Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Wernisaż wystawy: „Od kramu aptecznego do apteki. Z historii opolskich aptek (II poł. XVI – I poł. XX w.)


Muzeum Śląska Opolskiego oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na wernisaż wystawy: „Od kramu aptecznego do apteki. Z historii opolskich aptek (II poł. XVI – I poł. XX w.), który odbędzie się 15 kwietnia 2014 r., o godz. 17.00 w Opolu.

 

 

 

 

 

 

 

Założone w 1900 roku Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu gromadzi niezwykle różnorodne eksponaty. Zajmując m.in. barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego, w którym przez blisko sto lat funkcjonowała apteka jezuicka, nie wydaje się dziwne, że zainteresowania kierowane są też w stronę historii opolskiej farmacji.

W XIII wieku wydano w Opolu pierwsze zezwolenia na prowadzenie w rynku kramów (terminy "apteka" i "aptekarz" oznaczały pierwotnie po prostu "kram" i "kramarza", od greckiego słowa "apotheke", znaczącego - "przechowywać"), natomiast pierwsze wzmianki historyczne dotyczące apteki w mieście pojawiają się w dokumentach z XVI wieku. Apteka mieściła się wówczas w jednym z kramów przy ratuszu. W XVII wieku drugą aptekę w Opolu otwierają jezuici. Jedna apteka nie mogła zaspokoić potrzeb mieszkańców. W 1823 roku władze rejencji zażądały uruchomienia drugiej apteki. Koncesję otrzymał głubczycki aptekarz Heinrich Grabowsky, który wykupił kamienicę w rynku pod numerem 1 i otworzył w 1824 roku aptekę „Pod Lwem”.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku powstają kolejne apteki. Przed II wojną światową w Opolu działało ich siedem: Apteka Miejska (Stadt-Apotheke), Pod Lwem (Löwen-Apotheke), Pod Koronami (Kronnen-Apotheke), Germania (Germania-Apotheke), Mariacka (Marien-Apotheke), Eichendorffa (Eichendorff-Apotheke) oraz Mikołaja (Nikolai-Apotheke).

Celem wystawy jest analiza rozwoju aptek opolskich w wymienionym okresie, w kontekście historycznym. Pragniemy zapoznać widza z krótką historią każdej, funkcjonującej do 1945 roku apteki w niemieckim Oppeln. Rozwój miasta, głównie z uwagi na wzrost funkcji dyspozycyjnej, później również wzrost demograficzny, stały się przesłanką dla nadawania przywileju (później koncesji) profesjonalnym aptekom.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 kwietnia 2014 roku o godz. 17.00 w Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawę będzie można oglądać do 28 września 2014 roku.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej niezwykłej ekspozycji ukazującej historię Oppeln z innej perspektywy!



« wstecz



KONTAKT
Beata Woźniak, tel.: 77 402-51-05,
fax.: 77 402-51-15
PARTNERZY


Muzeum Śląska Opolskiego


Finansowanie:



Projekt współfinansowany przez Konsulat RFN w Opolu