Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Imprezy kulturalne towarzyszące XI Seminarium Śląskiemu w Kamieniu Śląskim


Przez cały tydzień, w czasie którego odbywało się XI Seminarium Śląskie, jego uczestnicy wzięli udział w imprezach kulturalnych przygotowanych przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wśród nich znalazły się: ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wystawa "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji w piłce nożnej - wczoraj i dziś (.)", prezentacja spektaklu "Zasypani", kolejny koncert kameralny z cyklu "Polsko-niemieckie inspiracje muzyczne" oraz projekcja filmu dokumentalnego z serii "Górnośląskie odkrywanie świata".

Szczegółowy program imprez kulturalnych:

25 września, poniedziałek 17.00 (Opole, Teatr EKO-STUDIO)
Prezentacja sztuki "Zasypani" wg Tomasza Raya

Współproducent spektaklu: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Reżyseria: Andrzej Czernik
Scenografia: Małgorzata Kowalcze

Kompozycja świateł (oświetlenie): Grzegorz Cwalina
Występują: Andrzej Czernik, Norbert Kaczorowski, Leszek Malec
Prapremiera: 3 czerwca 2006 r., Opole
Tekst "Zasypanych" traktuje o przymusowym spotkaniu żołnierza niemieckiego i polskiego, obrazuje dramat dwóch ludzkich egzystencji rzuconych w wir wydarzeń, na które nie mieli wpływu i których tak naprawdę nigdy nie chcieli. Czy można odnaleźć swoje człowieczeństwo spoglądając w oczy wroga? Jak podobni, jak różni są "wrogowie"? Dwóch ludzi, których losy w dramatyczny sposób splotła historia, i którzy przechodzą próbę swego człowieczeństwa: przezwyciężenie samego siebie, wzajemnej nienawiści i nieufności. Wiele pytań zadaje czytelnikowi Tomasz Ray, na wiele pytań będzie musiał odpowiedź znaleźć widz spektaklu reżyserowanego przez Andrzeja Czernika.
26 września, wtorek, 17.30 (Zespół Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny SEBASTIANEUM SILESIACUM w Kamieniu Śląskim)
Otwarcie wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej piłkarskiej reprezentacji narodowej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku"
Dyskusja panelowa:
Marcin Wiatr, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dawid Smolorz, Witold Łastowiecki, dziennikarz tygodnika "Tylko piłka"

Wystawa i publikacja przedstawiają zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku. To próba ukazania powikłanej historii Górnego Śląska oraz jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu na Górnym Śląsku. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnienie, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem - z uwagi na zawiłości i specyfikę górnośląskiej historii - grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Działo się to często nie bez konsekwencji na osobiste losy tych ludzi. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradella), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy - np. Miroslav Klose i Lukas Podolski - symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków. Wystawa portretuje światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów - tych sportowych, jak i życiowych. Historia ich życia i kariery sportowej pokazuje, jak wielki wpływ miały wydarzenia polityczne i historyczne na bieg indywidualnych losów górnośląskich sportowców. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku są wielce pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej a także stosunków polsko-niemieckich w regionie. Jednocześnie nie zrozumiemy losów górnośląskich sportowców, jeśli obce będzie nam spojrzenie na historię Górnego Śląska z szerszej, europejskiej perspektywy.

Zawirowania polityczne, które nawiedziły Górny Śląsk w XX wieku, dotknęły praktycznie wszystkich dziedzin życia, nie omijając także sportu. I wojna światowa, powstania śląskie, plebiscyt, II wojna światowa, stalinizacja życia politycznego i publicznego w okresie powojennym i powtarzające się z różnym natężeniem fale wyjazdów do obu państw niemieckich na trwałe zmieniły oblicze regionu. W wyniku tego już od ponad 80 lat Górnoślązacy legitymują się różnymi paszportami, grają w różnych reprezentacjach i kibicują różnym narodowym jedenastkom.
W ramach naszej wystawy prezentujemy górnośląski "wunderteam" (11 + 4), któremu nigdy nie było dane wystąpić razem na boisku. I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez nas zawodników przypadały na różne okresy. Również dlatego, że piłkarze ci byli - względnie są - obywatelami Polski lub Niemiec - państw, których sąsiedztwo przez dużą część minionego stulecia nacechowane było konfliktami. Naszym zamysłem jest nie tylko przedstawienie pochodzących z Górnego Śląska mistrzów świata, medalistów mundiali i gwiazd międzynarodowych boisk, lecz także tych, którzy ze względu na upływający czas i wydarzenia historyczne nie są dziś szerzej znani nawet we własnym regionie.

28 września, czwartek, 19.00 (Sala Lustrzana Zamku w Kamieniu Śląskim)
Koncert kameralny z cyklu "Polsko-Niemieckie inspiracje muzyczne" - "Mistrzowie liryki romantycznej"

Celem spotkań muzycznych z cyklu "Polsko-niemieckie inspiracje muzyczne" jest ukazanie różnych aspektów polsko-niemieckich stosunków kulturowych, które się nawzajem przenikają i spotykają w muzyce. Jeden z nich to edukacja. Szczególny wkład Niemiec do światowej kultury muzycznej stanowi wielka liryka - pieśni F. Schuberta, R. Schumanna, J. Brahmsa czy H. Wolfa. Wzorzec ich interpretacji tworzyli przez lata wybitni niemieccy śpiewacy jak m.in. Gundula Janowitz i Dietrich Fischer-Dieskau. Pod ich kierunkiem podczas swoich studiów w Niemczech zgłębiał te zagadnienia polski artysta Maciej Bartczak, który będzie jednym z muzyków, którzy wystąpią przed publicznością zgromadzoną na wrześniowym koncercie w Kamieniu Śląskim.
Program koncertu:
Johannes Brahms - Vier ernste Gesänge op. 121, 3 Intermezza op. 118
Robert Schumann - Intermezzo es-moll z Karnawału wiedeńskiego op. 26
Franz Schubert - cykl pieśni "Winterreise" D.911 (wybór)

Wykonawcy:
Maciej Bartczak - baryton
Katarzyna Rzeszutek - fortepian
Paweł Motyczyński - fortepian

29 września, piątek, 16.30 (Sala Lustrzana Zamku w Kamieniu Śląskim)
Pokaz filmu dokumentalnego "Górnośląskie odkrywanie świata"
Scenariusz i reżyseria - Wojciech Sarnowicz, Michał Smolorz
Producent - Studio Programów i Filmów Telewizyjnych Antena Górnośląska, Katowice
Współproducent - Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
"Górnośląskie odkrywanie świata" to cykl składający się z 12 odcinków, który przedstawia Górny Śląsk jako wielki, historyczny region europejski o tysiącletnim dorobku cywilizacyjnym. Region, który w powszechnej świadomości społecznej wciąż kojarzy się głównie z upadającym przemysłem górniczo-hutniczymi, może pochwalić się jednak bogactwem wielokulturowego dziedzictwa, który przez setki lat kształtowały kultury polska, czesko-morawska, niemiecka i żydowska. W związku z tym odcinki filmu podzielone zostały tematycznie.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Studiem Programów i Filmów Telewizyjnych Antena Górnośląska postawił sobie za cel przybliżenie tej wielkiej i często zapoznanej wiedzy i przedstawienie jej w atrakcyjnej formie współczesnemu widzowi. I tak oto zrodził się pomysł nakręcenia cyklu filmów dokumentalnych poświęconych zagadnieniom geografii, państwowości, narodów i społeczności, języków, kultury, gospodarki, nauki, religii, wojen, władców i polityków w kontekście wielokulturowych dziejów Górnego Śląska. Moderatorem każdego odcinka jest wybitna postać związana z tym wyjątkowym europejskim regionem albo z urodzenia, albo poprzez pracę czy pasję.
Organizator
imprez kulturalnych:
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Partnerzy:

  • Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
  • Studio Programów i Filmów telewizyjnych "Antena Górnośląska"
  • Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych
  • Teatr EKO-STUDIO
  • Zespół Turystyczno - Wypoczynkowo - Rehabilitacyjny SEBASTIANEUM SILESIACUM


« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej