Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych



29 marca br. odbyło się spotkanie z Adamem Krzemińskim, publicystą i ekspertem w dziedzinie stosunków polsko-niemieckich, zorganizowane w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe".


HAUSbesuche - spotkania DOMowe
Polska i niemiecka kultura w dialogu

29 marca br. (wtorek), godz. 11.00
Sala 002, Budynek nr 3 (Cechownia), Nowe Gliwice

ul. Bojkowska 37, Gliwice

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu miały przyjemność zaprosić na lekcję dialogu z dziennikarzem i publicystą Adamem Krzemińskim w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu".

Projekt "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżanie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej jak i polskiej.

Gościem pierwszego tegorocznego spotkania z cyklu był Adam Krzemiński, dziennikarz, publicysta. Studiował germanistykę w Warszawie i Lipsku. Od 1973 r. jest publicystą tygodnika "Polityka". Współpracuje także z prasą niemiecką, m.in. z "Die Zeit", "Die Welt" i "Die Tageszeitung". Specjalista w sprawach stosunków polsko-niemieckich i autor licznych publikacji na ten temat. W 1993 roku otrzymał Medal Goethego, a w 2006 roku został wyróżniony nagrodą Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, a w 2010 roku otrzymał nagrodę im. Samuela Bogumiła Linde miast partnerskich Torunia i Getyngi za zasługi dla dialogu między kulturami polską i niemiecką.

Głównym przedmiotem rozmowy moderowanej przez Igę Herok, wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Wieża Krakowska, oraz Krzysztofa Karwata, dziennikarza i publicysty, była najnowsza publikacja Adama Krzemińskiego pt.:"Lekcje dialogu. Mowy, eseje i wywiady". Zamysłem książki jest pokazanie pewnego układu współrzędnych, historycznych punktów orientacyjnych, oraz zagruntowanie tła zainteresowań autora, spotkań z sąsiadami, odczytywania odmiennych kodów kulturowych i religijnych, i wreszcie przeznaczonych do publikacji rozmów, a więc dialogów publicznych, zarówno w formie wywiadów, jak i polemik prasowych. Wydawnictwo można było nabyć odpłatnie podczas spotkania.

Publicysta podczas spotkania wielokrotnie podkreślał, iż między oboma narodami nie istnieje wiele różnic, w wielu aspektach jesteśmy podobni, a polsko-niemiecka symbioza jest pożądana, a nawet konieczna wskazując na długowiekową historię i tradycję. Autor książki "Lekcje dialogu." przedstawił pokrótce historię stosunków Polski z zachodnim sąsiadem w sposób interesujący i przystępny, przeplatając ją swoimi własnymi doświadczeniami i obserwacjami. Pod koniec spotkania Adam Krzemiński z przyjemnością odpowiadał na pytania uczestników, przede wszystkim młodzieży uczącej się języka niemieckiego, która licznie przybyła na spotkanie.

Partner:



Konsulat Generalny
RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu



« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej