Logo DWPN 1%

Publikacja
Dodaj do ulubionych„Otwórz szufladę – I wojna światowa w rodzinnych pamiątkach i wspomnieniach na Górnym Śląsku”


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od wielu lat realizuje projekty skoncentrowane wokół historii i polsko-niemieckiego dziedzictwa regionu. Wielokulturowa przestrzeń Górnego Śląska stwarza szereg możliwości do odkrywania i kreatywnej prezentacji spuścizny oraz dziedzictwa kulturowego regionu.

Nadrzędnym celem naszych projektów jest odkrywanie wielowątkowych, często zapomnianych, bądź pomijanych wielokulturowych dziejów Górnego Śląska i okolic. Taka idea przyświecała również naszej najnowszej publikacji „Otwórz szufladę – I wojna światowa w rodzinnych pamiątkach i wspomnieniach na Górnym Śląsku”, wydanej z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

„Wielka wojna” jak często nazywa się I wojnę światową, była największym konfliktem zbrojnym na kontynencie europejskim od czasów napoleońskich i jednocześnie wydarzeniem, które miało bezpośredni wpływ na dzieje Górnego Śląska. Śledząc losy mieszkańców Górnego Śląska w czasie I wojny światowej, pragnęliśmy uświadomić, że te odległe wydarzenia stanowią przede wszystkim historię naszych rodzin. Dlatego też poszukiwaliśmy wszelkich wspomnień, zdjęć, pamiątek, które mogłyby udokumentować zawiłe, ale nierzadko fascynujące i zdumiewające losy naszych przodków uwikłanych w europejską historię rozgrywającą się za ich życia.

Bezpłatną publikację można odebrać w biurze DWPN w Gliwicach i Opolu.

Nakład wyczerpany

Kontakt:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37
44-100 Gliwice
tel.: (32) 461 20 70
fax: (32) 461 20 71
haus@haus.pl

lub

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45-068 Opole
tel.: (77) 402 51 05
fax: (77) 402 51 15
haus-opole@haus.pl

 « powrót do listy


NEWSLETTER


HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej
NASI PARTNERZY
Auswartiges Amt Bundesministerium des Innen Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i  Administracji VDG Friedrich Ebert Stiftung Konrad Adenauer Stiftung
IFA FWPN Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Samorząd Miasta Gliwice
Goethe Institut Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na śląsku Opolskim Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców województwa Śląskiego