Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej?

9 czerwca br. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu byli organizatorami spotkania z wyjątkowym świadkiem historii. Naszym gościem była pani Zofia Posmysz pisarka, była więźniarka obozu w Auschwitz i Ravensbrück

 

 

 

 

 

 

Rozmowa z Zofią Posmysz
Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej?
9 czerwca (wtorek) 2015 roku, godz. 17:00
Sala Ratusza Miejskiego w Gliwicach

 

W 2015 roku, 70 lat po zakończeniu II wojny światowej, wraciliśmy do tego trudnego okresu i rozdziału polsko-niemieckiej historii, zadając sobie pytanie, jak pamiętać i jak mówić o tych tragicznych wydarzeniach. O tym rozmawialiśmy podczas naszego spotkania dyskusyjnego, którego gościem był wyjątkowy świadek historii - Zofia Posmysz.

Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 roku w Krakowie. Kiedy wybuchła wojna, była uczennicą szkoły handlowej. Wojna zmusiła ją do przerwania edukacji. Kontynuowała naukę, biorąc udział w nauczaniu podziemnym („tajne komplety”), gdzie zetknęła się z podziemną prasą, rozprowadzaną przez kolegów z klasy. W 1942 roku cała grupa w wyniku denuncjacji została aresztowana. Zofia Posmysz trafiła do KL Auschwitz. Podczas pobytu w obozie dla kobiet w Birkenau poznała więźnia, Tadeusza Paolone-Lisowskiego. O tym spotkaniu pisze w swoim opowiadaniu pt. „Chrystus Oświęcimski”.

Słowo wstępne wygłosiła Olivia Schoeller-Nikel, dziennikarka i autorka, korespondentka Berliner Zeitung w latach 2003-2009. Moderatorem spotkania był Leszek Szuster, Dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Uczestnicy otrzymali podczas spotkania egzemplarz opowiadania pani Zofii Posmysz „Chrystus oświęcimski“.



« wstecz



KONTAKT
Mariusz Rotarski,
tel.: 32  461 20 70,
faks: 32  461 20 71,
e-mail: mariusz.rotarski@haus.pl
PARTNERZY

Organizator:


Fundacja Konrada Adenauera w Polsce


Współorganizator:



Partner:



Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu



Patronat honorowy:



Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie