Logo DWPN 1%

Archiwum aktualności
Dodaj do ulubionych



  Spotkanie dla rodzin „Bilingua – łatwiej z niemieckim! Dwa języki, wiele możliwości" w Olsztynie!

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na drugą olsztyńską edycję spotkania rodzinnego promującego polsko-niemiecką dwujęzyczność „Bilingua – łatwiej z niemieckim! Dwa języki, wiele możliwości".  Spotkanie odbędzie się 6 września (niedziela) 2020 r. od godz. 13.00 w Restauracji Przystań (ul. Żeglarska 3 , 10-160 Olsztyn).
więcej »


  Qltura czasu wolnego we wczesnym PRL-u na Warmii i Mazurach

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania ze świadkami czasu. Tym razem będziemy słuchać relacji świadków z Warmii i Mazur. Drugie w tym roku spotkanie ze świadkami historii odbędzie się w Ostródzie w dniu 16.09.2020 r. (środa) godz. 18:00 w Centrum Użyteczności Publicznej ul. Jana III Sobieskiego 9, 14-100 Ostróda  (sala 112).
więcej »


  FerienHAUS – półkolonie językowe z HAUSem!

    Na zakończenie wakacji, w dniach 24.08.-28.08.2020 r. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje letnie półkolonie językowe w Opolu i Raciborzu.    
więcej »


  Kolejne odcinki POPcastu!

Drugi odcinek po polsku poświęcony jest filmowi Błąd systemu (Systemsprenger), który był ubiegłorocznym niemieckim kandydatem do Oscara i zdobył ostatniego w historii Srebrnego Niedźwiedzia.  Zachęcamy także do odsłuchu pierwszego odcinku naszego POPcastu o serialu Dark, odcinek ten jest już dostępny w języku niemieckim!
więcej »


  Konkurs #Bilingua mit TV!

Weź udział w konkursie i prześlij krótki filmik na temat ulubionego programu, filmu, czy serialu, który oglądasz w niemieckiej telewizji!
więcej »


  Zapraszamy do udziału w konkursie

Dom Współpracy Polsko Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego z Krakowa ogłaszają konkurs na konspekt w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej
więcej »


  Była sobie granica

 "W podróż historyczną mającą na celu odkrycie nieistniejącej już granicy zabiera nas po raz kolejny Dawid Smolorz. Tym razem, za pomocą dziewiętnastu bogato ilustrowanych szkiców, wędrujemy nad kolejną wschodnią granicę Śląska, oddzielającego go od Królestwa Polskiego / zaboru rosyjskiego i ponownie odrodzonej Rzeczypospolitej." ~ Bernard Linek
więcej »


  Ostatnie miejsca w dodatkowym naborze do Niemieckich Klubach Malucha!

Do 14.08.2020 r. koła DFK, które chciałyby od września umożliwić dzieciom naukę języka niemieckiego poprzez zabawę w ramach „Niemieckiego Klubu Malucha” mają ostatnią szansę, żeby się zgłosić!
więcej »


  Zespół Bilingua zaprasza na letnie animacje językowe!

Już od 6 lipca w naszej siedzibie w Opolu rusza letnia kampania Sommer mit Bilingua dla dzieci w wieku 6-13 lat.
więcej »


  Spotkanie autorskie z dr Gerhardem Schillerem.

 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do udziału w spotkaniu autorskim online  z autorem publikacji „Historia zapisana na dolnośląskich cmentarzach”, które odbędzie się we wtorek, 30.06.2020 r. o godzinie 18:00.
więcej »


  Historia zapisana na dolnośląskich cmentarzach

„Historia zapisana na dolnośląskich cmentarzach”Po przyjętej z uznaniem przez czytelników publikacji pt. „Historia zapisana na śląskich cmentarzach”, otrzymujemy jej kontynuację i uzupełnienie poświęcone nekropoliom na Dolnym Śląsku.
więcej »


  HAUSowy POPcast!

Już teraz możecie posłuchać naszego POPcastu!  W naszym podcaście rozmawiamy o aktualnych serialach, filmach, muzyce i innych wytworach niemieckiej popkultury.
więcej »


  Informacja

Uprzejmie informujemy, że w piątek, 12 czerwca  Biura DWPN w Opolu i w Gliwicach będą zamknięte. Zapraszamy w poniedziałek, 15 czerwca.


  Nowa publikacja w ramach Archiwum Historii Mówionej

„Kiedy wybuchła wojna byliśmy dziećmi… II wojna światowa we wspomnieniach mieszkańców Warmii i Mazur oraz Górnego Śląska” to już siódmy tom cyklu wydawniczego z serii Archiwum Historii Mówionej.
więcej »


  OGŁASZAMY KONKURS!!!

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego z Krakowa ogłaszają konkurs dla nauczycieli historii, języka niemieckiego oraz języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej na opracowanie konspektów, nawiązujących do przełomu lat 80 i 90 XX w., a bazujących na zarchiwizowanych relacjach świadków.
więcej »


  Webinaria: „Historie, które poruszają”

     Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza wszystkich nauczycieli oraz edukatorów, którzy chcieliby prowadzić  lekcje na temat dyskryminacji w interaktywnym i nowoczesnym formacie, do udziału w Webinarium pt. „Storiesthatmove”.
więcej »


  Biuro w Gliwicach nieczynne!

                  Szanowni Państwo, W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na Śląsku biuro Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach pozostaje zamknięte do końca maja. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub pod numerem biura w Opolu: 77 402 51 05. Za utrudnienia przepraszamy!


  akaDeMIa - Nowa Kuźnia Młodych Liderów

Rozpoczynamy rekrutację do nowego programu szkoleniowego dla młodych osób, które są związane z mniejszością niemiecką oraz wykazują potencjał do większego zaangażowania się w struktury MN!    
więcej »


  Challenge #bilinguamitGrimm

Lubicie wyzwania? My bardzo! Zapraszamy do udziału w akcji „Bilingua mit Grimm” organizowanej w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim”. 
więcej »


  Elementarz LIDERA ORGANIZACJI 4

    Program dla przyszłych liderów/ek, koordynatorów/ek, menagerów i managerek, animatorów/ek i aktywistów/ek!    
więcej »


  Ein Malbuch und mehr… ODERARIUM

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprezentować publikację „Ein Malbuch und mehr… ODERARIUM”.
więcej »


  Broszura „Glywitz – Gleiwitz – Gliwice. Wszystkie oblicza miasta”

Broszura „Glywitz – Gleiwitz – Gliwice. Wszystkie oblicza miasta”   Broszura w zwięzły i przystępny dla każdego sposób opisuje historię wielokulturowego miasta, może też pełnić rolę polsko – niemiecko - angielskiego przewodnika.
więcej »


  Wystawa „Zapomniane ofiary eutanazji nazistowskiej. Mordy na pacjentach śląskich zakładów opieki w l. 1940-1945” w Opolu

Informujemy, że w dniach od 3 marca do 28 kwietnia 2020 r. w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu prezentowana będzie wystawa Domu Pamięci Pirna Sonnenstein pt. „Zapomniane ofiary eutanazji nazistowskiej. Mordy na pacjentach śląskich zakładów opieki w l. 1940-1945”.        
więcej »


  Książka kucharska dla szkoły i domu / Kochbuch für Schule und Haus

Książka kucharska Marii Wurst to najnowsza publikacja DWPN, która jest dwujęzycznym przedrukiem książki wydanej przed ponad stu laty.
więcej »


  Nominowani do nagrody MOSTY DIALOGU 2019 zostali wybrani!

Z wielką przyjemnością informujemy, że 8 listopada br. w Opolu odbyło się III posiedzenie Kapituły Plebiscytu MOSTY DIALOGU 2019, na którym wybrane zostały nominacje oraz zwyciężczynie i zwycięzcy w kategoriach: Ludzie, Instytucje oraz Organizacje Pozarządowe.
więcej »


  Fotomarat[h]on 2019 „Bauhausowe powroty” – nagrody trafiły do zwycięzców i zwyciężczyń!

W poniedziałek (20.10) odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wernisaż zwycięskich fotografii III Opolskiego Fotomarat[h]onu 2019. Tegorocznym tematem głównym Fotomrat[h]onu był temat „Bauhausowe powroty”, a uczestnicy i uczestniczki musieli_ły w ciągu 4 godzin wykonać fotografie do takich tematów jak „Ruch”, „Detal”, „Kolor/Przestrzeń”, czy „Ekspresja”.  
więcej »


  Zostań współautorem/współautorką strony „Zapomniane dziedzictwo”

Masz propozycje na kolejne artykuły na temat zapomnianych miejsc z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego? Interesujesz się historią Śląska i chcesz nawiązać z nami współpracę? Napisz do nas e-maila: sandra.mazur@haus.pl
więcej »


  XVIII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego

W dniach 18-24 sierpnia 2019 reprezentacja województwa śląskiego – grupa 15 młodych ludzi brała udział w XVIII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego w Duisburgu. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było „Żyć różnorodnością, zaangażować się na rzecz spójności społecznej i żyć razem”
więcej »


  Monografia „Europa po wielkiej wojnie”

Inspiracją do tej publikacji było dwudzieste trzecie Seminarium Śląskie, które odbyło się w październiku 2018 roku, a którego tematem przewodnim była setna rocznica wybuchu I wojny światowej.
więcej »


  Już dostępny! nowy komiks pt.: Śląski Oscar

Słyszeliście o Bernhardzie Grzimku? Jego życie to prawdziwa przygoda. Bernhard Grzimek był weterynarzem i zoologiem pochodzącym z Nysy. To właśnie jego historię, opowiada nasz najnowszy komiks Śląski Oscar.  
więcej »


  Doradczynie ds. dwujęzyczności ciągle w drodze!

Działalność Punktu Doradczego w ramach kampanii „Bilingua-łatwiej z niemieckim!” cieszy się niesłabnącą popularnością. Nasze Doradczynie ds. dwujęzyczności odwiedzają m.in. szkoły i koła DFK  prezentując zalety dwujęzyczności oraz zachęcając do nauki języka niemieckiego.
więcej »


  Ekstremalnie, niesztampowo- i zawsze do celu! proELOm i 3ELOm zakończyli 28.06.2019 wakacyjny blok szkoleniowy.

Niedawno zakończył się wspólny blok szkoleniowy uczestników tegorocznej edycji Elementarza Lidera Organizacji Mniejszości oraz proELOm – alumnów poprzednich edycji programu. Jedni podążają ścieżką własnego rozwoju w MN, drudzy uczą się projektmanagmentu, aby dołączyć do grona „pro”.
więcej »


  100 – lecie BAUHAUSU

Uczelnia artystyczno-rzemieślnicza Bauhaus, założona przez Waltera Gropiusa świętuje w tym roku swój 100 jubileusz.
więcej »


  Wielki powrót Niemieckich Klubów Malucha!

W marcu rozpoczęły się zajęcia we wszystkich 12 Niemieckich Klubach Malucha! W tym roku aż 144 dzieci bierze udział w zajęciach animacyjnych, gdzie poprzez zabawę, piosenki i zajęcia artystyczne uczą się języka i poznają kulturę niemiecką.    
więcej »


  Publikacja „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” już dostępna!

Książka napisana przez Kamila Kartasińskiego  dotyczy wspomnień 17-letniego żołnierza Wehrmachtu, a następnie II Korpusu Polskiego, który brał udział w walkach na przedpolach „Festung Breslau” w styczniu-lutym 1945 roku.
więcej »


  Historia Śląskiego Kopciuszka

Wszyscy zapewne doskonale znają opowieść o Kopciuszku. A czy słyszeli Państwo  o Kopciuszku ze Śląska? To właśnie jej historii poświęcony jest nasz komiks.
więcej »


  Wydanie publikacji „Wpływ ludności autochtonicznej pochodzenia niemieckiego oraz organizacji mniejszości niemieckiej na regionalny rozwój gospodarczo-społeczny ze szczególnym uwzględnieniem woj. opolskiego – badania prof. Romualda Jończego”

Niemieckojęzyczna, empiryczna praca badawcza zawiera analizę przedstawiającą wpływ, rolę społeczności Niemców, organizacji Mniejszości Niemieckiej w kształtowaniu regionalnego rozwoju opolskiej części Górnego Śląska. Autorem publikacji jest prof. Romuald Jończy
więcej »


  „Kuźnia Noblistów” – film o Noblistach ze Śląska oraz konspekty lekcji na podstawie filmu „Pod Presją” oraz serii pt. „Pewnego razu na Zachodzie”

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego o Noblistach i Noblistce ze Śląska pt.: „Kuźnia Noblistów” - ekranizacji dziejów osób związanych z naszą małą Ojczyzną.
więcej »


  Publikacja „Śląskie światy. Fotografie Paula Rothera”

Niesamowita publikacja, która jest dokumentacją świata widzianego oczami Paula Rothera, kowala, pasjonata, samouka, niestrudzonego piechura i podróżnika. Fascynowała go historia, astronomia, geologia, ale przede wszystkim w sposób skrupulatny rejestrował, studiował i dokumentował rzeczywistość za pomocą soczewki aparatu, tworząc własne światy. Zapraszamy do świata Paula Rothera!    
więcej »


  Pokaż naszą wystawę u siebie! Zapraszamy do wypożyczenia wystawy pt. „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”

Od stycznia 2019 r. możliwe jest wypożyczenie wystawy. Wypożyczenie odbywa się nieodpłatnie. Już dzisiaj zapraszamy do rezerwacji terminów!
więcej »


  Historia utrwalona na starej fotografii

„Historia utrwalona na starej fotografii- każdy z nas odświeża wspomnienia za pomocą fotografii. Pomóż nam przy zbiorze starych fotografii i dokumentów. Wesprzyj akcję „Nieznane zdjęcia”
więcej »


  TSKN zaprezentowało aplikację mobilną SKGD-App!

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) zaprezentowało 22.11.2018 aplikację mobilną SKGD-App. Dzięki aplikacji informacje na temat wydarzeń odbywających się w TSKNie i Mniejszości Niemieckiej mają docierać w tym samym dniu publikacji do odbiorców aplikacji.
więcej »


  Joseph von Eichendorff. Fakty, mity, stereotypy. Spotkanie

Zapraszamy 9 grudnia br. do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spotkanie z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”. Oto nadarza się nadzwyczajna okazja, by odkryć twórczość poetycka jednego z najbardziej znanych Ślązaków.
więcej »


  Wyniki konkursu „1618 – 1918. Miejsca pamięci na Górnym Śląsku”

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!
więcej »


  Publikacja „Śląskie niebo Jürgena Gretschela” już dostępna!

Książka napisana przez dr Magdalenę Maruck jest opowieścią o niezwykłych losach rodziny Gretschel, ale przede wszystkim o walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii Ziemi Dolnego Śląska przez nowych mieszkańców tej Ziemi.
więcej »


  Ruszyły kolejne Niemieckie Kluby Malucha!

Wraz z nowym rokiem szkolnym do 2 pilotażowych dołączyło 6 nowych Niemieckich Klubów Malucha!
więcej »


  Publikacja „Górny Śląsk. Atlas dla dzieci”

Górny Śląsk. Atlas dla dzieci” to wydawnictwo wyjątkowe i niezwykłe, dzięki któremu najmłodsi oraz ich rodzice wybiorą się w fascynującą wyprawę po Górnym Śląsku, leżącym dziś w obrębie dwóch polskich województw: śląskiego i opolskiego, oraz czeskiego kraju morawsko-śląskiego.            
więcej »


  Wystawa komiksów „Alfabet przybycia” bezpłatnie dostępna

Wystawa plakatów komiksów „Alfabet przybycia/Alphabet des Ankommens” została udostępniona przez niemieckie Stowarzyszenie Komiksów i przetłumaczona przez Koło Naukowe Germanistów przy Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
więcej »


  Festiwal filmów o mieście i architekturze w Gliwicacha

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza z organizatorami festiwalu filmowego MIASTOmovie na pokaz filmów o Gliwicach ósmego i dwunastego maja, który jest dedykowany architekturze publicznej, urbanistyce oraz aktywizacji społecznej w mieście. Pokaz filmu „Do kogo należy miasto?” (54 min) i dyskusja z reżyserem filmu Hansem Christianem Postem pt.: „Zjednoczenie Niemiec. Współczesny Berlin. Rozwój miast w XXI wieku” 8 maja (środa) 2019 r., 19.00 – 21.00 Kino AMOK ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice, duża sala tłumaczenie konsekutywne dyskusji Pokaz filmu „Dwugłowy smok“ (40 min) oraz „Wizje Ericha Mendelsohna” (71 min) dyskusja pt.: „Karl Schabik, Erich Mendelsohn i architektura międzywojnia” Goście: dr inż. arch. Adam Bednarski, dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny 12 maja (niedziela) 2019 r., 17.00 – 20.00 Kino AMOK ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice, duża sala   Festiwal odbędzie się w ramach obchodów setnej rocznicy objęcia stanowiska radcy budowlanego i architekta miejskiego Gliwic przez Karla Schabika. Za pomocą pokazów filmowych oraz towarzyszących dyskusji z zaproszonymi gośćmi zostaną przybliżone osobowości i osobliwości ośrodków miejskich na całym świecie, jednocześnie nie pomijając  ciekawej, choć skomplikowanej historii miasta Gliwic. Zapraszamy również na pokazy innych filmów w ramach festiwalu w Kinie Amok oraz wydarzenia towarzyszące. Harmonogram wydarzeń https://www.facebook.com/events/646230405819836/ Bilet wstępu na pojedynczy pokaz filmu z dyskusją : „Do kogo należy miasto?”: 14 zł (normalny); 12 zł (ulgowy) „Dwugłowy smok”: 8 zł (normalny), 6 zł (ulgowy) Rezerwacja i sprzedaż karnetów tylko w kasie kina Amok oraz on-line poprzez stronę www.amok.gliwice.pl [Kontakt]Anna KusaTel.: 32 461 20 70e-mail: anna.kusa@haus.pl [/kontakt] [partnerzy] Partnerzy:                                   [/partnerzy]


  Ilustrowany przewodnik po górnośląskim okręgu przemysłowym Leo Woerla

Oddając w ręce czytelników reprint Ilustrowanego przewodnika po górnośląskim okręgu przemysłowym Leo Woerla z 1904 roku zapraszamy do wyjątkowej przygody i podróży w czasie po wielokulturowym Górnym Śląsku.
więcej »


  Publikacja „Historia zapisana na śląskich cmentarzach”

Publikacja „Historia zapisana na śląskich cmentarzach” jest efektem trwającego dwa lata projektu dokumentującego historię 50 najważniejszych i najciekawszych nekropoli w województwie śląskim i opolskim.
więcej »


  Odznaka honorowa za „Zasługi dla Województwa Opolskiego” dla Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa o przyznaniu Domowi Współpracy Polsko-Niemieckiej Odznaki honorowej za „Zasługi dla Województwa Opolskiego”
więcej »


  „Krótki kurs historii Górnego Śląska” – wycieczki tematyczne

Wycieczki są od wielu lat jedną z najbardziej znanych form popularyzacji różnych aspektów dziejów Górnego Śląska. Tym razem chcielibyśmy zaproponować podróż w czasie i przestrzeni. Na trasie wycieczek znajdą się miejsca nawiązujące do szczególnie ważnych wydarzeń historycznych z okresu średniowiecza, reformacji, kolejnych zmian przynależności państwowej, aż po czasy współczesne.
więcej »


  Ważna publikacja naukowa

W ramach realizacji zadania Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej ukazała się publikacja zatytułowana „Komunistyczny aparat bezpieczeństwa i ludność niemiecka na Górnym Śląsku w latach 1945-1990” – ważna dla wszystkich zainteresowanych losami Niemców w powojennej Polsce.
więcej »


  Wystartowały Niemieckie Kluby Malucha!

W Toszku i Steblowie wystartowały pilotażowe zajęcia w ramach Niemieckich Klubów Malucha -  nowego projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
więcej »


  Zostań członkiem HAUSfanklubu!

Już od 20 lat realizujemy swoją misję w Gliwicach i Opolu. Ten szczególny rok pragniemy świętować wspólnie z bliskimi nam osobami, które są z nami od lat, wspierają nasza działalność i współtworzą Dom, dlatego powołaliśmy HAUSfanklub. Już dzisiaj możecie odebrać swoją legitymację członkowską.
więcej »


  Nieznane zdjęcia-pokażcie je nam!

Nieznane zdjęcia - to akcja Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej, której celem jest zebranie zdjęć, pamiątek i wspomnień dotyczących Górnego Śląska na potrzeby budowania wirtualnej galerii, która pokaże nam losy naszych rodziców, dziadków.  
więcej »


  Nowy newsletter!

Z przyjemnością informujemy, iż od stycznia nasz newsletter został odswieżony graficznie. Mamy nadzieje, że nowa wersja przypadnie Państwu do gustu i będziecie czekać z niecierpliwością na kolejne nowści z DWPN. Przypominamy, że do newsletter można zapisać sie na naszej stronie. ----->        
więcej »


  „Zapomniane dziedzictwo – polsko-niemiecka strona internetowa”

W grudniu ruszyła strona naszego nowego projektu  www.zapomnianedziedzictwo.pl. „Zapomniane dziedzictwo” to dwujęzyczna (polsko-niemieckiego) strona internetowa prezentująca obiekty architektoniczne, które są dziedzictwem Śląska.
więcej »


  Konkurs plastyczny dla dzieci i konkurs literacki dla dorosłych – zapraszamy!

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim ogłasza dwa konkursy w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic“, finansowanego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej jest partnerem projektu.
więcej »


  Mapy prowadzące “Granicznym szlakiem”. Zapraszamy do korzystania!

Wszystkich zainteresowanych historią Górnego Śląska zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z map z dwoma trasami prowadzącymi wzdłuż jednej z najtrwalszych granic w Europie.  
więcej »


  Odkryj swój region na nowo z „Przewodnikiem Odkrywcy Regionu – Górny Śląsk”

Przygotowaliśmy dla miłośników historii i kultury komplet trzech tras wycieczkowych w postaci dwujęzycznych broszur obejmujących Górny Śląsk. Z bogatych merytorycznie materiałów można korzystać nieodpłatnie. Przewodniki dostępne są do pobrania w formacie PDF.
więcej »


  „Pewnego razu na Zachodzie.” Seria filmów o Opolu i regionie – dostępna na płytach CD

Seria filmów o Opolu i regionie, których premiera miała miejsce na kanale TVP Historia.
więcej »


  Wyniki konkursu fotograficznego

Znamy już zwycięzców tegorocznego konkursu fotograficznego "Czym jest dla Ciebie Europa?”! Wejdźcie i sprawdźcie wyniki!            
więcej »


  Rusza projekt TSKN na Śląsku Opolskim pn. „Opolskie bez tajemnic”.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim 1 grudnia 2017 rozpoczyna serię spotkań poświęconych historii lokalnej w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic”, jednego z projektów realizowanego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego.
więcej »


  800 lat Opola – gotowe scenariusze lekcji!

Zapraszamy nauczycieli do odbioru zestawu 10 konspektów  lekcyjnych, które powstały w ramach projektu „800-lecie Opola. Młodzież odkrywa historię swojego miasta”.
więcej »


  Nowości w HAUSbooksie!

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi nowościami w HAUSbooksie - księgarni internetowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pod adresem www.hausbooks.pl            
więcej »


  Wielojęzyczna mapa ścienna dawnego regionu Prus Wschodnich dostępna w księgarni internetowej!

Mapa przedstawia historyczną granicę Prus Wschodnich na tle dzisiejszych granic. Na mapkach pobocznych przedstawione zostały wyniki plebiscytu z 1920 roku, sytuacja językowa na tych terenach we wczesnych latach ubiegłego wieku oraz plan Kaliningradu.
więcej »


  Dwujęzyczne wydanie publikacji „Nobliści ze Śląska”

Trzecie, odświeżone i zredagowane wydanie publikacji o życiu i zasługach noblistów pochodzących ze Śląska w dwujęzycznej wersji już dostępne !
więcej »


  Akademia Samorządowca Mniejszości Niemieckiej w dniach 29-30 czerwca w Turawie.

W dniach 29-30 czerwca w Turawie odbędzie się kolejne szkolenie Akademia Samorządowca Mniejszości Niemieckiej.
więcej »


  IX edycja - Archiwum Historii Mówione

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczął realizację IX edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej - www.e-historie.pl”.
więcej »


  Duże zainteresowanie projektem pt. „800 – lecie Opola. Młodzież odkrywa historię swojego miasta”

Jesteśmy dumni z faktu, iż projekt pt. „800 – lecie Opola. Młodzież odkrywa historię swojego miasta” cieszy się nadal dużym powodzeniem wśród opolskich szkół.  Spośród nadesłanych zgłoszeń (45) do projektu możemy zakwalifikować tylko dwudziestu uczestników.
więcej »


  Uwaga! Aktualizacja dokumentów dotyczących projektu „ Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4”.

Zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w dokumentach dotyczących projektu „Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4” zostały wprowadzone zapisy dotyczące nie posiadania żadnych długów przez Kandydatów/Uczestników projektu. Szczegóły i aktualne dokumenty do pobrania w zakładce Projekty – „Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4”. http://haus.pl/okp4.html
więcej »


  „Nauka i praca” IV Tom AHM

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią z cyklu wydawniczego Archiwum Historii Mówionej. W publikacji oddajemy głos dwudziestu osobom, które wspominają swoje lata szkolne i życie rodzinne zarówno przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu.
więcej »


  „II wojna światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląska” i „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945 – 1950” znowu dostępne!

Książki  powstałe w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej - tom II i III ponownie są dostępne w naszych biurach  w Gliwicach i Opolu.
więcej »


  „Na Granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach.”

W związku z dużym zainteresowaniem, wznowiliśmy druk publikacji  „Na granicy…”. Książka ta jest znów dostępna w naszych biurach w Gliwicach i Opolu.
więcej »


  Zainteresowanym nauczycielom udostępniamy materiały dydaktyczne „Lichtensteiner Modell. Niemcy – nieznany sąsiad”

W ramach współpracy z Fundacją Daetz z Lichtenstein (Saksonia) udostępniamy zestaw materiałów dydaktycznych „Lichtensteiner Modell. Niemcy – nieznany sąsiad”.
więcej »


  Rusza rekrutacja do projektu „ Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4”!

Nabór będzie prowadzony w dniach od 2 lutego 2017 r. do 16 lutego 2017 r. Więcej informacji w zakładce „ Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4”.


  Rozpoczęła się realizacja projektu "Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4"

Projekt jest realizowany w ramach Działania 7.3 Zakładanie działalności gospodarczej RPO WO 2014-2020.  Liderem projektu jest Stowarzyszenie „Promocja Przedsiębiorczości” z Opola, a Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu oraz Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej są partnerem.
więcej »


  Szkolny konkurs pt. „W poszukiwaniu świadka historii”

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku we współpracy z DWPN organizuje konkurs szkolny pt.: „W poszukiwaniu świadka historii”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.
więcej »


  Różnorodność jest bogactwem - konkurs fotograficzny

Znamy już zwycięzców tegorocznego konkursu fotograficznego "Róźnorodność jest bogactwem! Wejdźcie i sprawdźcie wyniki!              
więcej »


  MOSTY DIALOGU wręczone po raz trzeci. Oto laureaci edycji 2016!

W dniu 8 grudnia 2016 r. odbyła się na Górze Św. Anny uroczysta gala wręczenia „Mostów Dialogu 2016” w trzech kategoriach: Instytucje, Organizacje pozarządowe i Ludzie. Wręczono również nagrodę specjalną „Złote Mosty Dialogu 2016”.  
więcej »


  Edukacja i praca we wspomnieniach mieszkańców Siemianowic Śląskich”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Siemianowicach Śląskich zapraszają na spotkanie dyskusyjne pt. „Edukacja i praca we wspomnieniach mieszkańców Siemianowic Śląskich".
więcej »


  Warsztaty pt. „Aktywizujące metody nauczania historii lokalnej"

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami zapraszają na: Warsztaty pt. „Aktywizujące metody nauczania historii lokalnej" 12 grudnia 2016 roku.
więcej »


  Odbyło się szkolenie dla nauczycieli dot. modułów lekcyjnych koncepcji szkolnej „Lichtensteiner Modell” na „Tydzień Języka Niemieckiego” oraz premiera spotu promującego wychowanie dwujęzyczne

W środę, 5 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się szkolenie dla nauczycieli dot. modułów lekcyjnych koncepcji szkolnej „Lichtensteiner Modell” na „Tydzień Języka Niemieckiego” oraz premiera spotu promującego wychowanie dwujęzyczne wraz z dyskusją nt. wychowania dwujęzycznego.
więcej »


  Łączyć się – Polacy i Niemcy w Dialogu

Łączyć się – Polacy i Niemcy w Dialogu. Zakończyło się seminarium dla multiplikatorów z zakresu edukacji.        
więcej »


  Nauczanie międzykulturowe w szkole

Już niebawem Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” zaproponuje uczniom i nauczycielom szkół podstawowych i gimnazjów ofertę dotyczącą nauczania międzykulturowego!        
więcej »


  „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945–1950”

Przedstawiamy naszą najnowszą publikację pt. „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945–1950” wydaną w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej".
więcej »


  Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

14 czerwca 2016 r. w Gliwicach odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.        
więcej »


  „Łączyć się – Polacy i Niemcy w dialogu”-seminarium dla multiplikatorów z zakresu edukacji!

Od 24 do 30 lipca 2016 r., we Wrocławiu odbędzie się seminarium dla multiplikatorów z zakresu edukacji oraz zainteresowanych osób z Polski i Niemiec  
więcej »


  Wielojęzyczna składana mapa historycznego Górnego Śląska

Wydaliśmy wielojęzyczną  mapę historycznego Górnego Śląska wraz z jego współczesnym podziałem administracyjnym - tym razem w wygodnej do wykorzystania w każdych warunkach wersji składanej. Zapraszamy koła DFK i szkoły do odbioru bezpłatnego egzemplarza!              
więcej »


  Przekaż 1% Twojego podatku dla Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Dzięki 1% Twojego podatku darujesz nam szansę na realizację jeszcze większej ilości jeszcze lepszych projektów edukacyjnych i kulturalnych!          
więcej »


  Archiwum Historii Mówionej- posłuchajcie wspomnień na płycie CD!

Bezpłatny CD - audiobook pt. "II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląska" dostępny w biurze DWPN w Gliwicach i Opolu.              
więcej »


  Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce 1945-1989

Niezwykle ważna publikacja „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce 1945-1989” już dostępna w niemieckiej wersji językowej!            
więcej »


  Filmy krótkometrażowe, które pokazują europejską tolerancję w polskim wydaniu!

Zobaczcie filmy krótkometrażowe, które zostały nagrodzone w ramach naszego konkursu: „Jestem Europejczykiem. Jestem tolerancyjny”.            
więcej »


  Wystawa „Dziadek z Wehrmachtu” z innej perspektywy.

Posłuchajcie niezwykłych relacji radiowych świadków czasu w ramach naszej wystawy: Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenia zapisane w pamięci!
więcej »


  Piłkarze w Radzionkowie.

Z przyjemnością informujemy, że w dniach od 14 lutego do 16 marca w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”.
więcej »


  Wypożyczamy nowoczesny i profesjonalny sprzęt do tłumaczenia symultanicznego!

Jako jedyni w regionie oferujemy kompleksową obsługę konferencji, debat i innych imprez w zakresie tłumaczenia symultanicznego.
więcej »


  Poczytaj o czym debatowaliśmy podczas XVIII Seminarium Śląskiego!

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny tom z cyklu publikacji pokonferencyjnych, zawierający wybór referatów wygłoszonych podczas XVIII Seminarium Śląskiego z 2013 roku.
więcej »


  Zapraszamy do lektury artykułu będącego pokłosiem debaty w Gdańsku

Prezentujemy Państwu artykuł opracowany po debacie pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności”, która odbyła się w dniu 17 listopada 2015 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Artykuł, zawierający wypowiedzi obecnych na debacie panelistów, poprzedzony jest wprowadzeniem prof. Piotra Madajczyka.
więcej »


  Raport ze spotkań Grupy Roboczej

Przedstawiamy raport ze wszystkich sześciu spotkań Grupy Roboczej, powołanej w ramach "Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej".
więcej »


  Powstał cenny materiał dotyczący początków działalności lokalnych organizacji mniejszości niemieckiej – DFK

Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej zakończyło prace nad opisami powstania DFK w województwie opolskim, których opracowanie było jednym z działań w 2015 r.
więcej »


  Ostatnie obrady Grupy Roboczej "Centrum" w 2015 r.

W dniu 21 grudnia 2015 r. po raz ostatni w bieżącym roku spotkali się członkowie Grupy Roboczej, wspierającej "Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej". Podczas spotkania moderowanego przez Rafała Bartek podsumowano pierwszy rok działalności Centrum.
więcej »


  Po raz kolejny spotkali się członkowie Grupy Roboczej w ramach „Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej”

W dniu 4 grudnia 2015 r. w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyło się piąte spotkanie ekspertów, naukowców i przedstawicieli mniejszości niemieckiej działających w Grupie Roboczej „Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej”. Poruszanym na spotkaniu zagadnieniem były konkretne propozycje działań, projektów na rzecz Niemców w Polsce, które należałoby podjąć i zrealizować w kolejnych latach.
więcej »


  W Gdańsku debatowano na temat Niemców w Polsce w kontekście ruchów niepodległościowych „Solidarności” z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku

W dniu 17 listopada 2015 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się debata pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności”. Organizatorami debaty był Dom współpracy Polsko Niemieckiej w ramach projekt „Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej” oraz Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza Uniwersytetu Gdańskiego.
więcej »


  Debata pt. „Solidarność wobec Niemców w Polsce – Niemcy w Polsce wobec Solidarności” w dniu 17 listopada 2015 r. w Gdańsku

Zapraszamy na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego na debatę, która pozwoli na pokazanie spektrum zagadnień, dotyczących interesującej nas grupy społecznej - mniejszości niemieckiej – w kontekście ruchów niepodległościowych „Solidarności” z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku.
więcej »


  Konkursy: „Gotuj z niemieckim” i „Moja komiksowa przygoda z językiem niemieckim” rozstrzygnięte! Znamy już laureatów!

Po długich obradach i dyskusjach spośród 1000 prac konkursowych jury wyłoniło laureatów  obu konkurów.
więcej »


  Max Glauer- wystawa o nietuzinkowym fotografie z czasów przedwojennego Oppeln

Zapraszamy wraz z Muzeum Śląska Opolskiego do obejrzenia wystawy: „Przyjaźni i sztuce. Max Glauer (1867-1935)”. w salach wystawowych MŚO w Opolu.            
więcej »


  Podczas debaty zorganizowanej przez „Centrum” poruszono istotne dla Niemców w Polsce kwestie

W dniu 26 września 2015 r. odbyła się debata pt. „Niemcy w Polsce w powojennym czterdziestoleciu: od wysiedleń i odniemczania do legalizacji mniejszości”. Debata towarzyszyła V Festiwalowi Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu.
więcej »


  Już jest! Film promocyjny o DWPN!

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z krótkim filmem o NAS – Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Chcesz się dowiedzieć, czym się zajmujemy, jaki jest kierunek naszych działań oraz poznać Nas bliżej? Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego o DWPN.          
więcej »


  Rozmawiamy o historii Niemców w Polsce. Zapraszamy na debatę pt. „Niemcy w Polsce w powojennym czterdziestoleciu - od wysiedleń i odniemczania do legalizacji mniejszości” w dniu 26 września br. we Wrocławiu

Debata, będąca częścią projektu „Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej”, towarzyszyć będzie V Festiwalowi Kultury Mniejszości Niemieckiej.  
więcej »


  Kompendium wiedzy o Górnym Śląsku!

Niniejszym pragniemy zaproponować Państwu wyjątkowe kompendium wiedzy o Górnym Śląsku, w skład którego wchodzą publikacje Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego” oraz „Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”            
więcej »


  „Pakiet szlachecki” w promocyjnej cenie!

Pragniemy Państwu zaproponować w ramach akcji promocyjnej „Pakiet szlachecki”, w skład którego wchodzą publikacje Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej dotyczące cyklu wydawniczego „Górnośląscy potentaci”.            
więcej »


  Grupa Robocza CBMN zebrała się po raz trzeci

W dniu 20 lipca 2015 r. Grupa Robocza, powołana w ramach Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, spotkała się kolejny raz w DWPN w Opolu.
więcej »


  Historia Górnego Śląska w wersji niemieckiej już dostępna!

Pragniemy poinformować, że na rynku wydawniczym pojawiła się niemiecka wersja publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej "Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego". Zachęcamy do składania zamówień na publikację w cenie promocyjnej.            
więcej »


  Dwujęzyczny album pt. „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów”

Już do nabycia, najnowsze wydawnictwo Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów” przedstawiający w formie atrakcyjnego albumu pamiątki po działalności śląskiego rodu arystokratów. Tylko u nas – zapraszamy do zakupu!            
więcej »


  Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej?

9 czerwca br. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu byli organizatorami spotkania z wyjątkowym świadkiem historii. Naszym gościem była pani Zofia Posmysz pisarka, była więźniarka obozu w Auschwitz i Ravensbrück            
więcej »


  Kolejne obrady grupy Roboczej w dniu 28 maja 2015 r.

Drugie spotkanie Grupy Roboczej w ramach Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej z udziałem nowych członków odbyło się w dniu 28 maja 2015 r. w DWPN Opole
więcej »


  Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

1 czerwca 2015 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej            
więcej »


  Gromadzone są pierwsze opisy powstania wybranych DFK w woj. opolskim: DFK Chróścice

W dniu 7 maja 2015 r. odbyło się spotkanie w siedzibie DFK Chróścice, stanowiące jeden z etapów realizacji działań Centrum, dotyczący zebrania opisów powstania 15 kół DFK w woj. opolskim.
więcej »


  Konferencja w Katowicach w dniu 8.05.2015 r. - „Górny Śląsk 1945 r. Pamięć i historia”

W dniu 08 maja 2015 r. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Katowice organizują konferencję popularnonaukową pt.: „Górny Śląsk 1945 r. Pamięć i historia”. Konferencja odbędzie się w kinoteatrze „Rialto”, ul. Św. Jana 24, w Katowicach.
więcej »


  Gotuj z niemieckim! - Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół podstawowych

W ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej  w partnerstwie ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce organizuje konkurs fotograficzny dla uczniów szkól podstawowych pt.Koch mit Deutsch! – Gotuj z niemieckim!”.
więcej »


  Niezapomniane wycieczki tematyczne ponownie w Gliwicach!

Serdecznie zapraszamy wszystkich - od najmłodszych do najstarszych, od największych do najmniejszych - mieszkańców Gliwic i okolic do udziału w bezpłatnej wycieczce „Szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku”, która odbędzie się 2 czerwca br.          
więcej »


  „Moja komiksowa przygoda z językiem niemieckim“ - Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej  w partnerstwie ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce organizuje konkurs pt. : „Moja komiksowa przygoda z językiem niemieckim“
więcej »


  Pierwszy Zjazd Klubu Odkrywców Niemieckiego już za nami!

15 maja 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Odkrywców Niemieckiego. We wrześniu 2014 roku w wybranych szkołach (szkoły podstawowe i gimnazja) województwa opolskiego i śląskiego powstało 21 Klubów Odkrywców Niemieckiego.
więcej »


  Wystawa „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” w Nędzy

Z przyjemnością informujemy, że w dniach od 15 do 29 maja 2015 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”.            
więcej »


  Trzecie spotkanie rodzin dwujęzycznych już za nami!

26 kwietnia w Staniszczach Małych odbyło się trzecie spotkanie rodziców wychowujących swoje dzieci dwujęzycznie. Podczas gdy dzieci uczestniczyły w zabawach i animacjach, rodzice wysłuchali wykładu.
więcej »


  Bezpłatny egzemplarz „Atlasu Historycznego Górnego Śląska w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”

Serdecznie zachęcamy wszystkie szkoły z woj. śląskiego i opolskiego do odbioru bezpłatnego egzemplarza Atlasu. Atlas należy odbierać osobiście po wcześniejszym skontaktowaniu się z sekretariatem DWPN w Gliwicach lub w Opolu.            
więcej »


  Nowa publikacja Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: „Górny Śląsk i Wielka Wojna. Fotografie Antona Kubika” już dostępna.

Książka pt.: „Górny Śląsk i Wielka Wojna. Fotografie Antona Kubika”pod redakcją Moniki i Sebastiana Rosenbaum, to zbiór unikatowych fotografii Antona Kubika, które powstały w większości ponad 100 lat temu, w przededniu, w trakcie i tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej.
więcej »


  „II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląska”

Przedstawiamy najnowszą publikację pt. „II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląsk”  wydaną w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”.
więcej »


  W dniu 9.04.2015 r. w DWPN Opole odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej w ramach Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej

W opolskiej siedzibie DWPN spotkali się członkowie Grupy Roboczej - czyli eksperci, naukowcy oraz osoby, których zainteresowania naukowe oscylują wokół zagadnień Niemców w Polsce po roku 1945 r.
więcej »


  22 uczestników VII edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej-www.e-historie.pl” zakończyło udział w szkoleniu historyczno-dziennikarskim.

Podczas szkolenia (24-25 kwietnia 2015 roku) młodzi dziennikarze projektu rozszerzyli swoją wiedzę na temat losów Ślązaków w trakcie II Wojny Światowej, bezpośrednio po wojnie oraz dowiedzieli się, jakie dzieje i zawirowania historii towarzyszyły mieszkańcom Górnego Śląska.
więcej »


  Bronisław Komorowski, Prezydent RP obdarowany naszymi najnowszymi publikacjami!

Bronisław Komorowski, Prezydent RP, 28 kwietnia 2015 r., przebywał z wizytą na ziemi opolskiej. W Krasiejowie Prezydent spotkał się z m.in. przedstawicielami mniejszości niemieckiej.
więcej »


  Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej

W dniu 9.04.2015 r., o godz. 14.00, w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej po raz pierwszy spotkają się naukowcy i znawcy historii Niemców w Polsce po 1945 r. i jako Grupa Robocza dyskutować będą nad stanem badań w opisanym temacie.
więcej »


  Odwołane szkolenie pt. „Zadbaj o swoją przyszłość“ – warsztat umożliwiający strukturom Mniejszości Niemieckiej z całej Polski tworzenie planów przyszłościowych” w dniach 17-18 kwietnia 2015 roku w Łubowicach.

Pozostałe terminy spotkań pozostają bez zmian. Serdecznie zapraszamy na warsztaty w terminach8-9 maja 2015 r. w Ustroniu oraz 29-30 maja 2015 r. w Gliwicach.
więcej »


  Premiera najnowszego albumu fotograficzno-historycznego pt. „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów”

Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby zainteresowane na spotkanie z udziałem autorów najnowszej publikacji DWPN poświęconej śląskiemu dziedzictwu rodziny Schaffgotsch. Premiera odbędzie się 23 maja o godz. 17:00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim            
więcej »


  "Nauczanie dwujęzyczne w praktyce" - Konferencja dla nauczycieli wszystkich rodzajów szkół

W dniu 5 – 6 czerwca br. Instytut Goethego organizuje wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej konferencję pt. "Nauczanie dwujęzyczne w praktyce". Konferencja odbędzie się w hotelu Mercure w Opolu.
więcej »


  Szanowni przedstawiciele mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i DFK Toszek zapraszają na kolejny spotkanie i wymianę doświadczeń z przedstawicielami mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego.              
więcej »


  Polsko – niemiecka publikacja pokonferencyjna, stanowiąca wybór tekstów z XIX Seminarium Śląskiego, już dostępna w siedzibie DWPN Opole/Gliwice oraz w formacie PDF!

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny tom z cyklu publikacji pokonferencyjnych, zawierający wybór referatów wygłoszonych podczas XIX Seminarium Śląskiego z 2014 roku.
więcej »


  Zaproszenie dla referentów XX Seminarium Śląskiego nt.: „Przeszłość – przyszłości. Modele obchodzenia się z trudną przeszłością w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku”.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami organizuje w dniach od 23-25 września 2015 r. XX Seminarium Śląskie.        
więcej »


  Rusza VII edycja projektu "Archiwum Historii Mówionej"

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczął realizację VII edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej - www.e-historie.pl”.
więcej »


  Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej poszukuje Świadków Historii

Szukamy świadków historii – osób, które z racji wieku lub pełnionych funkcji czy zaangażowania społecznego uczestniczyły lub obserwowały ważne albo ciekawe wydarzenia.
więcej »


  Odbyło się szkolenie "Ożywianie lokalnych kół DFK 2012/Konsolidierung der Begegnungsstätten 2015"

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowali dnia 7 marca br. w Gliwicach, szkolenie pt.: "Ożywianie lokalnych kół DFK 2015/Konsolidierung der Begegnungsstätten 2015".
więcej »


  Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci

Wspomnienia byłych żołnierzy Wehrmachtu stały się inspiracją i kanwą wyjątkowej wystawy przedstawiającej losy konkretnych osób służących w czasie II wojny światowej w niemieckim wojsku, a następnie mieszkających na terenie Polski. Zapraszamy na wernisaż już 10 marca br. do Muzeum Śląska Opolskiego        
więcej »


  Zaproszenie do udziału w akcji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży pod hasłem: der-tag.pl, dzień.de

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza do uczestnictwa w tegorocznej akcji pod hasłem dzień.de | der-tag.pl, której mottem są „Perspektywy zawodowe”.
więcej »


  Drugie wydanie książki dra Bernarda Linka " Polityka antyniemiecka na Górnym Śląsku w latach 1945-1950" już dostępne!

