Logo DWPN 1%

II Polsko-Niemiecki Konkurs Dziennikarski !
Dodaj do ulubionych



Masz zacięcie dziennikarskie i interesuje Cię świat mediów? Znasz język niemiecki, masz głowę pełną pomysłów i lubisz wyzwania? Jeśli tak, to weź udział w naszym konkursie dziennikarskim i wygraj dwumiesięczny staż w Redakcji Polskiej Deutsche Welle w Bonn z atrakcyjnym wynagrodzeniem.

 

 

 

 

 

 

 

Polsko-niemiecki konkurs, zorganizowany już po raz drugi przez nasz Związek we współpracy z rozgłośnią Deutsche Welle oraz Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą, tym razem przedstawić ma zdanie młodej generacji na temat tożsamości jednostki w obliczu wielokulturowości w Europie.

W obecnych czasach, szczególnie gdy granice nie są żadną barierą, społeczeństwa europejskie stają się coraz bardziej zróżnicowane pod względem kulturowym i etnicznym. Dlatego bardzo często, zwłaszcza dla młodej osoby, udzielenie odpowiedzi na pytanie o to kim się czujemy i dokąd należymy nie jest proste. Pragniemy usłyszeć, jak młodzież w Polsce sobie z tym radzi i jakie ma podejście do tematów tożsamości, wielokulturowości oraz ojczyzny.

Poprzez konkurs chcemy także obalić funkcjonujące ciągle stereotypy Polaka i Niemca i oczywiście znaleść przy okazji talenty dziennikarskie, które warto wspierać.

Aby wziąć udział w konkursie, odpowiedz na dwa z proponowanych pytań w formie artykułu. Jeden tekst ma być po polsku, a drugi po niemiecku (każdy maks. 2 strony A4).

Pytania konkursowe:

 „Niemiec, czyli kto?”
- Czy jest nim każdy posiadacz paszportu niemieckiego? Czy musi to być miłośnik porządku, punktualności oraz piwa? A kim Twoim zdaniem jest Mehmet, który mówi dialektem berlińskim i od 20 lat w stolicy Niemiec sprzedaje popularne kebaby?

„Polak, czyli kto?”

-Czy to praktykujący katolik, a może bałaganiarz i zarazem mistrz improwizacji? Ponadto prawdziwy patriota, który w święta narodowe wywiesza biało-czerwoną flagę? Jeżeli pół-Francuz Chopin i pół-Niemiec Kopernik byli Polakami, to jak postrzegasz Twojego sąsiada z klatki obok, pół-Ukrainca, który mówi z obcym akcentem?   

 „Ojczyzna, czyli gdzie?”
– Czy to miejsce, gdzie się urodziliśmy i wychowaliśmy? Może jednak nie chodzi wcale o miejsce tylko o sentyment, wspomnienia z dzieciństwa? A jak myślisz, czy można mieć dwie ojczyzny? Albo jedną wspólną ojczyznę narodów w kształcie Europy? 

Sposób dostarczenia prac:


Prace prosimy nadsyłać poprzez pocztę elektroniczną (plik w formacie Word) na adres: deutschsein@gmail.com

Termin dostarczenia prac upływa dn. 15 marca 2013 r.

Szczegółowy regulamin oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie: www.bjdm.eu

Konkurs jest współfinansowany przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) oraz Stowarzyszenie na rzecz Niemieckich Stosunków Kulturalnych za Granicą (VDA e.V.)



« wstecz



PARTNERZY

Organizator: