnej jest ona wspaniałym dodatkiem do bogatej architektury Oławy. Doskonale komponuje się z mieszczącym się nieopodal parkiem. Obecnie prowadzone ssą działania mające na celu ożywienie budowli i stworzenie w niej centrum społecznościowego.   Autor pracy: Karina Czerkawska -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Ratusz   Ratusz w Oławie – neoklasycystyczny ratusz w Oławie (województwo dolnośląskie). Wybudowany w 1832 według wskazówek znanego pruskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Wieża, ze względu na zabytkową wartość zegara, zachowała barokowy kształt. W latach 1910–1915 przebudowano wnętrze ratusza, zatracając jednocześnie wiele z jego zabytkowego charakteru. Kolejny remont miał miejsce w 1924 roku. To przy tej okazji jedną z przylegających od strony północnej kamieniczek przerobiono na klatkę schodową ratusza. W czasie wojny ratusz nie ucierpiał. W trakcie pierwszego powojennego remontu w 1958 do dwóch środkowych północnych kamieniczek dobudowano kondygnację, rozbierając ich szczyty. Przeprowadzany w 2002 remont wieży i zegara (naprawy mechanizmu dokonał oławski zegarmistrz Jan Forczak) rozpoczął wieloletni plan przywracania tego zabytku do świetności. W 2006 wyremontowano dach i położono nową elewację.W 2011 rozpoczęła się długo wyczekiwana przebudowa ratuszowych wnętrz,podobnie jak przy remoncie dachu i elewacji,sfinansowana w części z funduszy europejskich.     Autor pracy: Przemek Gąsiorowski -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Cmentarz Żydowski   Cmentarz żydowski w Oławie – powstał w 1818 roku i obecnie zajmuje 0,2 ha. Zachowało się około czterdziestu nagrobków. Znajduje się przy ul. Cichej. Przetrwał nienaruszony okres III Rzeszy, jednak uległ pewnej dewastacji w okresie powojennym. Zachował się też dom przedpogrzebowy zamieniony na pomieszczenie mieszkalne. Nekropolię wpisano do rejestru zabytków 7 marca 1977.     Autor pracy: Szymon Gąsiorowski -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Cmentarz Żołnierzy Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Oławie znajduje się przy ul. Zwierzynieckiej, obok cmentarza komunalnego. W centralnym punkcie cmentarza znajduje się pięć bloków kamiennych, na których są wyrzeźbione postacie żołnierzy Armii Radzieckiej. Na cmentarzu spoczywają żołnierze, którzy wcześniej byli pochowani m.in. na terenie kwater wojennych w Wawrzyszowie, Borku, Borowie, Żeleźnikach lub Piskorzówku. Cmentarz jest zaniedbany.     Autor pracy: Adam Grój -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Kościół Pomocniczy p.w. św. Rocha   Jest to niewielki, dawniej cmentarny kościółek barokowy, wzniesiony w 1706 roku. Długość świątyni wynosi zaledwie 22 m, przy szerokości 9 m i wysokość 8 m. Jest to jednonawowa budowla z przedsionkiem, który z zewnątrz zwieńczony jest barokowym szczytem spływowym z wolutami. Kościół posiada drewnianą sygnaturkę z blaszanym hełmem i spiżowym dzwonem ufundowanym w 1708 roku. Prezbiterium zakończone jest trójbocznie i na jego osi mieści się wejście do niewielkiej zakrystii. Wnętrze bardzo skromne, kryte płaskim stropem. W ołtarzu głównym umieszczone są dwie figury świętych, wykonane z drzewa z I połowy XVIII wieku oraz znacznych rozmiarów obraz "Zwiastowanie". Obraz ten został ufundowany przez Księżnę Jadwigę Elżbietę, jako dziękczynienie za uwolnienie z twierdzy w Königsteinie męża, Jakuba Sobieskiego, uwięzionego przez Augusta. Po zachodniej stronie znajduje się chór wsparty na dwóch słupach. Kościół kryty dachem czterospadowym, ma po trzy okna w każdej ze ścian bocznych, zakończone półokrągłymi łukami. Podział ścian, z zewnętrznej strony, jest ramowy zwieńczony profilowanym gzymsem. Z lewej strony, obok wejścia do świątyni, umieszczono na cokole figurę św. Jana Nepomucena, wykonaną z piaskowca w 1706 roku. W chwili obecnej, od kilku już lat, opiekę nad tym kościołem roztacza III Zakon Franciszkański, troszczący się o jego wygląd jak i wyposażenie.     Autor pracy: Michał Kownacki   -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Sarkofag   Zdjęcia przedstawiają barokowy sarkofag księcia Chrystiana Ludwika – ur. 15 stycznia 1664r., zm. 27 lutego tego samego roku – brata księcia Jerzego Wilhelma ostatniego ze śląskiej linii Piastów i całej dynastii. Imiona otrzymał on po swym ojcu i stryju (Ludwik IV Legnicki). Żeńskim odpowiednikiem imienia Ludwik było imię matki Ludwika(Ludwika Anhalcka). Ludwik został pochowany w kościele parafialnym w Oławie. Miał on siostrę Ludwikę która też zmarła będąc jeszcze dzieckiem, miała ona wtedy trzy lata. Cynowy, pozłacany sarkofag wsparty jest na 4 pełnoplastycznych figurach siedzących. Na czole trumny znajduje się herb, którego jednym z elementów jest czarny orzeł z przepaską na piersi umieszczony na złotym tle - godło Piastów Dolnośląskich. Sarkofag jest depozytem kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej.     Autor pracy: Kaja Wojciechowska   -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Pałac   W drugiej połowie XVII wieku włoscy budowniczowie Carlo Rossi i Luca Giovanni dokonali barokowej przebudowy zamku dla księcia Christiana oraz jego żony - księżnej Luizy von Anhalt. Powstała wtedy czterokondygnacyjna część budowli, zwana pałacem księżnej Luizy, posiadająca od strony dziedzińca otwartą arkadową loggię, zaś od frontu misternie zdobiony portal z herbem księżnej. W latach 1697-1737 księstwo oławskie tytułem zastawu znalazło się w rękach Jadwigi Elżbiety, córki elektora Palatynatu i żony Jakuba Sobieskiego, syna pogromcy Turczynów - króla Jana III. W tym czasie powstało dodatkowe piętro w północnej galerii, powiększono też bibliotekę i zbudowano dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Wiek XIX przyniósł stopniowy upadek świetności rezydencji, którą odtąd wykorzystywano jako szpital wojskowy, magazyny, urzędy, a nawet piekarnię. W okresie 1833-34 zakwalifikowano do rozbiórki 2/3 całego założenia. Dalsze zniszczenia przyniosła II wojna światowa. Odbudowę części obiektu przeprowadzono w latach 1952-58, a pozostałości północnego skrzydła mieszkalnego z wieżą bramną wyburzono w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie w zamku mieszczą się siedziby Urzędu Miejskiego.     Autor pracy: Aleksandra Woźniak


  Regionalny Trójkąt Weimarski
Regionalny Trójkąt Weimarski to trójstronne porozumienie między Województwem Śląskim, Północną Nadrenią-Westfalią w Niemczech oraz Nord-Pas de Calais we Francji, mające na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój społeczno-gospodarczy i współpracę trzech regionów.            
więcej »


  Zapraszamy do zwiedzania wystawy DWPN o dwujęzyczności.
Wartość polsko-niemieckiej dwujęzyczności oraz pytanie o jej funkcjonalność w życiu współczesnego człowieka, stała się dla nas inspiracją do zorganizowania konkursu literackiego oraz fotograficznego pt. „Znaczenie polsko-niemieckiej dwujęzyczności w moim życiu”, efektem którego jest niniejsza wystawa.
więcej »


  Wystawa „Polsko niemiecka dwujęzyczność w moim życiu” w Katowicach
Z przyjemnością informujemy, że w dniach 25 marca - 30 kwietnia br. w Galerii Antrakt Miejskiego Domu Kultury "Szopienice-Giszowiec" można zwiedzać naszą wystawę pt. „Polsko niemiecka dwujęzyczność w moim życiu”.              
więcej »


  Pierwszy HAUSowy czwartek już za nami!! „Dylematy dziennikarza regionalnego - tematy których ciąg dalszy nie nastąpi”
Gośćmi  spotkania byli Krzysztof Ogiolda, dziennikarz Nowej Trybuny Opolskiej działu społecznego oraz i uczestnik V edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej” Paweł Fornol.
więcej »


  Gmach Klasztorny - Kościerzyna
Gmach Klasztorny     W Kościerzynie, przy ulicy 8 Marca stoi gmach przez miejscowych zwany "Jedynką" bowiem od wielu lat mieści Szkołę Podstawową o tym numerze. Dziś nosi ona imię Tadeusza Kościuszki. Jest to dawna siedziba Zakładu Najświętszej Marii Panny Anielskiej, a sam budynek jako gmach klasztorny zbudowano w latach 1863 – 1864. Z początkiem września 1939 roku, po zajęciu miasta przez hitlerowski Wehrmacht, władze niemieckie zamknęły wszystkie polskie szkoły. Do tego czasu, budynek ten był siedzibą gimnazjum żeńskiego prowadzonego przez zakonnice - urszulanki, właścicielki gmachu. Siostry i prefekta szkoły, księdza Józefa Grochockiego, hitlerowcy uwięzili. Gmach zamienili na koszary, a przyległą kaplicę na magazyn wojskowy. Na frontowej ścianie budynku, we wnęce nad balkonem, dziś tak jak wtedy, stoi posąg Najświętszej Marii Panny Królowej Anielskiej. Niemcy postanowili go stamtąd usunąć. Kilku żołnierzy ochoczo zgłosiło się do wykonania zadania, lecz mimo opasania rzeźby liną i kilku prób zrzucenia figury, najpierw własnymi siłami, a potem też z pomocą zaprzęgniętego konia, nie zdołali wypełnić rozkazu. Wtenczas jeden z nich, wszedł na drabinę dźwigając młot. W chwili, gdy miał nim posąg roztrzaskać, potknął się, spadł na betonowe podłoże i wyzionął ducha. Nigdy więcej nie próbowano Madonny usuwać. Od pierwszych dni okupacji, w Kościerzynie i okolicach faszyści dokonywali wielu mordów. Wśród ofiar byli głównie księża, zakonnicy i nauczyciele. Urszulanki i ksiądz prefekt zostali jednak, po kilku zaledwie dniach, uwolnieni. Większość z nich przeżyła wojnę. Dopiero wiele lat później odkryto, że ocalenie zawdzięczają wstawiennictwu Niemca, którym był Fritz Glahn - pastor posługujący kościerskim ewangelikom od 1931 roku. Historię tę usłyszałam od mojej, dziś już nieżyjącej, Babci. Było to zaraz po tym, gdy wiele lat temu podczas spaceru powiedziała do mnie "spójrz dziecko w górę, tam jest Madonna chroniąca miasto i jego mieszkańców". Dopiero niedawno, w wydanej w 2004 roku w Toruniu, książce Bronisławy Niedzielskiej "Kłaniamy Ci się, Kościerzyno", na stronach 111, 112 i 114, znalazłam potwierdzenie jej słów. Dziś w kościerskiej parafii, jako jedynej w Europie, są dwa sanktuaria. Jedno z nich mieści się właśnie tu, w kaplicy Matki Bożej Królowej Aniołów.     Autor pracy: Adrianna Czarnota


  --------------------------------------------------------



  Kościół - Lewin Brzeski

więcej »


  Biskupia Górka - Gdańsk

więcej »


  Bazylika - Oleśnica

więcej »


  Zamek Lubno - Czarny Bór
Zamek Lubno   Na czarnoborskiej ziemi pozostały do dziś po średniowiecznym zamku tylko ruiny. Mowa tu o zamku w Czarnym Borze (niem. Schwarzwaldau) leżącym w dolinie rzeki Lesk,  któremu w literaturze jest nadawana nazwa Liebenau (Lubno). Niesamowicie trudno jest wyjaśnić pochodzenie tej nazwy. Najbardziej trafną hipotezą jest to, iż nazwa ta pochodzi od pobliskiej wsi, gdzie prawdopodobnie mieszkała służba, ponieważ w zamku nie było na to miejsca. Lecz w tekstach źródłowych ta nazwa pojawia się tylko jeden raz, mianowicie w dokumencie z 18 marca 1374 roku, kiedy to bracia Hackernborn sprzedali Grzędy rycerzom Nickelowi i Klericusowi Bolce z Zeisburgu. Lecz ze względu na znaczenie tej budowli książę Bolko II połączył prawo własności zamku z całą wsią Czarny Bór jako lenno. Odtąd zamek nosił nazwę „castrum Schwarzenwalde” (zamek Czarny Bór) i pod tą nazwą najczęściej występuje w późniejszych dokumentach, choć w opracowaniach niemieckich i polskich powraca nazwa Lubno. Dokładna data powstania zamku nie jest znana. Jednakże na podstawie analizy wydarzeń historycznych możemy określić, iż musiało mieć to miejsce przed 1355 r., ale rzeczywistą datę można będzie określić dopiero po przeprowadzeniu badań wykopaliskowych. Ruiny zamku można oglądać w północnej części wsi, na wysepce powstałej przez strumień wpuszczony do fosy okalającej zamek. Z zamku zachowały się jedynie fragmenty murów, 12-metrowa krzywa cylindryczna wieża z granitu i po części zarośnięty trzciną okop. Było to prawdopodobnie regularne zabudowanie typu kasztelowego o bardzo grubych murach. W literaturze spotyka się zaś informację, iż zamek ten był połączony podkopem z zamkiem w Grzędach. Ziemia, na której stoi zamek Lubno, została oddana najpierw pod władanie Czechom, ale 23 sierpnia 1289 roku król czeski Wacław II, aby odzyskać zaufanie książąt Śląskich odstąpił księciu Bolkowi I Surowemu pobliskie miasto Chełmsko z przynależnościami. Wydarzenie to dowodzi, iż obszar ten był bardzo mocno związany z ziemiami czeskimi. Po otrzymaniu od króla czeskiego ziemi Bolko I Surowy zaczął zagospodarowywać te tereny. Wprowadził on wiele reform i zmian. Po najechaniu na księstwo jaworsko-świdnickie  króla czeskiego Wacława II zdecydował się wznieść więcej fortyfikacji, w tym zamek Liebenau. Zamek był więc fortyfikacją wzniesioną na grzęzawiskach i choć nie był położony na dużej wysokości, był trudny do zdobycia, ponieważ jedynym dojściem do zamku był wał ziemny zwany groblą, znajdujący się w niezwykle bagnistym otoczeniu, co uniemożliwiało w razie ataku podejście pod mury machin oblężniczych. Po śmierci Bolka I dzielnicę świdnicką otrzymał jego syn Bernard, lecz ten w chwili śmierci ojca był nieletni i dlatego rządy rozpoczął w 1307 roku. Bernard był władcą nieudolnym choć utrzymywał relacje z ówczesnym królem Polski Władysławem Łokietkiem. Z czasem zamek w Czarnym Borze stał się siedzibą rabusiów. W latach 1328-1355 zamek należał do prywatnego właściciela, aż w końcu znalazł się w rękach księcia Bolka II. Po wielu zmianach właścicielami zamku Lubno, za protekcją cesarza Karola IV, zostali członkowie rodu Boehm. Ich potomkowie do dziś odwiedzają Czarny Bor w celu zobaczenia ruin zamku i poznania swojego dziedzictwa. Niektóre podania mówią także, iż budowniczymi zamku byli członkowie rodziny podającej się  „z Czastalowic” lecz jest to mało wiarygodne, ponieważ ród ten przybył na nasze tereny znacznie później. Zamek ten prawdopodobnie był bardzo piękną budowlą, ale nie jest znany i nie pojawia się często w opisach literackich jak i informacyjnych.   Autor pracy: Aleksandra Barczuk


