Logo DWPN 1%

Niemcy górnośląscy. Leksykon biograficzny
Dodaj do ulubionychJest to jedna z tych książek, które warto mieć w podręcznej biblioteczce - może pomóc w uporządkowaniu wiedzy na temat historii Górnego Śląska i ludzi, którzy ją tworzyli. Dla tych zaś, którzy nic o przeszłości tego regionu nie wiedzą, powinna stać się przewodnikiem po ziemi nieznanej.
Leksykon zawiera 119 not biograficznych, co oczywiście oznacza, że dokonano daleko idącej selekcji, skupiając się na postaciach głównie XIX- i XX-wiecznych. Są wśród nich osoby bardzo znane, ale i takie, o których pamiętają już tylko historycy i naukowcy. W każdym jednak przypadku mowa jest o ludziach dla Górnego Śląska zasłużonych, niezwykłych, nieraz kontrowersyjnych i niejednomyślnie ocenianych przez niemiecką i polską historiografię, ale zawsze - nietuzinkowych.
Leksykon podzielono na kilka kategorii: "księża, teolodzy, sióstry zakonne i filozofowie", "urzędnicy, politycy i przedsiębiorcy", "naukowcy, inżynierowie i lekarze", "muzycy", "malarze i rysownicy", "rzeźbiarze i architekci", "pisarze, poeci, tłumacze i wydawcy", "aktorzy" i w koncu "sportowcy".
Publikacja w języku polskim.

Dostępne w księgarni HAUSBOOKS.pl

« powrót do listy


NEWSLETTER


HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej
NASI PARTNERZY
Auswartiges Amt Bundesministerium des Innen Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i  Administracji VDG Friedrich Ebert Stiftung Konrad Adenauer Stiftung
IFA FWPN Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Samorząd Miasta Gliwice
Goethe Institut Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na śląsku Opolskim Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców województwa Śląskiego