Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



W dniu 17 listopada br. zapraszamy do Katowic na zamknięcie wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: "Eduard Pant - zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza".


"Eduard Pant - zwycięzca po latach.

Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza"
Wystawa od 3 do 17 listopada br. w Teatrze Korez

Finisaż wystawy 17 listopada br. o godz. 11:00
wystawa - spektakl - dyskusja

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Teatr Korez w Katowicach organizują prezentację wystawy "Eduard Pant - zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza". W ramach uroczystego zamknięcia wystawy dnia 17 listopada br. odbędzie się pokaz fragmentów sztuki "Senator" pióra Stanisława Bieniasza i dyskusja panelowa z udziałem historyków i ekspertów, poświęcona osobie Eduarda Panta i 20-leciu międzywojennemu.

Tematem dyskusji będzie sylwetka i życie Eduarda Panta - przedwojennego senatora RP, posła do Sejmu Śląskiego i chrześcijańskiego demokraty, który przez pewien czas był liderem mniejszości niemieckiej, politykiem lojalnym wobec Rzeczpospolitej oraz zdecydowanym oponentem Hitlera. Zabrzański dramaturg Stanisław Bieniasz poświęcił osobie Eduarda Panta jedną ze swych ostatnich sztuk "Senator". W trakcie spotkania fragmenty tego dramatu zostaną zaprezentowane na scenie przez grupę aktorów Akademickiego Teatru REMONT. Gośćmi dyskusji panelowej będą historycy oraz autor wystawy, Dawid Smolorz.

Pierwsza prezentacja wystawy poświęconej wybitnej postaci Eduarda Panta odbyła się 1 grudnia 2008 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach wystawy prezentowane są etapy życia Panta; w szczególny sposób zostało wyakcentowane jego polityczne zaangażowanie w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, kiedy to zarówno wstawiał się za przyznanymi przez Konwencję Genewską prawami dla niemieckiej społeczności na polskim Górnym Śląsku (województwo śląskie), jak i wspierał porozumienie polsko-niemieckie we wspólnej ojczyźnie. Wystawa prezentuje nie tylko tragiczną historię życia i działalności polityka, który był prześladowany przez nacjonalistyczne ugrupowania polskie, a przez niemieckich nacjonalistów nazwany zdrajcą, lecz także Panta jako wizjonera i nieugiętego orędownika polsko-niemieckiego porozumienia.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie obecności najpóźniej do 15 listopada (mailem, faksem bądź telefonicznie, formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej).

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Kontakt: Agnieszka Mucha, ifa-menedżerka ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71; e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl.

Partnerzy:


Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
Sfinansowano ze środków Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu/Konsulat RFN w Opolu


Teatr Korez


Teatr Akademicki REMONT



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej