Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



"HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu". Gościem spotkania był reżyser Krzysztof Czajka


HAUSbesuche - spotkania DOMowePolska i niemiecka kultura w dialogu

17 listopada br. (wtorek), godz. 18.15Kino Światowid w Katowicach, ul. 3 Maja 7

W ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" dnia 17 listopada br. odbyło się już szóste z kolei spotkanie zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Partnerów - tym razem byli nimi Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (GFPS). Na dużej sali kina "Światowid" w Katowicach uczestnicy spotkania mieli możliwość osobistego poznania reżysera Krzysztofa Czajki i zobaczenia jego filmu dokumentalnego p.t. "Żegnaj DDR".

W rozmowie dr. Dariusza Wojtaszyna, moderatorem spotkania, z Krzysztofem Czajką poruszano nie tylko tematy dotyczące losów reżysera prowadzących z Warszawy, przez Łódź i zachodnio-niemieckie radio do Berlina, ale i różnic kulturowych, mentalnych pomiędzy Polską a Niemcami oraz pomiędzy zachodnią a wschodnią częścią Niemiec. Krzysztof Czajka opowiadał bardzo obrazowo o istniejących po dziś dzień różnicach wynikających z różnego pochodzenia i socjalizacji. Czajka, reżyser niemiecko-polskiego programu "Kowalski trifft Schmidt", dał poznać się ze strony doświadczonego i refleksyjnego obserwatora komunikacji interkulturowej pomiędzy Polską a Niemcami.

Spotkanie to było o tyle ciekawe, że poza tematem polsko-niemieckich stosunków poruszało też temat różnic niemiecko-niemieckich. Krzysztof Czajka tłumaczył fenomen nostalgii, jaki towarzyszy po dziś dzień mieszkańcom dawnej NRD. Jednocześnie podkreślał jednak, że nostalgia ta wynika nie tylko z politycznego i socjalnego systemu NRD, lecz także z regionalnego przywiązania i osobistych doświadczeń. Po tym jakże pouczającym wywiadzie wyświetlono film p.t. "Żegnaj DDR". W filmie tym reżyser udokumentował losy ludzi, którzy w roku 1989 uciekali bądź usiłowali uciec przez Polskę do RFN. Na podstawie pojedynczych historii pokazano, jak trudna była to ucieczka, ile wymagała przygotowań i jakich wyrzeczeń. Nie rzadko prowadziła zamiast do wolności, to do więzienia Stasi (tajnej policji NRD). Głos w filmie zabrały nie tylko osoby, które podjęły ucieczkę, ale i Polacy, czy to mieszkający przy Ambasadzie RFN w Warszawie, czy to pochodzący z przygranicznego miasta Gubin, którzy pomagali w ucieczce bądź byli jej niemymi obserwatorami. W sumie widz miał możliwość poznania w sposób bardzo obrazowy, pouczający i nierzadko emocjonalny, tego rozdziału historii najnowszej stosunków polsko-niemieckich, który wydaje się mało znany i dyskutowany, ale jest niezmiernie istotny, bo pokazuje, jak to Polacy i Niemcy ze wschodnich Niemiec pod koniec lat 80. wspólnie walczyli przeciw uciskom komunizmu. Po filmie była jeszcze okazja do zadania pytań reżyserowi. Pierwsze pytania dotyczyły przede wszystkim szczegółów ucieczek ukazanych w filmie. Potem Krzysztof Czajka odpowiadał na pytania związane z powstaniem filmu od pomysłu do premiery i z jego osobistym stosunkiem do bohaterów.

Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projektów, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: anita.loeser@haus.pl


Logo Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej


Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej

Przed imprezą uczestnicy zostali zaproszeni do bufetu.

Koordynatorka biura Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Anna
Antoniak-Tannenberg, wita publiczność i gości honorowych.

Pan Krzysztof Czajka odpowiada na pytanie moderatora, dr Dariusza Wojtaszyna.

Publiczność podczas rozmowy.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej