Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum w Gliwicach zapraszają 30 sierpnia (wtorek) o godz. 18:00 na premierę filmu dokumentalnego Teresy Kudyby "Uwaga! Tu Gliwice", który rekonstruuje wydarzenia Prowokacji Gliwickiej.


Premiera filmu dokumentalnego Teresy Kudyby
"Uwaga! Tu Gliwice"

30 sierpnia(wtorek) 2011 roku, godz. 18.00
Sala 121, budynek nr 3 (Cechownia), Nowe Gliwice
ul. Bojkowska 37, Gliwice
Prowadzenie: Tomasz Zacharewicz

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum w Gliwicach zapraszają na premierę filmu dokumentalnego Teresy Kudyby "Uwaga! Tu Gliwice", który rekonstruuje wydarzenia Prowokacji Gliwickiej. W filmie wypowiadają się między innymi: prof. Norman Davies, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, dr Jochen Boehler oraz prof. Jerzy Buzek.

Film został sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, wydany w 5 tys. egzemplarzy, trafi do górnośląskich szkół.  Rekonstrukcji Prowokacji Gliwickiej podjął się opolski Teatr EKO Studio pod kierownictwem reżysera Andrzeja Czernika.

Uwaga! Ważne!
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia(mailem, faksem bądź
telefonicznie) do dnia 26 sierpnia br.

 

Organizacja widowni:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice)
44-100 Gliwice
tel.: 32 461 20 70
fax: 32 461 20 71
e-mail: haus@haus.pl

Kontakt dla mediów:

Teresa Kudyba
www.kudyba.pl
teresa@kudyba.pl
tel. 602374494

Dodatkowe informacje w zakładce Materiały dla mediów na stronie Muzeum w Gliwicach:

www.muzeum.gliwice.pl/category/4muzeum/informacje-prasowe/

"Uwaga! Tu Gliwice"

Teresa Kudyba - od 1989 roku niezależna producentka telewizyjna, wydawca, publicystka: Produkcja Telewizyjna i Filmowa tress-FILM: autorka filmów dokumentalnych, reportaży: ARD - Studio Warschau, Deutsche Welle-tv w Berlinie i Brukseli, SPIEGEL-TV Polsat, TVP Katowice, TVP Wrocław, TVP Opole Gazeta Wyborcza, "Nowa Trybuna Opolska", ŚLĄSK, DIALOG, STRONY, TTG-Polska, laureatka nagród międzynarodowych i regionalnych, jurorka; 2010-2011 - prezes zarządu Radia Opole SA

- zdjęcia: Marcin Pawełczak
- współpraca operatorska: Dariusz Kuczera, Mariusz Przygoda
- montaż: Daniel Gromek, Maciej Lubczański
- dźwięk: Grzegorz Kubaszko
- narrator: Leszek Malec
- dokumentacja: Tomasz Zacharewicz
- kierownik produkcji: Dariusz Deberny
- produkcja: Art Media Consulting

Fragment filmowej narracji:

"Rozpoczyna się ostatnia noc sierpnia 1939 roku. Za kilka godzin pancernik Schleswig-Holstein rozpocznie ostrzał polskiego wybrzeża Bałtyku, co da początek jednej z najbardziej krwawych wojen dwudziestego wieku. Ale zanim na okręcie padną salwy, kilkaset kilometrów na południe, w niemieckim Gleiwitz grupa siedmiu mężczyzn zmierza w stronę wieży radiostacji. To przebrani za powstańców śląskich esesmani. Ktoś tej nocy zginie...".
31 sierpnia 1939 roku o godz. 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, udających powstańców śląskich. Mieli nadać w świat wiadomość, że Sender Gleiwitz został przejęty przez Polskę. Ta informacja wprawdzie nie poszła w eter, ale propaganda III Rzeszy parę godzin później nadała oficjalne komunikaty prasowe, że oto Polska poprzez prowokacyjne incydenty przygraniczne i atak powstańców na niemiecką radiostację wszczęła konflikt na Górnym Śląsku. Pod tym pretekstem następnego dnia Niemcy napadły na Polskę. Tu wszystko się zaczęło.



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej