Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Wychowanie dwujęzyczne w rodzinach to wartość dodana

Ponad 20 rodzin wychowujących swoje dzieci dwujęzycznie miało okazję się poznać oraz wymienić swoje doświadczenia podczas niedzielnego spotkania w dniu 21 kwietnia 2013 r. na Górze Św. Anny.

Niedzielne spotkanie było pierwszym spotkaniem, podczas którego dwujęzyczne rodziny mogły wymienić się doświadczeniami, obejrzeć film nt. dwujęzyczności oraz wysłuchać wykładu Andreasa Kotza z Instytutu Goethego w Krakowie nt. modeli dwujęzyczności oraz jej zastosowania w codziennym życiu.

Punktem kulminacyjnym niedzielnego popołudnia było przede wszystkim wzajemne poznanie się rodzin, w których mówi się i po polsku i po niemiecku. Rodzice mieli okazję, aby porozmawiać o wychowaniu dzieci i porównać metody wychowania dwujęzycznego w swoich domach. Również pan Kotz w swej wypowiedzi częstokroć posługiwał się przykładem swoich dzieci, gdyż sam konsekwentnie praktykuje w swoim domu dwujęzyczność mówiąc do swych dzieci tylko i wyłącznie w języku niemieckim, podczas gdy żona zwraca się do nich po polsku. Podobnie wychowują swoje dzieci pozostali rodzice będący na spotkaniu - mówią oni, iż zdecydowali się na takie wychowanie, gdyż chcą dać swoim dzieciom coś wartościowego. Dzieciom natomiast znajomość drugiego języka ułatwia start w dorosłe życie poszerzając ich horyzonty, a wielokulturowość, w której dorastają "otwiera oczy na świat".  

Podczas, gdy rodzice wymieniali się doświadczeniami i dyskutowali o dwujęzycznym wychowaniu ich pociechy aktywnie spędzały czas w "bawialni" majsterkując i bawiąc się w różnorakie gry i zabawy pod opieką opiekunek. Podczas tych czynności można było doskonale obserwować, jak dzieci na co dzień, podczas zwykłych czynności posługują się dwoma językami rozmawiając między sobą raz po niemiecku raz po polsku. 

Poniższej zamieszczamy wersję PDF wypowiedzi pana Andreasa Kotz na temat dwujęzyczności oraz jej modeli.

Referat O wychowaniu dwujęzycznym [.pdf]

 



« wstecz



KONTAKT
Beata Majnusz

tel.: 77 40 25 105

faks: 77 40 25 115

e-mail: beata.majnusz@haus.pl

PARTNERZY

Organizatorzy:

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

Miasto i Gmina Leśnica

Finansowanie:

Ministerstwo Spraw Wewnętrzynych RFN