Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Polska premiera książki! Kolja Mensing i jego „Legendy ojców” - spotkanie autorskie w ramach projektu: „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu”


Trzy Pokolenia – jedna historia. W jaki sposób pielęgnuje się wspomnienia rodzinne i jak stają się one literaturą? W dniu 27 września br. zapraszamy do Biblioteki Śląskiej w Katowicach na polską premierę książki „Legendy ojców” i spotkanie z jej autorem Kolją Mensingem.  Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

HAUSbesuche – Spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

Polska premiera książki „Legendy ojców” i spotkanie z jej autorem Kolią Mensingem

27 września (piątek) 2013 r. o godz. 17.00

Biblioteka Śląska, sala Parnassos
plac Rady Europy 1,  40-021 Katowice

 

Powieść „Legendy ojców” to intymny obraz polsko-niemieckiej rodziny oraz poszukiwanie tożsamości trzeciego pokolenia. Przez 10 lat jej autor - Kolja Mensing szukał w Polsce i w Niemczech śladów swojego ojca i pochodzącego ze Śląska dziadka. W ramach naszego spotkania zaprezentowana zostanie po raz pierwszy polska wersja powieści.

W maju 1945 roku Polak Józef Koźlik wkracza wraz z oddziałami brytyjskimi do północno-zachodnich Niemiec. Tam spotyka Marianne. Oboje wierzą w wielką miłość. W 1946 roku rodzi się ich syn. Jednak para nie ma szczęścia. Marianne nazywana jest „dziwką, która zadała się z Polakiem”. Józef jest niewierny i pije. Zimą 1949 roku wraca do swojej ojczyzny. Dopiero dwadzieścia lat później postanawia napisać do swojego syna mieszkającego w Niemczech. Po latach Kolja Mensing, wnuczek Józefa, natrafia na te listy. Dzięki nim poznaje historię swojego dziadka, którego nigdy nie spotkał. Dowiaduje się, jak wyglądało jego dzieciństwo spędzone na Górnym Śląsku, poznaje czasy, gdy został przymusowo wcielony do Wehrmachtu, gdy służył w polskiej armii i gdy był więźniem w komunistycznej Polsce. Stwierdza jednak, że Józef w listach do swojego syna kreował się na bohatera, choć w rzeczywistości nim nie był. Mensing postanawia odnaleźć ślady dziadka, który w pamięci innych pozostał legendą.

O swoich poszukiwaniach pisze sugestywnie i obrazowo. Opowiada o ostrożnym zbliżeniu trzech pokoleń, które z powodu zawirowań historycznych XX wieku zostały rozdzielone, a także o tym, w jaki sposób pielęgnuje się wspomnienia rodzinne i jak stają się one literaturą.

Na rozmowę z Kolią Mensingiem, Zofią Matejewską (tłumaczką książki) oraz z Thomasem Schulzem literaturoznawcą z Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej zapraszają serdecznie Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu, wydawnictwo Akcent, Fundacja Roberta Boscha, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej oraz Biblioteka Śląska. Podczas spotkania usłyszymy także fragmenty krążki. Moderacja spotkania: Adam Szaja, redaktor naczelny smakksiazki.pl.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „HAUSbesuche - Spotkania DOMowe” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Kolja Mensing ur. w 1979 r., w Oldenburgu w Dolnej Saksonii. Studiował politologię i historię. Jest pisarzem, dziennikarzem, krytykiem literackim i performerem. Obecnie mieszka w Berlinie i pracuje jako dziennikarz dla radia Deutschlandradiokultur.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się po prawej stronie) do dnia 25 września br.



« wstecz



KONTAKT

Edyta Lisson
ifa-manager ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
tel. 32 461 20 70
faks: 32 461 20 71
e-mail: edyta.lisson@haus.pl

DO POBRANIA

Formularz zgłoszenia [.doc]

PARTNERZY


 

 


Wydarzenie jest wpierane finansowo ze środków programu Grenzgänger Fundacji im. Roberta Boscha.

 


Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej jest finansowane przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na mocy uchwały Niemieckiego Bundestagu.