Książka jest poświęcona jednemu z głównych elementów polskiej powojennej polityki narodowościowej w regionie, czyli rozmaitym działaniom przeciwko niemieckiej ludności oraz przeciwko pozostałościom niemieckiej kultury w latach 1945-1950.
więcej »


  Nowa publikacja DWPN "Wpływ ludności pochodzenia niemieckiego oraz organizacji mniejszości niemieckiej na regionalny rozwój społeczno – gospodarczy..."

Jaki wpływ ma ludność mniejszości niemieckiej oraz organizacje mniejszości niemieckiej na rozwój społeczno – gospodarczy regionu województwa opolskiego? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedzi po przeczytaniu naszej najnowszej publikacji. Zapraszamy do lektury!
więcej »


  Spotkanie przewodniczących mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego

3 lutego br. w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach odbyło się pierwsze spotkanie przewodniczących mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego.            
więcej »


  Piłkarze w Zabrzu

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 13 stycznia do 26 kwietnia 2015 roku w Muzeum Miejskim w Zabrzu „Café Silesia” prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 13 stycznia br.            
więcej »


  Bezpłatny CD- audiobook wydany w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej jest już dostępny!

W ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej” wydaliśmy bezpłatny CD- audiobook z którego będziecie Państwo mogli odsłuchać ciekawe historie widziane oczami Polaków i Niemców żyjących na Śląsku.
więcej »


  Nowa publikacja pokonkursowa DWPN „Śladami niemieckości w naszym regionie”

Aby przybliżyć wszechobecność niemieckiego dziedzictwa kulturowego, w roku 2013 zorganizowaliśmy konkurs, którego celem było odnalezienie i ukazanie śladów niemieckości w miejscowościach zamieszkałych przez jego uczestników. Publikacja pokonkursowa prezentuje nagrodzone, wyróżnione oraz wybrane przez jury prace przesłane przez dzieci i młodzież.    
więcej »


  Zakończenie działalności Regionalnego Ośrodka EFS w Opolu !

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż  z dniem 31 grudnia 2014 r. Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Opolu kończy swoją działalność.
więcej »


  Poznaj HISTORIĘ LOKALNĄ swojego regionu

Zapraszamy gminy, powiaty oraz koła DFK województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, zainteresowane realizacją projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, do zgłoszenia chęci współpracy.
więcej »


  Posłuchaj nowych wywiadów - efektów pracy młodych dziennikarzy tegorocznej edycji AHM !

Uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej”  zakończyli nagrywanie wywiadów ze świadkami czasu.  Efekty ich pracy możecie odsłuchać na stronie  www.e-historie.pl.
więcej »


  Archiwum Historii Mówionej – narzędziem do pracy z młodzieżą w ramach edukacji regionalnej!

15 grudnia 2014 roku odbyło się spotkanie dla multiplikatorów oraz nauczycieli zainteresowanych historią regionu zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej.  
więcej »


  Nowe publikacje Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Zachęcamy gorąco do zapoznania się z naszymi dwoma nowymi publikacjami: publikacją pokonkursową „Otwórz szufladę. I wojna światowa w rodzinnych pamiątkach i wspomnieniach na Górnym Śląsku” oraz pozycją poświęconą wybitnej aktorce Hannie Schygulli „Urok melancholii. Dziewięć spotkań z Hanną Schygullą”            
więcej »


  Znamy zwycięzców konkursu „Der, die, das – wakacje mit Spaß!“

27 listopada 2014 roku odbyła się w Sali „Orła Białego” Samorządu Województwa Opolskiego Gala Wręczenia Nagród w konkursie pt.: „Der, die, das – wakacje mit Spaß!”, podczas której poznaliśmy zwycięzców i laureatów konkursu.
więcej »


  Uczestnikom konkursu DWPN wręczono nagrody!

16 listopada 2014 roku odbyło się w Muzeum Śląska Opolskiego ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród w konkursie pt.: „Otwórz szufladę – I wojna światowa w rodzinnych pamiątkach i wspomnieniach na Górnym Śląsku”            
więcej »


  Nasi młodzi dziennikarze z projektu „Archiwum Historii Mówionej” na obchodach z okazji 25 rocznicy upadku muru berlińskiego.

W dniach 6-8 listopada 2014 roku uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej” wzięli udział w podróży studyjnej do Berlina.
więcej »


  Odwiedziny u mniejszości niemieckiej w Danii zachętą do dalszych działań wzmacniających dwujęzyczność w Polsce!

W dniach 22–26 października 2014r., odbyła się podróż studyjna do mniejszości niemieckiej w Danii w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”, projektu który Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych.
więcej »


  Sprawozdanie z wizyty studyjnej do Sybina/Hermannstadt

Podróż studyjna do Sybina (Hermannstadt) w Rumunii pt.: „Szkolnictwo mniejszości niemieckiej w Rumunii“ w ramach kampanii na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”, odbyła się w dniach 15-19 października 2014 r.
więcej »


  Zgłoś swoich uczniów do projektu, a my zorganizujemy debatę w Twojej szkole!

Zapraszamy nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego oraz opolskiego wraz z uczniami do udziału w projekcie: „Młodzi Europejczycy!” – debaty szkolne. W terminie październik-grudzień 2014 zorganizujemy dla Was 5 debat.            
więcej »


  Konkurs wakacyjny "Der, die, das – wakacje mit Spaß!" – czekają atrakcyjne nagrody !

Nasz konkurs wakacyjny "Der, die, das – wakacje mit Spaß!" nadal trwa, czekamy na Wasze prace konkursowe !
więcej »


  Strona internetowa kampanii www.bilingua.haus.pl w nowej odsłonie. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Strona internetowa prowadzona w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”, promującej polsko-niemiecką dwujęzyczność, zyskała nową „twarz”. Od września 2014 r. informacje zawarte na stronie podzielone są odpowiednio na kategorie odbiorców: treści dla rodziców, dla nauczycieli oraz dla dzieci.
więcej »


  Podróż studyjna do mniejszości niemieckiej w Danii - zakończenie VII Edycji projektu „Kuźnia Młodych Liderów”!

W dniach 22–26 października 2014r., odbędzie się podróż studyjna w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”, projekt który Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych.
więcej »


  Wyrwane z kontekstu? Słowo a kontekst kulturowy

Od 2 do 5 października dwudziestu młodych adeptów dziennikarstwo zgłębiało tajniki zawodu na Górnym Śląsku w ramach IX Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej      
więcej »


  XIX Seminarium Śląskie nt. "Edukacja mniejszościowa w Polsce – wczoraj – dziś – jutro” – już za nami!

W dniach od 24–27 września 2014r. odbyło się na Zamku w Kamieniu Śląskim XIX Seminarium Śląskie, którego tematem przewodnim było: "Edukacja mniejszościowa  w Polsce – wczoraj – dziś – jutro”.
więcej »


  Podróż studyjna do Rumunii dla osób aktywnie promujących nauczanie j. niemieckiego jako j. mniejszości.

W ramach kampanii na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” organizujemy podróż studyjną do Rumunii, która odbędzie się w dniach 15-19 października 2014 r. Celem podróży jest zapoznanie się z systemem szkolnictwa mniejszościowego w Rumunii oraz poznanie placówek promujących nauczanie języka niemieckiego.
więcej »


  Oferta stypendialna DAAD na rok akademicki 2015/2016.

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) opublikowała na swojej stronie internetowej broszurę dotyczącą oferty stypendialnej dla Polaków na rok akademicki 2015/2016.
więcej »


  Wystawa „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku” w Katowicach.

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 4 do 25 września 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 11 września br.            
więcej »


  Wycieczka „Śladami dziedzictwa rodziny Henckel von Donnersmarck”

Wszystkim uczestnikom wycieczki „Śladami dziedzictwa rodziny Henckel von Donnersmarck”, która odbyła się w 18 września br. (czwartek) dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie, wspólnie spędzone chwile i poświęcony nam czas.              
więcej »


  Polsko-Niemieckie Seminarium

Już 18 września br. zapraszamy wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce na całodniowe Polsko-Niemieckie Seminarium „Federalizm w Europie na przykładzie Śląska i Dolnej Saksonii” w Gliwicach.        
więcej »


  Hrabia Nikolaus von Ballestrem w Gliwicach i Nakle Śląskim

20 września w Nakle Śląskim oraz 23 września w Gliwicach hrabia Nikolaus von Ballestrem, potomek górnośląskich magnatów, a zarazem głowa rodu von Ballestrem, będzie gościem naszego nowego projektu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami – Wir alle sind Schlesier”. Uwaga: brak wolnych miejsc!            
więcej »


  Drodzy uczniowie nasz konkurs wakacyjny „Der, die, das – wakacje mit Spaß“ nadal trwa!

Wakacje się skończyły i mamy nadzieję, że odpoczęliście i w dobrej formie rozpoczniecie nowy rok szkolny. Z początkiem nowego roku szkolnego liczymy też na Wasze zdjęcia konkursowe.
więcej »


  Projekt „Gmina Chrząstowice - aktywnym uczestnikiem partycypacji społecznej”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu informuje, iż z dniem 31 sierpnia 2014 roku zakończona została realizacja projektu "Gmina Chrząstowice - aktywnym uczestnikiem partycypacji społecznej".
więcej »


  Śląskie Lato Muzyczne NIEMIECCY ROMANTYCY

W czwartek, 7 sierpnia br. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, odbył się znakomity koncert „Niemieccy romantycy” w ramach festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne”. Dziękujemy wszystkim gościom, artystom i partnerom za wspólnie spędzony wieczór pełen wspanialej muzyki i poezji.             
więcej »


  Der, die, das - wakacje mit Spaß! Konkurs fotograficzny dla uczniów

W ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!” organizujemy konkurs fotograficzny pt. „Der, die, das - wakacje mit Spaß!“. Konkurs organizowany jest przez Dom współpracy Polsko-Niemieckiej na zlecenie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
więcej »


  Wystąpienia publiczne to żaden problem dla Młodych Liderów MN!

W dniach 1 – 2 sierpnia 2014r. w Zamkowym Młynie w Krapkowicach, odbędzie się II warsztat w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”. Organizatorami projektu jest  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.
więcej »


  Trzecie szkolenie z cyklu „Wzmocnienie Struktur Mniejszości Niemieckiej” za nami!

W dniach 27-28 czerwca 2014 r. w Opolu obyło się szkolenie z cyklu warsztatów nt.  „Wzmacnianie Struktur MN” organizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej i partnerów projektu.          
więcej »


  25-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej. Gest czy przełom?

Fundacja Konrada Adenauera, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Krzyżowa zapraszają na dyskusję „25-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej. Gest czy przełom?” z udziałem Arcybiskupa Alfonsa Nossola. Dyskusja odbędzie się w ośrodku Fundacji „Krzyżowa” w dniu 21 lipca 2014 r. o godzinie 17.30.            
więcej »


  Inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Dnia 30 czerwca 2014 roku w Gliwicach odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Programowej naszej instytucji, która została powołana uchwałą Zarządu.              
więcej »


  „Dzisiaj śląskie kamienie są dwujęzyczne”

Dwujęzyczne kamienie były jednym z wielu wniosków wczorajszego Spotkania DOMowego „Szlachta na Śląsku DZISIAJ! Obywatele świata z regionalną tożsamością?” Tym razem naszym gościem była Melitta Sallai. Zaprezentowany został współczesny obraz tradycji szlacheckiej na Śląsku.            
więcej »


  W czerwcowe niedzielne popołudnie spotkały się rodziny wychowujące lub zamierzające wychowywać swoje pociechy dwujęzycznie.

Na spotkanie rodzin dwujęzycznych, organizowane w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”, do gospodarstwa agroturystycznego „Lipińscy” w Przysieczy dotarło około 25 rodzin z województwa śląskiego i opolskiego.
więcej »


  Historia Lokalna – spotkania i wycieczki w czerwcu i lipcu.

Zapraszamy do udziału w spotkaniach w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin”. Zachęcamy Państwa do skorzystania z bogatej oferty projektu, na który składają się przede wszystkich prelekcje z dyskusjami, ale także wycieczki i konkursy.
więcej »


  Zakończył się cykl spotkań informacyjno-animacyjnych pt. „Dwujęzyczność-podaj dalej!”

Z dniem 6 czerwca zakończył się cykl pięciu spotkań informacyjno-animacyjnych pt. „Dwujęzyczność-podaj dalej!”, które były elementem kampanii na rzecz dwujęzyczności „Bilingua - łatwiej z niemieckim!”. Spotkania były skierowane do rodziców, zainteresowanych nauczycieli języka niemieckiego jak i do członków mniejszości niemieckiej.
więcej »


  Niezapomniane wycieczki tematyczne ponownie w Gliwicach!

Wszystkim uczestnikom wycieczek „Śladami Horsta Bienka” oraz „Szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku” dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie, wspólnie spędzone chwile i poświęcony nam czas.                 
więcej »


  Ostatni przedwakacyjny HAUSowy czwartek już za nami! Czy w Opolu wszystko gra? Co dziś daje Opole młodym pod względem kulturalnym i gospodarczym.

Gościem spotkania była Wiceprezydent Miasta Opola Danuta Wesołowska.
więcej »


  Historia Niemców w Polsce oraz prawa Mniejszości Niemieckiej nie są już obce uczestnikom „Kuźni Młodych Liderów”!

W dniach 6 - 7 czerwca 2014r. w Kamieniu Śląskim miało miejsce drugie spotkanie w ramach VII edycji „Kuźni Młodych Liderów”, projektu adresowanego do młodzieży mniejszości niemieckiej, chcącej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym swego regionu. Tematem seminarium było: „Mniejszości we współczesnej Europie – Tło historyczne i ustawodawstwo”.
więcej »


  Uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej” wyruszyli na poszukiwanie świadków historii.

22 uczestników VI edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej-www.e-historie.pl” zakończyło udział w szkoleniu historyczno-dziennikarskim w dniach 30-31 maja w Opolu.
więcej »


  Hartmut Koschyk, Pełnomocnik Rządu RFN ds. mniejszości narodowych spotkał się z mniejszością niemiecką, dnia 2 czerwca br., w Zębowicach oraz 3 czerwca br., w Gliwicach.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zorganizowali spotkania dyskusyjne pt.: „Aktualna polityka Niemiec wobec mniejszości niemieckiej”, z Hartmutem Koschyk, nowym Pełnomocnikiem Rządu RFN ds. mniejszości.
więcej »


  Odkrywaj język niemiecki wraz z Klubem Odkrywców Niemieckiego w ramach kampanii „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”

W ramach kampanii „Bilingua - łatwiej z niemieckim!” organizujemy dla szkół podstawowych oraz gimnazjalnych Kluby Odkrywców Niemieckiego. Celem klubu będzie w szczególności zdobywanie przez uczniów wiedzy na temat kultury, życia społecznego i wielokulturowej historii Górnego Śląska jak i innych regionów zamieszkałych przez mniejszość niemiecką w Polsce oraz  nauka języka niemieckiego.
więcej »


  Pierwsze szkolenie z cyklu „Wzmocnienie Struktur Mniejszości Niemieckiej” za nami!