  Pałac - Jelcz Laskowice
 Pałac   Zdjęcia przedstawiają dawny pałac znajdujący się w Jelczu - Laskowicach, który został odrestaurowany i przejęty przez Urząd Miasta jak i Gminę od 1999r. Pierwotnie był to renesansowy dwór z 1558 roku, który został przebudowany w 1797 roku na klasycystyczny pałac dla Johanna Franza von Saurma-Jeltscha. Do 1813 roku zamek stanowił rodową siedzibę. Po 1945 roku pałac wykorzystywała rolnicza placówka Państwowej Akademii Nauk - Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, która zniszczyła zabytkowy wygląd obiektu przebudową wnętrz, chociaż jednocześnie doprowadziła do świetności okolicznego parku. Obecnie ma on wygląd w stylu neorenesansu niderlandzkiego,  który został wskrzeszony w wyniku pożaru. Ostatni remont był przeprowadzony w 2011 r. Pałac otoczony jest 6/7,5 – hektarowym parkiem, który jest pięknie urządzony. Część wewnętrzna pałacu jest dostępna tylko i wyłącznie w godzinach urzędowych, aczkolwiek największą popularnością cieszy się część zewnętrzna. Budynek jest murowany z cegły, potynkowany, założony na planie czworoboku, o bryle rozczłonkowanej ryzalitami i wieżami, główne wejście poprzedzone gankiem filarowym podtrzymującym balkon, przy wejściu na kolumnie widnieje posąg tygrysa. Autor pracy: Sabina Adamczyk


  Najnowsza publikacja DWPN pt: „Zwyczaje i obyczaje Górnośląskie/ Życie religijne”.
Mamy przyjemność przedstawić naszą najnowszą publikację pt. „Zwyczaje i obyczaje Górnośląskie/ Życie religijne”, która powstała w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”.
więcej »


  Seminarium Śląskie
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od momentu swego powstania realizuje projekty, które przyczyniają się do szeroko pojętego dialogu polsko-niemieckiego oraz podniesienia świadomości społecznej mieszkańców Śląska, mniejszości niemieckiej, jak i polskiej większości.
więcej »


  Spotkanie z „Frau Holle” Braci Grimm - Rusza projekt pt.: „Cykl czytania bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej”!
20 marca 2014 r. o godz. 16.30 w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Cykl czytania bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej”
więcej »


  Rusza VII Edycja projektu „Kuźnia Młodych Liderów”!!!
Projekt „Kuźnia Młodych Liderów” organizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera, skierowany jest do młodzieży MN w wieku od 18 – 30 lat z całej Polski.
więcej »


  „Dylematy dziennikarza regionalnego - tematy których ciąg dalszy nie nastąpi”
Zapraszamy młodzież, studentów i wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnym spotkaniu organizowanym w ramach cyklu „HAUSowe czwartki”, które odbędzie się 13 marca  2014 r. o godz. 16:00 w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gościem spotkania będzie dziennikarz Krzysztof Ogiolda oraz Paweł Fornol uczestnik V edycji projektu „Archiwom Historii Mówionej”.
więcej »


  „Mosty Dialogu”
Projekt „Mosty Dialogu” powstał w 2010 r. kiedy to Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, podjął inicjatywę uhonorowania ludzi, instytucji, którzy od lat mimo wielu przeciwności i trudności kultywują wielokulturowe dziedzictwo Śląska. Plebiscyt „MOSTY DIALOGU” był plebiscytem, którego jeszcze na Górnym Śląsku nie było.
więcej »


  Dziadek z Wehrmachtu
„Dziadek z Wehrmachtu” - Projekt wystawienniczy. Nagrania i archiwizacji wspomnień byłych żołnierzy Wehrmachtu pochodzących z terenów Polski              
więcej »


  Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska
Od 2005 roku Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje corocznie na Górnym Śląsku Polsko-Niemiecką Akademię Dziennikarską.      
więcej »


  „Bilingua – łatwiej z niemieckim” Kampania na rzecz dwujęzyczności polsko-niemieckiej
Język niemiecki jest jednym z podstawowych języków europejskich - odgrywa on istotne znaczenie zarówno w dziedzinie kultury, jak również w szeroko pojętym życiu gospodarczym. Znajomość języka niemieckiego stanowi doskonały atut każdego młodego człowieka, który podczas poszukiwania pracy może przesądzić o jego sukcesie zawodowym. Szczególne znaczenie ma to na Górnym Śląsku – regionie, który swoje korzenie ma zarówno w języku polskim, czeskim jak i niemieckim.
więcej »


  „Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl”
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od 2009 r., realizuje we współpracy z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce projekt „Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl”.
więcej »


  "Kuźnia Młodych Liderów”
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od lat wspiera aktywność i działania młodzieży mniejszości niemieckiej mające na celu rozwijanie i kształtowanie młodzieżowych struktur organizacyjnych, dlatego w 2002 roku rozpoczął realizację projektu „Kuźnia Młodych Liderów”, skierowanego do młodzieży mniejszości niemieckiej, w wieku od 18 – 30 lat, z Województwa Opolskiego oraz Śląskiego i do roku 2013 zrealizował sześć edycji tego projektu.
więcej »


  Wszystkie publikacje pokonferencyjne z Seminariów Śląskich teraz w NIŻSZYCH cenach!
Zachęcamy do zapoznania się z promocyjną ofertą cenową wszystkich publikacji pokonferencyjnych, będących zbiorem referatów wygłoszonych podczas ostatnich piętnastu Seminariów Śląskich.
więcej »


  Przystanek dwujęzyczność – Twój bilet do sukcesu! Zobacz nasz najnowszy film i przekonaj się sam…
…że warto być dwujęzycznym, szczególnie w naszym regionie, gdzie język niemiecki obecny jest od wielu pokoleń. Zapraszamy do obejrzenia filmu i własnej refleksji w tym temacie.
więcej »


  ”Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej realizuje we współpracy z władzami samorządowymi powiatów i gmin województwa opolskiego i śląskiego oraz z lokalnymi organizacjami mniejszości niemieckiej projekt „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” od momentu swego istnienia, czyli od 1998 roku.
więcej »


  Publikacja "Ocalone słowa, ocalone dziedzictwo regionu" jest już dostępna w Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej
Pierwsze papierowe wydanie publikacji pt. "Ocalone słowa, ocalone dziedzictwo regionu" spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników. Sytuacja ta stała się impulsem do podjęcia decyzji o nowym nakładzie publikacji.
więcej »


  Historyczna Granica – Aktualny Temat
Jak wyglądała polsko-niemiecka granica na Górnym Śląsku? Podążaj śladami historycznej granicy z naszą publikacją i wystawą.              
więcej »


  Odwiedź naszą Bibliotekę!
Interesujesz się tematyką związaną z historią i kulturą regionu, a także szeroko pojętymi stosunkami polsko-niemieckimi? U nas znajdziesz publikacje dotyczące tych tematów! Zapraszamy do Biblioteki przy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej!            
więcej »


  Nasza publikacja „MÓWIĆ JĘZYKAMI“ dostępna jest również w niemieckiej wersji językowej pt. “DAZWISCHENREDEN“!
Aby zachować ideę dwujęzyczności również w naszych publikacjach, powstała również niemiecka wersja dziesięciu wywiadów na temat polsko-niemieckiej dwujęzyczności.
więcej »


  Historia lokalna – ponad 3100 osób wzięło udział w projekcie w roku 2013
Nawet po 15 latach realizacji projekt Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin” cieszy się ogromny zainteresowaniem mieszkańców regionu.
więcej »


  Publikacja pokonferencyjna, stanowiąca wybór tekstów z XVI i XVII Seminarium Śląskiego, już dostępna!
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny tom z cyklu publikacji pokonferencyjnych, zawierający wybór referatów wygłoszonych podczas XVI i XVII Seminarium Śląskiego. W tym roku po raz pierwszy w wersji elektronicznej! Zapraszamy do lektury!
więcej »


  Uczestnikom konkursów DWPN wręczono nagrody! Odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród!
W dniu 27 listopada 2013 r. o godz. 11.00 w UMWO odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursach „Mały krok dla człowieka - duży krok dla społeczności. Działania lokalne na rzecz niemieckości w regionie” oraz „Ślady niemieckości w Twoim regionie”.
więcej »


  Ostatnie spotkanie w 2013r. z cyklu „HAUSowe wtorki” za nami.
W dniu 10 grudnia 2013 r. w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyło się spotkanie z cyklu „HAUSowe wtorki” a jago gościem był pan Roman Kolek, I Wicemarszałek Województwa Opolskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej.
więcej »


  Dziennikarze V edycji projektu "Archiwum Historii Mówionej” w Berlinie.
W dniach od 29 do 30 listopada 2013 r. uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej”  wzięli udział w podróży studyjnej do Berlina.
więcej »


  Po 15 latach prof. Hübner ponownie odwiedziła Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
4 grudnia br. w Ratuszu Miejskim w Gliwicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Europie”. Naszym gościem była pani prof. dr hab. Danuta Hubner.              
więcej »


  Mosty Dialogu 2013 na Górze Św. Anny/ St. Annaberg, rozdane.
2 grudnia 2013 roku., na Górze Św. Anny/St. Annaberg odbyła się uroczysta gala wręczenia Mostów Dialogu 20103 podczas której poznaliśmy zwycięzców i wyróżnionych w kategoriach konkursowych: Ludzie, Organizacje Pozarządowe, Instytucje.
więcej »


  Mniejszość niemiecka impulsem rozwoju województwa opolskiego – wnioski z konferencji.
19 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim woj. opolskiego odbyła się  konferencja nt. „Wpływ ludności autochtonicznej pochodzenia niemieckiego oraz organizacji mniejszości niemieckiej na regionalny rozwój gospodarczo-społeczny ze szczególnym uwzględnieniem woj. opolskiego”.
więcej »


  Konferencja „Rola muzeów w kształtowaniu kultury pamięci w Polsce i w Niemczech. Historia najnowsza jako element pamięci zbiorowej i tożsamości narodowej”
Dziękujemy uczestnikom za przybycie, a referentom za podzielenie się szeroką wiedzą oraz zajęcie i wygłoszenie stanowisk w ramach prowadzonych wystąpień i dyskusji.              
więcej »


  Szkolenie dla urzędników miast i gmin województwa opolskiego odpowiedzialnych m.in. za kontakt z Mniejszością Niemiecką już za nami.
W dniu 19 grudnia 2013r. odbyło się szkolenie dla pełnomocników ds. języka niemieckiego jako języka pomocniczego w urzędach miast i gmin województwa opolskiego oraz urzędników odpowiedzialnych za język niemiecki jako język mniejszości.
więcej »


  „Świadkowie czasu jako żywa historia w Gliwicach i Opolu“
W dniach 18 października w Gliwicach i 25 października w Opolu odbyły się warsztaty dla nauczycieli i przyszłych pedagogów, mające na celu zdydaktyzowanie strony internetowej www.e-historie.pl.              
więcej »


  Zachęcamy do podpisania Apelu o intensyfikację działań na rzecz ochrony śląskiego dziedzictwa kulturowego
Namacalną częścią Seminarium Śląskiego, które odbyło się w dniach od 25–28 września 2013r. na Zamku w Kamieniu Śląskim a którego tematem przewodnim było: "Dziedzictwo kulturowe Śląska - miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje", jest Apel o intensyfikację działań na rzecz ochrony śląskiego dziedzictwa kulturowego, który dotychczas podpisany został przez około 120 osób.
więcej »


  Nominowani do Mostów Dialogu 2013 wybrani!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż 28 października br., w Opolu odbyło się II posiedzenie Kapituły Plebiscytu Mosty Dialogu 2013, podczas której wybrano nominowanych oraz zwycięzców w kategoriach: Ludzie, Instytucje, Organizacje Pozarządowe.
więcej »


  Październikowe spotkanie w ramach cyklu „HAUSowe wtorki” za nami.
W dniu 22 października 2013 r. w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyło się spotkanie z cyklu „HAUSowe wtorki” a jago gościem był pan Bernard Kus, wieloletni aktywny członek mniejszości niemieckiej, znawca historii ziemi oleskiej i niemieckiego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska, polityk i działacz społeczny.
więcej »


  Kobiety mniejszości niemieckiej we współczesnym społeczeństwie
Aktywne kobiety Mniejszości Niemieckiej dyskutowały, współpracowały podczas szkolenia nt.: „Kobiety mniejszości niemieckiej we współczesnym społeczeństwie – szkolenie dla młodych, aktywnych zawodowo i społecznie kobiet mniejszości niemieckiej”, które odbyło się w dniach 11 – 12 października 2013r., w Krapkowicach.
więcej »


  (Nie-) znane Niemcy? II Zjazd Polskich Niemcoznawców
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego ma przyjemność zaprosić w dniach 21-23 listopada br. do Wrocławia  na międzynarodowy Zjazdu Niemcoznawców          
więcej »


  Szkolenia „Wzmocnienie Struktur Mniejszości Niemieckiej za nami!
W dniach 25-26 października2013 r. w Gogolinie obyło się ostatnie szkolenie z cyklu warsztatów nt.  „Wzmacnianie Struktur MN” organizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej i partnerów projektu.        
więcej »


  Po premierze powieści „Legendy ojców”
Ponad 100 osób uczestniczyło 27 września br. polskiej premierze powieści „Legendy ojców”. Z jej autorem, Kolią Mensingiem, rozmawialiśmy o opowiadaniu historii poprzez losy własnej rodziny i o trupach w szafie, które ukrywa każda rodzina.            
więcej »


  Jesienią odkrywaj Historię Lokalną
Zapraszamy do udziału w spotkaniach w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin”. 
więcej »


  Kolejne spotkanie w ramach cyklu „HAUSowe wtorki” już w październiku.
Zapraszamy młodzież, studentów i wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnym spotkaniu organizowanym w ramach cyklu „HAUSowe wtorki”, które odbędzie się 22 października  2013 r. o godz. 16:00 w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gościem spotkania będzie pan Bernard Kus.
więcej »


  XVIII Seminarium Śląskie za nami!
W dniach od 25–28 września 2013r. odbyło się na Zamku w Kamieniu Śląskim XVIII Seminarium Śląskie, którego tematem przewodnim było: "Dziedzictwo kulturowe Śląska - miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje".
więcej »


  Bądź Menedżerem w Twoim kole DFK. Ruszamy z kolejną serią szkoleń nt. „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce”
Już w piątek 20.09.2013, ruszamy z kolejną serią szkoleń dla członków kół DFK nt. „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce”.          
więcej »


  Włącz Radio Zet Gold i poznaj historie naszego regionu!
Już teraz „Historii Górnego Śląska” można posłuchać codziennie wieczorem w Radiu Zet Gold!              
więcej »


  Uwaga! Zostały ostatnie miejsca na warsztaty dla nauczycieli i studentów!
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe Institut w Krakowie zapraszają na warsztaty pt.: „Świadkowie czasu jako żywa historia. Zeitzeugen – die lebendige Geschichte”            
więcej »


  O szansach i perspektywach oświaty mniejszości niemieckiej w Polsce, dyskutowano podczas szkolenia w Zakrzowie, w dniach 12-13 września br.
W dniach 12-13 września 2013 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce zorganizowały w Pałacu Łucja w Zakrzowie spotkanie dla samorządowców województwa opolskiego nt. „Znaczenie oświaty mniejszościowej dla samorządów –  szanse i perspektywy”.
więcej »


  21 uczestników V edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej-www.e-historie.pl” zakończyło udział w szkoleniu historyczno-dziennikarskim.
Podczas szkoleń młodzi dziennikarze projektu rozszerzyli swoją wiedzę na temat losów Ślązaków w trakcie II Wojny Światowej, bezpośrednio po wojnie oraz dowiedzieli się, jakie dzieje i zawirowania historii towarzyszyły Ślązakom w Polsce, do przełomu demokratycznego w 1989 r.
więcej »


  Jesteś aktywną kobietą z Mniejszości Niemieckiej? – To szkolenie jest właśnie dla Ciebie!
Zaproszenie do udziału w szkoleniu nt.: „Kobiety mniejszości niemieckiej we współczesnym społeczeństwie – szkolenie dla młodych, aktywnych zawodowo  i społecznie kobiet mniejszości niemieckiej”, w dniach 11 – 12 października 2013r., w Krapkowicach.
więcej »


  Rola młodych ugrupowań parlamentarnych w Polsce i Niemczech
Zarówno przedstawiciele polskich młodzieżówek partyjnych, jak i niemieckich wyrazili jednogłośnie swoją opinię, iż dialog wewnątrz partii istnieje, a zdania i pomysły młodzieżówek parlamentarnych są ważne dla polityków działających w danej partii.        
więcej »


  Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce
Rusza już trzecia edycja szkoleń nt. „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce“
więcej »


  IX Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach”
„Wspaniały wieczór” - tak można określić piątkowy koncert zespołu Mo`Blow i duetu Matthias Schriefl & Tamara Lukasheva, zorganizowany w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu „Jazz w Ruinach" z okazji obchodów 15-lecia działalności Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej            
więcej »


  Seminarium szkoleniowe
W dniach 9-11 lipca 2013 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wzięły udział w trzydniowym seminarium szkoleniowym w Oświęcimiu.          
więcej »


  Kto i jak dba o niemieckość w regionie? Weź udział w naszym konkursie „Mały krok dla człowieka…”
„Mały krok dla człowieka - duży krok dla społeczności. Działania lokalne na rzecz niemieckości w regionie to konkurs DWPN i ZNSSK, w którym zapraszamy do pokazania aktywności lokalnych w podtrzymywaniu niemieckości w regionie.
więcej »


  Dziękujemy, że byliście Państwo naszymi gośćmi - koncert z okazji 15-lecia Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej!
W czwartkowy wieczór 8 sierpnia 2013 roku warto było wybrać się do Chorzowa, by zaingurować uroczyste obchody 15-lecia działalności Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowane w ramach festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne WAGNER-VERDI”            
więcej »


  O wydarzeniach z 17 czerwca 1953 r., w NRD, o losach jednostki wpisujących się w wielką panoramę historii – czyli niezwykłe spotkanie „Rozmowy o Niemczech” .
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zorganizował kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Niemczech”, pt.: „17 czerwca 1953 r. 60-ta rocznica powstania w NRD”. Gościem honorowym spotkania był Ambasador RFN w Polsce, Rüdiger Freiherr von Fritsch.
więcej »


  „Archiwum Historii Mówionej” – rekordowa liczba zgłoszeń do tegorocznej edycji!!
„Warto kibicować młodym ludziom i namawiać ich do aktywności społecznej - ważne jest to, żeby młodzi i aktywni ludzie chcieli się wypowiadać na tematy ważne dla regionu, żeby się z nim utożsamiali i stanowili jego siłę napędową” - mówi nauczyciel z województwa śląskiego współpracujący z Domem Współpracy Polsko – Niemieckim.
więcej »


  Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
15 czerwca 2013 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.            
więcej »


  Znajdź i pokaż je! Ogłaszamy Konkurs „Ślady niemieckości w Twoim regionie"
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w ramach realizowanej kampanii na rzecz dwujęzyczności polsko-niemieckiej organizuje Konkurs „Ślady niemieckości w Twoim regionie".            
więcej »


  Pokaz filmu „Ale życie toczy się dalej w Legnickiej Bibliotece Publicznej
Każdy z nas ma swoją osobistą historię do opowiedzenia i wnosi nią wkład do trudnego i pełnego kontrowersji tematu ucieczki i wypędzenia – komentowali film „Ale życie toczy się dalej” uczestnicy pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu” w Legnickiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się w dawnej siedzibie loży masońskiej
więcej »


  Szczepan Twardoch gościem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
O literaturze, Śląsku, Warszawie, ale przede wszystkim o najnowszej powieści „Morfina” dyskutowano w trakcie spotkania z laureatem prestiżowej nagrody „Paszportu Polityki” Szczepanem Twardochem. „Śląski to moja Muttersprache. Lubię melodię śląskiego. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś napisze powieść po śląsku, ale nie będę to ja” zakomunikował pisarz swoim czytelnikom już w pierwszych minutach spotkania.      
więcej »


  Ciekawy pomysł, chęci, dążenie do celu i wiara we własne umiejętności - to droga do sukcesu. Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Hausowe wtorki”.
Gościem spotkania nt. „Być przedsiębiorcą w woj. opolskim i odnieść sukces… - Jak to zrobić?”, które odbyło się 28 maja 2013 r. był Georg Smuda właściciel firmy konsultingowej działającej w naszym regionie od 2006 r.
więcej »


  „Jeśli wyjeżdżasz lub zostajesz, musisz wiedzieć po co” - w weekend odbyło się seminarium dla młodych działaczy mniejszości niemieckiej.
W dniach 17-18 maja 2013 r. odbyło się w Zakrzowie seminarium nt. „Zostać w Polsce czy wyjechać?”, zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
więcej »


  Polityka regionalna i historyczna w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
1871 – rok zakończenia wojny prusko-francuskiej i zjednoczenia Niemiec. Wtedy rozpoczyna się budowa odnowionej tożsamości narodowej i państwowej. Jaką rolę w tym procesie odegrał Górny Śląsk? „Ludność Górnego Śląska pochodzenia niemieckiego, uważała Górny Śląsk w tym okresie jednoznacznie, jako niemiecki i był to fakt niepodlegający dyskusji”, mówił Sebastian Rosenbaum podczas kolejnego spotkania z cyklu „Górny Śląsk – Świat najmniejszy”.          
więcej »


  O Niemcach, Żydach, Polakach i Czechach na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym dyskutowano podczas konferencji w Muzeum Śląska Opolskiego, dnia 7 maja br.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytut Pamięci Narodowej-oddział w Katowicach oraz Uniwersytet Opolski zorganizował konferencję pt. „Mniejszości narodowe i etniczne na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym”.
więcej »


  „Tablice dwujęzyczne to element wielokulturowości tych ziem” – prof. G. Janusz
W dniach 17-19 kwietnia 2013 r. odbył się w gminach województwa opolskiego oraz śląskiego cykl spotkań eksperckich z prof. Grzegorzem Januszem, odnośnie zapisów Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
więcej »


  Wystawa „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel)
Z przyjemnością informujemy, że w dniach 21 kwietnia - 14 lipca 2013 roku w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel) można zwiedzać wystawę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 28 kwietnia br.            
więcej »


  Hausowe wtorki- spotkania dyskusyjne ze młodzieżą, tym razem odbyły się pod hasłem: „Młodzi aktywni w samorządzie”!
Łukasz Jastrzembski – Burmistrz Leśnicy, młody samorządowiec, członek mniejszości niemieckiej był gościem kolejnego spotkanie dyskusyjnego dla młodzieży, studentów i niedawnych absolwentów ze środowiska mniejszości niemieckiej, i wszystkich zainteresowanych tematem. Drugi „Hausowy wtorek„ odbył się 23 kwietnia w opolskiej siedzibie DWPN.
więcej »


  Wychowanie dwujęzyczne w rodzinach to wartość dodana
Ponad 20 rodzin wychowujących swoje dzieci dwujęzycznie miało okazję się poznać oraz wymienić swoje doświadczenia podczas niedzielnego spotkania w dniu 21 kwietnia 2013 r. na Górze Św. Anny.
więcej »


  Nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej – zapytaj Eksperta!
Trwa kolejny cykl tzw. Spotkań Eksperckich, które Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wspólnie z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce organizuje już od 2010 r. na terenie województwa śląskiego i opolskiego.
więcej »


  Młodzi ocalają dziedzictwo regionu – rusza już V edycja projektu „Archiwum Historii Mówionej- www.e-historie.pl”.
Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej we współpracy z  Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno- Kulturalnych w Polsce zaprasza uczniów szkół średnich i studentów do budowania klimatu porozumienia między pokoleniami poprzez udział w projekcie.
więcej »


  Nowy rocznik Deutsches Polen-Institut pt.: „Jahrbuch Polen 2013 Arbeitswelt“
Pragniemy zainteresować Państwa najnowszą publikacją Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt pt.: "Jahrbuch Polen 2013 Arbeitswelt".              
więcej »


  Skuś się na niemiecki !!! Dołącz do platformy „DEUTSCHKONTAKT” - … i nawiąż żywy kontakt z językiem niemieckim
Chciałbyś podszkolić swój język niemiecki, ale nie masz z kim porozmawiać? Wstydzisz się, że popełnisz błędy lub zwyczajnie nie możesz przełamać bariery? A może po prostu chciałbyś z kimś porozmawiać na interesujące tematy? Mamy coś dla Ciebie: utworzyliśmy bazę kontaktów osób poszukujących partnerów do tzw. rozmówek niemieckich.
więcej »


  Zaproszenie dla referentów na XVIII Seminarium Śląskie nt. "Dziedzictwo kulturowe Śląska - miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje"
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami organizuje w dniach 25-28 września 2013 r. XVIII Seminarium Śląskie, którego tematem przewodnim będzie "Dziedzictwo kulturowe Śląska - miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje".
więcej »


  Młodzi debatowali nad rozwojem województwa opolskiego podczas pierwszego spotkania z cyklu „Dyskusje we wtorki”
Niedostosowana do potrzeb rynku oferta opolskich uczelni, brak spójnej wizji przyszłości wśród lokalnych decydentów, nieelastyczny rynek pracy oraz niewykorzystany potencjał lokalizacji regionu to według młodych, zebranych na pierwszej dyskusji wtorkowej organizowanej przez DWPN, podstawowe mankamenty rozwoju województwa opolskiego.
więcej »


  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego zaoferowały opolskim szkołom pomoc w poszerzaniu swojej dwujęzycznej oferty
Licznie zgromadzeni przedstawiciele opolskich szkół podstawowych dyskutowali w środę 20 marca 2013 r. na temat polsko-niemieckiej dwujęzyczności, która od kilku lat jest jednym z priorytetów mniejszości niemieckiej.
więcej »


  Nowa publikacja DWPN pod intrygującym tytułem "Mówić językami. 10 rozmów o polsko-niemieckiej dwujęzyczności" już dostępna
Jest nam niezmiernie miło poinformować o najnowszym wydawnictwie DWPN pt.: "Mówić językami. 10 rozmów o polsko-niemieckiej dwujęzyczności", które jest jednym z wielu działań kampanii pt. "Dwa to więcej niż jeden" zrealizowanych wspólnie z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w 2012 r.
więcej »


  Chcesz pracować w niemieckim Bundestagu? Teraz masz szansę – zgłoś się do programu stypendialnego 2014!
Niemiecki Bundestag zaprasza do skorzystania z trwającego pięć miesięcy Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego w Berlinie.
więcej »


  15 marca br., w Opolu odbyło się I posiedzenie Kapituły Plebiscytu „Mosty Dialogu 2013 – plebiscytu promującego wielokulturowość województwa opolskiego”.
Mosty Dialogu 2013 będzie kontynuacją pierwszej edycji plebiscytu, który Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizował w 2010 wraz ze Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, oraz ze wsparciem finansowym Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu/Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.
więcej »


  Regionalna Akademia Obywatelska
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej na Regionalnej Akademii Obywatelskiej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim    
więcej »


  Więcej dla regionu = więcej języków! Czyli nowa publikacja DWPN pt. „Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych jako narzędzie europejskiej polityki kulturalno-językowej”
Mamy przyjemność przedstawić Państwu naszą najnowszą publikację, która jest owocem konferencji popularnonaukowej o tym samym tytule, zorganizowanej przez DWPN i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w Kamieniu Śląskim w dniu 29 maja 2012 roku.
więcej »


  „Dziadek z Wehrmachtu”
Kontynujemy projekt archiwizacji i dokumentacji historii oraz wspomnień osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej, a dziś żyją na terenie Polski. Projekt pt.: „Dziadek z Wehrmachtu” powstał z inicjatywy młodych historyków stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Obecnie trwają prace nad wystawą na podstawie nagrań świadków historii.            
więcej »


  Bezpłatne wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej do wypożyczenia.
Bezpłatne wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej do wypożyczenia! Nasze wystawy dotykają zarazem tematów aktualnych, jak i historycznych, regionalnych, jak i międzynarodowych, łączą kulturę, politykę i sport, indywidualne historie życia i losy narodów w kontekście europejskim.            
więcej »


  Nowa publikacja pokonferencyjna Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zapraszamy do nabycia najnowszego wydawnictwa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: „Tragedia Górnośląska jako barometr współczesnego dyskursu o Polakach i Niemcach?”. Publikacja o tym bolesnym wątku dziejów górnośląskiej ziemi z pewnością stanie się poruszającą lekturą dla wszystkich miłośników historii.        
więcej »


  Nowości w bibliotece DWPN!
Mamy przyjemność poinformować, iż Biblioteka Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogaciła się o nowe publikacje przekazane przez Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie.    
więcej »


  Polska i niemiecka mniejszość narodowa w Prowincji Górnośląskiej i województwie śląskim 1922-1939
13 lutego br., w Opolu odbył się wernisaż wystawy Muzeum Śląska Opolskiego oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: „Po Plebiscycie na Górnym Śląsku(…)”            
więcej »


  Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji dla Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
Mamy ogromny zaszczyt poinformować Państwa o przyznaniu Domowi Współpracy Polsko-Niemieckiej Złotego Laura Umiejętności i Kompetencji.          
więcej »


  Historia Lokalna zyskuje coraz więcej odbiorców
Projekt „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin” cieszył się ogromnym zainteresowaniem w roku 2012.          
więcej »


  Zaproszenie dla referentów na międzynarodową konferencję naukową: „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945–1989”
DWPN we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Instytutem Studiów Politycznych PAN organizuje międzynarodową konferencję naukową: Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945-1989. Konferencja odbędzie się w dniach 28-29.11.2013 r., w Gliwicach.
więcej »


  Praktytki w DWPN
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej proponuje możliwość podjęcia praktyki w swoich biurach w Gliwicach i Opolu. Oferta przeznaczona jest głównie dla studentów 4-5 roku i absolwentów uczelni wyższych, którzy interesują się stosunkami polsko-niemieckimi i zebrali już pierwsze doświadczenia w dziedzinie (międzynarodowej) pracy nad projektem.        
więcej »


  ABC Tolerancji
„Fantastyczna atmosfera, aktualny i poruszający temat, ciekawa forma” – tak uczniowe i uczennice szkół ponadgimnazjalnych podsumowali projekt pt. „ABC Tolerancji”.              
więcej »


  Konferencja Górny Śląsk 90 lat po wyznaczeniu granicy polsko-niemieckiej
   11 grudnia w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podczas konferencji „Górny Śląsk 90 lat po wyznaczeniu granicy polsko-niemieckiej” dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, nawiązując do czasów zjednoczenia Niemiec oraz historii Górnego Śląska, zaznaczył istnienie mentalnej granicy, która utrwala się w pamięci społeczeństwa wraz z istniejącym podziałem, jednak podkreślił, że nie powinno to stanowić barier w podejmowaniu wspólnych decyzji oraz współpracy.
więcej »


  Cykl seminariów informacyjnych nt: „Mniejszości bogactwem regionu”.
W ramach projektu „Polska krajem dla wszystkich” w październiku i listopadzie br. w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych zorganizowaliśmy cykl seminariów informacyjnych nt: „Mniejszości bogactwem regionu”, dla młodzieży województwa opolskiego i śląskiego.
więcej »


  Strona o polsko-niemieckiej dwujęzyczności www.bilingua.haus.pl w nowej odsłonie !
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.bilingua.haus.pl, która funkcjonuje w nowej odsłonie. Na stronie znajdziecie Państwo wiele przydatnych informacji o polsko-niemieckiej dwujęzyczności, tytuły publikacji w tym zakresie, również te wydane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach prowadzonej kampanii Dwa to więcej niż jeden.
więcej »


  W jaki sposób nie zanudzać historią…sympozjum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Historii nie należy opowiadać w sposób niezrozumiały, lecz w sposób popularny, zachowując rzetelność i historyczny obiektywizm… - to jedna z głównych konkluzji sympozjum pt.: Publicystyka czy podręcznik? Jak opowiadać śląską historię najnowszą” połączone z promocją periodyka „CzasyPismo” Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej.
więcej »


  „Regiony metropolitalne w Europie. Wyzwania dla Polski”
W poniedziałek, 22 października 2012 roku w Piekarach Śląskich dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta odbyła się konferencja „Regiony metropolitalne w Europie. Wyzwania dla Polski”
więcej »


  Konferencja w Katowicach merytorycznym i frekwencyjnym sukcesem
W środę 14 listopada 2012 r. w progach Biblioteki Śląskiej w Katowicach DWPN wspólnie z Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej zorganizował konferencję pt.: "Język niemiecki w regionie – niewykorzystana szansa?”. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego. 
więcej »


  Młodzi działacze mniejszości niemieckiej spotkali się w weekend na seminarium w Kędzierzynie-Koźlu
W dniach 9-10.11.2012 r. odbyło się w Hotelu Hugo w Kędzierzynie-Koźlu (Sławęcicach) spotkanie młodych działaczy  mniejszości niemieckiej W tym Alumnów Kuźni Młodych Liderów Seminarium nt. „Niemieckość w Polsce – problem wstydu, czy strachu ?” 
więcej »


  Szkolne zmagania młodego europejczyka - gra symulacyjna
„Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dbać o bezpieczeństwo młodych osób w Internecie” – Parlament UE zaaprobował wspólne stanowisko Rady UE dotyczące wprowadzenia obowiązku identyfikacji tożsamości użytkowników sieci Internet…czyli relacje z gry symulacyjnej.              
więcej »


  Spotkanie z cyklu "Rozmowy o Polsce i Niemczech"
Na pytanie, czy polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe jest bogactwem czy obciążeniem dla współczesnej Europy, odpowiedź jest tylko jedna – bogactwo, twierdzi Barbara Richstein, posłanka CDU do parlamentu kraju związkowego Brandenburgia, rzeczniczka polityki europejskiej i medialnej              
więcej »


  Odwiedziny u mniejszości niemieckiej w Danii zachętą do dalszych działań wzmacniających dwujęzyczność w Polsce !
Od 11 do 14 października 2012 r.  odbył się wyjazd studyjny do Danii, w którym udział wzięli uczestnicy czerwcowego szkolenia pt.: „Przygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych w Polsce”.
więcej »


  Kolejne zakończone szkolenie w ramach wzmacniania struktur mniejszości niemieckiej
W miniony weekend (12-13.10.2012) w Łubowicach odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Wyzwania współczesnego Niemca w świetle zmieniającej się świadomości regionalnej”.
więcej »


  Interesujące debaty, wykłady, spotkania - tak zakończyło się XVII Seminarium Śląskie nt. „Edukacja na Śląsku - szansą dla Ciebie, dla mnie i dla regionu”.
W sobotę 6 października zakończyliśmy czterodniowe XVII Seminarium Śląskie poświęcone edukacji na Śląsku. Było ono swoistym forum, w ramach którego spotkali się przedstawiciele mniejszości niemieckiej, większości polskiej oraz zaproszeni goście z zagranicy i środowiska regionalnego.
więcej »


  Tłumy uczestników na debacie zorganizowanej w ramach IV Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce !
W dniu 29 września 2012 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu odbyła się zorganizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Spraw Zagranicznych debata pt.: „Oświata jako fundament budowy tożsamości mniejszości Narodowych”.
więcej »


  Pierwsze Spotkanie Eksperckie w ramach Kampanii wspierającej dwujęzyczność za nami!
W dniu 18 września 2012 r. w Domu Spotkań w Izbicku odbyło się pierwsze Spotkanie Eksperckie w 2012 roku. Spotkania Eksperckie są juz od trzech lat organizowane w ramach kampanii wzmacniającej polsko-niemiecką dwujęzyczność pt.: „Dwa to więcej niż jeden”.
więcej »


  Spotkania Eksperckie w województwie śląskim i opolskim w 2012 roku
W związku z sukcesem Spotkań Eksperckich w ubiegłych latach, pragniemy Państwa zaprosić na kolejny cykl spotkań w ramach kampanii na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności „Dwa to więcej niż jeden”. Spotkania te obejmować będą fachowe doradztwo z zakresu bilingwalnego wychowania dzieci i młodzieży oraz przedstawią wszystkie jego zalety.
więcej »


  „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce”
Ruszamy z kolejną serią bezpłatnych szkoleń dla członków kół DFK nt. „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce” Wyzwania współczesnego Niemca w świetle zmieniającej się świadomości regionalnej”.
więcej »


  „Dziadek z Wehrmachtu”
Uprzejmie informujemy, iż rozpoczął się projekt archiwizacji wspomnień osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej. Projekt pt.: „Dziadek z Wehrmachtu” powstał z inicjatywy młodych historyków stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.        
więcej »


  Premier Tadeusz Mazowiecki odebrał nagrodę ZŁOTY MOST DIALOGU 2010 !
  23 lipca 2012 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyły się niezwykłe: „Rozmowy o Polsce i Niemczech” zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.
więcej »


  Cykl seminariów informacyjnych nt: „Mniejszości bogactwem regionu”
W dniu 14 czerwca 2012 r., w Zespole Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbyło się seminarium informacyjne nt: „Mniejszości bogactwem regionu”.
więcej »


  Innowacyjne szkolenie pt.: "Przygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych w Polsce" zakończone sukcesem
W dniach 15 - 16 czerwca  2012 r. w Zakrzowie odbyło się pierwsze, zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, innowacyjne szkolenie specjalistyczne pt.: "Przygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych w Polsce".
więcej »


  Szkolenie dziennikarsko-historyczne w ramach projektu "Archiwum Historii Mówionej"
40 uczestników IV edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej-www.e-historie.pl” zakończyło udział w szkoleniu historyczno-dziennikarskim zorganizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
więcej »


  "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku"
Pragniemy gorąco zachęcić Państwa do zapoznania się ze wznowionym wydawnictwem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, którym jest polskojęzyczna, popularno-naukowa publikacja dotycząca historii Górnego Śląska pt.: "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku"
więcej »


  Publikacja "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku"
Żyjąc w piłkarskiej atmosferze  ME 2012 zachęcamy do zapoznania się z publikacją pt.: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku", która została zaktualizowana o nowe współczesne postacie górnośląskiego futbolu.
więcej »


  Konferencja pt: „Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych jako narzędzie europejskiej polityki kulturalno-językowej”
W dniu  29 maja 2012 r., w Kamieniu Śląskim odbyła się konferencja pt:Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych jako narzędzie europejskiej polityki kulturalno-językowej”, zorganizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
więcej »


  Konferencja popularnonaukowa nt. „JOHANNES HELLMANN - ocalić od zapomnienia”
W dniu 25 maja 2012 r., w I Liceum Ogólnokształcącym CAROLINUM w Nysie odbyła się konferencja popularnonaukowa nt: "JOHANNES HELLMANN - ocalić od zapomnienia", która była jednym z punktów programu Obchodów Upamiętniających Ojca Śląskiego Pożarnictwa.
więcej »


  XV Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska wręczona w Schwerinie
Podczas gali w Kinie Capitol w Schwerinie została dziś wręczona XV Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska w kategoriach: prasa, radio i telewizja. Wyróżnione zostały trzy odważne i oryginalne prace - dwie z Niemiec i jedna z Polski - których autorzy nie unikali także kontrowersyjnych tematów.
więcej »


  Archiwum Historii Mówionej
Zapraszamy młodzież klas licealnych oraz studentów do uczestnictwa w projekcie "Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl"!
więcej »


  Spotkania Eksperckie dla Rodziców
Jednym słowem Drodzy Rodzice, dajcie szansę na polsko-niemiecką dwujęzyczność swoim dzieciom - pragniemy zaprosić Państwa do udziału w Spotkaniach Eksperckich zachęcających do wychowania dwujęzycznego dzieci i młodzieży w domu rodzinnym oraz w szkole.
więcej »


  Międzynarodowy Obóz Młodzieżowy
Kuratorium Oświaty w Opolu wraz z Landowym Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi Nadrenii - Palatynatu organizuje w dniach od 22 lipca do 05 sierpnia 2012 r. XVII Międzynarodowy Obóz Młodzieżowy w  Łambinowicach-Niwkach. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie młodzieży spotkania się w trakcie prac pielęgnacyjnych na cmentarzach wojennych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
więcej »


  Projekt "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu" zakończony sukcesem!
Uprzejmie informujemy, iż ogromnym sukcesem zakończyła się realizacja projektu filmowego "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu". Wszystkim uczestnikom, gościom, wiernym widzom - serdecznie dziękujemy i zapraszamy na pozostałe projekty DWPN.
więcej »


  Ożywianie lokalnych kół DFK 2012 w Opolu
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowali dnia 31 marca br. (sobota) warsztaty pt.: "Ożywianie lokalnych kół DFK 2012/Konsolidierung der Begegnungsstätten 2012". Warsztaty przeznaczone były dla tegorocznych "opiekunów projektów/Projektbetreuer", czyli dla młodych ludzi z województw śląskiego i opolskiego, których zadaniem będzie dalsza aktywizacja lokalnych kół DFK. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Xaverianum, ul. o. Józefa Czaplaka 1a w Opolu.
więcej »


  "Podzielona Klasa" zawitała do Opola i wywołała żywą dyskusję!
28 marca w "Centrum Kultury Oleska 45" odbył się pokaz filmowy oraz dyskusja Andrzejem Klamtem reżyserem filmu "Podzielona Klasa". Film podejmował niełatwy i dotychczas w kinematografii marginalnie przedstawiany temat emigracji oraz wysiedlenia Górnoślązaków do Niemiec. Film pobudził uczestników do aktywnego uczestniczenia w dyskusji z reżyserem.
więcej »


  Publikacja "Różnorodność jest wartością..."
Publikacja "Różnorodność jest wartością Konspekty lekcji do nauczania o wielokulturowości" Opracowanie: Magdalena Mazik - Gorzelańczyk Współpraca: Anna Maria Dubaniewicz
więcej »


  Czym jest polsko-niemiecka dwujęzyczność?
Czym jest polsko-niemiecka dwujęzyczność? Na to pytanie znajdziecie Państwo odpowiedź w naszej najnowszej publikacji Mamy przyjemność Państwa poinformować, iż Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wydał publikację będącą pokłosiem konkursu literackiego oraz fotograficznego pt. "Znaczenie polsko-niemieckiej dwujęzyczności w moim życiu".
więcej »


  Ścienne mapy dt. historii Górnego Śląska dostępne w DWPN
Darmowy egzemplarz „Dwujęzycznej (polsko-niemieckiej) mapy z graficznym przedstawieniem wyników plebiscytu z 1921 r.” oraz „Wielojęzycznej (polsko-niemiecko-czeskiej) mapy Górnego Śląska” dla szkół ponadpodstawowych oraz kół mniejszości niemieckiej woj. śląskiego i opolskiego.
więcej »


  Vademecum. Język niemiecki jako język mniejszości w praktyce
Vademecum zostało wydane w ramach projektu, realizowanego przez DWPN na zlecenie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno - Kulturalnych w Polsce pt. "Kampania społeczna: "Dwa to więcej niż Jeden." - działania informacyjno-promujące dwujęzyczność niemiecko-polską".
więcej »


  Bezpłatne wypożyczenie wystaw o tematyce regionalnej
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oferuje bezpłatne wypożyczenie wystaw o tematyce regionalnej Działalność Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej ma na celu wspieranie i pogłębianie dobrych stosunków polsko-niemieckich. Ważne miejsce podczas realizacji tych celów zajmują projekty wydawnicze i wystawiennicze służące zachowaniu, wydobyciu i prezentacji dziedzictwa kulturowego - ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiej spuścizny regionu - oraz wielowątkowych często bolesnych i zapomnianych bądź pomijanych wielokulturowych dziejów Górnego Śląska i okolic.
więcej »


  Polsko-Niemiecka dwujęzyczność ma znaczenie dla współczesnych Górnoślązaków! - czyli znamy laureatów konkursów literackiego i fotograficznego poświęconych kontekstom niemiecko-polskiego bilingwizmu
19 grudnia 2011 r., odbyła się progach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego uroczysta gala wręczenia nagród w konkursach literackim i fotograficznym Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
więcej »


  Szkolenia dla nauczycieli
W dniach 7 i 8 grudnia 2011 r., w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach projektu "Różnorodność jest wartością" odbyły się dwa szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Tematyka szkoleń obejmowała aspekty wielokulturowości i tolerancji wobec odmiennego wyznania, języka, kultury oraz tradycji.
więcej »


  Słuchowisko pt. "Senator"
Mamy przyjemność poinformować, iż powstało słuchowisko "Senator" stanowiące nagranie fragmentów sztuki pióra Stanisława Bieniasza o tym samym tytule. Słuchowisko jest elementem edukacyjnym uzupełniającym wystawę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: "Eduard Pant - Zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza  
więcej »


  Biblioteka DWPN
UWAGA: Informujemy, iż biblioteka Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej została użyczona Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości, ul. Bojkowska 37, budynek nr 3 na terenie Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice, i tym samym dołączyła do jej zbiorów bibliotecznych. Od 1 grudnia 2009 roku można już korzystać z naszego księgozbioru na nowym miejscu. Serdecznie zapraszamy! Więcej




MENU DZIAŁU
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej