Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



19-20 września br. odbyło się w Kamieniu Śląskim III spotkanie uczestników projektu: "Profesjonalizacja elit młodzieżowych organizacji mniejszości niemieckiej"


"Stowarzyszenia i inicjatywy na Śląsku - od teorii do praktyki"

19-20 września br. odbyło się w Kamieniu Śląskim III spotkanie uczestników projektu: "Profesjonalizacja elit młodzieżowych organizacji mniejszości niemieckiej". Spotkanie składało się z warsztatu oraz seminarium. Warsztat prowadzony był przez trenerki z firmy szkoleniowej Partners Polska. Celem warsztatu było ukazanie uczestnikom jak tworzy się grupę lub stowarzyszenie, jakie cechy powinni posiadać członkowie grupy, aby ta mogła sprawnie funkcjonować, jak mobilizować społeczność lokalną, aby chętniej angażowali się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Ostatnim etapem warsztatu było sporządzenie własnego wniosku.

Podczas drugiego dnia spotkania odbyło się seminarium dotyczące związków i stowarzyszeń. Dzień podzielony był na 3 etapy: przeszłość - teraźniejszość i przyszłość. Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej z Katowic przedstawił uczestnikom na przykładzie Związku Katolików Niemieckich w Polsce zasady funkcjonowania różnego rodzaju związków i stowarzyszeń przed II Wojną Światową. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Śląskiego ds. współpracy uczestnikom organizacjami pozarządowymi przedstawili uczestnikom zasady wspierania organizacji pozarządowych. Po przedstawieniu danych liczbowych i statystyk skupili się na praktycznym podejściu do możliwości uzyskania dotacji przez organizacji pozarządowe. Szczególną uwagą zwrócili na najczęściej popełniane błędy i trudności związane z napisaniem wniosku oraz jego rozstrzygnięciem w drodze konkursu. Praktyczne wskazówki - jak można uniknąć różnego rodzaju błędów okazały się dla uczestników bardzo cenne. Elementem dotyczącym stanu obecnego była również prezentacja związków i stowarzyszeń, które działają obecnie. Uczestnikom zostały zaprezentowane cele, działalność oraz osiągnięcia poszczególnych stowarzyszeń. Optymistyczną wizję działalności stowarzyszeń przysłonił ostatni etap Seminarium ukierunkowany na przyszłość. Doktor Danuta Berlińska, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, uświadomiła uczestnikom, że niestety stowarzyszenia, co prawda działają, ale w określonych dziedzinach ciągle jest deficyt, który wymaga ogromnego wsparcia.Dzięki zestawieniu teorii, którą uczestnicy zdobyli podczas warsztatu z praktyką oraz możliwością przekonania się, jak teoria i praktyka współgrają ze sobą w rzeczywistości uczestnicy sami będą mogli wprowadzić wiele zmian w stowarzyszeniach, w których aktywnie uczestniczą lub stać się członkiem zaprezentowanych stowarzyszeń i aktywnie zacząć w nich działać.

Szczegółowe informacje:

Patrycja Wiencek Dom Współpracy Polsko-Niemieckiejul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole tel.: (77) 40 25 105, faks: (77) 40 25 115 e-mail: patrycja.wiencek@haus.pl



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej