Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



"TADEUSZ RÓŻEWICZ - niemiecka historia i poezja. Pojednanie mimo wszystko"


"TADEUSZ RÓŻEWICZ - niemiecka historia i poezja. Pojednanie mimo wszystko"
Reżyseria: Piotr Peter Lachmann
Produkcja: Lothe Lachmann Videoteatr "Poza"

Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych poetów współczesnych, zajmuje niezwykłe miejsce w kontaktach polsko-niemieckich; twórczość jego zawiera w sobie cały dylemat polsko-niemiecki XX wieku i klucz do jego pokonania.

"Was bleibet aber, stiften die Dichter" (To, co zostaje, ustanowione jest przez poetów). To zdanie Hölderlina, przywołane przez Tadeusza Różewicza w jego własnej poezji, może służyć za motto prezentowanego videoportretu autorstwa Lachmanna. Jest ono częścią tryptyku "Tadeusz Różewicz - twarz poezji" poświęconą relacjom polsko-niemieckim. Droga do pojednania polsko-niemieckiego jest pełna wybojów, wciąż nowych zakrętów i przekrętów. Zdaniem Piotra (Petera) Lachmanna, niemiecko-polskiego poety i artysty video, to pojednanie najpełniej dokonało się w dziele jednego z najwybitniejszych poetów światowych, Tadeusza Różewicza. I jest dzięki wielkości jego poezji znakomitym wkładem w europejską kulturę dialogu i przezwyciężenia urazów.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na cykl prezentacji tego unikatowego dokumentu parafilmowego, realizowanego przez Lachmanna wspólnie z Różewiczem na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Tadeusz Różewicz, były żołnierz oddziału partyzanckiego AK, jako jeden z pierwszych wyciągnął rękę w stronę byłego wroga. W videoportrecie opowiada o swoim bardzo osobistym stosunku do literatury i poezji niemieckiej, której znajomość wciąż pogłębiał, by w swoich własnych wierszach stworzyć rodzaj intertekstualnego wzorca dialogu z kulturą i myślą zachodniego sąsiada.

Piotr Lachmann opowie w trakcie prezentacji videoportretu o swoich kontaktach z autorem wiersza "Do Niemców na Zachodzie" i o intencji prezentacji tego dokumentu właśnie w aktualnej sytuacji nowych napięć polsko-niemieckich. Stąd podtytuł na nowo zmontowanego materiału "Pojednanie mimo wszystko".

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych zarówno kwestiami polsko-niemieckimi jak i literackimi do Kamienia Śląskiego (pokaz w ramach imprez kulturalnych Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej towarzyszących XII Seminarium Śląskiemu) oraz do Wrocławia w dniach:

2 października 2007 r. godz. 19.00
Kamień Śląski, Sala Lustrzana Zamku, ul. Parkowa 1a

3 października 2007 r., godz. 18.00
Wrocław, Klubokawiarnia "Mleczarnia", ul. Włodkowica 5

Wstęp wolny!
Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie obecności.

KONTAKT: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dział Programów Kulturalnych: E. Więcek, K. Sekuła, K. Zawada.

Szczegółowe informacje: Katarzyna Sekuła, menedżerka projektu, tel. 032 232 49 02 wew. 105, fax: 032 232 49 01, e-mail: katarzyna.sekula@haus.pl

 

Organizator: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Współorganizator: Klubokawiarnia "Mleczarnia" we Wrocławiu
Partner projektu: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec
Patronat medialny: Radio RAM, portal kulturalny "G-punkt.pl"



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej