Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychNasza wystawa „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie…” spełnia swoją misję. Obecnie gości w Woźnikach.


Wystawa DWPN pt. „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska” prezentowana jest aktualnie w holu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach.


Wystawę zwiedzają również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy oraz uczniowie gimnazjum wraz nauczycielami. Wystawa to dobry, alternatywny sposób przekazywania wiedzy o naszym regionie.


Za pomocą kilkunastu bogato ilustrowanych szkiców, autor wystawy Dawid Smolorz zabiera nas nad wschodnią granicę Śląska, oddzielającą go od Królestwa Polskiego/zaboru rosyjskiego i ponownie odrodzonej Rzeczypospolitej. Krótkie opowieści dotyczą kilku obszarów funkcjonowania granicy. Pierwszy z nich to tradycyjne dzieje granicy i opis jej zmiennej codzienności. Dowiadujemy się o przebiegu wyjątkowo trwałej, bo istniejącej przez ok. 600 lat linii, o zasadach i formach jej przekraczania oraz różnych konfliktach rozgrywających się nad nią. Nie brakuje w tym zbiorze również tekstów przybliżających specyfikę handlu nadgranicznego, także tego nielegalnego. Drugi blok tekstów wiąże się z wybranymi miejscami na granicy i ich losami. Dowiadujemy się tutaj np. o Czarnym Lesie, miejscowości, która dopiero w XIX w. weszła w granice pruskiej prowincji śląskiej z rosyjskiego Królestwa Kongresowego. Poznajemy również tzw. podwójne miejscowości, oddalone na odległość wzroku, a jednak niekiedy tak dalekie. W tym miejscu nie mogło także zabraknąć opisu miast, które swój sukces w dużej mierze zawdzięczają granicy. Na miano takie zasłużyły Sosnowiec oraz Mysłowice. Szczególnie rola tego drugiego miasta, stanowiącego w drugiej połowie XIX w. okno na świat dla milionów uchodźców i migrantów, godna jest szerszego odnotowania.


Wystawa będzie dostępna do 14 marca br. w godzinach pracy MGOK. Serdecznie zapraszamy!


Zapraszamy również do nieodpłatnego wypożyczenia wystawy. Zachęcamy do rezerwacji terminów.

 

 

« wsteczKONTAKT

Julianna Klick
Tel. 77/ 402 51 05
e-mail: julianna.klick@haus.pl