Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Znaczenie polityki Willy`ego Brandta w rocznicę wydarzeń z 1989 roku


Polsko-niemieckie pojednanie. Znaczenie polityki Willy`ego Brandta w rocznicę wydarzeń z 1989 roku” to tytuł niezwykle ciekawej konferencji, którą wspólnie z Fundacją im. Friedricha Eberta zorganizowaliśmy 17 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.  

 

 

 

 

Polsko-niemieckie pojednanie.
Znaczenie polityki Willy`ego Brandta w rocznicę wydarzeń z 1989 roku”
Dyskusja połączona z prezentacją wystawy:

„Willy Brandt i Polska – przezwyciężenie podziału Europy”
17 listopada 2014 roku
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
(ul. Piastowska 14 – Ostrówek)

 

Wiele osób kojarzy kanclerza Niemiec Willy Brandta ze słynnego zdjęcia, na którym charyzmatyczny polityk SPD klęczy przed pomnikiem Ofiar Getta. Zarówno ten gest jak podpisanie przez rząd federalny traktatu o uznaniu granic na Odrze i Nysie traktowane
są jako dwa fundamenty pojednania z Polską – jeden formalny, drugi z kategorii gestu politycznego. Głównym celem konferencji Polsko-niemieckie pojednanie. Znaczenie polityki Willy`ego Brandta w rocznicę wydarzeń z 1989 roku”, która odbyła się 17 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego, była właśnie rzadko omawiana i zdecydowanie niedoceniania polityka wybitnego męża stanu Willego Brandta, jej implikacje dla Polski, stosunków polsko-niemieckich i idei wspólnej Europy. W dyskusji udział wzięli: Katarzyna Piotrowska, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus, prof. UO, Kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytut Politologii, Uniwersytet Opolski, dr Wolfgang Schmidt, pracownik naukowy Fundacji im. Willy Brandta w Berlinie oraz Andrzej Kaniewski, tłumacz autobiografii Willy`ego Brandta „Wspomnienia”. 25 lat po wydarzeniach z 1989 roku w Polsce i w Niemczech temat inicjatorów polsko-niemieckiego pojednania jest wciąż aktualny, a Willy Brandt odgrywa tu jedną z najważniejszych ról. Dyskusja z udziałem szacownych gości połączona została z  otwarciem wystawy „Willy Brandt i Polska – przezwyciężenie podziału Europy”, która przez pryzmat życia niemieckiego kanclerza, przedstawia trudną drogę prowadzącą do ulepszenia polsko-niemieckich stosunków - ostatecznie zakończoną sukcesem. Wystawę można oglądać do końca listopada br. we foyer Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

 




« wstecz



KONTAKT
Aleksandra Bernais,
manager projektów,
tel.: (32) 461 20 70,
faks: (32) 461 20 71,
e-mail: aleksandra.bernais@haus.pl
PARTNERZY
Organizator:


Fundacja Friedricha Eberta

Partner:


Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Patronat honorowy:


Marszałek Województwa Opolskiego