Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Polityka regionalna i historyczna. Z perspektywy niemieckiej. Spotkanie z cyklu pt.: "Górny Śląsk - świat najmniejszy"


Już dzisiaj zapraszamy do Teatru Rozrywki w Chorzowie na kolejne spotkanie z cyklu "Górny Śląsk - świat najmniejszy", które poświęcone będzie „Polityce regionalnej i historycznej. Z perspektywy niemieckiej”.

 

 

 

 

 

 

 

Polityka regionalna i historyczna. Z perspektywy niemieckiej.

Spotkanie z cyklu pt.: "Górny Śląsk - świat najmniejszy"
13 maja (poniedziałek) 2013 roku, godz. 19.30
Teatr Rozrywki, ul. Marii Konopnickiej 1, Chorzów

 

 

Cezurą będzie rok 1871. Data ta oznacza zakończenie wojny prusko-francuskiej i zjednoczenie Niemiec. Wtedy rozpoczyna się budowa odnowionej tożsamości narodowej i państwowej. Jaką rolę w tym procesie odegrał Górny Śląsk? Czy wielką przeszkodę stanowił etos regionalnej odrębności i wzrastające z dekady na dekadę ambicje i aspiracje polskojęzycznej ludności? Naszym przewodnikiem będzie Sebastian Rosenbaum, historyk z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki „Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Śląsku 1871-1945”.

W okresie międzywojennym ważnym elementem konsolidacji narodowej, ale i rywalizacji z polskim sąsiadem, stała się kinematografia. Niemcy byli w tej dziedzinie europejską potęgą. Czy zdołali stworzyć na Górnym Śląsku choćby namiastkę kina regionalnego? Film był przede wszystkim elementem przemysłu rozrywkowego. Czy i jak używano go do innych, ideologicznych i propagandowych celów? Na te pytania spróbuje udzielić odpowiedzi prof. Andrzej Gwóźdź, kierownik Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego.

Niewiele wiemy, jaką rolę w kształtowaniu oblicza ideowego Górnego Śląska odegrała sztuka.  Nazwiska wybitnych artystów czy architektów niemieckich na ogół odnosimy do odległych stuleci. Czy w XX wieku region ten był nic nieznaczącą prowincją? Co zmieniło się po jego podziale? Dr hab. Barbara Szczypka-Gwiazda, kierownik Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, omówi niektóre elementy funkcjonowania sztuk plastycznych na Górnym Śląsku,  z uwzględnieniem jego polskiej części.

Gospodarzem spotkania będzie po raz kolejny dziennikarz, publicysta oraz autor wielu książek o Górnym Śląsku Krzysztof Karwat. Organizatorami spotkania są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu/Konsulat w Opolu.

Bilety w cenie 10 zł są do nabycia w kasach Teatru Rozrywki.



« wstecz



KONTAKT
Weronika Wiese,
tel.: 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71,
e-mail: weronika.wiese@haus.pl
PARTNERZY


Teatr Rozrywki


Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu