Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Dom Współpracy wraz z Radiem Opole i Centralną Biblioteką Polsko-Niemiecką Caritas im. Eichendorffa w Opolu, zapraszają do uczestnictwa w spotkaniach dyskusyjnych poświęconych Powstaniom Śląskim, w dniach 18 i 19 maja br., w Opolu.


W 2011 mija 90. rocznica wybuchu Powstań Śląskich, które były żywym ucieleśnieniem tlących się na Górnym Śląsku od wieków, animozji narodowościowych, etnicznych i kulturowych. W Polsce ciągle brakuje całościowych teorii wyjaśniających "procesy symboliczne", z jakimi mamy do czynienia w dyskusji nad rolą Powstań Śląskich. Wynika to z faktu, że znaczenie Powstań Śląskich traktowane są jako oczywiste przez wszystkie strony dyskursu, do momentu włączenia się animozji wynikających z kwestii ideologicznych i historycznych.

Nie oznacza to jednak, aby nad tematami trudnymi i dla wielu bolesnymi spuszczać zasłonę milczenia. Chcemy wspominać minione konflikty nie po to, by na nowo rozgrywać dawne batalie i wzajemnie wypominać sobie błędy i winy. O wiele bardziej zależy nam na tym, by ponownie odkryć bogactwo tego wyjątkowego, dwujęzycznego, wieloetnicznego, a po I wojnie światowej także wielonarodowego regionu, nie zapominając przy tym o bolesnych doświadczeniach związanych z jego dziedzictwem.

Te właśnie cele przyświecają organizowanemu przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Radio Opole spotkaniu dyskusyjnemu pt. "Gorycz czy duma? - próba obiektywnego spojrzenia na Powstania Śląskie", w dniu 18 maja 2011 r., o godz. 17.00 w Studio M Radia Opole oraz spotkaniu pt. "Powstania Śląskie i Plebiscyt na Górnym Śląsku - dziedzictwo i mity" w dniu 19 maja 2011 r., w o godz. 17.00 w Centralnej Bibliotece Polsko-Niemiecka im. Eichendorff, ul. Szpitalna 72, 450-010 Opole

Nasze spotkania dyskusyjne maja przyczynić się do próby budowy obiektywnej kultury pamięci wokół Powstań Śląskich, które w ciągu mijających 90lat obrosły w mity i uprzedzenia. Budowanie kultury pamięci w każdym przypadku jest trudną i czasochłonną pracą, lecz praca ta przynosi owoce.

Spotkania moderować będą: Marek Świercz, długoletni dziennikarz Radia Opole oraz Dawid Smolorz, germanista, tłumacz, autor wielu projektów z historii Górnego Śląska.

Do udziału w naszym spotkaniu w roli dyskutantów zaprosiliśmy: dr Guido Hitze, z Wojewódzkiego Centralnego Ośrodka Edukacji Politycznej z Nordrhein-Westfalen, prof. dr hab. Michała Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Ryszarda Karczmarka z Uniwersytetu Śląskiego, Sebastiana Rosenbauma z Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Katowicach, dra Adriannę Dawid i dra Marka Białokur z Uniwersytetu Opolskiego.

Szczegółowe informacje o przebiegu spotkań znajdą Państwo w dołączonych programach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w obu spotkaniach!

Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa (mailowo, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 10 maja br.

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Program (18.05.2011) [.doc]

Program (18.05.2011) [.doc]

Kontakt: Beata Woźniak, tel. 77 4025105; fax: 77 4025115, e-mail: beata.wozniak@haus.pl

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Po zakończeniu spotkań przewidujemy poczęstunek. Spotkania będą tłumaczone symultanicznie w językach polskim i niemieckim.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej