Nasze publikacje

Seminarium Śląskie to jedna z najważniejszych inicjatyw poświęconych tematyce śląskiej i niemiecko-polskiej na Górnym Śląsku, umożliwiająca spotkanie się i dyskusję naukowców z Polski i z zagranicy, przedstawicieli mniejszości niemieckiej oraz polskiej wi

Publikacja jest efektem realizacji zadania Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, zainicjowanego w 2015 roku i kontynuowanego w latach następnych dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Publikacja przedstawia wspomnienia 25 osób, które dzięki zaangażowaniu się młodych ludzi i osób starszych –Świadków Czasu, wzbogaciły utrwaloną na piśmie historię Górnego Śląska.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurami zawierającymi propozycje tras wycieczek tematycznych odnoszących się do dziedzictwa kulturowego mniejszości niemieckiej na terenie Górnego Śląska.

Szczegółowa mapa w głównej części przedstawia historyczną granicę Prus Wschodnich na tle aktualnych granic Polski, Litwy oraz Rosji wraz z wielojęzycznymi nazwami miejscowości.

Edukacja i praca to już czwarty tom cyklu wydawniczego z serii Archiwum Historii Mówionej

Dwujęzyczne opracowanie poświęcone jest postaciom laureatów Nagrody Nobla urodzonym na historycznym Śląsku i składa się z jedenastu biogramów

Seminarium Śląskie to jedna z najważniejszych inicjatyw poświęconych tematyce śląskiej i niemiecko-polskiej na Górnym Śląsku.

Kolejny tom z cyklu publikacji pokonferencyjnych, zawierający wybór referatów wygłoszonych podczas XX Seminarium Śląskiego z 2015 roku, którego temat brzmiał: „Przeszłość - przyszłości. Modele obchodzenia się z trudną przeszłością w Europie Środkowo-Wsch

Najnowsza publikacja pt. „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945–1950” wydana w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”.

Mapa przedstawia Górny Śląsk definiowany w ujęciu historycznych granic tego regionu ukształtowanych w okresie po Kongresie Wiedeńskim, w latach międzywojennych obejmującego obszary polskiego województwa śląskiego, niemieckiej prowincji Górnego

Publikacja stanowi materialny zapis konferencji z 2013 roku i jest pracą zbiorową pod redakcją naukową dr hab. Adama Dziuroka, prof. dr hab. Piotra Madajczyka i Sebastiana Rosenbauma

Kolejny tom z cyklu publikacji pokonferencyjnych, zawierający wybór referatów wygłoszonych podczas XVIII Seminarium Śląskiego w 2013 roku, którego tematem było „Dziedzictwo kulturowe Śląska – miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje”.

Publikacja „Rozmowy na 10lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych” w innowacyjny sposób podsumowuje stan realizacji zapisów prawnych.

Pragniemy Państwu zaproponować w ramach akcji promocyjnej „Pakiet szlachecki”, w skład którego wchodzą publikacje Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej dotyczące cyklu wydawniczego „Górnośląscy potentaci”.

„Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów” to tytuł najnowszej, kolejnej po „Górnośląskich potentatach. Dziedzictwo Henckel von Donnersmarcków” oraz „Górnośląskich potentatach. Dziedzictwo Ballestremów”

Nowa publikacja pt. „II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląsk” wydana w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”.

Seminarium Śląskie jest jedną z najważniejszych imprez poświęconych tematyce polsko-niemieckiej w naszym regionie organizowaną wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Mimo iż od ponad 20 lat istnieje możliwość przekazywania historycznej prawdy dotyczącej wielokulturowych regionów Polski, wiele wątków z przeszłości Górnego Śląska ciągle jeszcze pozostaje nieznanych nawet dla dużej części jego mieszkańc

Nowa publikacja pt. „Wpływ ludności pochodzenia niemieckiego oraz organizacji mniejszości niemieckiej na regionalny rozwój społeczno – gospodarczy”. Wybrane zagadnienia (ze szczególnym uwzględnieniem województwa opolskiego).

Książka ta ukazała się po raz pierwszy w roku 2000 i opisuje sytuację Niemców na Górnym Śląsku i politykę ówczesnego polskiego rządu w stosunku do ludności niemieckojęzycznej, jej języka oraz kultury. Autorem tej książki jest dr Bernard L

Aby przybliżyć wszechobecność niemieckiego dziedzictwa kulturowego, w roku 2013 zorganizowaliśmy konkurs, którego celem było odnalezienie i ukazanie śladów niemieckości w miejscowościach zamieszkałych przez jego uczestników

W ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej” wydaliśmy bezpłatny CD- audiobook z którego będziecie Państwo mogli odsłuchać ciekawe historie widziane oczami Polaków i Niemców żyjących na śląsku.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od wielu lat realizuje projekty skoncentrowane wokół historii i polsko-niemieckiego dziedzictwa regionu. Wielokulturowa przestrzeń Górnego Śląska stwarza szereg możliwości do odkrywania i kreatywnej prezentacji

„Urok melancholii. Dziewięć spotkań z Hanną Schygullą” pod redakcją prof. Andrzeja Gwoździa to książka poświęcona Hannie Schygulli.

Nasz poradnik dla rodziców stanowi zwięzła, nie mniej jednak treściwą lekturę wstępną do tematyki polsko-niemieckiego dwujęzycznego wychowania w Polsce.

Mamy przyjemność przedstawić naszą najnowszą publikację pt. „Zwyczaje i obyczaje Górnośląskie/ Życie religijne”, która powstała w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”.

Pierwsze papierowe wydanie publikacji pt.

Zbiór referatów wygłoszonych podczas XVI i XVII Seminarium Śląskiego, czyli z 2011 oraz 2012 roku .
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


„Górnośląscy potentaci. Dziedzictwo Henckel von Donnersmarcków”

Mówić językami. 10 rozmów o polsko-niemieckiej dwujęzyczności

Broszura opisuje mniejszości narodowe i etniczne w Polsce, w tym także sytuację mniejszości niemieckiej, czyli najliczniejszej w naszym kraju


Tragedia Górnośląska jako barometr współczesnego dyskursu o Polakach i Niemcach? – publikacja pokonferencyjna

Nakład wyczerpany

Nakład wyczerpany

Różnorodność jest wartością. Konspekty lekcji do nauczania o wielokulturowości

„Vademecum. Język niemiecki jako język mniejszości w praktyce” kierunkowskazem do bilingualnego wychowania dzieci!

Czym jest polsko-niemiecka dwujęzyczność? Na to pytanie znajdziecie Państwo odpowiedź w naszej bezpłatnej publikacji!




Przez ostatnie kilka lat Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN) współpracował z wybitnymi historykami z Polski, Niemiec i Czech nad stworzeniem popularno-naukowej syntezy historii Górnego Śląska.









Publikacja jest efektem projektu badawczego na zlecenie Uniwersytetu w Osace

Nakład został wyczerpany

Pierwsza Polka to najsłynniejsza część Gliwickiej Teatrologii Horsta Bienka


Jest to jedna z tych książek, które warto mieć w podręcznej biblioteczce - może pomóc w uporządkowaniu wiedzy na temat historii Górnego Śląska i ludzi, którzy ją tworzyli.

Pierwszy tom cyklu wydawniczego

Górny Śląsk - świat najmniejszy to twórczy testament Stanisława Bieniasza

Publikacja stanowi zbiór szkiców o polskim i niemieckim czasopiśmiennictwie

Ta pozycja to zaproszenie do odkrywania niezwykłej historii Góry Świętej Anny oraz frapujących losów jej strażników.


Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)

Perspektywy wspierania mniejszości narodowych w Polsce w kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)




Nakład wyczerpany. Do pobrania jest wersja elektroniczna.
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)



Wczoraj, dziś, jutro...
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


Wsparcie w krajach pochodzenia
Jochen Welt
Pełnomocnik Rządu Federalnego d/s Przesiedleńców
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


Stanisław Bieniasz
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


Referaty
prof. Czesława Madajczyka oraz
prof. Michaela Rohrwassera
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


Mariusz Pawelec
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


Plebiscyt na Górnym Śląsku we wspomnieniach i niemieckich badaniach historycznych
prof. Joachim Kuropka
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


Debata o aktualnych stosunkach polsko-niemieckich
Debata polsko-niemiecka z udziałem
redaktora Adama Krzemińskiego oraz
prof. Gerharda Bartodzieja
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


System finansowania partii politycznych w Niemczech
Stanisław Bieniasz
Thaddäus Schäpe
Publikacja w formacie elektronicznym (pobierz)


Publikacja wydana przy współpracy z Urzędem Miasta Głogów. Nakład wyczerpany.