W dniach 23-24 maja 2014 r. w Zakrzowie obyło się pierwsze  szkolenie z cyklu warsztatów nt.  „Wzmacnianie Struktur MN” organizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej i partnerów projektu.
więcej »


  Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

26 maja 2014 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej          
więcej »


  Rozmowa Kwalifikacyjna za Nami!! Młodzi dziennikarze na szkoleniu historyczno - dziennikarskim w Opolu

W dniach 30-31 maja 2014r.,w opolskim biurze Domu Współpracy Polsko Niemieckiej odbędzie się  szkolenie dziennikarskie w ramach projektu "Archiwum Historii Mówionej: www.e-historie.pl".
więcej »


  Niezapomniane wycieczki tematyczne ponownie w Gliwicach!

Serdecznie zapraszamy wszystkich - od najmłodszych do najstarszych, od największych do najmniejszych - mieszkańców Gliwic i okolic do udziału w bezpłatnej wycieczce: „Szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku” 12 czerwca br. OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!            
więcej »


  Rusza kolejna edycja szkoleń „Wzmacniania Struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce”

„Aktywizacja struktur Mniejszości Niemieckiej a współpraca samorządowa na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim” tematem przewodnim warsztatów dla członków MN, należących do zarządów DFK i innych osób zaangażowanych w działalność swojego koła DFK.
więcej »


  LOGOGRAFOWIE. Odra - przepływ idei. Call for Artists.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają artystów z Polski i Niemiec do wspólnej pracy, której celem będzie uchwycenie opolskiego genius loci, ze szczególnym uwzględnieniem przepływającej przez serce miasta rzeki - Odry.
więcej »


  Czwarte spotkanie w ramach cyklu „Czytanie bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej” już za nami!

20 maja 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu.
więcej »


  Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Kuźnia Młodych Liderów” za nami!

W dniach od 16 – 18 maja 2014r. w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa, obyło się pierwsze spotkanie warsztatowe, w ramach projektu. Głównym tematem spotkania była komunikacja, integracja i współpraca zespołowa.
więcej »


  „Archiwum Historii Mówionej” – duża liczba zgłoszeń do VI edycji projektu!

„Warto kibicować młodym ludziom i namawiać ich do aktywności społecznej - ważne jest to, żeby młodzi i aktywni ludzie chcieli się wypowiadać na tematy ważne dla regionu, żeby się  z nim utożsamiali i stanowili jego siłę napędową” – mówi nauczyciel z województwa śląskiego.
więcej »


  „Frau Holle” czytano w Pławniowicach w województwie śląskim!

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Czytanie bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej” w województwie śląskim już za nami! 29 kwietnia 2014r. o godz. 16.00 w Sali OSP w Pławniowicach, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu.
więcej »


  „Archiwum Historii Mówionej” – duża liczba zgłoszeń do VI edycji projektu!

„Warto kibicować młodym ludziom i namawiać ich do aktywności społecznej - ważne jest to, żeby młodzi i aktywni ludzie chcieli się wypowiadać na tematy ważne dla regionu, żeby się  z nim utożsamiali i stanowili jego siłę napędową” – mówi nauczyciel z województwa śląskiego.
więcej »


  Wystawa „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” w Katowicach

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15 kwietnia - 12 maja 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”.            
więcej »


  Owacje na stojąco podczas polsko-niemieckiego koncertu pn. „Wolność i Jedność…”

W sobotę 26.04.2014 r., w szkole muzycznej w Opolu odbył się polsko-niemiecki koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce i Niemczech.            
więcej »


  Pokaz filmu „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” już za nami!

Ponad 100 osób uczestniczyło 22 kwietnia w Gliwicach oraz 23 kwietnia br. w Opolu w pokazie filmu „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” z udziałem reżyserki Róży Romaniec, który odbył się w ramach spotkania z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu”.            
więcej »


  Bądź kreatywny i narysuj bohaterów naszej kampanii Bilingua

Drodzy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, realizujemy kampanię pt. „Bilingua – łatwiej z niemieckim”, w której chcemy zachęcić Was do nauki języka niemieckiego. Już wkrótce strona internetowa www.bilingua.haus.pl ukaże się w nowej odsłonie, a jej gospodarzami będą trzej bohaterowie. Bohaterowie będą zresztą towarzyszyć również innym działaniom kampanii. Ich wygląd jest jeszcze nieznany.            
więcej »


  Szkolenia ZNSSK w Polsce oraz DWPN: „Ożywianie lokalnych kół DFK 2014”.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowali dnia 29 marca br. w Opolu, szkolenie pt.: "Ożywianie lokalnych kół DFK 2012/Konsolidierung der Begegnungsstätten 2014". Spotkanie przeznaczone było dla tegorocznych "opiekunów projektów/Projektbetreuer", czyli dla młodych ludzi z województw śląskiego i opolskiego, których zadaniem będzie dalsza aktywizacja lokalnych kół DFK.
więcej »


  Tłumy gości na wernisażu wystawy: „Od kramu aptecznego do apteki. Z historii opolskich aptek (II poł. XVI – I poł. XX w.)”.

15 kwietnia br. w odbył się wernisaż wystawy Muzeum Śląska Opolskiego oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: „Od kramu aptecznego do apteki. Z historii opolskich aptek (II poł. XVI – I poł. XX w.)”.
więcej »


  Bajkę "Frau Holle" Braci Grimm czytano w Leśnicy!

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Czytanie bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej” już za nami! 8 kwietnia 2014 r. o godz. 16.00 w Leśnickim Ośrodku Kultury i Rekreacji odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu.
więcej »


  Dziękujemy wszystkim za przybycie do Nakła Śląskiego na spotkanie promocyjne albumu „Górnośląscy potentaci – dziedzictwo Henckel von Donnersmarcków”

Spotkanie z autorami najnowszej publikacji DWPN poświęconej śląskiemu dziedzictwu rodziny Henckel von Donnersmarck odbyło się 11 kwietnia w Centrum Kultury w Nakle Śląskim, czyli dawnym pałacu, siedzibie tego znamienitego śląskiego rodu, po którym pamiątki mijamy co dzień            
więcej »


  Drugi HAUSowy czwartek już za nami!! Zniewolone umysły po roku 1945 - przymusowa zmiana nazwisk.

Gościem spotkania był Krzysztof Wysdak, Członek Zarządu Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, pasjonat historii regionalnej.
więcej »


  Drogi Rodzicu, Twoje dziecko może skorzystać z bezpłatnej nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej – w przedszkolu i w każdej szkole.

Wniosek o objęcie swojego dziecka nauką języka mniejszości możesz złożyć wraz z innymi dokumentami przy zapisie dziecka do szkoły lub przedszkola. Jeśli nie złożyłeś wniosku przy zapisie, możesz to zrobić do 30 kwietnia każdego roku szkolnego.
więcej »


  Inauguracja projektu czytania bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej już za nami!

20 marca 2014 r. o godz. 16.30 w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Cykl czytania bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej”.
więcej »


  Punkt Doradczy w zakresie dwujęzyczności.

Od 2010 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce realizuje kampanie wzmacniającą polsko-niemiecką dwujęzyczność pt. „Bilingua. Łatwiej z niemieckim”.
więcej »


  Pomóż nam ocalić od zapomnienia… Rusza IV edycja projektu „Archiwum Historii Mówionej”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce rozpoczął VI edycję projektu „Archiwum Historii Mówionej- www.e-historie.pl”.
więcej »


  Wystawa „Polsko niemiecka dwujęzyczność w moim życiu” w Katowicach

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 25 marca - 30 kwietnia br. w Galerii Antrakt Miejskiego Domu Kultury "Szopienice-Giszowiec" można zwiedzać naszą wystawę pt. „Polsko niemiecka dwujęzyczność w moim życiu”.              
więcej »


  Zapraszamy do zwiedzania wystawy DWPN o dwujęzyczności.

Wartość polsko-niemieckiej dwujęzyczności oraz pytanie o jej funkcjonalność w życiu współczesnego człowieka, stała się dla nas inspiracją do zorganizowania konkursu literackiego oraz fotograficznego pt. „Znaczenie polsko-niemieckiej dwujęzyczności w moim życiu”, efektem którego jest niniejsza wystawa.
więcej »


  Rusza VII Edycja projektu „Kuźnia Młodych Liderów”!!!

Projekt „Kuźnia Młodych Liderów” organizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera, skierowany jest do młodzieży MN w wieku od 18 – 30 lat z całej Polski.
więcej »


  Seminarium Śląskie

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od momentu swego powstania realizuje projekty, które przyczyniają się do szeroko pojętego dialogu polsko-niemieckiego oraz podniesienia świadomości społecznej mieszkańców Śląska, mniejszości niemieckiej, jak i polskiej większości.
więcej »


  Pierwszy HAUSowy czwartek już za nami!! „Dylematy dziennikarza regionalnego - tematy których ciąg dalszy nie nastąpi”

Gośćmi  spotkania byli Krzysztof Ogiolda, dziennikarz Nowej Trybuny Opolskiej działu społecznego oraz i uczestnik V edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej” Paweł Fornol.
więcej »


  ”Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej realizuje we współpracy z władzami samorządowymi powiatów i gmin województwa opolskiego i śląskiego oraz z lokalnymi organizacjami mniejszości niemieckiej projekt „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” od momentu swego istnienia, czyli od 1998 roku.
więcej »


  „Mosty Dialogu”

Projekt „Mosty Dialogu” powstał w 2010 r. kiedy to Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, podjął inicjatywę uhonorowania ludzi, instytucji, którzy od lat mimo wielu przeciwności i trudności kultywują wielokulturowe dziedzictwo Śląska. Plebiscyt „MOSTY DIALOGU” był plebiscytem, którego jeszcze na Górnym Śląsku nie było.
więcej »


  „Bilingua – łatwiej z niemieckim” Kampania na rzecz dwujęzyczności polsko-niemieckiej

Język niemiecki jest jednym z podstawowych języków europejskich - odgrywa on istotne znaczenie zarówno w dziedzinie kultury, jak również w szeroko pojętym życiu gospodarczym. Znajomość języka niemieckiego stanowi doskonały atut każdego młodego człowieka, który podczas poszukiwania pracy może przesądzić o jego sukcesie zawodowym. Szczególne znaczenie ma to na Górnym Śląsku – regionie, który swoje korzenie ma zarówno w języku polskim, czeskim jak i niemieckim.
więcej »


  „Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od 2009 r., realizuje we współpracy z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce projekt „Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl”.
więcej »


  Dziadek z Wehrmachtu

„Dziadek z Wehrmachtu” - Projekt wystawienniczy. Nagrania i archiwizacji wspomnień byłych żołnierzy Wehrmachtu pochodzących z terenów Polski              
więcej »


  Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska

Od 2005 roku Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje corocznie na Górnym Śląsku Polsko-Niemiecką Akademię Dziennikarską.      
więcej »


  Regionalny Trójkąt Weimarski

Regionalny Trójkąt Weimarski to trójstronne porozumienie między Województwem Śląskim, Północną Nadrenią-Westfalią w Niemczech oraz Nord-Pas de Calais we Francji, mające na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój społeczno-gospodarczy i współpracę trzech regionów.            
więcej »


  "Kuźnia Młodych Liderów”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od lat wspiera aktywność i działania młodzieży mniejszości niemieckiej mające na celu rozwijanie i kształtowanie młodzieżowych struktur organizacyjnych, dlatego w 2002 roku rozpoczął realizację projektu „Kuźnia Młodych Liderów”, skierowanego do młodzieży mniejszości niemieckiej, w wieku od 18 – 30 lat, z Województwa Opolskiego oraz Śląskiego i do roku 2013 zrealizował sześć edycji tego projektu.
więcej »


  Najnowsza publikacja DWPN pt: „Zwyczaje i obyczaje Górnośląskie/ Życie religijne”.

Mamy przyjemność przedstawić naszą najnowszą publikację pt. „Zwyczaje i obyczaje Górnośląskie/ Życie religijne”, która powstała w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”.
więcej »


  Spotkanie z „Frau Holle” Braci Grimm - Rusza projekt pt.: „Cykl czytania bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej”!

20 marca 2014 r. o godz. 16.30 w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Cykl czytania bajek po niemiecku dla dzieci mniejszości niemieckiej”
więcej »


  Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 3.

Celem projektu jest promocja oraz wspieranie inicjatyw i rozwiązań zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy oraz budowy postaw kreatywnych, służących rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Projekt jest realizowany od 01.07.2014 do 31.12.2015.
więcej »


  „Dylematy dziennikarza regionalnego - tematy których ciąg dalszy nie nastąpi”

Zapraszamy młodzież, studentów i wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnym spotkaniu organizowanym w ramach cyklu „HAUSowe czwartki”, które odbędzie się 13 marca  2014 r. o godz. 16:00 w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gościem spotkania będzie dziennikarz Krzysztof Ogiolda oraz Paweł Fornol uczestnik V edycji projektu „Archiwom Historii Mówionej”.
więcej »


  Wszystkie publikacje pokonferencyjne z Seminariów Śląskich teraz w NIŻSZYCH cenach!

Zachęcamy do zapoznania się z promocyjną ofertą cenową wszystkich publikacji pokonferencyjnych, będących zbiorem referatów wygłoszonych podczas ostatnich piętnastu Seminariów Śląskich.
więcej »


  Przystanek dwujęzyczność – Twój bilet do sukcesu! Zobacz nasz najnowszy film i przekonaj się sam…

…że warto być dwujęzycznym, szczególnie w naszym regionie, gdzie język niemiecki obecny jest od wielu pokoleń. Zapraszamy do obejrzenia filmu i własnej refleksji w tym temacie.
więcej »


  Publikacja "Ocalone słowa, ocalone dziedzictwo regionu" jest już dostępna w Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej

Pierwsze papierowe wydanie publikacji pt. "Ocalone słowa, ocalone dziedzictwo regionu" spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników. Sytuacja ta stała się impulsem do podjęcia decyzji o nowym nakładzie publikacji.
więcej »


  Historyczna Granica – Aktualny Temat

Jak wyglądała polsko-niemiecka granica na Górnym Śląsku? Podążaj śladami historycznej granicy z naszą publikacją i wystawą.              
więcej »


  Odwiedź naszą Bibliotekę!

Interesujesz się tematyką związaną z historią i kulturą regionu, a także szeroko pojętymi stosunkami polsko-niemieckimi? U nas znajdziesz publikacje dotyczące tych tematów! Zapraszamy do Biblioteki przy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej!            
więcej »


  Nasza publikacja „MÓWIĆ JĘZYKAMI“ dostępna jest również w niemieckiej wersji językowej pt. “DAZWISCHENREDEN“!

Aby zachować ideę dwujęzyczności również w naszych publikacjach, powstała również niemiecka wersja dziesięciu wywiadów na temat polsko-niemieckiej dwujęzyczności.
więcej »


  Historia lokalna – ponad 3100 osób wzięło udział w projekcie w roku 2013

Nawet po 15 latach realizacji projekt Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin” cieszy się ogromny zainteresowaniem mieszkańców regionu.
więcej »


  Publikacja pokonferencyjna, stanowiąca wybór tekstów z XVI i XVII Seminarium Śląskiego, już dostępna!

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny tom z cyklu publikacji pokonferencyjnych, zawierający wybór referatów wygłoszonych podczas XVI i XVII Seminarium Śląskiego. W tym roku po raz pierwszy w wersji elektronicznej! Zapraszamy do lektury!
więcej »


  Szkolenie dla urzędników miast i gmin województwa opolskiego odpowiedzialnych m.in. za kontakt z Mniejszością Niemiecką już za nami.

W dniu 19 grudnia 2013r. odbyło się szkolenie dla pełnomocników ds. języka niemieckiego jako języka pomocniczego w urzędach miast i gmin województwa opolskiego oraz urzędników odpowiedzialnych za język niemiecki jako język mniejszości.
więcej »


  Mosty Dialogu 2013 na Górze Św. Anny/ St. Annaberg, rozdane.

2 grudnia 2013 roku., na Górze Św. Anny/St. Annaberg odbyła się uroczysta gala wręczenia Mostów Dialogu 20103 podczas której poznaliśmy zwycięzców i wyróżnionych w kategoriach konkursowych: Ludzie, Organizacje Pozarządowe, Instytucje.
więcej »


  Mniejszość niemiecka impulsem rozwoju województwa opolskiego – wnioski z konferencji.

19 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim woj. opolskiego odbyła się  konferencja nt. „Wpływ ludności autochtonicznej pochodzenia niemieckiego oraz organizacji mniejszości niemieckiej na regionalny rozwój gospodarczo-społeczny ze szczególnym uwzględnieniem woj. opolskiego”.
więcej »


  Ostatnie spotkanie w 2013r. z cyklu „HAUSowe wtorki” za nami.

W dniu 10 grudnia 2013 r. w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyło się spotkanie z cyklu „HAUSowe wtorki” a jago gościem był pan Roman Kolek, I Wicemarszałek Województwa Opolskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej.
więcej »


  Uczestnikom konkursów DWPN wręczono nagrody! Odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród!

W dniu 27 listopada 2013 r. o godz. 11.00 w UMWO odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursach „Mały krok dla człowieka - duży krok dla społeczności. Działania lokalne na rzecz niemieckości w regionie” oraz „Ślady niemieckości w Twoim regionie”.
więcej »


  Konferencja „Rola muzeów w kształtowaniu kultury pamięci w Polsce i w Niemczech. Historia najnowsza jako element pamięci zbiorowej i tożsamości narodowej”

Dziękujemy uczestnikom za przybycie, a referentom za podzielenie się szeroką wiedzą oraz zajęcie i wygłoszenie stanowisk w ramach prowadzonych wystąpień i dyskusji.              
więcej »


  Dziennikarze V edycji projektu "Archiwum Historii Mówionej” w Berlinie.

W dniach od 29 do 30 listopada 2013 r. uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej”  wzięli udział w podróży studyjnej do Berlina.
więcej »


  Po 15 latach prof. Hübner ponownie odwiedziła Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

4 grudnia br. w Ratuszu Miejskim w Gliwicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Europie”. Naszym gościem była pani prof. dr hab. Danuta Hubner.              
więcej »


  Jesienią odkrywaj Historię Lokalną

Zapraszamy do udziału w spotkaniach w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin”. 
więcej »


  Zachęcamy do podpisania Apelu o intensyfikację działań na rzecz ochrony śląskiego dziedzictwa kulturowego

Namacalną częścią Seminarium Śląskiego, które odbyło się w dniach od 25–28 września 2013r. na Zamku w Kamieniu Śląskim a którego tematem przewodnim było: "Dziedzictwo kulturowe Śląska - miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje", jest Apel o intensyfikację działań na rzecz ochrony śląskiego dziedzictwa kulturowego, który dotychczas podpisany został przez około 120 osób.
więcej »


  Nominowani do Mostów Dialogu 2013 wybrani!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż 28 października br., w Opolu odbyło się II posiedzenie Kapituły Plebiscytu Mosty Dialogu 2013, podczas której wybrano nominowanych oraz zwycięzców w kategoriach: Ludzie, Instytucje, Organizacje Pozarządowe.
więcej »


  (Nie-) znane Niemcy? II Zjazd Polskich Niemcoznawców

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego ma przyjemność zaprosić w dniach 21-23 listopada br. do Wrocławia  na międzynarodowy Zjazdu Niemcoznawców          
więcej »


  „Świadkowie czasu jako żywa historia w Gliwicach i Opolu“

W dniach 18 października w Gliwicach i 25 października w Opolu odbyły się warsztaty dla nauczycieli i przyszłych pedagogów, mające na celu zdydaktyzowanie strony internetowej www.e-historie.pl.              
więcej »


  Październikowe spotkanie w ramach cyklu „HAUSowe wtorki” za nami.

W dniu 22 października 2013 r. w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyło się spotkanie z cyklu „HAUSowe wtorki” a jago gościem był pan Bernard Kus, wieloletni aktywny członek mniejszości niemieckiej, znawca historii ziemi oleskiej i niemieckiego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska, polityk i działacz społeczny.
więcej »


  Szkolenia „Wzmocnienie Struktur Mniejszości Niemieckiej za nami!

W dniach 25-26 października2013 r. w Gogolinie obyło się ostatnie szkolenie z cyklu warsztatów nt.  „Wzmacnianie Struktur MN” organizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej i partnerów projektu.        
więcej »


  Kobiety mniejszości niemieckiej we współczesnym społeczeństwie

Aktywne kobiety Mniejszości Niemieckiej dyskutowały, współpracowały podczas szkolenia nt.: „Kobiety mniejszości niemieckiej we współczesnym społeczeństwie – szkolenie dla młodych, aktywnych zawodowo i społecznie kobiet mniejszości niemieckiej”, które odbyło się w dniach 11 – 12 października 2013r., w Krapkowicach.
więcej »


  Po premierze powieści „Legendy ojców”

Ponad 100 osób uczestniczyło 27 września br. polskiej premierze powieści „Legendy ojców”. Z jej autorem, Kolią Mensingiem, rozmawialiśmy o opowiadaniu historii poprzez losy własnej rodziny i o trupach w szafie, które ukrywa każda rodzina.            
więcej »


  Kolejne spotkanie w ramach cyklu „HAUSowe wtorki” już w październiku.

Zapraszamy młodzież, studentów i wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnym spotkaniu organizowanym w ramach cyklu „HAUSowe wtorki”, które odbędzie się 22 października  2013 r. o godz. 16:00 w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gościem spotkania będzie pan Bernard Kus.
więcej »


  Uwaga! Zostały ostatnie miejsca na warsztaty dla nauczycieli i studentów!

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe Institut w Krakowie zapraszają na warsztaty pt.: „Świadkowie czasu jako żywa historia. Zeitzeugen – die lebendige Geschichte”            
więcej »


  Jesteś aktywną kobietą z Mniejszości Niemieckiej? – To szkolenie jest właśnie dla Ciebie!

Zaproszenie do udziału w szkoleniu nt.: „Kobiety mniejszości niemieckiej we współczesnym społeczeństwie – szkolenie dla młodych, aktywnych zawodowo  i społecznie kobiet mniejszości niemieckiej”, w dniach 11 – 12 października 2013r., w Krapkowicach.
więcej »


  Bądź Menedżerem w Twoim kole DFK. Ruszamy z kolejną serią szkoleń nt. „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce”

Już w piątek 20.09.2013, ruszamy z kolejną serią szkoleń dla członków kół DFK nt. „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce”.          
więcej »


  XVIII Seminarium Śląskie za nami!

W dniach od 25–28 września 2013r. odbyło się na Zamku w Kamieniu Śląskim XVIII Seminarium Śląskie, którego tematem przewodnim było: "Dziedzictwo kulturowe Śląska - miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje".
więcej »


  Włącz Radio Zet Gold i poznaj historie naszego regionu!

Już teraz „Historii Górnego Śląska” można posłuchać codziennie wieczorem w Radiu Zet Gold!              
więcej »


  O szansach i perspektywach oświaty mniejszości niemieckiej w Polsce, dyskutowano podczas szkolenia w Zakrzowie, w dniach 12-13 września br.

W dniach 12-13 września 2013 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce zorganizowały w Pałacu Łucja w Zakrzowie spotkanie dla samorządowców województwa opolskiego nt. „Znaczenie oświaty mniejszościowej dla samorządów –  szanse i perspektywy”.
więcej »


  21 uczestników V edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej-www.e-historie.pl” zakończyło udział w szkoleniu historyczno-dziennikarskim.

Podczas szkoleń młodzi dziennikarze projektu rozszerzyli swoją wiedzę na temat losów Ślązaków w trakcie II Wojny Światowej, bezpośrednio po wojnie oraz dowiedzieli się, jakie dzieje i zawirowania historii towarzyszyły Ślązakom w Polsce, do przełomu demokratycznego w 1989 r.
więcej »


  Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce

Rusza już trzecia edycja szkoleń nt. „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce“
więcej »


  Dziękujemy, że byliście Państwo naszymi gośćmi - koncert z okazji 15-lecia Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej!

W czwartkowy wieczór 8 sierpnia 2013 roku warto było wybrać się do Chorzowa, by zaingurować uroczyste obchody 15-lecia działalności Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowane w ramach festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne WAGNER-VERDI”            
więcej »


  IX Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach”

„Wspaniały wieczór” - tak można określić piątkowy koncert zespołu Mo`Blow i duetu Matthias Schriefl & Tamara Lukasheva, zorganizowany w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu „Jazz w Ruinach" z okazji obchodów 15-lecia działalności Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej            
więcej »


  Rola młodych ugrupowań parlamentarnych w Polsce i Niemczech

Zarówno przedstawiciele polskich młodzieżówek partyjnych, jak i niemieckich wyrazili jednogłośnie swoją opinię, iż dialog wewnątrz partii istnieje, a zdania i pomysły młodzieżówek parlamentarnych są ważne dla polityków działających w danej partii.        
więcej »


  Seminarium szkoleniowe

W dniach 9-11 lipca 2013 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wzięły udział w trzydniowym seminarium szkoleniowym w Oświęcimiu.          
więcej »


  Kto i jak dba o niemieckość w regionie? Weź udział w naszym konkursie „Mały krok dla człowieka…”

„Mały krok dla człowieka - duży krok dla społeczności. Działania lokalne na rzecz niemieckości w regionie to konkurs DWPN i ZNSSK, w którym zapraszamy do pokazania aktywności lokalnych w podtrzymywaniu niemieckości w regionie.
więcej »


  Znajdź i pokaż je! Ogłaszamy Konkurs „Ślady niemieckości w Twoim regionie"

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w ramach realizowanej kampanii na rzecz dwujęzyczności polsko-niemieckiej organizuje Konkurs „Ślady niemieckości w Twoim regionie".            
więcej »


  O wydarzeniach z 17 czerwca 1953 r., w NRD, o losach jednostki wpisujących się w wielką panoramę historii – czyli niezwykłe spotkanie „Rozmowy o Niemczech” .

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zorganizował kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Niemczech”, pt.: „17 czerwca 1953 r. 60-ta rocznica powstania w NRD”. Gościem honorowym spotkania był Ambasador RFN w Polsce, Rüdiger Freiherr von Fritsch.
więcej »


  „Archiwum Historii Mówionej” – rekordowa liczba zgłoszeń do tegorocznej edycji!!

„Warto kibicować młodym ludziom i namawiać ich do aktywności społecznej - ważne jest to, żeby młodzi i aktywni ludzie chcieli się wypowiadać na tematy ważne dla regionu, żeby się z nim utożsamiali i stanowili jego siłę napędową” - mówi nauczyciel z województwa śląskiego współpracujący z Domem Współpracy Polsko – Niemieckim.
więcej »


  Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

15 czerwca 2013 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.            
więcej »


  Szczepan Twardoch gościem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

O literaturze, Śląsku, Warszawie, ale przede wszystkim o najnowszej powieści „Morfina” dyskutowano w trakcie spotkania z laureatem prestiżowej nagrody „Paszportu Polityki” Szczepanem Twardochem. „Śląski to moja Muttersprache. Lubię melodię śląskiego. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś napisze powieść po śląsku, ale nie będę to ja” zakomunikował pisarz swoim czytelnikom już w pierwszych minutach spotkania.      
więcej »


  Pokaz filmu „Ale życie toczy się dalej w Legnickiej Bibliotece Publicznej

Każdy z nas ma swoją osobistą historię do opowiedzenia i wnosi nią wkład do trudnego i pełnego kontrowersji tematu ucieczki i wypędzenia – komentowali film „Ale życie toczy się dalej” uczestnicy pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu” w Legnickiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się w dawnej siedzibie loży masońskiej
więcej »


  Ciekawy pomysł, chęci, dążenie do celu i wiara we własne umiejętności - to droga do sukcesu. Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Hausowe wtorki”.

Gościem spotkania nt. „Być przedsiębiorcą w woj. opolskim i odnieść sukces… - Jak to zrobić?”, które odbyło się 28 maja 2013 r. był Georg Smuda właściciel firmy konsultingowej działającej w naszym regionie od 2006 r.
więcej »


  „Jeśli wyjeżdżasz lub zostajesz, musisz wiedzieć po co” - w weekend odbyło się seminarium dla młodych działaczy mniejszości niemieckiej.

W dniach 17-18 maja 2013 r. odbyło się w Zakrzowie seminarium nt. „Zostać w Polsce czy wyjechać?”, zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
więcej »


  Polityka regionalna i historyczna w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

1871 – rok zakończenia wojny prusko-francuskiej i zjednoczenia Niemiec. Wtedy rozpoczyna się budowa odnowionej tożsamości narodowej i państwowej. Jaką rolę w tym procesie odegrał Górny Śląsk? „Ludność Górnego Śląska pochodzenia niemieckiego, uważała Górny Śląsk w tym okresie jednoznacznie, jako niemiecki i był to fakt niepodlegający dyskusji”, mówił Sebastian Rosenbaum podczas kolejnego spotkania z cyklu „Górny Śląsk – Świat najmniejszy”.          
więcej »


  O Niemcach, Żydach, Polakach i Czechach na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym dyskutowano podczas konferencji w Muzeum Śląska Opolskiego, dnia 7 maja br.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytut Pamięci Narodowej-oddział w Katowicach oraz Uniwersytet Opolski zorganizował konferencję pt. „Mniejszości narodowe i etniczne na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym”.
więcej »


  Wystawa „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach” w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel)

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 21 kwietnia - 14 lipca 2013 roku w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel) można zwiedzać wystawę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 28 kwietnia br.            
więcej »


  Młodzi ocalają dziedzictwo regionu – rusza już V edycja projektu „Archiwum Historii Mówionej- www.e-historie.pl”.

Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej we współpracy z  Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno- Kulturalnych w Polsce zaprasza uczniów szkół średnich i studentów do budowania klimatu porozumienia między pokoleniami poprzez udział w projekcie.
więcej »


  Hausowe wtorki- spotkania dyskusyjne ze młodzieżą, tym razem odbyły się pod hasłem: „Młodzi aktywni w samorządzie”!

Łukasz Jastrzembski – Burmistrz Leśnicy, młody samorządowiec, członek mniejszości niemieckiej był gościem kolejnego spotkanie dyskusyjnego dla młodzieży, studentów i niedawnych absolwentów ze środowiska mniejszości niemieckiej, i wszystkich zainteresowanych tematem. Drugi „Hausowy wtorek„ odbył się 23 kwietnia w opolskiej siedzibie DWPN.
więcej »


  Wychowanie dwujęzyczne w rodzinach to wartość dodana

Ponad 20 rodzin wychowujących swoje dzieci dwujęzycznie miało okazję się poznać oraz wymienić swoje doświadczenia podczas niedzielnego spotkania w dniu 21 kwietnia 2013 r. na Górze Św. Anny.
więcej »


  „Tablice dwujęzyczne to element wielokulturowości tych ziem” – prof. G. Janusz

W dniach 17-19 kwietnia 2013 r. odbył się w gminach województwa opolskiego oraz śląskiego cykl spotkań eksperckich z prof. Grzegorzem Januszem, odnośnie zapisów Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
więcej »


  Nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej – zapytaj Eksperta!

Trwa kolejny cykl tzw. Spotkań Eksperckich, które Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wspólnie z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce organizuje już od 2010 r. na terenie województwa śląskiego i opolskiego.
więcej »


  Skuś się na niemiecki !!! Dołącz do platformy „DEUTSCHKONTAKT” - … i nawiąż żywy kontakt z językiem niemieckim

Chciałbyś podszkolić swój język niemiecki, ale nie masz z kim porozmawiać? Wstydzisz się, że popełnisz błędy lub zwyczajnie nie możesz przełamać bariery? A może po prostu chciałbyś z kimś porozmawiać na interesujące tematy? Mamy coś dla Ciebie: utworzyliśmy bazę kontaktów osób poszukujących partnerów do tzw. rozmówek niemieckich.
więcej »


  Zaproszenie dla referentów na XVIII Seminarium Śląskie nt. "Dziedzictwo kulturowe Śląska - miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje"

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami organizuje w dniach 25-28 września 2013 r. XVIII Seminarium Śląskie, którego tematem przewodnim będzie "Dziedzictwo kulturowe Śląska - miejsca, architektura, ludzie, zwyczaje, tradycje".
więcej »


  Młodzi debatowali nad rozwojem województwa opolskiego podczas pierwszego spotkania z cyklu „Dyskusje we wtorki”

Niedostosowana do potrzeb rynku oferta opolskich uczelni, brak spójnej wizji przyszłości wśród lokalnych decydentów, nieelastyczny rynek pracy oraz niewykorzystany potencjał lokalizacji regionu to według młodych, zebranych na pierwszej dyskusji wtorkowej organizowanej przez DWPN, podstawowe mankamenty rozwoju województwa opolskiego.
więcej »


  Nowy rocznik Deutsches Polen-Institut pt.: „Jahrbuch Polen 2013 Arbeitswelt“

Pragniemy zainteresować Państwa najnowszą publikacją Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt pt.: "Jahrbuch Polen 2013 Arbeitswelt".              
więcej »


  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego zaoferowały opolskim szkołom pomoc w poszerzaniu swojej dwujęzycznej oferty

Licznie zgromadzeni przedstawiciele opolskich szkół podstawowych dyskutowali w środę 20 marca 2013 r. na temat polsko-niemieckiej dwujęzyczności, która od kilku lat jest jednym z priorytetów mniejszości niemieckiej.
więcej »


  Chcesz pracować w niemieckim Bundestagu? Teraz masz szansę – zgłoś się do programu stypendialnego 2014!

Niemiecki Bundestag zaprasza do skorzystania z trwającego pięć miesięcy Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego w Berlinie.
więcej »


  Nowa publikacja DWPN pod intrygującym tytułem "Mówić językami. 10 rozmów o polsko-niemieckiej dwujęzyczności" już dostępna

Jest nam niezmiernie miło poinformować o najnowszym wydawnictwie DWPN pt.: "Mówić językami. 10 rozmów o polsko-niemieckiej dwujęzyczności", które jest jednym z wielu działań kampanii pt. "Dwa to więcej niż jeden" zrealizowanych wspólnie z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w 2012 r.
więcej »


  15 marca br., w Opolu odbyło się I posiedzenie Kapituły Plebiscytu „Mosty Dialogu 2013 – plebiscytu promującego wielokulturowość województwa opolskiego”.

Mosty Dialogu 2013 będzie kontynuacją pierwszej edycji plebiscytu, który Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizował w 2010 wraz ze Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, oraz ze wsparciem finansowym Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu/Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.
więcej »


  Więcej dla regionu = więcej języków! Czyli nowa publikacja DWPN pt. „Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych jako narzędzie europejskiej polityki kulturalno-językowej”

Mamy przyjemność przedstawić Państwu naszą najnowszą publikację, która jest owocem konferencji popularnonaukowej o tym samym tytule, zorganizowanej przez DWPN i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w Kamieniu Śląskim w dniu 29 maja 2012 roku.
więcej »


  Regionalna Akademia Obywatelska

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej na Regionalnej Akademii Obywatelskiej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim    
więcej »


  Nowa publikacja pokonferencyjna Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Zapraszamy do nabycia najnowszego wydawnictwa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: „Tragedia Górnośląska jako barometr współczesnego dyskursu o Polakach i Niemcach?”. Publikacja o tym bolesnym wątku dziejów górnośląskiej ziemi z pewnością stanie się poruszającą lekturą dla wszystkich miłośników historii.        
więcej »


  Bezpłatne wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej do wypożyczenia.

Bezpłatne wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej do wypożyczenia! Nasze wystawy dotykają zarazem tematów aktualnych, jak i historycznych, regionalnych, jak i międzynarodowych, łączą kulturę, politykę i sport, indywidualne historie życia i losy narodów w kontekście europejskim.            
więcej »


  „Dziadek z Wehrmachtu”

Kontynujemy projekt archiwizacji i dokumentacji historii oraz wspomnień osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej, a dziś żyją na terenie Polski. Projekt pt.: „Dziadek z Wehrmachtu” powstał z inicjatywy młodych historyków stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Obecnie trwają prace nad wystawą na podstawie nagrań świadków historii.            
więcej »


  Nowości w bibliotece DWPN!

Mamy przyjemność poinformować, iż Biblioteka Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogaciła się o nowe publikacje przekazane przez Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie.    
więcej »


  Polska i niemiecka mniejszość narodowa w Prowincji Górnośląskiej i województwie śląskim 1922-1939

13 lutego br., w Opolu odbył się wernisaż wystawy Muzeum Śląska Opolskiego oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: „Po Plebiscycie na Górnym Śląsku(…)”            
więcej »


  Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji dla Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Mamy ogromny zaszczyt poinformować Państwa o przyznaniu Domowi Współpracy Polsko-Niemieckiej Złotego Laura Umiejętności i Kompetencji.          
więcej »


  Praktytki w DWPN

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej proponuje możliwość podjęcia praktyki w swoich biurach w Gliwicach i Opolu. Oferta przeznaczona jest głównie dla studentów 4-5 roku i absolwentów uczelni wyższych, którzy interesują się stosunkami polsko-niemieckimi i zebrali już pierwsze doświadczenia w dziedzinie (międzynarodowej) pracy nad projektem.        
więcej »


  Zaproszenie dla referentów na międzynarodową konferencję naukową: „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945–1989”

DWPN we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Instytutem Studiów Politycznych PAN organizuje międzynarodową konferencję naukową: Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945-1989. Konferencja odbędzie się w dniach 28-29.11.2013 r., w Gliwicach.
więcej »


  Historia Lokalna zyskuje coraz więcej odbiorców

Projekt „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin” cieszył się ogromnym zainteresowaniem w roku 2012.          
więcej »


  ABC Tolerancji

„Fantastyczna atmosfera, aktualny i poruszający temat, ciekawa forma” – tak uczniowe i uczennice szkół ponadgimnazjalnych podsumowali projekt pt. „ABC Tolerancji”.              
więcej »


  Szkolne zmagania młodego europejczyka - gra symulacyjna

„Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dbać o bezpieczeństwo młodych osób w Internecie” – Parlament UE zaaprobował wspólne stanowisko Rady UE dotyczące wprowadzenia obowiązku identyfikacji tożsamości użytkowników sieci Internet…czyli relacje z gry symulacyjnej.              
więcej »


  Konferencja Górny Śląsk 90 lat po wyznaczeniu granicy polsko-niemieckiej

   11 grudnia w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podczas konferencji „Górny Śląsk 90 lat po wyznaczeniu granicy polsko-niemieckiej” dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, nawiązując do czasów zjednoczenia Niemiec oraz historii Górnego Śląska, zaznaczył istnienie mentalnej granicy, która utrwala się w pamięci społeczeństwa wraz z istniejącym podziałem, jednak podkreślił, że nie powinno to stanowić barier w podejmowaniu wspólnych decyzji oraz współpracy.
więcej »


  Spotkanie z cyklu "Rozmowy o Polsce i Niemczech"

Na pytanie, czy polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe jest bogactwem czy obciążeniem dla współczesnej Europy, odpowiedź jest tylko jedna – bogactwo, twierdzi Barbara Richstein, posłanka CDU do parlamentu kraju związkowego Brandenburgia, rzeczniczka polityki europejskiej i medialnej              
więcej »


  W jaki sposób nie zanudzać historią…sympozjum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Historii nie należy opowiadać w sposób niezrozumiały, lecz w sposób popularny, zachowując rzetelność i historyczny obiektywizm… - to jedna z głównych konkluzji sympozjum pt.: Publicystyka czy podręcznik? Jak opowiadać śląską historię najnowszą” połączone z promocją periodyka „CzasyPismo” Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej.
więcej »


  Konferencja w Katowicach merytorycznym i frekwencyjnym sukcesem

W środę 14 listopada 2012 r. w progach Biblioteki Śląskiej w Katowicach DWPN wspólnie z Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej zorganizował konferencję pt.: "Język niemiecki w regionie – niewykorzystana szansa?”. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego. 
więcej »


  Cykl seminariów informacyjnych nt: „Mniejszości bogactwem regionu”.

W ramach projektu „Polska krajem dla wszystkich” w październiku i listopadzie br. w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych zorganizowaliśmy cykl seminariów informacyjnych nt: „Mniejszości bogactwem regionu”, dla młodzieży województwa opolskiego i śląskiego.
więcej »


  Strona o polsko-niemieckiej dwujęzyczności www.bilingua.haus.pl w nowej odsłonie !

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.bilingua.haus.pl, która funkcjonuje w nowej odsłonie. Na stronie znajdziecie Państwo wiele przydatnych informacji o polsko-niemieckiej dwujęzyczności, tytuły publikacji w tym zakresie, również te wydane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach prowadzonej kampanii Dwa to więcej niż jeden.
więcej »


  Spotkania Eksperckie w województwie śląskim i opolskim w 2012 roku

W związku z sukcesem Spotkań Eksperckich w ubiegłych latach, pragniemy Państwa zaprosić na kolejny cykl spotkań w ramach kampanii na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności „Dwa to więcej niż jeden”. Spotkania te obejmować będą fachowe doradztwo z zakresu bilingwalnego wychowania dzieci i młodzieży oraz przedstawią wszystkie jego zalety.
więcej »


  „Regiony metropolitalne w Europie. Wyzwania dla Polski”

W poniedziałek, 22 października 2012 roku w Piekarach Śląskich dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta odbyła się konferencja „Regiony metropolitalne w Europie. Wyzwania dla Polski”
więcej »


  Młodzi działacze mniejszości niemieckiej spotkali się w weekend na seminarium w Kędzierzynie-Koźlu

W dniach 9-10.11.2012 r. odbyło się w Hotelu Hugo w Kędzierzynie-Koźlu (Sławęcicach) spotkanie młodych działaczy  mniejszości niemieckiej W tym Alumnów Kuźni Młodych Liderów Seminarium nt. „Niemieckość w Polsce – problem wstydu, czy strachu ?” 
więcej »


  Odwiedziny u mniejszości niemieckiej w Danii zachętą do dalszych działań wzmacniających dwujęzyczność w Polsce !

Od 11 do 14 października 2012 r.  odbył się wyjazd studyjny do Danii, w którym udział wzięli uczestnicy czerwcowego szkolenia pt.: „Przygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych w Polsce”.
więcej »


  „Dziadek z Wehrmachtu”

Uprzejmie informujemy, iż rozpoczął się projekt archiwizacji wspomnień osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej. Projekt pt.: „Dziadek z Wehrmachtu” powstał z inicjatywy młodych historyków stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.        
więcej »


  „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce”

Ruszamy z kolejną serią bezpłatnych szkoleń dla członków kół DFK nt. „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce” Wyzwania współczesnego Niemca w świetle zmieniającej się świadomości regionalnej”.
więcej »


  Kolejne zakończone szkolenie w ramach wzmacniania struktur mniejszości niemieckiej

W miniony weekend (12-13.10.2012) w Łubowicach odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Wzmacniania struktur Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Wyzwania współczesnego Niemca w świetle zmieniającej się świadomości regionalnej”.
więcej »


  Tłumy uczestników na debacie zorganizowanej w ramach IV Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce !

W dniu 29 września 2012 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu odbyła się zorganizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Spraw Zagranicznych debata pt.: „Oświata jako fundament budowy tożsamości mniejszości Narodowych”.
więcej »


  Pierwsze Spotkanie Eksperckie w ramach Kampanii wspierającej dwujęzyczność za nami!

W dniu 18 września 2012 r. w Domu Spotkań w Izbicku odbyło się pierwsze Spotkanie Eksperckie w 2012 roku. Spotkania Eksperckie są juz od trzech lat organizowane w ramach kampanii wzmacniającej polsko-niemiecką dwujęzyczność pt.: „Dwa to więcej niż jeden”.
więcej »


  Interesujące debaty, wykłady, spotkania - tak zakończyło się XVII Seminarium Śląskie nt. „Edukacja na Śląsku - szansą dla Ciebie, dla mnie i dla regionu”.

W sobotę 6 października zakończyliśmy czterodniowe XVII Seminarium Śląskie poświęcone edukacji na Śląsku. Było ono swoistym forum, w ramach którego spotkali się przedstawiciele mniejszości niemieckiej, większości polskiej oraz zaproszeni goście z zagranicy i środowiska regionalnego.
więcej »


  Ścienne mapy dt. historii Górnego Śląska dostępne w DWPN

Darmowy egzemplarz „Dwujęzycznej (polsko-niemieckiej) mapy z graficznym przedstawieniem wyników plebiscytu z 1921 r.” oraz „Wielojęzycznej (polsko-niemiecko-czeskiej) mapy Górnego Śląska” dla szkół ponadpodstawowych oraz kół mniejszości niemieckiej woj. śląskiego i opolskiego.
więcej »


  Publikacja "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku"

Żyjąc w piłkarskiej atmosferze  ME 2012 zachęcamy do zapoznania się z publikacją pt.: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku", która została zaktualizowana o nowe współczesne postacie górnośląskiego futbolu.
więcej »


  Premier Tadeusz Mazowiecki odebrał nagrodę ZŁOTY MOST DIALOGU 2010 !

  23 lipca 2012 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyły się niezwykłe: „Rozmowy o Polsce i Niemczech” zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.
więcej »


  "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku"

Pragniemy gorąco zachęcić Państwa do zapoznania się ze wznowionym wydawnictwem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, którym jest polskojęzyczna, popularno-naukowa publikacja dotycząca historii Górnego Śląska pt.: "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku"
więcej »


  Innowacyjne szkolenie pt.: "Przygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych w Polsce" zakończone sukcesem

W dniach 15 - 16 czerwca  2012 r. w Zakrzowie odbyło się pierwsze, zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, innowacyjne szkolenie specjalistyczne pt.: "Przygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych w Polsce".
więcej »


  Szkolenie dziennikarsko-historyczne w ramach projektu "Archiwum Historii Mówionej"

40 uczestników IV edycji projektu „Archiwum Historii Mówionej-www.e-historie.pl” zakończyło udział w szkoleniu historyczno-dziennikarskim zorganizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
więcej »


  Cykl seminariów informacyjnych nt: „Mniejszości bogactwem regionu”

W dniu 14 czerwca 2012 r., w Zespole Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbyło się seminarium informacyjne nt: „Mniejszości bogactwem regionu”.
więcej »


  Konferencja pt: „Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych jako narzędzie europejskiej polityki kulturalno-językowej”

W dniu  29 maja 2012 r., w Kamieniu Śląskim odbyła się konferencja pt:Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych jako narzędzie europejskiej polityki kulturalno-językowej”, zorganizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
więcej »


  Konferencja popularnonaukowa nt. „JOHANNES HELLMANN - ocalić od zapomnienia”

W dniu 25 maja 2012 r., w I Liceum Ogólnokształcącym CAROLINUM w Nysie odbyła się konferencja popularnonaukowa nt: "JOHANNES HELLMANN - ocalić od zapomnienia", która była jednym z punktów programu Obchodów Upamiętniających Ojca Śląskiego Pożarnictwa.
więcej »


  Spotkania Eksperckie dla Rodziców

Jednym słowem Drodzy Rodzice, dajcie szansę na polsko-niemiecką dwujęzyczność swoim dzieciom - pragniemy zaprosić Państwa do udziału w Spotkaniach Eksperckich zachęcających do wychowania dwujęzycznego dzieci i młodzieży w domu rodzinnym oraz w szkole.
więcej »


  XV Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska wręczona w Schwerinie

Podczas gali w Kinie Capitol w Schwerinie została dziś wręczona XV Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska w kategoriach: prasa, radio i telewizja. Wyróżnione zostały trzy odważne i oryginalne prace - dwie z Niemiec i jedna z Polski - których autorzy nie unikali także kontrowersyjnych tematów.
więcej »


  Archiwum Historii Mówionej

Zapraszamy młodzież klas licealnych oraz studentów do uczestnictwa w projekcie "Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl"!
więcej »


  Międzynarodowy Obóz Młodzieżowy

Kuratorium Oświaty w Opolu wraz z Landowym Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi Nadrenii - Palatynatu organizuje w dniach od 22 lipca do 05 sierpnia 2012 r. XVII Międzynarodowy Obóz Młodzieżowy w  Łambinowicach-Niwkach. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie młodzieży spotkania się w trakcie prac pielęgnacyjnych na cmentarzach wojennych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
więcej »


  Projekt "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu" zakończony sukcesem!

Uprzejmie informujemy, iż ogromnym sukcesem zakończyła się realizacja projektu filmowego "Z Górnego Śląska do Fabryki Snów. Wybitni niemieccy filmowcy i aktorzy z regionu". Wszystkim uczestnikom, gościom, wiernym widzom - serdecznie dziękujemy i zapraszamy na pozostałe projekty DWPN.
więcej »


  Ożywianie lokalnych kół DFK 2012 w Opolu

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych wraz z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowali dnia 31 marca br. (sobota) warsztaty pt.: "Ożywianie lokalnych kół DFK 2012/Konsolidierung der Begegnungsstätten 2012". Warsztaty przeznaczone były dla tegorocznych "opiekunów projektów/Projektbetreuer", czyli dla młodych ludzi z województw śląskiego i opolskiego, których zadaniem będzie dalsza aktywizacja lokalnych kół DFK. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Xaverianum, ul. o. Józefa Czaplaka 1a w Opolu.
więcej »


  "Podzielona Klasa" zawitała do Opola i wywołała żywą dyskusję!

28 marca w "Centrum Kultury Oleska 45" odbył się pokaz filmowy oraz dyskusja Andrzejem Klamtem reżyserem filmu "Podzielona Klasa". Film podejmował niełatwy i dotychczas w kinematografii marginalnie przedstawiany temat emigracji oraz wysiedlenia Górnoślązaków do Niemiec. Film pobudził uczestników do aktywnego uczestniczenia w dyskusji z reżyserem.
więcej »


  Publikacja "Różnorodność jest wartością..."

Publikacja "Różnorodność jest wartością Konspekty lekcji do nauczania o wielokulturowości" Opracowanie: Magdalena Mazik - Gorzelańczyk Współpraca: Anna Maria Dubaniewicz
więcej »


  Czym jest polsko-niemiecka dwujęzyczność?

Czym jest polsko-niemiecka dwujęzyczność? Na to pytanie znajdziecie Państwo odpowiedź w naszej najnowszej publikacji Mamy przyjemność Państwa poinformować, iż Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce wydał publikację będącą pokłosiem konkursu literackiego oraz fotograficznego pt. "Znaczenie polsko-niemieckiej dwujęzyczności w moim życiu".
więcej »


  Vademecum. Język niemiecki jako język mniejszości w praktyce

Vademecum zostało wydane w ramach projektu, realizowanego przez DWPN na zlecenie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno - Kulturalnych w Polsce pt. "Kampania społeczna: "Dwa to więcej niż Jeden." - działania informacyjno-promujące dwujęzyczność niemiecko-polską".
więcej »


  Bezpłatne wypożyczenie wystaw o tematyce regionalnej

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oferuje bezpłatne wypożyczenie wystaw o tematyce regionalnej Działalność Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej ma na celu wspieranie i pogłębianie dobrych stosunków polsko-niemieckich. Ważne miejsce podczas realizacji tych celów zajmują projekty wydawnicze i wystawiennicze służące zachowaniu, wydobyciu i prezentacji dziedzictwa kulturowego - ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiej spuścizny regionu - oraz wielowątkowych często bolesnych i zapomnianych bądź pomijanych wielokulturowych dziejów Górnego Śląska i okolic.
więcej »


  Polsko-Niemiecka dwujęzyczność ma znaczenie dla współczesnych Górnoślązaków! - czyli znamy laureatów konkursów literackiego i fotograficznego poświęconych kontekstom niemiecko-polskiego bilingwizmu

19 grudnia 2011 r., odbyła się progach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego uroczysta gala wręczenia nagród w konkursach literackim i fotograficznym Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
więcej »


  Szkolenia dla nauczycieli

W dniach 7 i 8 grudnia 2011 r., w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach projektu "Różnorodność jest wartością" odbyły się dwa szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Tematyka szkoleń obejmowała aspekty wielokulturowości i tolerancji wobec odmiennego wyznania, języka, kultury oraz tradycji.
więcej »


  Słuchowisko pt. "Senator"

Mamy przyjemność poinformować, iż powstało słuchowisko "Senator" stanowiące nagranie fragmentów sztuki pióra Stanisława Bieniasza o tym samym tytule. Słuchowisko jest elementem edukacyjnym uzupełniającym wystawę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: "Eduard Pant - Zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza  
więcej »


  Biblioteka DWPN

UWAGA: Informujemy, iż biblioteka Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej została użyczona Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości, ul. Bojkowska 37, budynek nr 3 na terenie Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice, i tym samym dołączyła do jej zbiorów bibliotecznych. Od 1 grudnia 2009 roku można już korzystać z naszego księgozbioru na nowym miejscu. Serdecznie zapraszamy! Więcej


  --------------------------------------------------------




  Gmach Klasztorny - Kościerzyna

Gmach Klasztorny     W Kościerzynie, przy ulicy 8 Marca stoi gmach przez miejscowych zwany "Jedynką" bowiem od wielu lat mieści Szkołę Podstawową o tym numerze. Dziś nosi ona imię Tadeusza Kościuszki. Jest to dawna siedziba Zakładu Najświętszej Marii Panny Anielskiej, a sam budynek jako gmach klasztorny zbudowano w latach 1863 – 1864. Z początkiem września 1939 roku, po zajęciu miasta przez hitlerowski Wehrmacht, władze niemieckie zamknęły wszystkie polskie szkoły. Do tego czasu, budynek ten był siedzibą gimnazjum żeńskiego prowadzonego przez zakonnice - urszulanki, właścicielki gmachu. Siostry i prefekta szkoły, księdza Józefa Grochockiego, hitlerowcy uwięzili. Gmach zamienili na koszary, a przyległą kaplicę na magazyn wojskowy. Na frontowej ścianie budynku, we wnęce nad balkonem, dziś tak jak wtedy, stoi posąg Najświętszej Marii Panny Królowej Anielskiej. Niemcy postanowili go stamtąd usunąć. Kilku żołnierzy ochoczo zgłosiło się do wykonania zadania, lecz mimo opasania rzeźby liną i kilku prób zrzucenia figury, najpierw własnymi siłami, a potem też z pomocą zaprzęgniętego konia, nie zdołali wypełnić rozkazu. Wtenczas jeden z nich, wszedł na drabinę dźwigając młot. W chwili, gdy miał nim posąg roztrzaskać, potknął się, spadł na betonowe podłoże i wyzionął ducha. Nigdy więcej nie próbowano Madonny usuwać. Od pierwszych dni okupacji, w Kościerzynie i okolicach faszyści dokonywali wielu mordów. Wśród ofiar byli głównie księża, zakonnicy i nauczyciele. Urszulanki i ksiądz prefekt zostali jednak, po kilku zaledwie dniach, uwolnieni. Większość z nich przeżyła wojnę. Dopiero wiele lat później odkryto, że ocalenie zawdzięczają wstawiennictwu Niemca, którym był Fritz Glahn - pastor posługujący kościerskim ewangelikom od 1931 roku. Historię tę usłyszałam od mojej, dziś już nieżyjącej, Babci. Było to zaraz po tym, gdy wiele lat temu podczas spaceru powiedziała do mnie "spójrz dziecko w górę, tam jest Madonna chroniąca miasto i jego mieszkańców". Dopiero niedawno, w wydanej w 2004 roku w Toruniu, książce Bronisławy Niedzielskiej "Kłaniamy Ci się, Kościerzyno", na stronach 111, 112 i 114, znalazłam potwierdzenie jej słów. Dziś w kościerskiej parafii, jako jedynej w Europie, są dwa sanktuaria. Jedno z nich mieści się właśnie tu, w kaplicy Matki Bożej Królowej Aniołów.     Autor pracy: Adrianna Czarnota


  Kosciół ewangelicki w Boguszowie - Gorcach

Kosciół   Powstanie gminy ewangelickiej w Boguszowie wiązało się z przejściem w XVI w. Christopha I von Hochberga na religię luterańską. Pierwszym pastorem, który osiadł w Boguszowie był Alex Prager. Podczas wojny trzedziestoletniej, obce wojska maszerowały przez miasto, dokonując kontrybucji, wzniecając pożary i powodując epidemie. Po zakończeniu wojny w 1648r., Habsburgowie nakazali, aby w ich państwie protestanckie kościoły, przekazane został katolikom. W 1709r. wybudowano zbór w Kamiennej Górze, co ułatwiło ewangelikom z Boguszowa praktykowanie ich religii  W 1741r. nastąpił przełom, gdy Prusy zajęły Śląsk. 28 grudnia 1741r. Conrad Eenst Maximilian hr. Hochberg otrzymał zgodę na budowę Domu Modlitwy w Boguszowie, wówczas Gottesberg. Jak wszystkie tego typu obiekty, został on zbudowany w stylu szachulcowym, bez wieży, co za tym idzie również bez dzwonu. 4 marca 1742 r. w niedzielę Dom Modlitwy został uroczyście poświęcony. Pierwszym pastorem został Melchior Gottlieb Minor. Świątynia ewangelicka, zbudowana w pośpiechu, szybko popadła w ruinę. Ewangelicy zwrócili się wówczas do kamery królewskiej z prośbą, o zezwolenia na przejęcie opuszczonego kościoła katolickiego. Prośba ta została jednak odrzucona. Parafia rozpoczęła remont świątyni, w związku z tym w 1764r. zbudowano nową zakrystię i zaczęto budować nowy murowany kościół. Nowy kościół został ukończony w 1775r. Całkowity koszt budowy i wyposażenia kościoła w latach 1764-1781 wyniósł 9367 talarów. Świątyni w dalszym ciągu brakowało wieży z dzwonem. Fundusze na budowę wieży gromadzone były stopniowo. Ostateczne wieżę z dzwonami oddano do użytku w grudniu  1829 r.  W 1841r. parafia ewangelicka w Boguszowie obejmowała przedmieście Kohlau, Gorce, Stary i Nowy Lesieniec oraz Kuźnice Świdnickie. Gościnnie do kościoła w Boguszowie przychodzili także mieszkańcy Górnego Sobięcina, który także został włączony do parafii w Boguszowie. Gmina liczyła wówczas 4096 osób.  Kościół nie ucierpiał wskutek działań wojennych, a życie parafii ewangelickiej nie zamarło na skutek wysiedleń ludności niemieckiej, gdyż w Boguszowie mieszkała nadal pewna ilość Niemców. Dopiero ich wyjazd spowodował, że budynek kościoła stał się nieużytkowy. W 1965r. został przekształcony na halę sportową kopalni barytu, co wiązało się z przebudową. Wyposażenie zostało przekazane do innych obiektów. Od 1977r. kościół stanowił magazyn mebli. Obecnie kościół jest całkowicie zdewastowany, zachowały się jedynie empory i pozostałości dekoracji. W 2012 r. kościół zakupiony został przez parafię Zielonoświątkowców z Kamiennej Góry, która zobowiązała się go wyremontować. Kościół ewangelicki w Boguszowie wybudowany został w stylu barokowym. Jego wyposażenie było bardzo bogate. Miał wspaniały ołtarz, empory, freski na suficie, organy, ambonę i wiele cennych XVIII-wiecznych obrazów. W 1845 r. obok kościoła założono ewangelicki cmentarz, powiększony w 1875 r. Ostatni pochówek miał na nim miejsce w latach 60-tych XX wieku. Później cmentarz zaczął popadać w zapomnienie i ruinę. Nagrobki zostały zniszczone. W 2012 roku na byłym cmentarzu ewangelickim w Boguszowie odsłonięto pomnik poświęcony byłym mieszkańcom pochowanym na tym cmentarzu. Tablica na pomniku jest w dwóch językach, polskim i niemieckim.. Pomnik ufundowali byli mieszkańcy, obecnie mieszkający w Niemczech. Obok pomnika powstaje lapidarium.     Autor pracy: Kaja Sommerfeld




HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej